13 Aralık 2010 Pazartesi

Efes Pilsen'den İddialara Yalanlama

Bazı basın organlarında, son iki gündür, Efes Pilsen Spor Kulübü’nün geleceği ile ilgili olarak yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu haberlerde yer alan; Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı henüz yürürlüğe girmemiştir. İçinde bulunduğumuz bekleme sürecinde Efes Pilsen Spor Kulübü’ne bir yıllık ek süre tanındığı, kulübün sene sonunda ligden çekileceği ve faaliyetlerine yurt dışında devam edeceğine yönelik bilgiler doğru değildir.

Uzun yıllardır Türk basketboluna hizmet veren Efes Pilsen Spor Kulübü’nün Cibona Zagreb veya başka bir basketbol kulübü ile birleşme yönünde herhangi bir girişimi bulunmamaktadır.

Son derece başarılı bir sosyal sorumluluk örneği olan, 31 ilde 34 merkezde 15 binin üzerinde çocuğu basketbolla buluşturan Efes İle İlk Adım Basketbol Okulları’nın askıya alınması da söz konusu değildir. Efes ile İlk Adım Basketbol Okulları birçok ilimizde binlerce gencimizi ücretsiz olarak basketbol ile buluşturmaya devam edecektir.

Ülke sporunun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 1976 yılında kurulan Efes Pilsen Spor Kulübü, kurulduğu günden beri sayısız başarıya imza atmıştır. Türk spor tarihinde ilk kez Avrupa Kupası kazanan takım olma ünvanını alan Efes Pilsen Spor Kulübü, birçok kez Türkiye Şampiyonluğu, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Türkiye Kupası kazanmış; ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmiştir. Altyapı takımlarında oynayan sayısız oyuncusu ile Türk Milli Basketbol takımlarına sürekli oyuncu yetiştiren Efes Pilsen, ayrıca FIBA ve NBA nezdinde Avrupa’nın en prestijli kulübü olma özelliğini de taşımaktadır.

Son derece önemli olan bu bekleme sürecinde kulübümüzden yapılmayan açıklamaların dikkate alınmamasını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla,
Efes Pilsen Spor Kulübü

25 Yorum Yapılmış:

Ahmet Karadag dedi ki...

kulüp kapatma ve/veya birlestirme uzmani "basketbolsever" arkadaslarin yorumlarini merakla bekliyorum.

brutus dedi ki...

geç bile kalmışlar Ahmet Karadağ :)
dur ben açılışı yapayım sonrasını getirsin arkadaşlar,
- ya efes'in taraftarı yok ki zaten, kapansıın..
- efes'in türk basketboluna ne katkısı var ki, kapansıın...
- bak ülker en iyisini yaptı, fb ile birleşti başarı geldi, efes de öyle yapsın..
.....

gerisini hayal gücü daha derin arkadaşlara bırakayım

markpope dedi ki...

"Aslında taraftarımız da hiç azımsanamayacak sayıdadır. Amin." diye bitiyor açıklama aslında.
Efes Pilsen kapanmayacağına göre, Galatasaray CC ve Türk Telekom'dan da ortak bir açıklama beklentisine girebiliriz.

Cakivu dedi ki...

Efes Pilsen kötü sezonda geçirebilir, sıkıntılarıda olabilir ama kesinlikle kapatılmamalı ve birleştirilmemelidir. Süre gelen istikrarsız ortam 4 senedir var Efes de.

Sinan Doğan dedi ki...

gidin anadolu şehirlerinden birinin takımı olun, İstanbul'da devam etmenizin kimseye faydası yok.

Selami dedi ki...

''... ayrıca FIBA ve NBA nezdinde Avrupa’nın en prestijli kulübü olma özelliğini de taşımaktadır.''

Dalga mı geçiyorsunuz ya,ne prestiji? Parayla prestij olmaz,taraftarın yok,takım halinde doping yaparak zar zor şampiyon oluyorsun,ondan sonra prestiden bahsediyorsun,hadi canım sende.

Ahmet Karadag dedi ki...

@Sinan Dogan
@Selami
bugünkü yorumlariniz bir hayli sönük kalmis. Nedendir acep? Bir sorun mu var?

