21 Aralık 2010 Salı

F.Bahçe'den Federasyona 'Güven Sarsılıyor' Açıklaması

Hafta sonu İzmir'de oynanan Pınar Karşıyaka - F.Bahçe Ülker maçının ardından dün Şube Direktörü Nedim Karakaş'ın maçı yöneten hakem üçlüsüne dair bazı açıklamalarını geçti ajanslar. Bugün de resmi site üzerinden konuyla alakalı olarak, 'Güven Sarsılıyor' başlıklı bir açıklama yapıldı. İçerik her sene, her kulüpten en az 3-4 kez duymaya aşina olduğumuz cümleleri içeriyor. Başlık ise hepsinden etkileyici. Hangi güven sarsılıyor, önce onu bir tartışmak lazım. Antalya BŞB Başkanı Recep Tokgöz'ün sabah yapmış olduğu açıklamanın ardından F.Bahçe cephesinden gelen bu 2. çıkış da ayrıca konuşulması gereken bir durum tabii. Bu açıklamaların ardından Federasyon kanadı nasıl bir tavır alacak merak ediyorum.

Açıklamada kural hatası olarak belirtilen Karşıyaka Menajeri Nihat Mala'nın pozisyonunda da Mala'nın topa net müdahalesi olduğunu söylemem lazım. Videosunu bulabilirsem ekleyeceğim haberin altına. Trabzon-Telekom maçının hakemi Murat Biricik'e de gönderme yapılan ve o kararın da hatalı olduğu söylenen açıklamanın tam metni ise şöyle:

GÜVEN SARSILIYOR

'Bu sezon müsabakalarımızda karşı karşıya kaldığımız hakem hataları Beko Basketbol Liginde oynadığımız son maçta yeni bir boyut kazanmıştır. Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol takımımızın geçtiğimiz hafta sonunda İzmir'de Pınar Karşıyaka takımı ile oynadığı maçın sonucu büyük ölçüde müsabaka hakemlerinin hatalı kararları ile belirlenmiştir. Müsabakada hakemlerin gösterdiği yönetim ve kritik anlarda verdikleri hatalı kararlar Türk Basketbolu adına kaygı verici ağırlıktadır.

Aynı hafta içinde iki gün arayla maç yöneten Murat Biricik'in bu müsabakaya atanması her yönü ile skandal niteliğindedir. İlk yönettiği müsabakada da önemli hatalar yapan Murat Biricik'in bu maçın ardından bu denli önemli bir maçta görevlendirilmesi son derece düşündürücüdür.

Müsabakayı yorumlayan tarafsız yorumculara dahi bu kadar da olmaz dedirten hakem kararları başta Türkiye Basketbol Federasyonu olmak üzere ilgili tüm kurulları bu konuda harekete geçirmelidir. Müsabakada hakemlerin takımımız aleyhine kritik anlarda verdiği onlarca hatalı kararı tesadüf ile izah edip, hiçbir şey olmamış gibi davranılmasını beklemek mümkün değildir.
Müsabaka sırasında yaşanan bir pozisyonun ardından oyun alanı dışına çıkan topa rakip takım menajeri tarafından yapılan müdahalenin ardından müsabaka hakeminin önünde gerçekleşen bu hareketi es geçmesi ve oyunu devam ettirmesi hakem hatasının ötesinde tam anlamı ile kural hatasıdır. Naklen yayınlanan maçta kural hatasına varan ağır hakem hatalarının maçın sonucuna tesir etmiş olduğu gerçeği hiçbir şekilde yadsınamaz.

Türkiye Basketbol Federasyonu bu maçın özelinde inceleme yapmalı, konuyu tüm boyutları ile kamuoyunu aydınlatacak şekilde açıklayarak ortaya koymalıdır. Aksi takdirde Türkiye Basketbol Federasyonuna duyulan güven bir daha tesis olmayacak şekilde yitirilecektir.'

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

31 Yorum Yapılmış:

fenerbahcefan dedi ki...

Murat biricik hakemlik falan yapmasın.Bir maçta en fazla bu kadar kötü kararlar verilebilir.Mirsad'ın tertemiz bloğunda faul çalan Murat bey bunun açıklamasını nasıl yapacak.Elleriyle maçı alıp karşıyakaya verdi resmen.El insaf!!!

roland deschain of gilead dedi ki...

geçen hafta fb karşısında erdemiri yakan hakemler bu hafta karşıyaka karşısında fb yi yaktı... birden tüm fener caöiası ayakta...


"bıldır yediğin hurmalar bugün *ötünü tırmalar" diye bi atasözü vardır. dün yaptığın hatanın bedelini bugün ödersin anlamıan gelir.

vdT dedi ki...

