22 Kasım 2010 Pazartesi

Vurun Burak Bıyıktay'a

Dünkü derbi sonrasında eleştirilerin merkez noktası koç Burak Bıyıktay. Coachingini eleştirenler de var, Iverson'u 2 çeyrek yanında oturtmasını kabul edemeyenler de. Durum süreklilik gösterip tamamen 'Vurun Burak Bıyıktay'a' moduna geçince, söylenmesi gereken birkaç lafımı içimde tutamadım.

Coaching becerilerini sabaha kadar konuşabiliriz Burak Bıyıktay'ın. İyi koç diyene de saygım var, kötü koç diyene de. Ancak ben işin farklı bir tarafındayım şu eleştiri yağmurunda. Tek bir Iverson transferiyle şampiyonluk şarkıları söylemeye başlayan, 2 senedir terk-i diyar eylenen salonu Iverson vesilesiyle dolduran, bir basketbol takımlarının da olduğunu hatırlayan tüm siyah beyazlı taraftarlara olacak sözüm:

Burak Bıyıktay takımda 2 yıldır beş kuruş ödenmezken, amatör yöneticilerin basiretsiz yönetimlerine rağmen takımını bir arada tutup, hepsinden önemlisi de o takıma öyle ya da böyle 'Önce oynayanın keyif aldığı' bir basketbol oynatmıştır. Belirli bir çizgiden ve puan cetvelinin belirli bir sırasından aşağıya inmemiştir. Hem de yöneticileri gibi taraftarları da takımlarına sahip çıkmaz iken. Derbiden derbiye salonu dolduran taraftarlara 'Bizi destekleyin, sizinle daha iyi oynuyoruz' mesajını vermek hayatında en fazla tekrar ettiği işlerden biridir herhalde.

Şimdilerde rüzgar tersine dönük durumda. Salon hınca hınç dolu, yıllardır amatörce yönetim gösteren basiretsiz yöneticiler şimdi Iverson ile seçim propagandalarında verilen pozlardan veriyorlar, tamamına yakını bu yıl yenilenmiş takımda formanın hakkını vermeyen adamların varlığından bahsediyorlar, 2 yıldır ortalıkta gözükmezlerken şimdi çıkıp 'Hedefimiz şampiyonluk' diyorlar.

Iverson'lı 2 maçta 2 yenilgi aldı Beşiktaş Cola Turka. Olabilir. Ama Iverson'un aldığı/alamadığı dakikalar üzerinden yapılan muhabbetlerde ısrarla Burak Bıyıktay meze ediliyor. Koç şampiyonluk için yetersiz, Iverson'ı idare edemiyor, Iverson varsa oynatacaksın arkadaş gibi yorumların 1 numaralı hedefi Burak Bıyıktay. Yazık. Iverson üstünden vuralım Burak Bıyıktay'a.

Allen Iverson Beşiktaş'ın çocuğu da, Burak Bıyıktay başkasının çocuğu mu? Kısıtlı imkanlarla yaptıkları ortada. Newley'i, Engin'i, Haluk'u, Muratcan'ı kadroda tutamadık diye de poz verseydi keşke yönetim. O oyuncuları Burak Bıyıktay mı kaçırdı takımdan? Beş kuruş para alamayan oyuncularına, bu detayı göz ardı ettirerek basketbola konsantre olmasını sağlamak bir basketbol koçunun görevi midir?

Çok basit bir ricam var sizden. Kendinizi koçun yerine koyun ve empati yapın. İşinizin ne kadar zor olduğunu ve bu Iverson rüzgarının her an kelle koparacak bir baltaya dönüşebilme ihtimalini hissedeceksiniz, anlayacaksınız. Allah kolaylık versin sana Burak Bıyıktay. Ak desen bir türlü kara desen bir türlü, yerinde olmak istemezdim.

20 Yorum Yapılmış:

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Ben kendisinin üst düzey bir koç olmadığını düşünüyorum fakat bu yazılanlara da sonuna kadar katılıyorum. Güzel bir yazı olmuş. Sadece ismi olan 2 oyuncu geldi diye arabasına yumurta atıp ana avrat küfür ettikleri başkanlarına şimdiler de tapan bir taraftar topluluğu -Türkiye'nin en büyük taraftarı(!)- bundan fazlasını hak etmiyor aslında. Herkes hak ettiği gibi yönetilir.

murat dedi ki...

dogru söze nedenir

cemcomu dedi ki...

allen yüzünden hocayı eleştirenler açıp tblden baksınlar bi fener maçı isatatiklerine 1/6 2 sayı 3 ribaunt ve 2 top kaybı sürede 19 dk nerdeyse 2 çeyrek oynamış , takımın dengesinide bozuldu chatman gibi adam hiç 3 lük kullanmadan bitirmiş maçı

Adsız dedi ki...

