24 Aralık 2010 Cuma

F.Bahçe'den Taurasi Açıklaması

Ümit Avcı imzalı haber gündemin ortasına bomba gibi düşmüştü. Geçmişteki olayların aksine dün gün boyunca konu hakkındaki sessizliğini korudu F.Bahçe. Bu sabah Taurasi'nin avukatının Amerika'da yapmış olduğu açıklamayla test sonucunun pozitif olduğu resmen doğrulanırken, söz konusu maddenin stereoid ya da keyif verici bir madde olmadığını söyledi avukat Jacobs. B numunesinin sonucunu beklediklerini de ekledi. Ardından sessizliğini bozdu F.Bahçe cephesi ve az önce konu hakkında ilk resmi açıklama yapıldı. Test sonucunun pozitif çıktığı ve 2 veya 4 Ocak'taki B numunesinin beklendiği söylenen açıklamanın tam metni şu şekilde:

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımızın 13 Kasım 2010 tarihinde Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde İstanbul Üniversitesi'ne karşı oynadığı mücadelenin ardından kura sonucu Diana Taurasi ve Anna Vajda'dan doping testine girmeleri talep edilmiştir. İki oyuncumuzdan Anna Vajda'nın testi negatif Diana Taurasi'nin test sonucu ise pozitif çıkmıştır.

Bunun üzerine Diana Taurasi "b" numunesinin de açılması talebinde bulunmuştur. 2 veya 4 Ocak 2011 tarihinde söz konusu numune de hukukçular eşliğinde açılacaktır. Taurasi'nin avukatı da yaptığı açıklamada "b" numunesinin de açılmasının ardından Diana'nın herhangi bir doping maddesi almadığının ortaya çıkacağını söylemiş sporculuk hayatı boyunca da bu tür maddelerden her zaman uzak durduğunu hatırlatmıştır.

Taurasi'nin pozitif çıkan ilk test sonucu sporcunun gizlilik ilkesi hakkı ve bu hakkını kullanmak istemesi üzerine duyurulmamış ancak bu ilke ihlal edilerek doping iddiası basında yer almıştır. Taurasi gizlilik ilkesinin ihlal edilmesinden ve henüz sonuçlar belli olmadan kendisinin doping kullanmış olduğu ile ilgili iddiaların basında yer almasından son derece rahatsızdır. Kulübümüz de gizlilik ilkesinin ihlal edilmiş olmasından dolayı rahatsızlık duymakta ve nihai test sonuçlarını beklemektedir.

F.Bahçe Spor Kulübü

Açıklamada WADA'nın büyük önem verdiği gizlilik ilkesi vurgulansa da dünden bu yana ortalıkta inanılmaz bir bilgi kirliliği var. WADA'nın önem verdiği oyuncunun ismi konusu açığa kavuşmuşken Taurasi'nin kullandığı maddenin 'Modafinil' olduğu bugün pek çok gazetede yer aldı. B numunesinden çıkacak sonuç 2 ya da 4 Ocak'ta belli olacak. O güne kadar dedikodular devam edecek gibi gözüküyor. Şu an için kesin olan tek durum Taurasi'nin ilk testininin pozitif oluşu.

38 Yorum Yapılmış:

brutus dedi ki...

yahu bu gizlilik ilkesine bu kadar saygılıysa bazıları, kerem gönlüm olayında nasıl oldu da hiç umursanmadı bu durum. hatta açıklanması skandal olan kasun'un testi de kimseyi bu gizlilik olayında rahatsız etmemiş, bir güzel rakibe karşı kullanılmıştı. şimdi mi geldi aklınıza gizlilik ??
anlamadığım konu şu, kerem'in a numunesi pozitif çıktığında, bu aynı gün basında yer aldı, hem de hepsinde,ballandıra ballandıra.. bu örnekte neden kimse umursamadı ?! birilerinin federasyonu ve basını nasıl emri altına aldığını görüyoruz. durum vahim, bu doping sonuçları kulübe göre değil, herkese aynı standartlarda ve etik ilkelerde aktarılmalı basına..

brutus dedi ki...