Karşıyaka'nın mağlup olduğu Banvit maçını'da bi izlesin yetkililer mümkünse.
Arkadaş bir maç için bu kadar ağlanmazki.
Saniyeler biter son saniye sayısıyla yeniliriz, adamın ayağına çarpar çıkar karşı takıma verilir, stepsler havada uçar biz susarız. Adamlar bir maç yenildiler diye kıyameti kopardılar

Özcan Yüksel dedi ki...

Kulis işi bu... Ben de Fenerbahçe taraftarıyım ancak olaylara takım tarafından değil de ülke basketbolu açısından bakmak gerekir. Erdemir maçı nasıl son topta hediye edildiyse KSK maçında da karara direk etki edebilecek düdükler çıktı. Ancak bunları hakemlerin takdir hakkı olarak yorumlamak gerekir.

Bu eleştirilerle birlikte kendi takımımdan yapılan küfür edilmesi ve Biricik'in 3 günde 2 maç yönetmesi eleştirilerine de sonuna kadar katılıyorum.

Bu açıklamalar basketbola zarar verebilir

orkun dedi ki...

Okudum siteden ben de, çok gereksiz bir açıklama olmuş, bu kadar infial yaratacak bir durum yok bence. Bizimkilerin "testi kırılmadan..." yollu bir girişimi herhalde.

brutus dedi ki...

Fbülker yine aynı şeyi yapıyor, yine tehdit yine gözdağı herkese. Geçen hafta Erdemir'in sesini neden kimse duymadı ?? Neden şimdi böyle çirkin bir üslupla tehdit edilince gündem oluyor. Hakemlerin Fb lehine hata yapma lüksü varken aleyhinde bir durum olduğunda kariyerleri tehlikede. Bir düşünün bakalım, siz hakem olsanız ??
Efes Pilsen serisinde, %100 haklı olarak çaldığı kasti faülden sonra, Fatih Söylemezoğlu nerelerde ?? O dönemde burda Anıl dahil-yanlış hatırlamıyorsam- birkaç köşe yazarı da "karar doğru ama burda da çalınır mı yahu"" şeklinde özetlenecek tuhaf bir argüman geliştirmişti.. Buyrun bakalım, kararlar doğru olsa da Fb aleyhine çalınmasına tepki gösterenler, bir taraftan da federasyonu-haklı olarak-eleştiriyor.. Yani ne bekliyoruz ki ?? Böyle yöneticilerin, böyle basketbol yazarlarının olduğu ortama böyle federasyon yakışıyor demek ki. keş başa şimşir tarak.

ben bu fbülker'in resmi sitesinden yayınladığı tehdit mesajlarını okumaya usandım, onlar yazmaya usanmadı.. çark böyle dönüyor demek.

Cakivu dedi ki...

KSK maçında skandal kararlar var gerçekten hele Nihat Mala nın kenardan topa müdahelesi ve temiz bloğa göz göre göre faul çalınması bunun başlıcaları ama böyle günler olabilir hakemler ve takımlar için yinede maçtan kopmayıp maçı alabilirdi fener, karşıyaka da hiç bırakmadı maçı ve iyi bir galibiyet aldı.

Bence burada asıl olay sene başında Aydın Örs'ün göreve gelmesi, Tanjevic'in şutlanmasıyla oluşan fenerbahçe ve federasyon çatışması gibi gözüküyor yoksa karşıyaka maçı sadece bir lig maçıdır büyük resimde etkisi yoktur. Bakalım neler olacak?

Not: Murat Biricik'in 3 günde 2 maç yönetmesini mantıklı nedenlerle açıklayabilecek bir federasyon yetkilisi var mıdır acaba? Yoksa bu tetikçi hakem komplolarına kapılıp gidicez...

tamer dedi ki...

İki takım adına da kötü düdükler çalındı.Fenerbahçe'nin böyle manidar bir açıklama yapması çok gereksiz.Sezon sonunda toplama bakıldığında her takım için çalınan lehte ve alehte kararlar hemen hemen aynı oluyor.O yüzden yok şu maçta şöyle oldu, bu maçın içinde böyle oldu diye bakmamak lazım.

Tatü dedi ki...

El insaf arkadaş çarpılırsınız federasyonun en nefret ettiği klup ksk bide güven sarsılıyor diye açıklama yapıyorlar sanki siz şeçtirmediniz bu federasyonu bide ağlıyorlar geçiniz bunları geçiniz.

Sinan Doğan dedi ki...

