22 Aralık 2010 Çarşamba

ABD-Türkiye Hattı #5"We're going to the weight room, work on his legs."
*

Dwight Howard'ın yukarıdaki videoya yorumu bu şekilde olmuş. Smaç kaçar, yüz kızartıcı bir durum değil. Aynı zamanda Dirk Nowitzki'nin müdahalesi de tekrarda net biçimde görülüyor, Hidayet Türkoğlu'nun faul itirazında haklılık payı var.

Fakat bunun ötesinde Howard'ın yorumuna da kulak kabartmak gerekebilir. Zira şu anda Amerikan medyasında da herkes, Hidayet'in iki sene önce bırakılan yerde olduğundan ve aynı katkıyı sağlayabileceğinden şüphe duyuyor. Sanmıyorum ama Otis Smith Ctrl+Z ile her şeyin geri geleceğini düşünüyorsa, bu gerçekten de fazlasıyla naif bir düşünce.

Şimdilik olayların gelişimini takip amaçlı bir şeyler yazalım, takasın tüm teknik detaylarına girmek için burası çok doğru bir platform olmayabilir. (Yeni görünümüyle batug.com yeni yıldan itibaren güncellik kazanacak.) İlk iki maçta da yeni üçlü içinden kenardan getirilen isim Gilbert Arenas oldu. Stan Van Gundy biraz çabuk paniğe kapılabilen ve işler yolunda gitmezken acele denemeler yapabilen bir koç. Bu yeni yapının henüz ikinci maçında Hidayet'i 4 numarada çıkardı, 2 numarada da J.J. Redick'i başlattı ve dar bir rotasyon kullandı. Bunun Nowitzki'yi yavaşlatmak için yapılmış bir ayarlama olduğu söylenebilir. Ancak SVG Hidayet'in 4 numarada başlama ihtimalinden bahsederken "çok ekstrem durumlarda, rakip kısa bir beşle sahaya çıktığında" ifadesini kullandığında Dallas'ı kastettiğini düşünmemiştim. İlginç bir karar. (37 dakikada 2/11 ile 9 sayı, 1 ribaund, 8 asist, 4 top kaybı ile oynadığını ekleyelim.)

Maçın tamamını yakalayamadım ama savunmada fena durmadığını söyleyenler olmuş. İki maçta 74 dakika alırken yalnızca 3/15 şut isabeti kaydedebilen Hidayet'in üzerindeki pası atamadığı açık. Ancak diğer eklemelerin durumu da bundan pek farklı değil. Esaslı bir değişiklikten bahsediyoruz ve bunun zaman alması yadırganmamalı. Van Gundy'nin karakterinin büyük bir parçası olmayan sabırlı yanını göstermesi kritik olacak, fakat daha önemlisi Hidayet ve Arenas gibi "zor" oyuncuların adaptasyon gösterebilmesi. Hidayet bugün yanında 2009'daki parçalarla birlikte oynamayacağının ayırdına varmış olmalı. Jameer Nelson artık takımın saha içindeki karar vericisi rolüne daha sıkı tutunmuş vaziyette. Öte yandan J-Rich hadi neyse de, Arenas da etkinliği topu elinde bulabildiği müddetçe artan bir parça. Orlando bu sezona kadar başarıya ulaşmaya çalıştığı formülden, sene başında Rashard Lewis'i 3 numaraya kaydırarak zaten vazgeçmişti. Şu anda da Hidayet'in görev tanımı 2009'da bıraktığı haliyle saklanmış değil.


Yanlış anlaşılmasın, genel olarak başarılı bulduğum takaslardı Smith'in yaptıkları. Yalnızca bir tanesini yapıp, nelerin değiştiğini gördükten sonra hala ihtiyaç duyuluyorsa diğer hamle için harekete geçmenin daha makul olacağını düşünüyorum birçokları gibi. Fakat şartların bu kadar çabuk değiştiği bir ortamda anlayışla karşılayabilirim mevcut durumu da. Tüm bunlara rağmen, işlerin bugüne kadar gittiğinden daha da kötü gitme ihtimali de her zaman masada. O yüzden Hidayet'in bu sorumluluğun hakkını vermesi ve yeniden rolünde bir küçülmeye razı olmaması için şut ritmini bulması ve kondisyonunu geliştirmesi şart. SVG baştayken bunları acilen yapması yerinde olur. Yoksa malum şarkıdaki gibi işleyebilir süreç: "I thought nothing could stop me from loving you, but time changes everything."**

* Şimdi ağırlık salonuna gidiyoruz, bacakları üzerinde çalışacağız.
** Hiçbir şeyin beni seni sevmekten alıkoyamayacağını düşünürdüm, ama zaman her şeyi değiştiriyor.