modafilin adında bir madde kullanmış.. uyarıcı, 80 saat etkili..
merakla bekliyorum b numunesi sonucunu ve fb yönetiminin reaksiyonunu. bir de şu konu var ki, çifte standart yapılmamalı, geçen sene kerem olayında, belirtilen oranın altında olsa bile teste giren ikinci oyuncu kasun'un sonuçları kamuoyuna sızdırılmış, aziz yıldırım'ın efes pilsen'i takım halinde dopingle tehdit etmesi, kupayı geri istemesi falan sonuçları doğurmuştu. bu durumda fb'de teste giren ikinci oyuncunun da sonuçları, belirtilen oranın altında olsa bile açıklanmalı..
pek tahmin etmiyorum ama.. merakla bekliyorum.

murat ozen dedi ki...

Üzücü bir durum. Daha önce A numunesi +, B numunesi - çıkan birilerini hatırlamıyorum. Mutlaka vardır ama temiz olduğuna inanan oyuncular çıkıp basın toplantısı düzenliyor böyle durumlarda. Fenerbahçe en fazla bir oyuncusunu kaybetmiş olur ama oyuncu için kara bir leke eğer B numunesi de + çıkarsa.

NBA de normaz sezonda pek doping kontrolü yapılmıyor. Bu konuda geçen sene NBA Studyo programında normal sezonda doping kontrolu yapılırsa oyuncuların % kaçının temiz çıkacağı sorgulanmıştı. Malum 82 maç + yolculuklar falan..

Neyse konuya dönersek, savunulabilecek bir konu değil. Adı geçen maddenin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum aslında ama adının bu tür şeylerle geçen bir oyuncunun ortalıkta gözükmemesi de bana normal gelmiyor.

Bu durumlara karşı WADA daha sert tedbirler almalı. Ben bu "pisliğe" bulaşmış oyuncuların kariyerlerinin sonlandırılması taraftarıyım.

Sarıkaya dedi ki...

Evet WADA'nın büyük önem verdiği gizlilik ilkesi!.. Önemli bir konu bu.

murat ozen dedi ki...

Bir önceki yorumuma ek olarak kullanılan maddenin performans artırıcı ya da keyif artırıcı ya da her ne haltsa olmasının hiç bir önemi yok benim gözümde...

Kulüpler bu tür şeylere bulaşan oyuncularla ilişiğini kesmeli..

Bilge dedi ki...

Taurasi geldiğinde "dut yemiş bülbül" gibi susan bütün Türk basını bu olaya koşa koşa atlamış.
Küçük bir araştırmayla görülecektir ki modafilin FDA onaylı bir ilaç ve ABD'de marketlerde satılıyor.
Yani bazı dolandırıcı gazetecilerin heyecanla yazdığı gibi cathine den de etkili bir doping falan değil, uyku halini gideren bir ilaç..
Yasaklılık derecesini bilemeyeceğim ancak, Taurasi'nin gönderilmesini gerektirecek bir ahlaksızlık yok..
Yani boşuna heveslenmeyin, Cathine yasal bir ilaçta bulunmayan safkan bir doping ve amfetamin, tek kullanım amacı ise doping ve bu nedenle madalyası iptal edilen atletler var..
sonuçta kim dopingçi kim değil de ortaya çıkmış oldu iyice:)Bunu bile becerdin büyüksün Taurasi!
İnanmayan webde araştırsın.

12011985 dedi ki...

Kerem Gönlüm olayında nerdeydi gizlilik?
Bu çok savunduğunuz gizlilik ilkesi yenimi çıktı yoksa.
Yesinler sizi etik çocuklar...
Bu kadar iki yüzlülük olmaz be,bu kadar samimiyetsizlik olmaz.

Okan dedi ki...

ben internette biraz bakındım, bu ilaç uyku sorunlarında kullanılıyormuş.

Ne olur? Taurasi 6ay ilâ 1 yıl arası bir ceza alır. Ondan sonra da çatır çatır çıkar basketini oynamaya devam eder. Taurasi'nin(ve diğer sporcuların) bilinçli olarak doping yapacağını sanmıyorum. Keza bugüne kadar sayısız önemli maç oynamış (wWNBA ve Euroleaugue) ve sicili temiz bir oyuncu. Bence doping bulunan bir oyuncu değil, onun idarecileri ve sağlık ekibi cezalandırılmalı. Bu yönlendirme işi bir yerde. Ancak bir hata da yaptıysa cezasını çekecek.