Demirel-Yıldırım dostluğu bozulmuş olsa gerek

magistram dedi ki...

Büyük takımlarla oynadığı hemen her maçta doğranan küçük takımlardan birinin tarafarı olarak sadece gülüyorum :)

YZ Şahin dedi ki...

Açıklamanın ilk yenilgiden sonra oluşuyla pararel olarak, haftaya oynanacak Galatasaray CC maçı öncesine gelmesi de tesadüf olsa gerek !? Kim memnun ki bu hakemlerden, değil mi ?

Bu açıklamanın ardından 8 gün sonra oynanacak olan maçın hakemleri bakalım Fenerbahçe yönetiminin güvenini kazanabilecek mi ?

Murat dedi ki...

FB bir yenilgiyi çok fazla abarttı. KSK gibi Anadolu takımları uğradıkları her haksızlıktan sonra böyle açıklama yapsa burdan köye yol olur.

Maçın sonucunu etkileyen şey hakem kararlarından çok KSK'nin mücadelesi oldu, KSK lehinde çalınmayan hatalı düdükler ve teknik faullerden de bir dolu vardı maçta. Arkadaşlara tavsiyem maçları FBTV'den izlemesinler, bir de yenildikleri maçların üstüne soda iyi gider :)

Sarıkaya dedi ki...

Ya anlamadım ben bu 3 günde 2 maç geyiğini?:-(( Final 4'da hakemler 3 günde 2 maç yönetmiyor mu?

Tamam Biricik dönsün İtalya'ya!:-((

metiuw dedi ki...

Federasyon sitesinden Fb Tv yayını yapıyor genede aziz babaya yaranamıyor:)

sinan dedi ki...

"Müsabakayı yorumlayan tarafsız yorumculara dahi bu kadar da olmaz dedirten hakem kararları" kimmiş o tarafsız yorumcular merek ettik doğrusu.
Yani fb kulübünün hep yaptığı şeyle bunlar KSK bu olayı hiç üzerine alınmasın bunu herhangi bir başka takım olsaydıda FBÜ tarafı yine bu açıklamayı yapacaktı neden mi?
çünkü haftaya GS cc MAÇI VAR !!!

hasanerdem dedi ki...

Selpak 25 krş, Fenerlilere tenzilatlı 15 krş. Hayırlı ağlamalar...

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Fenerbahçe'ye sallayın istediğiniz kadar. Siz burada klavye başında Fenerbahçe'ye sallarken Fenerbahçe hakkını arıyor. Siz aynen devam edin. Sonra Aziz Yıldırım'a küfür edin. Kendi başkanlarınız size yeter :)

Sedat dedi ki...

Hala vidi vidi yapiliyor, kural hatasini ortmek icin her yolu deniyor, tum Fenerbahce'li olmayan arkadaslar. Tabii televizyondaki yorumcularda turlu donsoz figurleri sergilemekten geri kalmiyor! Herseyi gectim, ama 1. Emir'e yapilan faul 2. faul yoksa Pinar KSK benchine teknik faul 3. illa biz Fener'i engelliyecegiz diyorsan top yandan baslamaliydi 4. O temiz bloguda Biricik hakemimize armagan ediyorum. Gerisi tiri viri...

78ers dedi ki...

goruntu icin:

http://www.youtube.com/watch?v=Oy3g-hVdGd4

Adsız dedi ki...

Ne ağlak bir kulüp bu Fenerbahçe ya!

ako dedi ki...

2 yılda bir Fenerbahçe Ülker kulübü federasyona ayar verir.bu böyledir. 2 sene önce de Murat Özaydınlı Demirele "akıllı ol, seni biz getirdik, indirmesini de biliriz" demedi mi?

Engin Gürses dedi ki...

fenerbahçe futboldada aynı taktıgı yapıyor bu kadar olmaz ya ayıp be.daha gecen erdemır macını ne rezıllıkle kazandıklarını acıklasınlar ya

omerozgur dedi ki...

Bir FB taraftarı olarak kulüpten yapılan açıklamayı doğru olduğu halde gereksiz buldum. (Bu arada futbolda kulüp hakemlerle ilgili açıklama yapsın istiyoruz, basketbolda istemiyoruz, FB taraftarı gerçekten ilginçtir. Ama çuvaldızı batıracaksak iğne de batmalı.)

KSK-FB maçında, özellikle maç sonlarında fahiş hatalar oldu. Pozisyonları tek tek yorumlamak yersiz olur ama en kritik toplardan birinde Emir'in elindeki topa dokunan KSK teknik heyetinden biri var. Erdemir maçında da aleyhimize birçok hata olmuştu.