Çok doğru tespitler ! Burak Bıyıktay şu anda yönetim için çok önemli bir görevi yerine getiriyor. AI alışana kadar günah keçisi o olacaktır. Alışınca Bıyıktay'ı kovup sonra da "AI böyle oynatılır işte" diyerek Ergin gibi bir koç getireceklerdir. Ergin tam da böyle bir yönetimin adamıdır...

murat ozen dedi ki...

eline sağlık...

metiuw dedi ki...

anıl yazmak istediğimiz o kadar çok şey var ama bir nevi frenliyor insan kendini, yoksa daha fazla yara alacak koç. Yönetimin beceriksizlikleri hep Burak hocaya kaldı. Geçtiğimiz sezon sonu yaşananlar olamasa şuanda çok daha farklı şeyler konuşulacaktı.

BaHa dedi ki...

Aslında olayın geldiği boyut bu kadar olmamalıydı ama oldu. Bıyıktayın koçluğu, iversonun gelisi ve Beşiktaş yönetimi üçlemesi arasında garip şeyler oluyor ve bu eninde sonunda olacak. Ve benimde tahmin ettiğim senaryo @Johnny'nin bahsettiği senaryo. Yani ortam ergin atamana hazırlanıyor. Ondan sonra sponsor biraz daha kaşınarak 1-2 takviye o arada geçen 1-2 hafta daha iverson form tutacak - tutabilirse - sonra Beşiktaş Akatlarda full salona oynayacak... Ama sonuç Iverson'lu hüsran olacak. Bıçakla savaşan bıçakla ölür :)

omererisken dedi ki...

"allen yüzünden hocayı eleştirenler " diye başlayan yorum çokta, allen yüzünden koçu eleştiren yorum yok. bu nasıl algıdır anlamadım.

Bilge dedi ki...

Burak Bıyıktay eldeki kadrodan maximum bir takım yaratmış. Bir iki doğru savunmacı transferiyle şampiyonluğa bile oynayabilirmiş aslında. Büyük camialar hedefsiz kalınca kaosa düşüyor.

omererisken dedi ki...

koçu eleştrilerde iki ana başlık var. -Ben etrafımda iverson az oynadıda yenildik diyeni duymadım.-

1. Mola alma zamnı.-Daha doğrusu alamaması-

2.Oyuncuları dinlendirememsi.

Düşünün Chaman ı dinlendirmedi dinlendirmedi gitti maçın en kritik zamanında dinlendirdi. Chatman maca tekar girdiğinde 2.30 vardı fark 8 sayıydı. Fenerbahçe Ülker gibi bir takıma burdan dönülemeyeceğini cümle alem biliyordur.
Son iki mactır en kritik dakikalarda hiç oyuna o ana kadar girmemiş Mustafa Abiyi sokuyor ne akla hizmetse. Dünde en krtik atışı Mustafa Abiyi attı. (Elestiri olsa olsa iverson niye az oynadı diye değil Mustafa neden çok oynadı diyedir.)
İnsan hata yapar Burak Bıyıktayda hata yapar hata yapamayan mı var ama

"Salı günü Hemofarm maçını nasıl kaybettik gördünüz. Fark 16 iken taraftar istedi diye (burada tüm sorumluluk benim, oynatmayabilirdim) oyuna aldım ve 2 değişiklikle maçı kaybettik"

açıklaması yapamaz. Hem son iki maçı %80 senin hatandan kaybetmil takım. Sen kalkıp faturayı onbeşgün önce gelmiş adama çıkarıyorsun. Ben salondaydım taraftardan iverson maça girsin lehine hiç bir tepki verilmedi hoca maçı yanlış okuduğu gibi sehirciyide yanlış okumuş heralde.

Yönetimin zırvalıkları basketbola bakısı baskadır Burak Bıyıktayın hataları başkadır. koç hata yapmış olmakla kalmayıp faturayı başkasına kesme gayretindedir. Buda hiç bir takım hocasına yakışmayan harekettir.

olinedirne dedi ki...

Çok güzel ve görüşlerine aynen katıldığım bir yazı olmuş.

basketçi dedi ki...