Selami dedi ki...

@ Ahmet Karadağ

Sana hakettiğin cevabı yazarım,ama yayınlanmayacağını bildiğim için yazamıyorum,şimdiye kadar yazdığım yorumlarda diğer üyelere laf atmamaya,polemik konusu yaratmamaya elimden geldiğince dikkat etmeye çalıştım,Efes'in yaptığı açıklamada ki cümleye kargalar gülmeye tenezzül bile etmez,Efes ülke spor tarihinin en büyük utancına imza atmıştır,konuşulacak başka bir şey yoktur,bu arada Efes'in kapatılmasına kesinlikle karşıyım,gerçek bir sporsever ,özellikle 90'lı yıllarda neredeyse bütün Avrupa maçlarına gidip desteklemiş birisi olarak.

Ahmet Karadag dedi ki...

@Selami
simdi o alsitigimiz Selami kivamina gelmeye basladiniz. Efes Pilsen ülke spor tarihinin en büyük utancina imza atmis... :)) Sorununuzun o olmadigini biliyorum. Sorun maglubiyeti kabul edememekten kaynaklaniyor. Bir gün siz de sporda yenmenin ve yenilmenin var oldugunu, yenildigin takdirde rakip takimi ve taraftarlari tebrik etmenin bir erdem oldugunu alayacaksiniz (insallah). Biz Efesliler olarak son aylarda ve yillarda "tebrik manyagi" olduk zaten :)
Saka bir yana. Herhangi birseyden "utanc" duymasi gerekn en son kulüp herhalde Efes Pilsen'dir. Taratari oldugunuz kulübün ve taraftarlarinin utanc verici davranislarini saymakla bitmeyecegini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Futbolu ve diger branslari biraktim. Sadece o malum final serisinde yasananlar, baska ülkelerde bir kulübün 1-2 yilligina kapatilmasi icin yeterlidir. Bilmiyorum anlatbildim mi?

engin Karsiyakali dedi ki...

efesın kapatması kımseye yarar saglamaz, zaten klubu kapatmak ıcın bahane arayan başka takımlar buda onları cesaretlendırır bence!!!!
ayrıca efes pılsenden ekmek yıyen yuzlerce ınsan war a takım oyuncularını demıyrm onlar takım bulur, alt yapı olsun takımda calısan ınsanlar yazık olur bence

brutus dedi ki...

işe bak,
hem FIBA ve NBA nezdinde Efes Pilsen'in saygınlığını küçümse, hem de sonra çıkıp gerçek basketsever olduğundan dem vur. bir de agresif takıl "senin hak ettiğin cevap.." diye başla yorumuna. oh ne ala. bu ülkede bir takım NBA takımı ile maç yaptı, haberin oldu mu ?

bonzo dedi ki...

sen önce git basketbol oynayacağın adam gibi bir salon yap.. Ondan sonra gel burada konuş..Efes Pilsen basketbolde ekol olduğunu iddia eden kulüpler arasında imalathanede işdman yapan, devletin salonlarını yıllardır kullanan yegane kulüptür. Lafla, deklarasyonla büyük olunmaz.

onur dedi ki...

@Bonzo

GSCC olsun, FB-Ülker olsun, diğer yüzlerce kulüp olsun hepsi maçlarını "devletin" salonlarında, statlarında oynamaktadırlar. Hem de sittin senedir. Hangi ülkede yaşıyorsun bilmiyorum ama Türkiye'de bu böyle. Efes idmanlarını merter'deki fabrikanın salonunda yapıyor doğru ancak gayet düzgün bir salondur. benim de zamanında idmana çıktığım GS'ın Hasnun Galip'teki salonundan iyidir mesela... Hem nerde idman yaptığı da kimseyi ilgilendirmez diye düşünüyorum.

Mental dedi ki...

