25 Aralık 2010 Cumartesi

Bornova Bld: 64 - Efes Pilsen: 95 (Efes Rüzgarı Esmeye Devam Ediyor)

Tyler Smith gibi parkede her işi yapabilecek joker bir ismi sakatlığa kurban veren İzmir ekibi; hafta içinde Avrupa'daki kötü deplasman gidişatını düzeltemeyip Rusya'dan boynu bükük dönen, Bootsy Thornton-Kerem Tunçeri-Kerem Gönlüm gibi eksiklere sahip olan Efes Pilsen'i ağırladı.

Maç başlamadan ilk dikkatimi çeken Tunçeri'nin yokluğunda Ender'in ilk beş başlaması oldu. Takımdan ayrılacağı konusunda çeşitli dedikodular çıkmıştı fakat bu hamle ortalığı yatıştırmış gibi. Guard hızlı olunca takım da tempolu oynuyor. Oyuna ayak uydurmak isteyen Bornova da vitesi yükseltince, keyifli ve tempolu bir maç başlangıcı çıktı ortaya. Oyun hızlı oynanınca savunmaların defoları bir bir ortaya çıkmaya başladı. Yetersiz gösterilen Efes pota altı ribaundlarda üstünlük kurdu Bornova'ya ilk çeyrekten itibaren. Bunda sürpriz bir performans ortaya koyan Erwin Dudley'nin performansı yadsınamaz. Efes tarafında boyalı alanda durum buyken, dış kulvarda da bize Eylül günlerini hatırlatan Sinan Güler çok etkili başladı. İyi savunması, top çalmaları, hızlı hücumları ve yeni yeni oturttuğu isabetli şut yüzdesiyle çok önemli bir parça haline gelmeye başlıyor takımda. Bir diğer dış skorer de bu mevkiyi daha çok seven Bostjan Nachbar oldu. Penetreleri ve güçlü bitirişleriyle Bornova savunmasını sıkıntıya soktu.

Wisniewski'nin kontrolündeki Efes, bu sefer fena değildi. Amerikalı guard aklı başında bir oyun sergiledi bugün İzmir'de. Rakocevic'in kenarda olması da Efes'te top dolaşımını yaygınlaştırırken, hücumun verimini artırdı. Bunun yanında Nikola Vujcic o ilk günlerdeki etkisinden uzaklaşıyor yavaş yavaş. Zekası ve basketbol bilgisi, ayaklarının yavaşlığını kapatamıyor artık. Bornova ise o ilk çeyrekteki direnci ve hırsı taşıyamadı ikinci çeyreğe. Son haftalarda formda olan Ümit Sonkol ise pek top kullanmadı ve skorda suskun kaldı. Çok önemli bir etken oldu Bornova için. Neticesinde devre skoru 35-49 aleyhine oldu Bornova'nın.

Üçüncü çeyrek başında Sinan Güler'in ateşlediği sinerji fitili takımını bir kademe üst seviyeye taşıdı ve Bornova'nın işini daha da zorlaştırdı. Rakocevic'in de skorer oyunuyla farkı iyiden iyiye açtı Efes. Koç Aclan Kavasoğlu'nun rakip skorer üzerindeki Pertev Öngüner hamlesi bu sefer pek tutmadı gibi. Buna Bornova'nın hücumlardan boş dönmesi de eklenince ev sahibi takım iyice koptu maçtan. Aksine Efes'te herkesin olumlu işler yapması da bu süreci hızlandırmış oldu. Son dakikalarda daha az şans bulan isimlerin oyuna girmesiyle iki tarafta da bir 'bitse de gitsek' havası oluşsa da genelinde güzel bir maç izletti bize iki takım da.

Bornova'da büyük takımlara karşı direnç koruyamama hastalığı devam ediyor. İyi başlayıp maçın devamında kolay çözülüyorlar. Ayrıca Torin Francis de sezon başındaki etkisinden çok uzaklarda oynuyor. Tabii ki tek maç üzerinden yorum yapmak pek doğru olmaz Bornova açısından. Efes'te ise koç Velimir Perasovic elinde ne kadar yeterli ve geniş bir kadro olduğunun yavaş yavaş farkına varıyor sanırım. Ya da eldeki eksikler yüzünden böyle bir yönetime başvurmuş da olabilir. Erwin Dudley'nin kendini göstermiş olduğunu düşünüyorum artık. Sinan da gün geçtikçe gerçek seviyesine dönecektir. Lig için fazla zorlanma gözükmese de, Euroleague için pek parlak değil ufuktaki görüntü.

