11 Aralık 2010 Cumartesi

Banvit: 59 - Efes Pilsen: 56 (Banvit'ten Zirve Mesajı)

Banvit'in konuğu son 3 resmi maçını yenilgiyle tamamlayan Efes Pilsen'di. F.Bahçe Ülker ve G.Saray Cafe Crown karşısında alınan yenilgilerle zirve iddiasını ortaya koyma konusunda sıkıntı yaşayan Bandırma temsilcisinin çok ihtiyacı vardı bu galibiyete. Kötü durumdaki rakiplerini, çok iyi bir performans sergileyememelerine rağmen (18 top kaybı) devirmeyi başardılar.

Banvit Efes Pilsen'in dağınıklığını ve Wisnievski kaynaklı organizasyon sorununu sistemli oynayarak değerlendirmesini bildi. G.Saray maçının iyilerinden Golubovic ve Bora buraları da iyi oynadılar. Lance'den formayı kapmış Golubovic artık, ona özel setleri izliyoruz zira. Bora'nın farkındalığının bu boyutta olması da güzel. Kariyerinin kritik senelerinden birini oynadığını biliyor ve Orhun Ene'nin ona olan güvenini boşa çıkartmıyor istekli oyunuyla. Daha da iyi olsun. Geçen yıl Barış Hersek aynı şansı kullanamamıştı mesela.

2. çeyreğin ortasına gelmeden 28-16'yı yakaladı Banvit. Ancak takdir-i ilahi midir, ortaya çıkan negatif enerjinin patlaması mıdır bilinmez, Wisnievski sakatlandı ve kenara geldi (Kabul edelim ki Wisnievski kötü bir guard. Back-up guard olarak bir rol oyuncusu olabilir belki ama onu direkt guard yapmak, ondan bir şeyler yaratmasını beklemek hayalcilik). Wisnievski'nin oyundan çıkmasından sonra, Dudley'in de ribaund/mücadele parametrelerinde takıma katkı sağlamasıyla Efes 11-0'lık bir seri yakalayıp farkı 1 sayıya kadar indirdi. 5 dakikalık skor üretememe problemini devreye 2 dakika kala çözebilen Banvit, devrenin sonunu iyi getirip 5 sayılık farkla soyunma odasına gitti (34-29).

Efes Pilsen'in iki Kerem Gönlüm basketiyle 40-40 ve 42-42'de dengelediği üçüncü çeyrekte Banvit adına öne çıkan isim Lance Williams'tı, pota altında ciddi bir size farkı yarattı. Sadece Raduljica ile çıkılan yolda Efes Pilsen'i bekleyen en büyük tehlike de bu değil miydi zaten? Kısır geçen periyodun ardından 46-44'lük Banvit üstünlüğü ile girdik final bölümüne.

Üçüncü çeyreğe kısır diyenleri, Türkçe'de yeni bir sıfat aramaya itecek bir final periyodu selamladı. İlk 5 dakikasında takımların sadece ikişer sayı üretebildiği bölümde, Efes Pilsen rahat bir 10-15 hücumda öne geçme fırsatını değerlendiremedi. Hele harcadıkları bir 3'e 1 vardı ki, aman diyeyim. Yine de Rakocevic'in basketiyle bu maçta öne geçilebileceğini deneyimlemeyi başardı Efes (50-52). Barış Ermiş'in bir asist, bir de turnike ile yeniden Banvit lehine döndürdüğü skor, aynı oyuncunun elden verdiği top ve sonrasında yenen 3'e 1 ile bir kez daha dengelendi (54-54). Eşitliği faul çizgisinden bozan Lance Williams'a, Rakocevic de kritik hücumda Davis'e kaptırdığı topla destek çıkınca, taktik faullerde hata yapmayan Banvit aldı götürdü maçı (59-56). 39:56 dakikasında sadece iki isabetli üçlük izlediğimiz maçı bir üçlükle uzatma şansı geçti Ender'in eline ama sol dipten yolladığı üçlük girmedi.