Bu olayı Efes Pilsen olayı ile kıyaslamak da ayrı bir beceri olmuş. Birincisi o olayda iki oyuncuda da aynı maddeye rastlanmıştı, birinde az olmakla birlikte. İkincisi orada final serisi üzerinde tartışmalar oluyordu. Ben Efes Pilsen'li arkadaşların yerinde olsaydım takımım böyle bir olayla suçlandığı ve kimse de çıkıp yalandır diye ispatlayamadığı için mahcubiyet duyar, dopingle ilgili konularda pek konuşmazdım.

intuition dedi ki...

Öncelikle maddeyi bilmeyenler hemen dökülmüş. Söz konusu madde uyku düzenleyici bir maddedir. İçinde uyarıcı yoktur zira dopamin ile reaksiyona girmeyen bir maddedir. Dopamin maddesi bir maddeye doping statüsü kazandırır. Azıcık araştırmayla bu görülebilir. Madde WADA tarafından yasaklı olabilir ancak performans arttırmak için kullanılan bir madde değildir kendisi steroid ve türevleri gibi.
Bu maddenin amacı uyku isteğini azaltıp, derin uyku denilen vücudun uyku ihtiyacını gideren uyku çeşidini arttırmasıdır.
Çevremde 5-6 tane Narkolepsi hastası var ve hepsine içinde dopamin gibi uyarıcı, amfetamin gibi uyuşturucu bulunmadığı için bu ilaç verilir. Ki yeşil reçeteli de değil peynir ekmek gibi alınabilen bir ilaçtır. Ben Narkolepsi hastası olan bir sporcunun nasıl spor hayatına devam edeceğini merak ediyorum eğer bu ilacın kullanımı legal değilse. Bu kafamda soru işareti olarak kalsın. Nitekim ABD'de bu madde yasak değil bir de dipnot olsun.

Bir diğer kafamdaki sorun ise testi yapan laboratuarın WADA tarafında LISANSI ELINDEN ALINAN bir laboratuar olmasıdır. Bu da kafamı karıştıran bir noktadır.

Bu yüzden en mantıklısı B numunesinin farklı laboratuarda yapılacağını düşünerek o sonucu beklemektir.

brutus dedi ki...

haha :)) şu savunmaları okuyunca gerçekten çok eğlendim. uyku önleyici ilaçmış, uyarıcı etkisi yokmuşmuş.. Eminim Taurasi'de uyku problemi vardır ve bu amaçla kullanmıştır !! hani tam serbest atış sırasında uyuyakalmayayım diye :)
arkadaşlar komik olmayın..
Kerem olayı ile ilgili evet, bu ilgili kuramayanlar da sadece at gözlüğü ile olaya bakanlardır.
neden mi ilgili, wada'nın 2010 listesine bakın, hem modafinil hem de cathine uyarıcı maddeler arasında geçiyor. yani kategori aynı. farkı ne biliyor musunuz ? cathine de belirli bir miktarın altı uyarıcı sayılmıyor, modafinil mg.sınırı bile olmadan uyarıcı madde sınıfında. kasun'un örneğinin açıklanmasında zerre sakıcna görmeyip saldıraya geçenler şimdi hiç gizlilik falan demesin. göbek attınız o zaman spor tarihinde belki de bir ilkti, doping sayılmayan bir sonuca ait test medyaya sızdırıldı !! hala neden bahsediyoruz. taraftar olmanızı anlıyorum tamam ama fanatiklik kör etmesin gözleri.

Selami dedi ki...

Bir FB Ülker taraftarı ve '' Cathene '' olayıyla ilgili ciddi muhalefet yapan birisi olarak ''B'' numuneside pozitif çıkarsa derhal kulüp ile sözleşmesi fesih edilmeli ve bir daha bu kulübe adımını bile atmamalıdır,uyarıcı olsun olmasın farketmez,WADA'nın listesinde olan bir maddeyi alan oyuncunun zekasından da şüphe etmek gerekir,bu arada kulübün yaptığı açıklama saçma olmuş,ne gizlilik ihlali,bu olay bomba gibi bir haberdir,daha ne kadar saklayacaktınız ki?