Basketbol bir kültürdür ve Efes Pilsen olmasaydı bence Türk basketboluda bu seviyede olmazdı.. Efes'in basketbol camiasına katkısını gözardı etmek ancak cahilliktir. Bu gün Efes'in yarattığı basketbol değeri ile doğrudan ya da dolaylı olarak ekmek yiyen o kadar çok insan var ki.. Ben Efesli olmayan bir basketbol seyircisi olarak Efes'e yapılmaya çalışılan ve sanki birileri tarafından intikam alınırcasına haince yapılan saldırıları hayretle karşılıyorum. Herkesi aklı selim olmaya davet ediyorum. Efes kapanırsa tusunami etkisiyle inanın basketbolda kapanır.. Basketbol bir kültürdür. Eğer kültürümüze sahip çıkamazsak bize yazıklar olsun..

Cakivu dedi ki...

Efes Pilsen her zaman Efes Pilsen dir arkadaşlar, salon yapmadı diye katkı vermedi demek büyük haksızlık olur. Efes Pilsen bir ekoldür malesef son birkaç yıldır kendi büyesinden fazla oyuncu yetiştirememiştir ve özünden uzaklaşmıştır ama bunun geçici bir dönem olduğunun inanıyorum. Eczacıbaşı dönemini tam olarak yaşayamadık ama Efes Pilsen'in salonlardan gitmesi basketbolumuz için hiç iyi olmayacaktır. Efes Pilsen'in kökten bir yenilenmeye ihtiyacı vardır yoksa zaten alırsın 4 tane kalburüstü yabancı ligde 1. veya 2. olursun ama asıl önemli olan o kolej havasını yakalayıp kalıcı başarılara ulaşabilmektir. Efes, Türk basketbolundaki temel taşlardan biridir, hangi takımlı olursak olalım keza ben koyu Fenerliyim, Efesin varlığını Türk basketbolu için desteklemeliyiz diye düşünürdüm.

Hep eskilerden bahsediliyor tabii çok daha heyecanlıydık o dönemler, nerdeyse tüm maçları izlerdik, israil deplasmanında volkanın son saniyelerde gelen üçlüğü, aris finali, ufuk sarıcanın team system bologna yı yıkması, koraç , pao deplasmanın da vrankovicti galiba maymun olmuştu , olympiakos a kendi sahasında 50 sayılık fark bunları hep efes yaşattı yeniden yapılanmayla son dönemlerde sarsılan sempatikliğini yeniden kazanacaktır.

fdlmania dedi ki...

3 büyüklerin basketbol seyircisi varmış gibi yorumlar yapılıyor,salona gelenlerin hepsi futbol seyircisidir.3 büyükler basketbolu amatör şube olarak görürken,Efes Pilsen basketbola en büyük yatırımları yapan kulüptü.Efes giderse Türk basketbolu biter,bu kadar net.

Cakivu dedi ki...

3 büyüklerin basketbol seyircisi yoktur, salonlar gelenlerin hepsi futbol seyircisidir???, böyle kesin net kanılara nasıl varılıyor çok merak ediyorum, eskiden can bartu spor sergi sarayında maça çıkarken salondaki gslı ve fb li insanların hepsi futbol seyircisi miydi içlerinde spor sever yok muydu? fenerin, galatasarayın, beşiktaşın maçlarına giden ve o takımları tutan basketbol sever hiç mi yok? toplu çıldırış...

Selami dedi ki...

@ Ahmet Karadağ

'' Alıştığımız Selami'' 'den kastettiğin nedir bilmiyorum,ama polemik yaratma konusunda bayaa üstadsın,benim Efes'le ilgili tek derdim var,o da takım halinde doping yapıp ( hem de tek maç değil, en az 2 maç,sadece 5.maçta doping kontrolü yapıldığı için ortaya çıktı) şampiyonluğun elimizden alınmasıdır,taraftarın sahaya girmesini kastediyorsan, evet o da Fenerbahçe'nin en büyük utancıdır,o anda Fenerli olduğumdan utandım,bir de konumuzla rakibi tebrik etmenin ne anlamı var anlamadım,etmediğimi kim söyledi?

@ brutus

evet haberim var,çünkü Minesotta ile yapılan ilk maçta salondaydım,
ya sen?


Tekrar ediyorum,Efes kesinlikle kapatılmamalıdır,fakat Tuncay Özilhan saygın bir işadamı olarak çıkmalı,toplu olarak doping yaptıklarını itiraf etmeli,bütün kamuoyundan özür dilemelidir, ölene kadar bunu yazmaya ve konuşmaya devam edeceğim.