2. baskı :)
@salsa
bıyıktay bugün beşiktaşın koçu olmasa evine gidip oturmaktan başka birşey yapamaz
bıyıktay yıllarca beşiktaşın içine düştüğü mali bunalımdan faydalanıp yerini hep korudu
ihsan bayülgen gidiyor, murat didin gidiyor, ergin ataman gidiyor ama o hep orda
bazen yardımcı antrenör, bazen menajer bazen de koç olarak hep orda
oyuncular paralarını alamıyor isyan ediyorlar onlarda gidiyor
ama bıyıktay helinden memnun heeeeeeep orda bir yerlerde
bıyıktay koçluk yapabilecek kapasitede değil maalesef
bugüne kadar beşiktaş yöneticleri ondan bir halt beklemiyorlardı fakat şimdi ıverson ile beraber beklenti de beraberinde gelecektir
ben bıyıktay'ın daha fazla koç olarak o koltukta oturacağını düşünmüyorum
dipnot: ufuk sarıca beşiktaş bünyesinde headcoach olarak duracağına efes pilsen de yardımcılığı seçmişti, bıyıktay ise kapasitesinin öylesine farkındaki ona 5 sene parada ödemeseler takımdaki oyuncuların tesislere bir ömür girişinide yasaklasalar o bjk koçu olmaktan öylesine memnun ki kılını dahi kıpırdatmaz
bugün bjk koçluğundan ayrılsa bir daha asla hiçbir takımı çalıştıramaz

leventpolat dedi ki...

Konu Burak Bıyıktay olmasına rağmen kendisi hakkında tek kelime görüş bildirmeden olayı Beşiktaş taraftarına getiren ve nasıl olduysa Yıldırım Demirören'e taptığını söyleyen arkadaşları tebrik ediyorum.

Bir de, "Iverson geldi diye Akatlar'a koşan taraftar" diyorsunuz da 2009-10 Euroleague sezonunda 5 maçta Fenerbahçe'nin toplam 7200 seyirciye oynadığı gerçeği var önümüzde. Biletlerin bedava olmasına rağmen Beşiktaşlı halimle Fenerbahçe'yi desteklemeye benim gitmem bu durumun belirli bir kitleye değil aslında tüm spor kamuoyuna hakim olduğunu anlatmıyor mu? Ha, çirkin olayları tabii ki tasvip etmiyorum ve Ömer'e, Mirsad'a küfredilirken utandım, ister inanın ister inanmayın ama sesi kısarak izledim maçı.

Her neyse, kimse Iverson geldi diye şampiyon olunacak sanmıyor, Iverson'ın sezon sonunda Türkiye'den gideceğini benden, bizden önce siz biliyorsunuz zaten. Iverson'ın gelmesiyle şampiyon olunmaz. Her sene kurulan kaliteli kadroları dağıtmakla da şampiyon olunmaz. Beşiktaş taraftarı bunun farkındadır, basketbol şubesindeki başarısızlık yönetimle alakalıdır. Ancak sorunun temelinin yönetimde şekillenmesi Burak Bıyıktay'ında koçluk özelliklerinin yetersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor malesef.

Burak Bıyıktay'ın oyuna katkısı çok az diyeceğim ama o bile yetersiz kaçacak. Molalar konusunda çok zayıf. "Fark daha 4, bir üçlük atar dengeleriz" mantığıyla oyun mu yönetilir Allah aşkına? Öte yandan Spahija'ya bakıyorum, takımı 7-8 farkla öndeyken üst üste 2 tane kolay basket yediği anda alıyor molayı ve Fenerbahçe moladan çok daha sağlam şekilde dönerek farkı 10'lara çıkarıyor. Öte yandan kimsenin Iverson beklentisi yoktu. Ne Hemofarm, ne de bu maçta. Kimse dakikalar boyunca Iverson oyuna diye bağırmadı. Ama böyle olmadı diye Iverson'ı iki çeyrek boyunca kenarda bekletmek de yanlıştır. Hele ki, maçın en kritik 5 dakikasını 35 dakika boyunca oturmuş olan Mustafa Abi ya da Cüneyt oynuyorsa. Öte yandan Chatman'ı maç boyunca sürekli oynatıp, maçın kopma noktasında dinlenmesi için kenara almak da saçmadır. Bu hamleyle zaten suda çıkmış balık gibi olan takım iyice dengesizleşti. Dengesizlik demişken, takımın iç-dış dengesi yok. Bununla birlikte ne hücum anlayışı, ne de savunma düzeni var. Savunmadaki saçmalığa Oğuz'un attığı sayıyı örnek verebiliriz. Bunu iddia ediyorum eli topa değmemiş ortaokul öğrencilerini pota etrafına yerleştirsen yemezler. Hücumda ise tamamiyle 15-16 saniyesinin Chatman'ın elinde eridiği, son 7-8 saniye içeri drive ederek bir şeyler yapmaya çalışan bir anlayış var. Ya da Cevher falan orta sahaya yakın sallıyor. 4-5 hücumda bir de pick and roll'ler var, onlarda da topu tutabilirlerse.