Sarıkaya dedi ki...

Eeee Çelebi, bizde böyle olur pozitif cinsel ayrımcılık dediğin..

Bilge dedi ki...

İyi en azından "Vajda gel sende al iç şu şerbetten beraber uyuyakalmayalım da yenelim şu zorlu İstanbul Üniversitesi takımını dopingsiz yenemeyiz" dememiş:)
Bu arada Cathine üreten veya satanı Hong Kong'da hapise atıyorlarmış!(wikipedia)

noir34 dedi ki...

Aziz Yıldırım mantığına göre bu durumda Cumhurbaşkanlığı Kupasını da Galatasaray almalı.

jbck dedi ki...

Taurasi iyi çocuktur yapmaz öyle şeyler:) Amerikada yasaklı olmayan bir madde, ama avrupada yasak, bununla ilgili uyarılmadıysa kulübün de kendisinin de büyük hatası var. Bu mevzuyu organize işlerle karşılaştıranlara ise diyecek söz yok.

onur dedi ki...

"Modafinil" hakkında satırlarca yorum yapan arkadaşlar "ABD'de yasal olarak satılan, peynir ekmek gibi bulunan, teyzemin amcamın bile kullandığı, gazetelerde kupon karşılığı dağıtılan" bu maddenin neden WADA tarafından "uyarıcı" kategorisine aldığını diplomalarını, mesleklerini de belirterek yazarlarsa bizleri de aydınlatırlar! Memlekette ne çok biyokimyager varmış arkadaş, WADA gelsin bunlardan feyz alsın, el etek öpsün, yetmez üstüne özür dilesin...

onur dedi ki...

Bu arada WADA'nın açılımı "World Anti Doping Agency" yani ABD olsun Papua Yeni Gine olsun Dünya'nın her yerinde bu listedeki maddeler doping sayılıyor. Yok öyle ABD'de satılıyor reçetesiz lafları. Esrar da satılıyor reçetesiz, kokain de, medanfetamin de...

HotSauce21 dedi ki...

oha, fenerbahçe resmi siteden olayı yalanlamamış

yalnız ümit avcı yalan sölüosa nası hesap verecek diyen fenerlilerle, evren büker'i fenerbahçeliler ayırttı diyen galatasaraylılar nerde?


Legend

intuition dedi ki...

@onur WADA'nın yasaklamasının sebebi uyku hissini azaltması ve bunu nasıl yaptığı da bilinmiyor. İnsanların bunu uyarıcı olarak kullandığı söyleniyor ancak WADA bile bunun sebebini daha bulamadı, ararsan bulursun kaynaklarda. Zira dediğim gibi ne amfetamin ne de dopamin ile tepkimeye girmeyen bir madde bu. Sebebi açıklanamıyorken de "abuse" edilmemesi için yasaklandı bu madde WADA tarafından.
Ki şu an tartışılan madde çünkü bu maddenin "Lifestyle" madde türüne girdiğini söyleyenler de var, özellikle İngiltere'de.

Ha ben biyokimyager değilim ama kullanan tanıdıklarım var ve biraz da eczacılık bilgim :)

onur dedi ki...

Kısa bir bilgi:

WADA 2010 yasaklılar listesi S6 paragrafı A bendi (Non Specified Stimulants): cocaine, methamphetamine, modafinil
*alt eşik sınırı olmadan

B bendi (Specified Stimulants):
cathine (*5 mikrogram/ml üzeri)

Fazla üstelemeden bizim biyokimyagerlere bırakıyorum yorumu...

12011985 dedi ki...

Yok artık arkadaş madde uyarıcı değil,aslen gripte kullanılıyor vs vs...:D

ŞAka gibi arkadaş bu ilacın içindeki bir madde yasaklımı,evet...


Neyi tartışıyorsunuz,neyi açıklıyorsunuz.

Taurasi yasak madde kullanmış ve bu durum spor etiğine yakışmaz.Olay bu kadar basit.

