31 Aralık 2010 Cuma

Dodo: Salsabasket İyi, Yorumlar Kötü

Doğan Hakyemez geçen hafta Salsabasket okuyucuları ile buluştu, yemek yedi, asıl isteği kendisini sanal ortamda -ona göre- acımasızca eleştirenlerle oturup konuşmak, tanıdıkları gibi biri olmadığını onlara anlatmaktı ancak buluşmaya o kişiler katılmadılar.

Görüşmenin ses kaydını sağolsun Önder abi (Sarıkaya) çekti, yolladı bana. 2 saate yakın bir ses kaydı var ve bir türlü fırsat bulup da dinleyemedim. Bugün Doğan abi ile konuştuk ve olayın özetini şöyle çıkarttık. Salsabasket Türkiye Basketbolu için müthiş bir platform, ancak yapılan yorumların bazıları sınırlarını aşan cinsten. Bu da sitenin değerini düşürüyor ister istemez. Tam metin şöyle:

'Salsabasket Türkiye Basketbolu'na müthiş bir renk getirdi. Anıl ve ekibini bu açıdan kutlamak gerekiyor. Farklı tarzı, haberlere erkenden ulaşması, detaylı maç yazıları ve değindiği özgün konularla önemli bir marka yaratıldı. Ancak bu markanın marka değerini düşüren bazı okuyucu yorumları oluyor. Bunların bir süzgeçten geçirilmesi gerekiyor. Şayet geçiriliyorsa, o zaman da biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Zira insanlar hakkında sanal ortamda atıp tutmak çok da akıllıca bir şey değil. Ben yarın öbür gün buradan bir dava açsam, hem o yorumu yazanın, hem de hiçbir maddi kazancı olmadan bu işi yapan Salsabasket ekibinin başı yanar. Bu sadece benim için değil, herkes için geçerli. Herkes herkese dava açabilir bu tarz bir iftiradan, hakaretten ötürü.

Burası sizlerin de dediği gibi çok özel bir platform. Buradaki yorumlarda saçma sapan konuları konuşacağımıza, ona buna iftira atıp hakaret edeceğimize gerçekten basketbol konuşalım. Camianın büyük bir çoğunluğu bu siteyi takip ediyor. Yorumların da bu minvalde, saygı çerçevesinde ve yapıcı olması gerekiyor. Benim görüşüme göre.'


Yorumlardaki sıkıcı durumun biz de farkındayız. Bununla ilgili en kısa süre içerisinde bir eylem planı hazırlamayı düşünüyoruz. Bir ara ben de içimdekileri dökmeliyim bir yazıda. Öyle zaman oluyor ki, insanların sidik yarışları beni ve ekibimi bu siteden soğutuyor. Yorumları tamamen kapatasım, hatta komple siteyi kapatasım geliyor. Hayırlısı bakalım, bir ara ben de bir post atarak kendi düşüncelerimi paylaşacağım. -saLsa-

28 Yorum Yapılmış:

lions dedi ki...

hakaret ve kufur için evet ama ağırda olsa eleştirileri yoksa sayarsanız kendinizi yok sayarsınız bence o yuzden bu ince çizgiyi dikakate alın yorumlar herkesin kendi gorusudur kufur ve hakaret yoksa ki olsaydı zaten yayınlamazdınız heralde o halde değişen ne olacak işinize geleni yayınlayı işinize gelmeyeni yayınlamıyacakmısınız o zaman da salsa bakset olmazsınız ki yoneticilerin gazına gelmeyin derim siz onlara hitap etmiyorsunuz siz seyirciye taraftara hitap ediyorsunuz lutfen dikkate alın bunları yorumlar kesintiye uğramamalı

mark dedi ki...

iğnenin ucu bana değene kadar her şey çok güzel diyor yani kısaca.

feverchild dedi ki...

ne sansürcü bir millet olduk.
alıştık zaten koyun olmaya, kimse sesini çıkarmasın.

Ihsahn dedi ki...