Böyle ilginç bir durum Beşiktaş'ınki.

Cakivu dedi ki...

leventpolat gibi sporseverlerin ve taraftarların olması güzel, ben de koyu fenerliyim, sebebi ne olursa olsun ana avrat koro küfürlerin manasını anlayamıyorum geçen sokakda rastladım liseli gençler bile kendi aralarında konuşurken a... bilmem ne yok oğlum ben seninkini bilmem ne diye güle güle eğleniyorlardı, bunu tabii tüm gençliğe genelleyemeyiz (genellemek de istemem) ama bu durum umarım birgün düzelir, çünkü mevcut durum resmen linç kültürü, o küfür eden insanlar küfür ederken kendilerinden geçiyor eller parmaklar sallanıyor farklı bir ruh hali ortaya çıkıyor...

Konu kaymadan Burak Bıyıktay yazısı için salsaya katılmakla beraber, takım olmak için sezon ve bütçe planlamasının iyi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer Beşiktaş Kola Turka, çalışacağı Burak Bıyıktay'a, benim bütçem budur, maaşlarınız aksayabilir, buna göre nazının geçeceği, sorun çıkarmayacak oyuncular al ve avrupada ve ligde gidebildiğin yere kadar git gibi bir resim çizdiyse ki bunun çok da farklı olacağını düşünmüyorum o zaman Burak Bıyıktay yüzde yüz doğru seçimdir. Çünkü kendisi camianın içindendir, tempolu basketbol sistemiyle mevcut kadrosuyla geçen sene iyi bir ivme kazanmış ve bence şapkadan tavşanlar çıkarmıştır. Yani basketbolu kesinlikle bilen biridir şimdi bu kadroyu Messine yönetse Final Four mu beklicekti sporseverler? Peki Burak Bıyıktay eleştirilmez mi? Tabiki eleştirilir. Özellikle oyun anlarında müdahaleler konusunda eksik kalmasına katılıyorum ama elma ile armut değil iki şey. Sonuçta mola alınca denecek şeyler az olabiliyor. Beşiktaşın maçları kaç kişiyle oynadığı ve yabancı oyuncularında özellikle Ignerski ve Ogilvy'de istikrarsızlıklar ortada. Keza yerli oyuncu yaş ortalaması çok yüksek ve artık kariyerinin son dönemlerini yaşayan isimler kadro derinliğini tamamlıyor.

Bi de bunlara bjk yöneticisi beyin iverson gelince, mevcut oyunculara forma hakkını vermeyenler var diyip bence zaten dolu olan oyunculara yaptığı etkiyi düşünün. O zaman Burak Bıyıktay'a haksızlık yapıldığını görebilirsiniz keza bence daha kaybedilen bişey yok, ama kadro yapısı ve kronikleşen ödeme sıkıntıları her zaman zorluk çıkaracaktır beşiktaşa buna rağmen kaç sezondur bence çok iyi mücadele edip üst sıraları zorlayan bir takım. Cola Turka'nın veya ileride olabilecek başka bir sponsorun basketbola verdiği finansal desteğin büyük bölümünü tabata ya, finke aktaran zihniyet değişmedikçe kalıcı değişiklikler zor.

Özcan Yüksel dedi ki...

Burak koçun iyi meziyetleri olabilir ancak ben onu head coachluk için yeterli görmüyorum. Motivasyonu ve optimistliği iyi olabilir ancak oyuncularını iyi tanımadığını ve bu nedenle felaket rotasyonlar yarattığını düşünüyorum. Yazılanlara söyleyecek sözüm yok eleştiri noktasının koçluk meziyetleri olmasını istiyorum AI kıyaslaması değil.

koray dedi ki...

Burak Bıyıktay'ın takdir edilecek meziyetleri genel olarak bir koç için tali meziyetler (belki de asıl işi olan menejer meziyetleri).Bu meziyelerin varlığı eleştirlerin haklılığını ortadan kaldırmıyor.

Yönetimin beceriksizlikleri ve taraftarın ilgisinin az yada çok olmasını da eleştirlerin haklılığını ortadan kaldırmıyor.

Kaldı ki zaten o becerikli olmayan yönetim biraz da Bıyıktay'ın varlık nedeni.Tepeden inme oyunucuu aldılar al bunu oynat diye hangi üst düzey koç her kim olursa olsun istemediği bir oyuncunun alınmasına sessiz kalırdı.