Bornova Belediyesi (64): Serdar Yavuz 3 (1 ribaund- 1 asist), Umutcan Özyıldırım, Tomas Nagys 15 (5 ribaund- 1 asist), Murat Kaya 3, Pertev Öngüner 3 (1 asist), Torin Jamal Francis 8 (4 ribaund), Ümit Sonkol 5 (3 ribaund- 2 asist), Çağdaş Erdoğan 4 (1 ribaund- 1 asist), Eren Ocaktürk 2, Michael Brandon Roll 11 (2 ribaund- 3 asist), Mert Alp Arkın, Soner Şentürk 10 (2 ribaund- 2 asist)

Efes Pilsen (95): Andrew Wisniewski 8 (1 ribaund- 1 asist), Cenk Akyol (3 ribaund- 3 asist), Igor Rakocevic 20 (2 ribaund- 3 asist), Lawrance Roberts 12 (10 ribaund- 2 asist), Ender Arslan 8 (1 ribaund- 1 asist), Nikola Vujcic 6 (2 ribaund- 4 asist), Bostjan Nachbar 15 (5 ribaund), Sinan Güler 16 (1 ribaund- 3 asist), Ersin Dağlı 8 (7 ribaund), Ali Işık 2

4 Yorum Yapılmış:

numberonebasket dedi ki...

efes pilsen artık takımı gençleştirmeli
avrupa liginde iddialı olabilmeleri için 1-vişne acilen gönderilmeli yerine ibrahim jaber ,lamont gordon,k.langford den biri mutlaka alınmalı hatta k.langfor ile seneye kesin anlaşılmalı
2-furkan aldemir takıma kazandırılmalı,
3-seneye miteletoviç veya bogdanoviç ten biriile anlaşılmalı
3-cibonada pynayan leon radoseviç ksinlikle alınmalı ve roberts gönderilmeli.

Luke dedi ki...

Maç hakkında söylenebilecek her şeyi mükemmele yakın şekilde özetlemiş Bob - teşekkürler. Bir iki ekleme yapmak istedim. Birincisi, ben hala Perasoviç'in "elinde ne kadar yeterli ve geniş bir kadro olduğunun" farkına varabildiğini sanmıyorum. Geniş kadro, sadece çoktan kazanılmış TBL maçlarında zaman doldursun diye oyuncuları sahaya sürmek anlamına gelmiyor bence. Özellikle, Cenk'in, her ne kadar savunma yapmıyor olsa da, Euroleague maçlarında en az bir 10 dakikayı hak ettiğine inanıyorum. İkinci olarak da, özellikle Rakoçeviç'in oynamadığı anlarda bu takımın skor üretmekte ne kadar zorlandığı düşünülürse, hem 1 hem de 2 numarayı oynayabilecek, skor potansiyeli olan bir combo guardın (keşke Jamont Gordon olabilse) Efes Pilsen'e çok yakışacağını düşünüyorum. Umarım Top-16'dan önceki son 3 haftada bu noktaları iyi bir şekilde gözden geçirebilir Efes Pilsen yönetimi.

Sarıkaya dedi ki...

numberonebasket acilen Efes'e GM yapılmalı!:-)) Latife bi' tarafa, Perşembe akşamı Doğan Hakyemez ile yapılan görüşmede de bu konu gündeme getirilmişti tarafımdan.. "Neden sayın Tuncay Özilhan Efes'e şöyle sağlam bi' GM kazandırmaz?" diye. Yanıtı az sonra!:-)) Hele Anıl bant kaydını çözsün ondan sonra!.. Eee biraz teaser verelim de millet meraklansın!:-))

ali dedi ki...

numberonebasket ,Luke dedi cok guzel ozetlemısınız akradslar tebrıkler mactan zıyade efesın genclestırımesı fıkrıne ve onerılen oyunculara sonuna kadar katılıyorum efes, ulkerde oldugu zaman hatta tofasda oldugu zaman pıyasıanın en ıyı yerlı oyuncularana sahıptı sahıp olmakla berbaer onları kulanıyordu sımdı cenk turkıye lıgınde sura alır avrupada almaz sınan az sure alır ender az sure alır bu oyuncular mıllı takımın en onemlı oyuncuları cenk o kadar degıl ama su an turkıye lıgındekı en ıyı yerlı oyuncular bunlardan daha cok yararlanmalı takım yerlı oyuncular uzerıne kururlmalı gerkesız sekılde sureklı kısa oyuncu alınammalı bur suru oyuncu var o posızyonda wısne thoton robets rakocevıc dudley seneye efes kadrosuda kesınlıkle yer almamamlı furkan bırkan gelebılrse enes kanter barıs hersek ılkay, safak edık ıbrahım yıldırım, ve kendı alt yapsından bır kac yerlı oyuncu takıma acılen katılmalı yurkardakı arkadslarında dedıgı gıbı khımkının abd lısı langford tarzı oyuncular takıma katılmalı bıde su efes bu bırayı dunyaya pazarlıyor sanatsal ve kulturel anlamda bır suru orgınasasyonları varken basketboluda neden boyle pazarlayamıyor bu etkınlerıklerın ıcıne basketboluda neden katamıyor kendıne aıt 5000 kıslık bır salonla ınsanlar nasıl efesın organıse ettıgı sanatsal falıyetlere gıdyorlsa jazz konserlerı gıbı basketbol macınada gıder hale getırmelı dıyorum efes arena ısımlı sanatsal kulturel ve spor faıletlerının ıc ıce surdurebıldıgı efese aıt bır salon efesın degerlerını dahada yukseltır dıyorum