Banvit için değerli bir galibiyet. Rakocevic takımını skorda sırtlayıp oyunda tuttu ancak sondaki kritik top kayıplarıyla sonuca direkt etki etti. Evsahibi için kısaların bu kadar silik kalması kabul edilebilecek bir şey değil bence. Graves olsun, Simmons olsun, Barış Özcan ve Yunus Çankaya ile alıştığımız efektif Banvit kısaları rolünü üstlenemediler. 59 sayının 40'ını Golubovic-Lance-Bora üçlüsü üzerinden buldular. Chuck Davis'in 0 sayıda kalması da ilginç oldu tabii. (Dip not: Graves böbrek taşı sıkıntısı yaşıyormuş, bugün oynaması bile muammaymış, yine de oynamış.)

Banvit (59): İbrahim Yıldırım 3 (1 ribaund), Barış Ermiş 4 (4 ribaund – 5 asist), Mutlu Akpınar 6 (4 ribaund), Chuck Davis (4 ribaund – 1 asist), Yiğitcan Turna 1, Keith Simmons (9 ribaund - 1 asist), Vladimir Golubovic 10 (7 ribaund), Antonio Graves 5 (1 ribaund – 1 asist), Bora Hun Paçun 12 (5 ribaund), Lance Williams 18 (5 ribaund)

Efes Pilsen (56): Igor Rakocevic 17 (2 ribaund – 3 asist), Lawrence Roberts 2 (8 ribaund), Bootsy Thornton 9 (8 ribaund – 3 asist), Kerem Gönlüm 9 (10 ribaund), Ender Arslan 4 (1 asist), Nikola Vujcic 6 (2 ribaund – 1 asist), Sinan Güler (3 ribaund – 1 asist), Erwin Dudley 9 (3 ribaund – 3 asist)

17 Yorum Yapılmış:

basketsever dedi ki...

Efes Pilsen basketbola ilginin olmayan yıllarda basketbolda lokomotif kulüp olarak görev üstlendi fakat artık günümüzde bu misyonunu tamamladı. Artık Efes gibi seyircisiz takımlara Beko basketbol liginde yer verilmemeli. Bu tip müessese kulüpleri Ülker'in Fenerbahçeye yaptığı gibi başka kulüplere sponsor olarak basketbola destek verebilirler.

Bapsteba dedi ki...

Efes git gide eriyor.Yeni coach ile kan uyuşmazlığı olduğunu düşünüyorum.Baya sinirli ve agresif birisine benziyor.Ayrıca takım içinde Rakoceviç'e olan bakış açısının da geçen seneden beri süren olumsuz etkisi sürüyor.

Emre dedi ki...

Efes'in kendi takımına layık bulmadığı Bora çıkıp 13 dk'da 12 sayı atıyor ve Banvit maçı alıyor. Çok trajedik ! Ama aslında çöküşü açıklayan da çok güzel bir örnek...

Sarıkaya dedi ki...

Jhonny haklıymış, Banvit, yedekleri ile yaptığı maçı kazandı!

@ basketsever : Hatta Euroleague'de de yer verilmemeli! Laf mı yani?:-((

Sarıkaya dedi ki...

Bi' de "size" yerine cüsse dense daha çok mu yorucu olur? Hayır yani fazladan bi' harf yazılmak zorunda kalıyor da!

sinan dedi ki...

EfeS Pilsen yönetimi acilen birşeyler yapmalı takım çok kötü durumda. GS nin başına Adnan Sezgin, Efes Pilsen'in başınada Özerhun bela oldu. Özerhun ile yolar ayrılmalı artık. Diğer yandan Thornton-Rako-Wisne hemen gönderilmeli. yerine iyi bir guard, iyi bir 2 numara ve iyi bir 3 numara alınmalı
bu arada GS 32 sayı farkla kazandı ligde ikinciliğe yükseldiler.

aksel dedi ki...

efeslilerden çok büyük! tepki bekliyorum :))bu gidişe dur deme zamanı artık :)

Ulkerspor dedi ki...