Her ne kadar eleştirilecek çok yanı olsa da Dodo haklı bu konuda. Bazı yorumlar çok can sıkıcı oluyor ki bu yorumları yapanlar da üç aşağı beş yukarı hep aynı kişiler tahminimce.

Ayrıca yorumları kapasan da siteyi kapamak gibi şeyler düşünme saLsa. Burayı severek takip eden binlerce basketbolsever var. Fanatikler gelir gider, kaliteli işler yapan adamların yeri daima yukarılardadır.

orkun dedi ki...

Salsabasket ekibi,

Öncelikle iyi ve faydalı bir iş yaptığınızı söyleyerek başlayayım, ellerinize sağlık.

Yorumları ya da toptan siteyi kapatmak tamamen sizin insiyatifinizde. Sonuçta bu sizin sıfırdan başlattığınız bir şey ve tamamının %100 kontrolünüz altında olması gayet anlaşılır bir durum.

İş dönüp dolaşıp yine "sanal ortamın kendine has yapısı ve işleyişi" muhabbetine gelecek (ki bu durumun varyasyonlarına benden çok daha hakim olduğunuza eminim). Bence, yorumları ayıklamadaki tek kıstas şiddet ve küfür içeriği olmalı. Ama küfür derken gerçekten "bilmemkim, senin taa bilmemnerene..." tadındaki ifadelerden bahsediyorum, yoksa "o da basketboldan anlıyorsa adam değilim" yollu lafları hakaret olarak almak yerine ya görmezden gelmek ya da usulüyle cevap vermek doğru yol. "Zırvalama" kategorisine giren yorumların çoğu zaten yine diğer yorumcular tarafından yeterince madara ediliyor çoğunlukla.

Bu site, ana yazılarının yanı sıra yorumları da okumaktan bayağı keyif aldığım belki de tek site.

brutus dedi ki...

Burdan tek sonuç çıkıyor,
güle güle okur, yaşasın ağır abi.
bence çok yanlış bir tutum bu, bu yorumu yayınlamazsan da en azından okursun diye umuyorum. yani birisi çıktı, ve inceden azarladı diye böyle bir tavır almak, mevcut baskı rejimine uygun olsa da, yapmaya çalıştığın işe uygun değil. ne yani, biri çıkıp dejavu, ya da ne bileyim bob nickli arkadaşların yazı yakışmıyor senin siteye falan diye hoşlarına gitmeyen yazıları kaldırtmak isteseler yapacaksın demek ki bunu ?? bir de üstüne üstlük baskı unsurunun basın sözcülüğünü yapmak.. yani yeterli baskı ve göz dağı varsa, ben yokum diyosun. Efes Pilsen'i geçen sene itham ettiğin o kadar "sesli düşünme" aktivitesinde, demek ki bir Efes'li yöneticinin çıkıp sana ayarı vermesi gerekiyormuş.. bu dilden anlıyorsunuz sadece demek.
neyse, yolun açık olmasın birader böyle bir yola girdiysen. zaten seni gibisi çok.. hoşçakal salsa..

roland deschain of gilead dedi ki...

eksisozluk olusumu biliyorsunuz bu durumdan çok çekti ve katı bir "gg" politikası uygulamaya başladı. benzer bir uygulamaya buradada gecilmeye baslanabilir cunku popularite acısından (en azından basketbol camiasında ki popularite acısından) salsabasket üst seviyelere tırmanıyor. haliyle kontrol mekanizmalarıda bu seviyeyi karsılamak zorunda kalacaktır.

ama sonuc olarak burası kar amacı gutmeyen kişisel bir blogdur kapatır giderim demek yine sayfa sahibinin hakkıdır ve saygı gosterilmelidir.

sinan dedi ki...

hafif gözdağı kokuyor..
diğer yandan hakaret içeren iletilerin bende yayınlanmaması taraftarıyım. ama özgürce eleştiri bu sitenin olmazsa olmazıdır. Bu site bu yüzden okunuyor zaten.

Dombili dedi ki...