Bilge dedi ki...

ee madem WADA'nın bütün kurallarına harfi harfine uyuluyor o zaman efes'in şampiyonluk kupasını iade etmesi gerekiyor. Tek sporcusu nedeniyle pek çok takımın maldalyası alındı..
İşte meşhur örneklerden biri:

Canadian Team Loses Medal After Goalie Fails Drug Test
THE INSIDE TRACK | NEWSWIRE
August 02, 1999|From Staff and Wire Reports

Canadian roller hockey goalie Steve Vezina failed a doping test at the Pan American Games and his team was stripped of its gold medal Sunday at Winnipeg, Canada.

Vezina, who plays ice hockey for the Utah Grizzlies of the IHL, tested positive for two stimulants and "an enormously high level" of an anabolic steroid. It was the first doping incident at these games.

frkn89 dedi ki...

Hasan Şaş da zamanında gripin yüzünden 6 ay ceza almıştı sanırım,yani kurallar belli,senin kullandığın maddeyi bilmeden kullanman hiç bir şey ifade etmez,ben hız sınırını aştım ama hız sınırının kaç olduğunu bilmiyordum diyemezsiniz.

matadorxx dedi ki...

bu olaya bir başka açıdan bakarsak fenerbahçenin bu işten çok zararlı çıkacağanı ve hedeflerinide doğrudan etkilemeyeceğini düşünüyorum. basit bir hesapla fb top 16 ya büyük ihtimalle tüm gruplarda 1. olarak yada 2.olarak çıkacak.(geçen yıl 8. olarak çıkmıştı.) buda demek oluyor ki ilk turda 15. yada 16. takımla karşılaşacak daha sonra ise 8. yada 9. takımla final four mücadelesi verecek. yani final four a kadar şu anki kadro bile en kötü ihtimalle saha avantajını kullanarak geleceğini düşünüyorum. yapılacak bir takviyeyi de düşünürsek ki kesinlikle eldeki imkanlar sonuna kadar zorlanarak seçeneklerdeki en iyi oyuncu gelecektir ve iyi bir bütünleşmeyle mücadeleyle kupanın gelmesi uzak değildir . çizdiğim yol gayet gerçekçi ve mantıklı değil mi?

sinan dedi ki...

gülme komşuna gelir başına olayına döndü bu! bir zamanlar GS ye ve Efes'e saldıranlar şimdi savunmaya geçmişler ee Yaratıcının sopası yok.
saygılar

onur dedi ki...

Aha şu "grip ilacı aldım doping çıktı" hikayesini de çözdüm. Şimdi bakalım WADA yasaklılar listesi S6 paragrafı B bendine (hani şu çok ünlü "cathine" nin de yer aldığı; bulunması çok zor ya): tanıdık bir madde "pseudoephedrine". Rinogest gibi ilaçlarda yer alır, burun akıntısını kesmek için. Yalnız dikkat, Aferin yada Sudafed gibi "parasetamol" içerenler serbestken bunlar REÇETELİ satılırlar; yalnışım varsa düzeltirsiniz zaten :)

Diyor ki "150 mikrogram/ml" aşarsa doping! Yani Türkçesi "insan gibi kullan, 4 saatte 1 al, maçtan min. 3 saat önce kullan ki yarılama ömrü dolsun" Ayrıca diyor ki "ben bunu 2011 listesi için izlemeye aldım; daha düşük dozunu da heran doping sayabilirim" (monitoring program)

Demek ki neymiş: belli bir grip ilacını avuç avuç alırsan doping olurmuş; ben bunu 5 dakikada buluyorsam bilmeyen profesyonel sporcu eşekmiş; grip ilacındaki madde için WADA zaten alt eşik değeri koymuş; Taurasi'de çıkan madde için böyle bir şey geçerli değilmiş; Kerem'de çıkanda geçerli imiş; öğrenmenin yolu okumaktan geçermiş!

koray dedi ki...

WADA'nın sitesine bakılınca söz konusu maddenin stimulanlar arasında yer aldığı açıkca görülüyor.