Hakemlerde maalesef güçsüzü biraz itekleyerek durumu dengeleme çabası var. Hatalı kararı hatalı kararla telafi etmek gibi birşey bu, yani oldukça manasız.

Hala önceki final serisinde F. Söylemezoğlu'nun çaldığı düdüğün "%100 doğru" olduğunu söyleyenler var, sadece gülebiliyoruz artık. Yanlışsam düzeltin, bu ülkede 1920'lerden kalma şapka kanunu var ve halen geçerli sanırım. Polisin biri çıksa şapka takmayan herkese ceza yazmaya kalksa tepkimiz ne olurdu? Bu da kitapta yazıyor, aynı F.S'nun kitaba dayanarak uyguladığı gibi.

Basketbol hakemlerimiz maalesef kötü. Bir Recep Ankaralı daha yetiştiremedik.

Federasyona gelince, FB'nin yanında olduğu "iddia edilen" T. Demirel federasyonunun görevleri sonlandığında çok sevineceğim. Kesinlikle orada olmayı hak etmiyorlar çünkü.

Son olarak Furkan Aldemir; çok üzdü bizi önce ama neyse ki düşündüğümüz gibi değilmiş. Furkan gibi değerler sakatlanmasın, ben FB'nin her maç KSK'ya yenilmesine razıyım.

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

ben maçı izlememiştim fakat @ 78ers nickli arkadaşın paylaştığı videoyu izledim.. bu hatalar Fenerbahçe lehine yapılsaydı videolarla bu siteyi yıkmıştınız :) sizde haklısınız be =)

Tatü dedi ki...

Yıllardır düşük bütçeli takımlar eziliyor hiçbir yer yıkılmadı cengizhan?? Oğuz şavaş ın hakemlerin suratına bir tükürmediği kaldı bırak diskalifiyeyi bir teknik çalamadılar korkudan.. hala devam ediyor bu korku ama arenadan öyle kolay çıkılmıyor.
Şimdi ağladınız ya Gs maçında emziğinizi verir hakemler merak etme;)

disc erec dedi ki...

Benzer hatalar bize de yapıldı, üstelik kendi sahamızda yapıldı. Bundan sonra da olacaktır,her takım için geçerli bu.

Bu lig fenerbahçe şampiyon olsun diye oynanmıyor arkadaş. Her hakem hatasında ortalığı velveleye vermeyin.

Adım gibi eminim,Aziz efendi,bozuk türkçesiyle kaleme almıştır bu yazıyı,5 editör kontrolünden sonra yayınlanmıştır. Ama,içeriğin mide bulandırıcılığına müdahale edilemiyor ne yazık ki...
Futbolu "yöneten" iğrenç adamlar,çekin elinizi basketbolumuzdan!!!!!!

Semih Ural dedi ki...

Daha kaybedilen tek bir maç var. Ortada koparılan yaygaraya bakın. Aslında amaç belli:

Doludizgin gelen Galatasaray gerçeği ve haftaya çarşamba maçın kaybedilip liderliğin el değiştirme ihtimali.

solo dedi ki...

tebrikler GSCC'lu arkadaşlar
şimdiden suçlayacak bişeyler arıyorlar

cemcomu dedi ki...

yok artık ya maçı salonda izleyen enaz 5000 kişi görmüştür, oguz savas defalarca hakemlerin üzerine yürümüş ,ömer herpozisyondan sonra soluğu hakemlerin yanında almış ama tek bir teknik almamışlardır buralardan niye hiç bahsedilmiyor acaba turkiyenin en buyuk butceli takımı son 2 hafatada uzatmada kazanıyor uzatmada kaybediyor hakemler oyunu etkilemişmiş , fb- tofas maçında hakemlere bol sans şimdiden.........

Necromancer dedi ki...

ya bırakın bu işleri orada Emir Preldzic önce çizgiye bastı dışarı çıktı. Neyin çifte standardından bahsediyorsunuz. Sonlardaki pozisyonda da daha pozisyonu bile bilmiyorsunuz blok yapan adam Maxim Can Mutaf. Faulu yapansa Mirsad Türkcan. Ayıp ya! bu kadar hazımsız olunur. Gerçekler bu kadar çarpıtılır. Oğuz teknik faul almadı diye dua edin. Ömer dışında takımınız dökülüyor. Bunları eleştireceğinize kalkmış hakeme laf atıyorsunuz. İtalya'da hakemlik yapmış Murat Biricik 1 gün arayla ne maçlar yönetmiş bir hakem. Siz yenildiniz diye mi kötü oluyor? Bırakın bu işleri...