14 Yorum Yapılmış:

gebcıty dedi ki...

2 maçıda seyretmiş biri olarak söylüyorumki savunma anlamnda çok iyi ama hücum anlamında çok kötü bir hido vardı sahada. hadi josh smith'i geçtim ama nowitzki'yi baya yavaşlattı hido. elinden 1-2 top çaldı 1 blok yaptı falan. ama hücumda aynı şeyler geçerli değil işte. acele etmiyor belki ama doğru şutları seçemiyor ki buda çok normal 1.5 yıldır zaten hido böyle oynuyor. ben eski hido olmasa bile bu sistemde yine karar vericinin o olacağını düşünüyorum. herşeye rağmen dallas maçında yaptığı 8 asist çok önemli. jj redick biraz daha gününde olsaydı 12 olurdu o rakam.

sorun orlando'nun oyuncu seçimleriyle alakalı bence. pota altındaki oyuncular faul problemine girmeyelim diye savunma yapmıyorlar. howard dallas maçını 1veya 2 faulle bitirdi sanırım. blok yapmıyor yaw adam faul çalarlar diye. acilen 5 numaraya ihtiyaçları var. ayrıca nelson-arenas sahada olunca rakip kısalar inanılmaz rahat hücum ediyorlar. 1ine neysede 2sine birden katlanılmıyor.

ayrıca hido'nun smaç pozisyonunda bence çok net faul vardı. ama hido'da çok zorladı kendini smaç yapmak için sakin bıraksa bence çalarlardı faulü zaten bi sonraki hücumda fark 3 sayı iken saçma bi tercih yapıp 3 sayı kullandı 1e 4 hücumda çemberin kenarına istemeden çarptı top o kadar kötüydü şutu. sonra döndü top sayıyı yediler maç zaten orda koptu. sonuç olarak ben hido'nun zamanla eskisi gibi olmaz belki ama yinede ne toronto ne de phoenix performansında kalacağını düşünüyorum. daha iyi olacaktır. yanındakiler onun hücum performansınada güvenirlerse olay farklı bir boyuta geçer zaten.

Bilge dedi ki...

Maçı izlemedim ama Hidayet'in şutörlük devrinin kapandığı çok açık. Yine de Orlando'da yeniden küçük bir yükseliş yaşayacaktır çünkü dikkatler onun üzerinde olmayacak..Belirgin bir yorgunluğu var, bu da normal belki de NBA'in en fazla maç oynamış adamlarından biri milli maçlarla birlikte.
Ben saymadım ama 1500 maçı devirmiştir heralde Hidayet hayatı boyunca ki bu çok büyük rakam.

Sheed dedi ki...

"hidayet'i 4 numarada başlattı" yerine "hidayet'i kenardan getirdi" yazmışım üçüncü paragrafta bi yerlerde, sori beybi..

Robbie Fowler dedi ki...

Yalnız, şut yüzdesi ve istatistikler bu noktada oldukça yanıltıcı olabilir. Özellikle Dallas maçını baz alarak konuşuyorum, zira Atlanta maçı hakikaten yaz tatili dönüşü okulun ilk günü işlenen dersler gibiydi.

Dün net bir şekilde görüldü ki Hedo bu takımı 2008'de olduğu gibi parlatan adam olacaktır. evet Nelson, şutunu ve mentalitesini biraz olsun geliştirdi, J Rich var, Arenas var, Howard zaten malum ama Dallas karşısında Hedo'nun başlattığı hücumlarla diğerlerinin kurduğu hücumlar arasındaki fark çok netti. Top dolaştırma, boş adamı bulma, Howard'ı oyuna sokma, takım sıkıştığında faul çizgisine gitme gibi konularda Hedo hala takımın en iyisi. Mesela J Rich formsuzken iki üç hücum üst üste topa ona göndermesi nasıl bir oyun aklına sahip olduğunu gösteriyordu.

Savunmada Dirk'ün başına bela olması da muazzamdı. Önceki maç Josh Smith'e karşı bir iki hata yapmıştı yine ama Dirk'ü kusursuz savundu iki üç topunu da çaldı.

Şut performansı ve bazen seçimleri elbette kötüydü ama iki gün boyunca verdiği işaretler bu takasın en büyük hamlesinin yine kendisi olduğunu göstermesi açısından yeterliydi. Herhangi bir Magic forumuna girin, Hedo'nun dönüşünden ne kadar mutlu olduklarını görebilirsiniz.