Efes Pilsen 'in resmi facebook sayfasında Efes Pilsen Cibona ile birleşiyormuş diye kesin olmayan bir bilgi(ler) mevcut. Ne bileyim, Partizan olsa daha kötüsü olurdu...

Mental dedi ki...

Yorumlarda Efes için birçok yorum var ama şunu unutmamalıyız Banvit'in koçu Orhun Ene'de harika bir koç ve galibiyet sadece Efes'in formsuzluğu ile değil aynı zamanda Banvit'in sistemli ve disiplinli oyunuyla kazanıldı..Hatta Orhun hoca maçtan sonra da pek memnun olmadığını ifade etti daha rahat kazanmalıydık dedi.. Bir koç takımını iyi hazırlamışsa ve hedeflerini koymuşsa bence yenilenin formsuzluğunu konuşmak yerine kazananın emeğini alkışlamak lazım..

magistram dedi ki...

@Mental
BAkıyorum basketbol kültürünü maç maç irdelemeye devam ediyorsunuz :)
edirnebasket.com dan sevgiler :)

Luke dedi ki...

Maç ile ilgili öncelikle söylemek istediğim şey kesinlikle Bandırma seyircisi ile ilgili. Belki profilleri bir futbol takımı için ideal olabilir, ancak maalesef basketbol maçları, sahaya arkalarını dönerek zıplama ritüelini kaldırmıyor. Basketbol çok daha komplike bir spor ve pozisyon pozisyon takip edilmezse, taraftarlıktan çok gürültüyü andırıyor. İyi niyetler ne yazık ki bu durumda çorbaya dönüşüyor.
Maça gelirsek... Bana göre, iki vasat coachtan takımı daha çok kazanmayı isteyenin kazandığı bir maç oldu. Her iki coach da yapılmayacak hatalar yaptı (hafta içi Milano'ya karşı en iyi oynayan oyuncu olan Nachbar'ı kenarda oturtmak, tüm kritik topları kullandırttığı Rakoçeviç'i son saniyelerde oyuna alamamak; veya Williams'ın üzerine oyun kurmamak), olmayacak kararlar verdi(Roberts yerine Vujçiç tercihi; veya son saniyede Ender'e faul yapmamak). Rakoçeviç bir kez daha son iki dakikada yaptığı üç top kaybı ile maça damgasını vurdu. Ama bence maçın özeti, üçünü periyodun son otuz saniyesinde gözler önüne serildi: Efes Pilsen adına topu çalan Sinan Güler, bire sıfır fast-break'e koşarken, durum bir anda bire-beş (evet Sinan ve Goluboviç dahil beş Banvit oyuncusu!!) haline geldi! Basit bir top kaybına bile böylesi muhteşem bir savunma refleksi gösteren bir Banvit takımına karşı, vasat Efes Pilsen kenar yönetimi ve motivasyonları tamamen sıfırlanmış oyuncuları elbette karşılık veremediler. Bu saatten sonra o gider bu gelir muhabbetleri yapmak istemiyor, dahası bütün bunları boş bir çaba olarak görüyorum. Bugün Thornton yerine Graves, Vujçiç yerine Williams, Roberts yerine Davis olsaydı ne fark ederdi ki? Önemli olan yıllardır gidenler ve gelenler arasında, mutlak yerini her daim korumayı başaran (Engin Özerhun başta olmak üzere!!!) bu takımın yöneticileri değil mi? Bu takıma bir yıllık kontratı uygun gördükleri antrenörleri layık bulan adamlar bunlar değil mi? Görünen o ki çok çok yakın bir zaman içerisinde, Efes Pilsen takımını kaybedeceğiz. Biz taraftarları ve şüphesiz tüm Türkiye. Yazık. Çok çok, çok çok yazık...

burnovic dedi ki...