Mesajlarda saçma sapan şeyler var genelde, ve insanların nefretleri ile attığı mesajlar da çok, ancak keşke buradaki bazı iddialarla ilgili davalar açılsa da biz de ak koyun kara koyun görsek, ne kulüplerimiz ne de basınımızın üstüne gitmediği çok doğru tespit ve iddialar oluyor bu tip özgür platformlarda.

Salsa ve benzerleri olmasa basınımızın! yazamadığı bir çok şeyi öğrenme şansımız olmayacak basketbol hakkında.

Dodo'yu tanımam,etmem,bir sempatim ya da antipatim de yok ama dediklerine katılmıyorum, öyle tehditvari bir konuşma yapmasını da yadırgadım.

HotSauce21 dedi ki...

tamamen kendi adıma yorum yapacak olursam;

işlerim dolayısıyla, bana göre buyrun bide sıfatınızı görelim tarzdaki bu davete gidememek benim için can sıkıcı oldu. gidip yüzyüze konuşmayı gerçekten çok isterdim.

tıpkı daha önceki ayarlarına benzer açıklamalar yapmış doğan HAKYEMEZ. siz susturun yoksa... tadında bi aba gösterme kıvamında algıladım kendi adıma. şu ana kadar küfür yada hakaret derecesinde yorum yaptığımı düşünmüyorum ama yaptığı hataları buraya yazmamız bile birilerini rahatsız edebildiyse ne mutlu bize. belki bundan sonra buraya yapacağımız yorumlar sansüre uğrayacak, hiç sorun değil ama başka yerlerdeki yorumlarımızı nasıl susturmaya çalışacak onu merak ediyorum.

millete dava açmayı alışkanlık haline getirdikleri çok net. gözden kaçmış olabilir ama kimsenin burdan kendisine küfür falan ettiğini hatırlamıyorum, neye istinaden dava edecekmiş acaba çok merak ettim.

yazılarımızı sildirebilir ama kafamızdakileri naapacak?

Tatü dedi ki...

Bazı şeylerin ucu dokunmus sanırım Dodoya. gayet güzel nasıl iktidar bütün medyaya otosansürü yerleştirdi sizde yerleştirin burada. Site güzelde yorumlar kötü e okuma kardeşim yorumları madem 7 den 70 e herkes birşeyler yazıyor burada hepsi doğru diye birşey yok.

Güçlü dedi ki...

Yorumların ve postların kişisel haklara saygılı olması gerekliliğini zaten tartışmaya gerek yok. Ancak Doğan Hakyemez'in aba altından gösterdiği sopa (hatta açıktan açığa gösterdiği sopa...), her türlü eleştiriden duyduğu rahatsızlığı ifade ediyor.
Kendi istediği gibi manipüle edemediği SalasaBasket'i , artık tehdit olarak algılamaya başlamış olacakki , "dur" demenin sırası geldi demiş.
Ben bu blogun eleştiri ve hakaret arasındaki kocaman farkı gözetebilecek ellerde olduğunu düşünüyorum. Umarım tehditler, anlayışın değişmesine sebep olmaz.

momos dedi ki...

doğan hakyemezin yorumunu ben ağır bulmadım açıkçası. tekrar okudum ve şunu anladım, saygı duyulan bir sitenin yazılarına yapılan yorumların yayınında biraz daha dikkatli olunmalıdır. bugün en popüler haber sitelerinde bile saçma sapan yorumları bulabilirsiniz, bu yorumların sahibine açılan bir dava da duymadım, olayın hukuki boyutunu da bilmem ama bence bu da önemli değil, önemli olan her türlü görüşü iftiradan, hakaretten arıdırmak. hiçbir yazı herhangi bir hakareti veya iftirayı altında barındırmayı hak etmiyor bence. şöyle düşünün sizin hakkınızda biri sizi tanımadan etmeden bu adam basketboldan anlamıyor derse ne düşünürdünüz. tabi yorumların niteliği de önemli, bir yorum sahibine aittir, istediğini iddia edebilir ancak her iddiasının sebebini yazmazsa saygınlığını yitirir, böyle bir yorumu da böyle bir sitede görmenin pek bir anlamı yok bana kalırsa.

sansüre karşıyım. ancak bu site her önüne gelenin kafasına geleni yazdığı bir platform mu olmalı, o kadar çok var ki böylelerinden bir başkasına daha gerek yok. salsa'nın farkı olmalı.