Selami dedi ki...

“Kerem Gönlüm olayında tespit edilen (Katin) maddesi çok akıllı seçim” diyen TFF Doping Kurulu ve Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Atasü, “Çünkü üç saatte vücuttan atılabiliyor. Tebrik ederim, gider öperim kendilerini. Ama biz yine de yakalamışız, aferin bize” şeklinde konuştu.

Prof.Dr. Turgay Atasü, futbol dışındaki spor dallarında dopingle mücadelenin zorluğuna dikkat çekerken Kerem Gönlüm olayına da farklı bir bakış açısı getirdi.

2006'dan beri sağlık kurulu başkanlığını yaptığı basketbolda işlerin daha güç yürüdüğüne dikkat çeken Atasü, şunları söyledi:
"Efes Pilsenli Kerem'de "Cathine" maddesini yakaladık. Bu maddenin doğal yollardan alınması mümkün değil. Türkiye'ye nasıl girdi bilemiyorum. Bana bir görev verseler, bulamam o maddeyi. Kaç senedir bu işin içindeyim. Çok güzel, harika seçilmiş bir madde. Çünkü 3 saatte vücuttan atılabiliyor, kanda limitin altına düşüyor. Ben bunu resmi olarak Turgay Demirel'e de yazdım zaten. Çok akıllı seçim. Helal olsun, tebrik ederim, gider öperim kendilerini. Ama biz yine de yakalamışız, aferin bize. Fenerbahçe, sporcularıyla özel doping sözleşmesi yapmış. Abdullah Kiğılı'yı arayarak doğruluk payını öğrenmek istedim. Ancak bana geri dönen olmadı. Eğer doğruysa, TFF olarak kendilerine bir teşekkür yazısı göndereceğiz."


Bu sözler başta Ahmet Karadağ ve Brutus olmak üzere herkese ithaf edilir.Turgay Atasü doping konusunda sadece ülkemizin değil dünyanın saygı duyduğu isimlerden biridir.Diyor ki: '' Bana bu maddeyi bul desen bulamam''Adam daha ne desin,dolaylı yoldan mesajını veriyor,hala mı inkar edeceksiniz?

Luke dedi ki...

Açıkçası bazı şeyler beni korkutuyor. Bugün bu ülkede, bir basketbol bloguna yorum yapılabiliyorsa, bunun en önemli sebebinin, Efes Pilsen kulübünün varlığı olduğunu unutan bazı 'basketbolseverler' var aramızda. At gözlükleri ile, bir taraftar, bir partizan, bir holigan ve bir faşizan olarak bakıyorlar basketbola. Fenerbahçeli ol, Ülkerli ol, Galatasaraylı ol, Beşiktaşlı ol, Banvitli ol, Trabzonsporlu ol ne farkeder? Bugün bu ülkeden üst düzey bir basketbol oynanıyorsa, milli takım dünya ve Avrupa ikincisi olabiliyorsa, bunun temellerinde Efes Pilsen'in varlığını kim inkar edebilir? Muhafazakar bir iktidarın anti-demokratik alkol karşıtlığı dışında hangi 'geçerli' sebep Efes Pilsen hakkında olumsuz bir yorum yaptırabilir? Efes Pilsen'in taraftar sayısının azlığı ile ilgili ne çeşit dar görüşlü bir yorum, kulübün prestiji hakkında atıp tutturabilir? Evet, bu kulüp bugün gerçekten bir takım beceriksiz insanların elinde mahvolmak üzere; evet, son birkaç yıldır yapılanlar Efes Pilsen'in dürüst ve sportmen kimliğine zarar vermekte; ve yine evet, başarının kupa sayısı ile ölçüldüğü bu güdük spor kültüründe Efes Pilsen yıllardır 'başarısız' olmakta. Peki bunlar gerçekten kimin umurunda? Sahaya arkalarını dönerek tezahürat yapan bihaber kitlenin mi? Futbol takımlarının uzantısı oldukları için 'basketbol uzmanı' ilan edilen kendini bilmezlerin mi? Federasyonun kölesi olmuş rantçıların mı? Yoksa harikulade bir kulübe üç beş yeteneksizi yönetici olarak layık gören bilinçsizlerin mi? Söyler misiniz bana, bunların hangisi ciddiye alınabilecek düzeyde?

sinan dedi ki...