Bir koç olarak da apaçık yetersiz bir çok alanda yetersiz kurduğu takımların savunması hemen daima felaket oluyor .Hatta kötü de olmuyor kurduğu takımlar savunma yapamıyor.

Oyuna müdahale zamanlaması ve rotasyonu ayarlama konusunda da birçok sıkıntı var.

Diğer önemli noktada İverson'u oyuna sokması ve taraftar baskısı arasındaki ilişki daha öncede söylendi Burak Hoca İverson'u oyuna soktuğu anlarda aslında somut hiçbir baskı yoktu salonda (yani iversonun oyuna sokulması konusunda seslendirilmiş herhangi bir şey yoktu).Şu açıdan haklı salondaki hava İverson'un her an oyunda görülmek istediğini yansıtıyordu ama bir koçun sadece atmosfere yenik düşüp böyle bir hata yapması affedilir gibi değil.

Sözün özü Burak Bıyıktay'ı eleştirenler zaten basketbol ile ilgili ve bu tarz platformları takip eden insanlar dolayısı ile aralarında BJK'liler varsa maçlarada gidiyorlardır.

Eleştirlerd e koçluğu ile ilgili ve İverson geldikten sonra olması takımın daha da göz önünde ve gündemde olması ile ilgili yani İverson geldi yine de 2 maç kaybetti diye kötü koç değil asıl olarak da bunun için eleştirilmiyor ki zaten kötü idi (birçok ortamda bu yönde eleştiriler daha önce de vardı) Takım gündemin tepesine çıkınca Burak Bıyıktay daha da göz önünde oldu hepsi bu.

Yani yönetimin hataları.Burak bıyıktayın aslında direk olarak koçluk ile ilgisi olmayan takımı bir arada tutma gibi şeyleri iyi yapması eleştirilerin temeli ile ilgili olmadığı için bir şeyi değiştirmiyor.

Burak Bıyıktay İverson'dan önce de iyi değildi şimdi de değil bu yüzden İverson geldikten sonra elimizi vicdana koymamızın da konu ile ilgisi yok.

Burak Bıyıktay'ın Coaching becerilerini sabaha kadar konuşacağımızı sanmıyorum böyle bir tartışmada kaideyi bozmayacak istisnalar dışında herkes hem fikir olacaktır gerisini sabaha kadar tartışabiliriz asıl (yönetim-İverson-taraftar) ama konu bu değil eleştirenler zaten Bıyıktay'în coaching'ini eleştiriyor.

Konunun özü bu sabaha kadar tartışabiliriz denenerek (ama aslında çoğu kişinin hem fikir olacağı)atlanan kısım eleştiriler nedeni ile birşeyler konuşulacaksa bu konu konuşulmalı diğer herşey sadece olayı mecrasından çıkarma anlamı taşıyor.

ea_mvp dedi ki...

Burak Hoca'ya yüklenmek için sözde gazeteciler, iki yüzlü taraftarlar cımbızla seçiyor cümleleri. Burak Hoca, Hemofarm maçında ki hatasını söylerken, Iverson'ı almayabilirdim ama aldım sorumluluk benim. Oyuncularda hemen maç bitti havasına kapıldılar dedi. bu cümlenin altında çok daha derin anlamlar var. Oyuncuların boşlaması, Haluk gibi bir liderin olmaması vs.

Cemal dedi ki...

Burak hocayı şimdilik Iverson nedeniyle eleştirmek yanlış ancak çok iyi bir koç olmadığı da ortada. İyi bir koç elindeki malzeme yetersiz bile olsa takımın kapasitesinin üstünde iş çıkartabilir . Zaten bu koş-koş basketbolunu izlemesi güzel olsa da sevmem . Bazı maçları kazandırır ama kazanmanız gereken maçları kaybettiren bir sistemdir . Phoenix yıllarca tokat yedi spursten bu sistemle . Hoca ısrarla bu sistemde oynattırıyor beşiktaşı. Savunmanız iyi olmadan kapasitenizin üstüne çıkamazsınız basketbolda

Adsız dedi ki...

Burak Hoca Iverson'u takıma getirtiyorsa onu da mutlu edebilmeli. İşinin zor olduğuna katılıyorum ben de.

basketçi dedi ki...

komediye bak yahu
burak bıyıktay son topu çetmına vermiş
birde vurun abalıya der gibi beşiktaş dışında bu ülkede hiçbir takıma koç olamayacak adam üzerine yazı yazılıyor