18 Aralık 2010 Cumartesi

Efes Pilsen: 107 - Aliağa Petkim: 67 (Efes Ezdi Geçti)

Hafta içinde Yunan devi Panathinaikos'u mağlup eden Efes Pilsen, Aubrey Coleman'la yollarını ayırıp iki yabancıyla kala kalan Aliağa'yı ağırladı.Yeni transfer Gerald Fitch'in forma giyemediğini de belirtmek gerek.

Efes, Pao maçında olduğu gibi iyi bir seriyle başladı maça ve skorda üstünlüğü yakaladı. Fakat burdaki etken Efes'in çok istekli başlamış olması değil, Aliağa'nın savunmadan bihaber şekilde parkeye çıkmış olmasıydı. Dakikalar ilerledikçe hücumdaki tutukluğunu atan Aliağa, Brandon Hunter'ın sırtında çeyrek sonuna doğru maça ortak oldu. Jerome Randle ve Kaan Üner'in aynı anda sahada olması fizik anlamında 2 kademe düşürdü takımı. Ama bu ikili takımı oyunda tuttu. Efes'te Wisniewski'nin yokluğunda Ender nihayet hak ettiği sürelere kavuştu. Bu tip lig maçları da olmasa Ender'i unutacağız. Wisniewski'den eksik ne yaptığını düşünmeden edemiyor insan. Bir anda farkın azalmasıyla gelen moladan sonra Efes alan savunmasına döndü. Biraz kumar kokuyordu bu değişiklik. Zaten şuta dayalı oynayan bir takıma alan savunması yapmak intihar olabilirdi. Nitekim moladan itibaren dış şut isabeti bulamayan Aliağa işi daha da kolaylaştırdı Efes adına. Lakin hücum ribaundlarındaki konuk ekip üstünlüğü gözden kaçmadı. Devre sonundaki rüzgarla farkı çift hanelere çıkaran Efes soyunma odasına 50-38'le önde gitti.

İkinci yarı için söylenecekler kısıtlı. Maçın temposu tamamen Efes Pilsen eline geçtikten sonra, Aliağa'nın da maçtan kopması uzun sürmedi. Brandon Hunter'ın yavaş yavaş etkisini kaybetmesi İzmir ekibinin sonunu hazırlamış oldu. Ender-Sinan-Cenk üçlüsünden çok üst düzey performans geldi. Hatta son çeyrekte süre alan Ali Işık da skor buldu bu maçta.

Aliağa'da görüntü biraz bulanık. Hücumu Brandon Hunter tekelinden kurtarmak gerek. Bu sorun üzerine, Halil Üner'in de daha önce birlikte çalıştığı Birleşik Devletler vatandaşı olan skorer Gerald Fitch iyi bir tercih. Bir de uzun rotasyonuna yerli oyuncu düşünülebilir Önder Külçebaş'ın gidişiyle. Efes Pilsen'de ise fazla süre bulamayan oyuncuların performansları sevindirici. Stresli Euroleague maçından sonra haftayı rahat geçirdiler.

Efes Pilsen (107): Cenk Akyol 12 (4 ribaund- 2 asist), Igor Rakocevic 20 (1 asist), Lawrance Roberts 11 (6 ribaund- 1 asist), Kerem Tunçeri 2 (1 ribaund- 5 asist), Bootsy Thornton 11 (5 ribaund- 3 asist), Kerem Gönlüm 5 (4 ribaund- 1 asist), Ender Arslan 17 (2 ribaund- 7 asist), Nikola Vujcic 6 (4 ribaund), Bostjan Nachbar 6 (2 ribaund- 1 asist), Sinan Güler 10 (3 asist), Ersin Dağlı 3 (4 ribaund- 2 asist)

Aliağa Petkim (67): Polat Kaya 8 (1 ribaund), Ersan Özseven (1 ribaund), Levent Bilgin 2 (1 ribaund), Barış Güney 7 (1 ribaund- 6 asist), Hüseyin Beşok 10 (4 ribaund- 3 asist), Jerome Randle 15 (4 asist), Kaan Üner 3 (1 ribaund- 1 asist), Volkan Çetintahra 2, Brandon Hunter 20 (9 ribaund- 2 asist), Mustafa Okay (1 ribaund- 1 asist)

2 Yorum Yapılmış:

Luke dedi ki...

Maç hakkında hiçbir yorum yapılmaması ilginç olmuş. Spormax'in maçı yayımlanması maçla ilgili her şeyin çok ötesinde harika bir haber aslında. Efes Pilsen'in ikinci yarıda oynadığı basketbol için söylenecek söz olmasa da, bilhassa Brandon Hunter'ın oynadığı enfes oyun ve ileride bir Euroleague oyuncusuna dönüşme potansiyeli, bir basketbolsever olarak beni çok memnun etti. Efes Pilsen adına ise en olumlu gelişme, sezon başından bu yana ilk defa Wisniewski'nin yabancı kontenjanına takılması ve maçı tribünden seyretmesiydi. Bana göre bu durum, Efes Pilsen'in yeni bir oyuncu (umarız ki bir combo guard!) arayışı içinde olduğunu gösteriyor. Şu ande NBA'den kesilmiş veya Euroleague takımlarında çeşitli sebeplerle kadroya giremeyen bir çok oyuncu mevcut olduğuna göre (daha önceki yorumlarımda isim de vermiştim), umarım gerçekten iyi savunma yapabilen ve ortalamanın üzerinde bir skorer ile kadroyu takviye edebilirler (Tarence Kinsey tipi bir oyuncu için neler vermezdim!). Bu durumda Top16, Efes Pilsen için çok daha anlamlı bir hale gelir. Gelmelidir de.

Sarıkaya dedi ki...

Kafalar CSKA maçında!:-))