öte yandan yorum ayıklama zahmetli bir iştir muhtemelen ve site de tamamen amatör ruhla yürütülüyor, bu yüzden sitenin kurucularının tüm kararlarına saygı duyarım.

CaRtMaNtR dedi ki...

Kişilere küfür yada hakaret eden her yorum bencede hoş değil ve yayınlanmaması kabul edilebilir. Fakat bu platformda yazılan yorumlarda benim okuduklarımdan aklımda kalanlarda kişilik haklarını zedeleyici bir şeyler olduğunu hatırlamıyorum.

Ayrıca burada sık sık yaptıkları ile konu omuş camianın önemli bir isminin üstü kapalı olarak beni eleştirenlere müsade etmeyin yoksa eleştirende eleştiriye izin verende yanar şeklinde hafif tehdit soslu bir söyleminin ise kişilik hakları ile ilgili bir rahatsızlıktan kaynakladığına inanamıyorum pek.

Sonuç olarak kişilerin haklarına yada kişiliklerine direk bir saldırı olmadığı sürece eleştiri kurumunun kişiler eleştirilmekten rahatsız oluyor diye ortadan kalkması hoş olmaz.

Doğan Hakyemez'in burada sık sık medya ve federasyon ile olan ilişkilerinden dolayı kafalarda olan soru işaretlerini açıklayacak cinsten açıklamalar yerine fazla kurcalamayın sonu kötü olur tarzı söylemi hakkında oluşan soru işaretlerini arttırmaktan başka bir şe yaramaz. Kişiler bu konuda yorum yapabilse de yapamasa da düşünceler yine kafada olacaktır.

Özcan Yüksel dedi ki...

Ben bir hukukçuyum 1 seneyi aşkın zamandır siteyi takip ediyorum şimdiye kadar gerek yazılarda gerekse yorumlarda hukuk ihlali olarak nitelendirilebilecek bir yazıya rastlamadım. Fanatik yorunlar ya da mantık sınırını zorlayan ya da etik açıdan eleştirilebilecek yazılar elbette olabilir olacaktır da. Ancak kimse aklından ne geçiyor diye eleştirilmemeli.
Öyle bir noktadayız ki milletçe eleştiri yapanlar eleştiriliyor. Sansüre bu açıdan karşıyım ve şimdiye kadar ki yaptıkları iş için salsa ekibini tebrik ediyorum

Necromancer dedi ki...

küfürlü yorumların hiç yayınladığını görmedim salsabasket'te. yayınlanmaz da zaten. küfürlü saçma yorumlara karşıyız ama eleştiriye katlanabilmek lazım sayın Hakyemez.

EmreKSK dedi ki...

dodo kendine yakışanı yapmış, bu cagda sansuru savunuyor

Cakivu dedi ki...

Kişiliklere saldırmak ve haraket etmek harici basketbolu tartışmanın bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum bazen öyle zamanlar oluyorki yaptığım işin arasına bir salsa yorumu yazıyorum, sağlıklıca basketbolu tartışmak değişik fikirlerin konuşulması, bazen ortada buluşmak bazen de buluşamamak bunların hepsi güzel yönetilen bir forumda olacak şeyler.,

Salsa ekibine çok teşekkür ederiz bu ortamı sağladığı için yorumlar bazen yanlış anlaşılabiliyor bazen de çok duygusal veya agresif tonda yazılıyor araya pornografik gizli tabirler sokan bile oluyor ama sansür artık çare kalınmamışsa kullanılması gereken bir aygıttır bence, bir de ne yazılırsa yazılsın iyi kötü niyet ayrımıda önemli bence.