Efes Pilsen Türk basketbolunun lokomotifidir. Bugün birçoğumuz basketbol aşığı olduysak bunda Efes Pilsen'in rolü çok büyüktür.
Bu olayın kulüp taraftarı olmakla hiç ilgisi yoktur. Basketbolsever isek gerçekten Efes Pilsen Kulübünün kapatılması hepimizi yaralayacaktır. Bu olay Türk basketbol tarihine kara leke olarak geçer.
Ama Efes Pilsen'de kendine çeki düzen vermeli altyapısına daha çok önem vermelidir. Üst takım ise daha iyi yönetilmelidir.

Gurcay dedi ki...

Avrupa'da Türk, Türkiye'de gavur muamelesi gören Efes Pilsen'in kapanması durumunda (inşallah olmaz) Avrupa'daki bir basketbol takımına sponsor olmasını yadırgamam. Avrupa pazarını büyütmek isteyen bir şirketin hamlesi olarak görürüm. (Efes Pilsen ismiyle Türkiye'de kimseye sponsor olamayacaklarından hareketle...)
Böyle bir durumda tek beklentim İlk Adım Basketbol Okulları ile ülke basketboluna hizmet etmeye devam etmeleri olur.
Ne acıdır ki Efes Pilsen gibi ülke basketbolunun en önemli 2-3 alt yapı kulübünden birinin, gençlere kötü örnek olması sebebiyle kapatılma ihtimalini konuşuyoruz. :(

Sarıkaya dedi ki...

Bi' tarafta Efes'in 36 merkezdeki İlk Adımı diğer tarafta Fenerbahçe Ülker'in Ahmet Cömert salonunda yaptığı altyapı seçmeleri.. kayıt parası 50 TL!:-(( Sahi, konu neydi?

numberonebasket dedi ki...

Efes pilsene spor salonu yap diyenler efes kapansında gs veya bjk ile birleşsin diyen kendini şark kurnazı sananlardır .Bakın bjk baskeybolcuların parasını bilevermemiş bütün paralar futbola gidiyormuş sen git bir kaç sponsorlarla anlaşarak içi geçmiş a.lversonu al ama oyuncularına para verme işte futbol kulüblerinin mantığı bu türk basketboluna birşey katmamışlardır eğer efes kapanı veya başka bir kulüble anlaşırsa türk basketbolu tarihe karşır. bu işten ekmek yiyenlerde işsiz kalır.ben gs liyim ama basketbolda efesi tutuyorum basketi bana sevdiren efes oldu..üç büyükler değil.

zeynep tunçer' dedi ki...

bu doping meselesiyle ilgili bir çok şeyler söylendi fakat bunun yanında efes pilsenin türk basketboluna kazandırdıkları asla yadsınamaz.şu an büyük takımlarda oynayan Türk basketçilerimizin çoğu efes pilsenden çıktı.en basitinden hidonun ilk takımı efes pilsendi.96 yıllarında.fenerbahçe ülkerin direği ömer onan dahi efesliydi bir zamanlar.ayrıca millilere de bakarsak efesin yetiştirmiş olduğu bir çok oyuncu görüyoruz.bunların ilk başında kerem tunçeri.galatasaray-efes pilsen arası gidip geliyordu.ama 2.kez efesi seçti ve şu anda anlatmama gerek var mı bilmiyorum.cenk akyol,ender arslan,sinan güler,kerem tunçeri,kerem gönlüm,engin atsür.bu oyuncuların bırakalım efesi Türkiye adına bize kattıklarını hepimiz gayet iyi biliyoruz.bir kulübün basketbol üzerinde bu kadar emeği varken bu tür tartışmaların yaşanması bile çok saçma.bu takımın gençlere yol açmasıyla değil de ismi yüzünden kötü örnek olunması şeklinde değerlendirmek gayet anlamsız.