Yine aynı sitede yasaklı bir maddenin hangi prosedürle töropatik amaçla kullanılacağı var.Söz konusu sporcu bu prosedürleri yerine getirmiş olsa idi zaten açıklanırdı.

Narkolepsinin Batı'daki prevalansı 20-60/100000 Yani küçük bir anadolu şehrinde yaklaşık 50 vaka vardır.5-6 tane narkolepsi tanıyor olmak için narkoleptil bir çevrede yaşamak gerekir :)

Amfetamin bir uyuşturucu değil stimulan yani uyarıcı bir maddedir hatta prototiptir bu grup için .

Dopamin şok gibi bazı durumlarda iV yoldan kullanılır yani direk dopaminin psikostimulan olarak kulalnımı söz konusu değildir.

Söz konusu madde yasal bir ilaç yani tabi ki yasak değil ama performans artırıcı etkisi olacağı için sporcuların kullanması yasak.Yoksa efedrin psödoefedrin içeren ilaçlara her eczanede ulaşmak mümkün mesela.

Söz konusu ilaç uyku düzenleyici olarak değil uyanıklık sağlayıcı (ürün proespektüs bilgisi :) )yada SSS stimulanı olarak tanımlanmaktadır

"Central nervous system stimulants used in sleep medicine include amphetamine-like compounds (l- and d-amphetamine and methamphetamine, methylphenidate, pemoline), mazindol, modafinil, some antidepressants with stimulant properties (e.g., bupropion), and caffeine."

Principles and Practice of Sleep Medicine (Fourth Edition) 2005

Neyse sözün özü modafinil çok güçlü olmasa da uyarıcı etkisi olan bir ilaçtır .Benim çevremde de birkaç kullanan var oradan biliyorum ama benim çevemde narkolepsi tanısı ile kullanan 5-6 kişi yok mesela narkolepsi tanısı ile bu ilacı kullanan 5-6 kişinin olduğu çevreyi cidden ve tüm samimiyetimle merak ettim
(ilacı SGK ödesin diye tanıya narkolepsi yazılıyorsa iş değişir tabi :) )

koray dedi ki...

@Onur ülkemizde malesef reçeteli satılması gereken ilaçlar fiilen reçetesiz satılabiliyor(gerçi grip ilaçları konusunda son zamanlarda bir hassasiyet var) ama teorik olarak söylediğin doğru

Bilge dedi ki...

@onur faydalı bilgilerin için çok teşekkürler, ama cathine'İn hangi tedavi amaçlı ilaçta ya da doğada hangi besinde bulunduğunu yazmayı unutmuşsun bütün bu muammayı çözerken? Taurasi senin gibi okusa şüphesiz 30 paralık ilaçla bu hale düşmezdi!
Benim okuduğum kadarıyla modafinil tek bir ilaç değil bir ilacın içindeki madde..ve uyku bozukluklarının da tedavisinde kullanılıyor.
Yani 2010 yılını saat dilimleri farklı olan 5 şehirde (Moskova-Phoenix-Los Angeles-Prag-İstanbul) arasında gidip gelerek geçiren Taurasi'de uyku bozukluğu olması çok normal. Haaa niyeti doping yapmak olsa bu dandik ilaca mı kalacak koskoca Taurasi? Hayatı boyunca hiç yasaklı madde kullanmamış biri, dünya kupalarında final four da değil, henüz 28 yaşında birden İstanbul Üniversieti maçı için doping yapacak...Bakalım bu ekmek daha çok su kaldırır.

koray dedi ki...

@Bilge yazdıkların alacağı ceza açısından ancak hafifletici neden olabilir (eğer kulalndı ise ilacı).Tabi açıklamalr samimi bulunursa daha önce de yazdığım gibi yasaklı maddelerim tıbbı amaçla kullanılması durumda izlenmesi gereken prosedür WADA'nın sitesinde var (ki epey güç bir prosedür) bu prosedür izlenmedi ise (ki izlense idi açıklanırdı)kullanılam maddenin aynı zamanda yasal olarak satılan bir ilaç olması bir anlam taşımıyor bir fark yaratmıyor.