Dodoya gelince, buluşmaya hem maç günü hem de saati dolayısıyla çok istememe rağmen gelemedim bir dahakine gelmek isteriz tabii kendisine yapılan tüm olumsuz eleştirileri anlayışla karşılayacak olgunlukta olduğunu düşünüyorum, belkide bizlerin sadece internetten yazan, gerçek basket dünyasından/camiasından bihaber işgüzarlar olduğumuzu düşünüyordur öyle olsak bile buradaki en alakasız eleştiride bile ilerisi için kendi veya takımı adına olumlu bir kararı alabilir. Tabii hangi yorumları kastettiği de önemli sonuçta bazen çok alakasız yorumlarda oluyor ama ben genel olarak forumdaki seviyenin gayet iyi olduğunu düşünüyorum ve uygunsuz mesajlar konusunda salsa ekibine biz de yardımcı olmalıyız keza bazen onlarda iyi niyetlerinde abuk subuk yazıları kaçırabiliyorlar..

Son olarak tüm salsa yazar okurlarına, okuyan okumayan herkese nice mutlu senelere, güç sizinle olsun :)

12011985 dedi ki...

Sevgili Anıl,kısa zamanda eleştirileri büyük bir gayretle yontacağımızı bildirir,saygılar sunarız gibi bir yazı olmuş bu.

Kısacası ne sana ne de bu sitenin tavrına yalkışmayan bir yorum olmuş.

Eleştiriler yontma işlemi yerine yorum bölümünü kapatın diyorum,hem mesaj açık olur,hemde daha samimi olur.Sende haber kaynaklarınla ters düşmemiş olursun değilmi!

Syn.Hakyemez acımasızca eleşiriyi hakeden bir figürdür bu camiada.
Nedenlerini çok net başlıklar halinde yazarım ancak bunları benden daha iyi bildiğine eminim.
Syn.Hakyemez eleştirilerden gocunmak yerine yıllarca her bulunduğu camiada,her bulunduğu ortamda yaptığı yanlışları bir şekilde gidermeye çalışsa daha sağlıklı olmazmı?

Bu işin zor olan tarafı değilmi ama?

Kinyas dedi ki...

Ben koyu bir Trabzonspor taraftarı olarak bu açıklamadan dolayı utanç duydum.

Doğan Hakyemez, Sezonun başından beri Trabzonspor taraftarını, kamuoyunu enayi yerine koyuyor.
Küme düşmenin bir numaralı favorisi haline getirdiği takım ve Amerikalılarımız çok iyi diyerek sadece kendinin basketboldan anladığını, geri kalan tüm Basketbolsever yorumcuların ise zerre kadar bu işi bilmediğini savunuyor.

Kendisine karşı haklı ya da haksız önyargıyla yaklaşan insanların eline koz veriyor. Bence öncelikle kendisinin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Acaba ben nerede yanlış yapıyorum diye?

BaHa dedi ki...

Sevgili Anıl,

Salsabasketi, salsabasket yapan zaten insanların görüşlerini serbestçe ama küfüre hakarete yer vermeden yapabilmesiydi. Onun dışında maç yorumları skorlar kim kaç ribaund almış, kim kaç assist yapmış vs. zaten oldukça farklı sitede neredeyse copy-paste tarzında var.

Doğan Hakyemez örneğiyle ortaya çıkan bu aba altından sansür gösterme buradaki ortamı mutlaka bozacaktır.

Buraları sanal olarak gören, sonrada buyrun gelin diyen bir düşünce, kendi hakkındaki eleştrilere yine buradan cevap verebilir yada, facebook'unu twitter'inı dondurur...

"Memlekette demokrasi var"

Site iyide yorumcular kötü sözüne, seninde "ya bende öyle düşünüyorum" şeklinde arka çıkman; seni buradan takip eden yüzlerce yada binlerce basketbolsevere karşı haksızlıktır.

"Memlekette demokrasi var"

Doğan Hakyemezin, menejer olarak gittiği kluplerde, ondan sonra bir yıkım olduğu, başarısızlıkların ardarda geldiği, hakemlere oyunculara kaba davranışları olmadı mı?
Bu sanal delikanlılık olarak nitelendiriliyor.

