28 Aralık 2010 Salı

Efes Pilsen: 101 - O.Renault: 54 (Farklı Kazanmaya Devam)

Cuma günü kaybedilen G.Saray Cafe Crown maçından sonra, aynı maçın ikinci yarısını kenardan seyreden Jonathan Gibson ile yollarını ayıran Oyak Renault, iki yabancılı kadrosuyla Efes karşısındaydı bugün. Efes Pilsen'in son lig maçlarındaki farklı skorlarını, Oyak Renault'nun dar kadrosunu ve Bursa temsilcisinin asıl hedefinin haftasonu iç sahada oynayacağı Mersin BŞB maçı olduğunu düşününce farklı bir skor beklentisindeydim.

Yanılmadım. Hava atışıyla birlikte idman maçından bile kötü bir forma büründü maç. Guard bölgesinde tek başına kalan Alper Özcan'a sağlam bir baskıyla girdi oyuna Efes. Alper zaten oyun anlamında pısırık, iyice sindi. 32-17'lik skorla biten ilk çeyreğin en skoreri 13 sayılı Roberts idi. İkinci çeyreğin ilk 9 dakikasında sadece 2 sayı izleyebildik Renault'dan. Rakocevic'siz Efes Pilsen, rakibi karşısında Roberts, Sinan, Vujcic, Cenk, Nachbar derken, hiç zorlanmadan ve oldukça yüksek bir yüzde ile hücum etti ilk yarı boyunca. Bunun sonucu olarak da 60-22'lik bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Nachbar 13, Vujcic de 12 sayıya ulaşarak Roberts'ı yakaladılar. Evsahibinin ilk 20 dakika itibariyle saha içi yüzdesi 23/36.

İlk yarıya 22 sayı sığdırabilen Renault, ikinci yarıya Waller önderliğinde nispeten azıcık daha üretken başladı. Sinan Güler dış şutlardaki başarısıyla üçlük isabet yüzdesini 4/5'e çıkarttı. Son çeyreğe girilmesine 1 dakika kala, fark Perasovic'i tatmin etmiş olacak ki, kadrodaki tek genç olan Burak Yacan Yüksel'i oyuna dahil etti. O da hemen ilk sayılarını üretti. Üçüncü çeyrekte 15'i Tay Waller imzalı 18 sayı bulabilen Renault, farkın açılmasına mani olamadı belki ama farkın açılış hızını kesti bir şekilde (80-40).

Final periyodunun ilk 5 dakikasında bu maça ait olması zor olacak bir şekilde 10-0'lık bir Oyak Renault serisi izledik. Bu seri ile skor 80-50'ye geldi. Ama kalan sürede işler yine normale döndü ve maç 101-54 bitti. Böyle bir maçta Efes cephesinde 6 farklı ismin çift hanelere ulaşmış olmasına rağmen, sahanın en skorerinin Renault'nun Twitter delisi ismi Tay Waller olması ilginç detay. Kişisel anlamda yüksek tatmin duymuştur, gece tweetleriyle kutlar bunu artık. :) Şaka bir yana, Waller'ın iyi durumda olması onlar için çok çok önemli.

Ancak Renault için en önemli nokta: Oyun kurucu bölgesine yapılacak takviye. Hem skor üretebilecek hem de takımı çekip çevirecek bir adama ihtiyaçları var. Kısa sürede bu özellikte birini bulabilirler mi acaba? Ufuk Kaçar'ın yokluğunda Serkan İnan'ın katkısızlığı da onlar için büüyük sorun. Ligde 1-2-3 galibiyetli çok takım olduğundan Renault için hiçbir şey bitmiş değil. Haftasonunda oynayacakları Mersin BŞB maçı onlar için çok kritik. O maç olumlu/olumsuz çok şeyi değiştirebilir. Son yıllarda sezon sonlarında bir şekilde ligde kalmayı başaran ve bu konunun uzmanlarından olan Oyak Renault, bakalım bu yıl da bunu başarabilecek mi? Yücel Platin ve öğrencilerini takipteyiz.

Pekiii, şöyle bir maçta dahi oyun kurucu bölgesinde ağırlık koymayı beceremeyen Wisniewski'ye ne demeli? Yıllarca Ender'i eleştirmiş bizlere, verebilecek daha iyi bir hediyen yok muydu be Perasovic? Çürük yahu bu Vişne !!!

Efes Pilsen (101): Andrew Wisniewski 2 (3 ribaund-3 asist), Cenk Akyol 8 (2 ribaund-4 asist), Lawrence Roberts 16 (9 ribaund-2 asist), Bootsy Thornton 10 (5 ribaund-6 asist), Ender Arslan 3 (2 ribaund-2 asist), Burak Yacan Yüksel 2, Nikola Vujcic 12 (8 ribaund-2 asist), Bostjan Nachbar 17 (5 ribaund-1 asist), Sinan Güler 18 (3 ribaund-3 asist), Erwin Dudley 13 (7 ribaund)

Oyak Renault (54): Serkan İnan (1 asist), Alper Özcan (2 ribaund-4 asist), Nedim Dal 9 (4 ribaund), Tufan Önen (4 ribaund), Tay Waller 20 (1 ribaund-3 asist), James Mays 15 (12 ribaund-1 asist), Kerem Özkan 7 (1 ribaund), Umut Yenice 3 (3 ribaund)

5 Yorum Yapılmış:

tayfur dedi ki...

bu zamana kadar sadece yabancı oyuncular üzerinden oyun oynamaya çalışan Yücel Platin bu gün efes maçında 40 yedikten sonra Türk oyunculardan verim almıyoruz diyebiliyor...!!!
Alt sıralardaki takımların hepsinde koç değişikliği yapılıyorken Oyak Reno dan Yücel Platinin hükümdarlığının sebebi ne çok merak ediyorum...

Adsız dedi ki...

10 Mart 2007'deki maç da 78-38 bitmişti. Bu daha facia oldu ama sanki...

Luke dedi ki...

Aşırı farklı biten bir maç sonunda bile eleştirilebilen bir Efes Pilsen takımının varlığı beni üzüyor. Aynen yorumda belirtildiği gibi, oyun kurucusuz bir takıma karşı dahi ağırlığını hissettiremeyen Wisniewski gerçek bir hayalkırıklığı. Ama bana göre daha büyük hayalkırıklığı maalesef Perasoviç'te yaşanıyor. Oyun kurucuların oyun kuramadığını eleştirirken, ortada kurulacak bir oyun (set) olmadığını da belirtmemiz gerekmiyor mu? Bu arada "sakatlığı en fazla bir ay sürer" denilen Raduljcia'ya ne oldu? Efes Pilsen kadroya Top 16 için bir takviye yapabilecek mi? Engin Özerhun hala görevde mi?

ali dedi ki...

renoya ve ts ye ıkıncı lıgde basarılar

Sarıkaya dedi ki...

Epey bi' zaman önce Özrhun'dan "Radulica'nın 10 Ocak'ta sahada olmasını planlıyoruz" lafını aktardım diye hatırlıyorum. Yanılıyor da olabilirim. Ve fakat "en fazla bi' ay sürer" lafı ner'den çıkmış bilmiyorum. Efes'de bu tür şeyleri duyan en son ben olurum ama duyduğum kadarıyla takviye yok!:-))