@basketsever
Iverson'lu Beşiktaş'ın (hatta senin de istediğin gibi sponsorlu BJKCT) Eurocup'daki en önemli maçına 500 taraftarının bile gitmediği ortamda çok güzel bir noktaya değinmişsin! :)

Geçen sene Euroleague ve TBL'de(birkaç maç dışında) sinek avlayan Ülkerli Fener'i hiç saymıyorum bile!

Bilmiyorum kaç kere Efes Pilsen'in lig maçına gittin ama ben ne zaman gitsem en az 2000 seyirci oluyor. Bu da senin sponsorlu takımlarının bir hayli ötesinde diye düşünüyorum. :)

burnovic dedi ki...

@Ulkerspor

Ee, siz bu işlerden daha iyi anlıyorsun... :)

Ulkerspor dedi ki...

Partizan ile birleşip Ratko Mladiç'i takımın başına falan getirseydiler inanın çok daha kötü olurdu : ))

ali dedi ki...

Blogger basketsever dedi ki... katılmıyorum kesınlıkle yazdıklarına neden cunku efes seyırcısız korac kupasını aldı avrupada dortlu fınalede yer aldı eskı adıyla kupa galıpelrınde fınal oynadı bu basarıyı efesden baske bır turk kulubu yasayamadı 36 senedır yassayan efes bu basarıları elde edrken ona eslık eden takım olmadı seyırcısz demıssın evet dogru ama turkıye beko basketbol ıgınde sana soylıyım hangı takımın seyırcısı gelıyor karısyaka banvıt erdemır gıbı olin gıbı takımlar harıc fb ukerınde seyırcısı avrupa macları harıcınde gelmıyor bjk nınde gs nınde aynı sekılde seyırcılerı beko basketbol lıgınde seyrcısını destejklemıyor efes kapanınca ne olur fb ukerın yanına sezon basından berı kım oynıcak dıye sorarız fınalı yanı fb ulker ve dıgerlerı olur neden efes kapanınca yatırım acıgı dogar bu acıgıda bjk ve gs munkunu yok kapatamaz rekabert duser cunku efes senın deyımınle seyırıszde olsa her sene mılyonlarca doları gozunu kırpmadan yatıran bır takım 36 senedır sadce avrupa maclarında desteklenen ama buna ragmen en cok yatırımı yapan kulup acaba efes kapanınca kım yapıcak kımse belkı telekom oda zor o yuzden efes kapatılırsa basketbolumuz gerıye gıdıcek malesef turkıyede ılklerı gerceklestıren tek takım efes dıgerlerı her zaman seyretmıs ve ılklerı gerceklestıren takımı kapatıyoruz tarıhınle bırlıkte bundan sonra fb ulker ve dıgerlırı olucak fb ulker sampıyonluk rekorları kırıcak buna bjk nın gs nın eslık edıcegınede ınanmıyorum

ali dedi ki...

tofas yatrımnmnı cektı ulker bırlestı ama yılarca cıkarsız seyırcısz basketbola hızmet veren efes malasef kapatıcak cunku onlar yılarca ekonmık olarak basketboldan gelır etmemesıne ragmen gozunu kırpmadan her sene en cok yatımını yapan kuluptu gazetelerde yer alan habere gorede hırvatısdanda zagrepte yatımınlarına devam edıcek bence etmelı turkıye haketmıyor efesı turk basketbol tarıhıne bakalım koracı kım aldı efes kupa galıplerınde kım fınal oynadı efes dortlu fınalde kım oynadı efes onadan baska takım var mı yok efes kapanınca yatırım olarak cok gerıye gıdıcek lıg cunku efes her sene en ıyı oyuncuları getıren kulup fb ulker dısında avrupada basarı elde edebılcek kulp kalmıyacak

Ulkerspor dedi ki...

Efes Pilsen oldu olacak Olimpia 'yı da bataktan kurtarsın : )) Ona da sponsor olsun !!!