"Memlekette demokrasi var"

Çıkar muhattabı derki yok böyle değil söyle oldu. Biz aslında başarılıyız vs şeklinde burada anlatır. Kime mi biz yorumculara.

Herkese mutlu sağlıklı ve başarılı yıllar dilerim.

Adsız dedi ki...

Doğan Hakyemez'in başarısızlıklarıyla alakalı güzel yorumlar yazacak kalemler aranıyor. Ücret dolgundur...

saLsa dedi ki...

Beni yanlış anlamışsınız. Buradaki eleştirel yorumlara kimsenin bir şey dediği yok ki. Sadece kişisel hakaret sınırını aşmayalım demeye çalıştım.

Neyse iyi yıllar postumda konuyu biraz daha açtım, oradan devam edelim.

saLsa

maranda dedi ki...

ben de burada eleştiri haricinde hakaret boyutuna varan yorum görmedim, Dodo önce kapısının önünü temizlesin....

bigben dedi ki...

saLsa,

O geceki davette bulunan biri olarak Önder Abi'yle birlikte şöyle bir şey düşündük naçizane:

"Yorumcular gerçek isim-soy isimlerini kullanırlarsa otokontrol daha kolay olur."

Bunu baskıcı, insanları kısıtlayıcı bir öneri değil de; mevcut şikayetleri azaltmak için basit bir fikir olarak görürseniz memnun olurum. Ne derece etkili olur, bilemiyorum. Ama tartışmakta fayda var bence.

Doğan Hakyemez'in şahsı ile ilgili tartışmaya girecek değilim. Bir Trabzonsporlu basketbolsever olarak altyapı için somut projeleri, bütçeye uygun dengeli kadroyu, nakit akışını vs. verilen tüm sözleri merak ediyorum.

Muhsin MORDENİZ dedi ki...

Doğan Hakyemez eleştirileri beğenmeme hakkına sahiptir lakin kimsenin onun icraatlarını beğenme mecburşyeti yoktur.
Kendisi yıllarca milli takım ve kulüplerde görev yaptığı sırada gazetede köşe yazmış birisi olarak etik değerlerden bahsediyorsa yapacak bişey yok.
Daha sene başında taahütte bulunduğu parayı vermediği oyuncusunu suçlaması başka bir konu bence yapılacak ilk şey herkesin kendi işine odaklanması olmalı beğenen de olur beğenmeyende beğenmedğimizi fikirlere karşı susturma kampanyası başlatıp tek sesliliği savunmak tehlikelidir gün olur bu durum o kişininde başına gelir hep sistemin ve iktidarın yanında olmuş Doğan Hakyemez ise bu toplara hiç girmesin çünkü hiç inandırıcı olmuyor.

Sarıkaya dedi ki...

"sesli düşünme aktivitesi" konusunda Brutus'a katılıyorum. Evet de bi' Allah'ın kulu Efes yöneticisi de çıkıp, ayar vermiyor ki!:-((

Ve fakat başka Salsa yok! diyorum. Hepimiz öğreniyoruz. Ben bile 10 yaşındaki çocuklarımdan neler öğreniyorum. Öğrenmenin yaşı yok.

Kestirip atmak işin kolay tarafı.

Farklı takımları tutan taraftarların oluşturduğu bi' forumu yönetmek kolay iş mi? Hele bahse konu yurdum insanı ise!..

rüzgar dedi ki...

ABİCİM O ZAMAN ELEŞTİRİYİ KALDIRIP ÇÖPE ATALIM?KÖTÜ OLAN ŞEYLEREDE GÖRMEMİŞ GİBİ EWET BAK BU SÜPER DİYELİM..ZATEN NE KAYBETTİYSEK SESSİZ KALMAKTEN_TEPKİ VERMEMEKTEN..İNSAN ELEŞTİRİLSE DE BURADAN İYİ PAYLAR ÇIKARABİLMELİ..GENELİ İÇİN KONUŞTUM BEN SAYIN HAKYEMEZE ÖZEL DEĞİL..SAYGILAR..