2 Aralık 2010 Perşembe

F.Bahçe: 79 - R. Ecopolis: 77 (Galibiyete Taurasi İmzası)

Geçen hafta arasında Ekaterinburg'dan tarihi bir galibiyetle dönen ve hafta sonunda da tüm maç geriden takip ettiği G.Saray'ı son periyotta taraftarıyla geçmesini bilen F.Bahçe, Caferağa'da ağırladığı Ecopolis'i Taurasi'nin bitime 9 saniye madenden çıkardığı üç serbest atışla geçmeyi başardı. İlk yarısını rahat bir oyunla 44-32 önde kapattığı karşılaşmanın 2. devresinde oyundan düşen ve belki de bu yorucu maratonun sonunda uzun süreli bir konsantrasyon kaybı yaşayan sarı lacivertlilere cezayı çabuk kesen Ecopolis, Valdemoro ve onun ateşlediği Paris ile oyuna dönmeyi başardı. Ve bitime 4 dakika kala 72-70 ile ilk kez öne geçmeyi başarırken, son 12 saniyeye de Aguilar'ın üçlüğüyle 77-76 önde girdi İspanyollar. Bu anda yalnızca 2 takım faulünde olmalarının avantajını kullanacakları kesindi. Ratgeber'in molası sonrası ilk faulle 2 saniye daha yiyen Cruz, ikinci taktik faulünde Taurasi'nin muhteşem oyun aklına çarptı. NBA'de Kobe Bryant imzalı hareketi rakibine yediren ve üç atış almayı başaran Taurasi, İspanyol benchini çıldırtarak, 3-3 ile 2. devresi çok kötü geçen günde galibiyeti kopartan isim oldu. Buradaki düdük tartışılabilir bir düdük her zaman için fakat Taurasi gibi bir oyuncuya bu fırsatı verirseniz bunu kullanacağı kesin. Hata Cruz'da, oyun aklı Taurasi'de.

Zorlu bir süreçten namağlup ayrılan F.Bahçe, bu galibiyetle birlikte altıncı galibiyetini alırken organizasyonun tek namağlup takımı olarak sıralama açısından da önemli bir avantaj elde etti. Nevriye Yılmaz, %75 şut isabetle ürettiği 24 sayısıyla karşılaşmanın en skoreri olurken Taurasi de hiç oyundan çıkmadan yaptığı 22 sayıyla ona destek oldu. Maç sonunda Cruz'un hatasını affetmemesi ve şut düdüğünü almayı başarması önemliydi. Uzun rotasyonundaki eksiklik ve Horakova'dan henüz istenilenlerin alınamamış olması F.Bahçe açısından genel tabloda noksan taraflar olarak gözüküyor. Horakova'ya biraz daha zaman vermek gerekebilir, ülkesinin dışında uyum sorunu yaşıyor şu sıralarda ki Birsel zaten kariyerinin zirve günlerini yaşadığı için bu sorunu ortadan kaldırıyor. Fakat uzun rotasyonunda herşeyin Nevriye'ye bağlı olması can sıkıcı bir sakatlığın ardından herşeyi tepetakla yapabilir. O açığını kapatabilen F.Bahçe kusursuz bir takıma dönüşebilir. Buna rağmen bu sezon kupanın en büyük favorilerinden biri, hatta favorisi olduklarını tekrar tekrar söylemeye gerek yok.

F.Bahçe (79): Hana Horakova (3 ribaunt - 3 asist), Birsel Vardarlı 3 (3 ribaunt - 1 asist), Esmeral Tunçluer 2, Nevriye Yılmaz 24 (7 ribaunt - 1 asist), Diana Taurasi 22 (8 ribaunt - 6 asist), Penny Taylor 9 (4 ribaunt - 4 asist), Ivana Matovic 17 (4 ribaunt), Nevin Nevlin 2 (1 ribaunt – 1 asist)

Rivas Ecopolis (77): Laura Nicholls 3 (2 ribaunt – 2 asist), Laura Herrera 2, Tamara Abalde (2 ribaunt), Clara Bermejo Moreno (2 ribaunt – 1 asist), Linnéa Liljestrand, Courtney Paris 19 (10 ribaunt), Elisa Aguilar 18, Amaya Valdemoro 17 (1 ribaunt - 6 asist), Dewanna Bonner 15 (8 ribaunt - 1 asist), Anna Cruz 3 (4 ribaunt – 4 asist)

3 Yorum Yapılmış:

Selami dedi ki...

Tarsus Belediye maçının olduğu hava 30 dereceydi,takım oradan İstanbul'a döndü,bir gün antreman,ertesi gün Ekaterinburg'a uçuş,ki bu kent Rusya'nın ortalarında uzak bir mesafede,-15 derece sıcaklık,çok zor bir maç ve galibiyet,ertesi gün uzun bir uçuş ve eve dönüş,ertesi gün antreman ve GSMP maçı,maçın ne kadar yıpratıcı geçtiğini söylemeye gerek yok sanırım ve bu maç,takım çok yıprandı,2.yarı bu durum çok net belli oldu,Anna Vajda'nın sakatlığı uzun rotasyonunu çok etkiledi,Horakova'a konusuna hala inanamıyorum,replikasımı geldi acaba demek geliyor içimden,Şaziye'nin mutlaka devreye sokulması gerekir,bu hafta Alanya deplasmanı var,kolay maç olur, bazı oyuncular dinlendirilecekmiş,ardından 3 maç üstüste Avrupa deplasmanı,özellikle Sopron deplasmanı çok zor,Anna Vajda'nın yerine transfer gerekebilir.

orkun dedi ki...

Haftasonundaki lig maçına üçüncü beşle filan çıkıp bu kızcağızları adamakıllı bir dinlendirelim birader, valla acıyorum artık. Anladık profesyoneller de bu tempoya erkek-kadın hiç bir takım dayanamaz. Ekaterinburg'la GS'ın üstüste gelmesi şanssızlık oldu, ikisi de üst düzey efor maçıydı.

jezfes dedi ki...

Bence bu takım hayal kırıklığı yaratacak. işler iyi gidiyo gibi gözükebilir ama bu dengesiz takımın ilerde avrupada hüsran yaşaması çok muhtemel