Neticede Hedo, NBA'deki birçok takım için zarar, overpaid ve hatta overrated bir oyuncu olabilir ama Orlando Magic söz konusu olduğunda değerini onlarca kat arttırdığı bir gerçek. Ben epey umutluyum bu sezondan.

Sheed dedi ki...

ben henüz izleyemedim inan, sana paralel olarak olumlu bakıyorum.. son 1.5 yıl bi şeyler götürmüş olsa da dediğin gibi hedo için yaratılmış bi sistem orlando'daki.. fakat yanındaki isimlerin onun 2009'daki verimliliği göstermesine izin verecek kadar ideale yakın olduğundan emin değilim..

peki sence bass beşte olmalı mı, yoksa 4 dışarıda sisteme dönülmesiyle hedo'nun etkinliği de eskiye yakınsar mı? dünkü durum buymuş sanırım büyük oranda, bass kenardan getirilirken..

Miksiyon dedi ki...

Hidayetin sadece şut performansı değil ayaklarınında çok yavaşlamış olduğunu gördüm 4 numara oynamasında bununda payı var diye düşünüyorum

maranda dedi ki...

@miksiyon ,
anlayamadığım bir şey var hidayet daha 31-32 yaşında belki de yaş olarak en verimli çağında üstelik kariyerinin zirvesinin üzerinden daha 1,5 sene geçmiş ayakları niye yavaşlasın ?

Miksiyon dedi ki...

Düzgün idman yapmamaktan yada çok yorulduğundan olabilirmi lakin yazı bir çok yıldız gibi dinlenerek geçirmedi.. Bu arada 27-28 i en verimli çağ olarak gördümde 31-32 yi ilk defa duyuyorum(tecrübe değil kondisyondan bahsediyoruz tabii)

Sheed dedi ki...

http://twitpic.com/2jfsho

maranda dedi ki...

@miksiyon
kondisyon dersen o zaman iş değişir 20 derim ben de :) 3o'lu yaşlar tecrübe ve fiziğin birleşimi açısından en verimli yaşlar olsa gerek ...

Tatü dedi ki...

Paraya doydu o paraya pizzaya değil:)

Miksiyon dedi ki...

Ee yani maranda kardeşim ayaklarının yavaşlaması kondisyondandır heralde onu sormadınmı. 30 dan sonra ayaklar yavaşlar çene çalışmaya başlar sahada;)

Robbie Fowler dedi ki...

@Sheed

Abi bence Hedo'nun 4 başlama olayı uzun ömürlü olmayacak. Van Gundy, nispeten agresif olmayan ya da Dirk gibi dışarıdan oynayan uzunlara karşı Hedo'yu kullanacaktır. Bu sayede Reddick ya da formda bir Arenas'a ilk beşte yer açılması mümkün olacaktır.

Bass kesinlikle bu pozisyonda ilk tercih olmalı. Ancak Bass daha pis işler yapan, daha agresif bir adam olsa şu sisteme cuk otururdu. Çünkü Orlando'nun savunmada hakikaten bir ateşleyiciye ihtiyacı var. Backcourt pick n roll'lerde bu kadar gönülsüz savunma yaparken arkada daha sert, daha atarlı uzunlar olması şart. Howard'ın blok sevdası da bazı noktalarda zarar veriyor, dün Chandler'ın 4-5 tane boş smaç yapması affedilemezdi.

Ancak eğer Van Gundy Hedo'yu 4 numara olarak oynatmaya devam ederse JJ Reddick'in 2 numara olarak kullanımı da sürmeli. Bence o noktada Arenas ilk beşe yerleştirilirse top paylaşımında doğacak sorunları çözmek kolay olmaz. Hatta feriştahı gelse çözemez. Reddick bu noktada nokta şutör ve sürpriz penetreci olarak hücuma derinlik, şuur ve şıklık katıyor. İstikrarı korursa, Nelson- Reddick - J Rich'li bir üçlü oluşturup Hedo ve Arenas'ın yedek gelmesini bile tercih edebilirim.

Ancak şurası kesin ki Bitiren beş ve bitiren adamlar Hedo ve J Rich olmalı, ne olursa olsun, bu net. Penetre ve ikilik istiyorsan Hedo, soğukkanlı bir şutöre ihtiyacın varsa J Rich ve yine Hedo.

Sheed dedi ki...

arenas'ı daha fazla görmem lazım, ama redick konusuna ben de senin gibi bakıyorum.. hatta ilk atlanta maçında çok az süre aldığını görünce hem onun adına, hem de orlando için üzülmüştüm.. stan van'in işin içinden çıkması zaman alacak..