Ayrıca Modafinil tek bir ilaç yani X ticari isimle satılan ilacın içersindeki tek etken madde

Uykı bozukluklarının değil narkolepsinin tedavisinde kulalnılıyor yani insomia üzerinde tedavi edici bir etkisi yok (tam tersi kötüleştirici bir etkisi var).

Yani uyanıklık artırıcı bir etkisi var uyku düzenleyici bir etkisi yok öyle olsa idi insomia'da da kulalnılır idi.

koray dedi ki...

Yani tüm uyku bozukluklarının değil uykunun artığı durumların tedavisi için kulalnılıyor neticede narkolepside bir uyku bozukluğu

Bilge dedi ki...

@Koray
Bence Taurasi ceza alacaktır, çok da fazla olmayan, hafifletici sebepleri genelde yok sayıyorlar.
Ama bu onu ahlaksız bir dopingci yapmaz, efedrincilerden marihuanacalıardan farkı yok..
Yani dopingcilikle damgalanacak ve kovulacak bir durum yok ortada.

koray dedi ki...

@Bilge o kısım son derece subjektif tartışılabilir.Başka bir bakış açısına göre de tek bir hata yada birkaç hata ile kimse ahlaksız olmaz belkide daha bütüncül bakmak lazım.

Öte yandan belki de TAurasi söz konusu ilacı uzun bir gecenin ardından ertesi gün kendine gelmek için kullandı .Ben oyuncunun yaşam tarzını pek bilmiyorum.Halim selim normal hayatı olan bir sporcu için doping olarak çok anlamlı bir seöim olmayabilir ama düzensiz hayatın yaşadınğı bir dönemde kulalnılırsa oldukça işlevsel olabilir

Sonuçta kullandığı ilaç uyarıcı etkisi olmayan bir uyku düzenleyici değil uyarıcı etkisi ile uylusuzluk durumlarında kullanılan bir ilaç.Uyku düzenleyici ifadesi he riki yönde de etkili olabilecek bir madde için kulalnılabilir ancak (uykusuzlukta uyku sağlarken aşırı uykuda uykuyu azaltacak ki henüz yok elimizde böyle bir ilaç)

Ayrıca FDA onayı olmasa da uyarıcı etkisinden başka hastalıklarda da yararlanılabileceğine dair çalışmalarda var .

jbck dedi ki...

Burada kimsenin körü körüne savunduğu yok, yaptıysa cezasını çekecektir. Yukarıdaki yoruma aynen katılıyorum bu takıma birşey olmaz, şampiyonluk onların genlerinde var. Geçen sezon başlarına gelen herşeye rağmen namağlup şampiyon oldular. Son 5 senede bütün kupalara ambargo koymuş bir takım, er ya da geç asıl kupa da gelecek biz onlara inanıyoruz.

intuition dedi ki...

@Koray
Çevremde nakrolepsi yaşayan 5-6 kişi var da bu çevre dediğin hoş 10 kişilik arkadaşlık grubu değil :). Kaldı ki sadece Narkolepsi yaşayan değil, bu ilacı final döneminde alan öğrenciler bile mevcut. Ha tabii sana katıldığım nokta, efedrin bulunan Sudafed bile zaten yasaklı madde olarak geçiyor ki soğuk algınlığında Sudafed önerilen bir ilaçtır.
Bu ilaçlar peynir ekmek gibi satılıyor bu bir gerçek ve sanırım Taurasi de Amerika'dakinin rahatlığıyla bunu almıştır. Peki daha önce almamış mıdır? Bence mutlaka almıştır ancak daha önce çıkmaması ve bizde çıkması aslında ülke adına bu kontrollerin iyi yapıldığını gösterir.
Aslında bir diğer merak ettiğim bu ilacın tedavi edeceği rahatsızlıkları yaşayan sporcular ne yapacak diye, çünkü bu maddenin diğer ilaçlara avantajı amfetamin ve dopamin reseptörlerini uyarmamasıdır, ve evet dediğin gibi önceden yazı ile belirtmek gerekiyormuş kullanmadan önce.
Taurasi'nin hatası da direkt olarak burada gözüküyor. Yoksa kullandığı ilaç herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir ilaç

koray dedi ki...

Dediğim gibi narkolepsi ciddi bir hastalık ve yaygınlığı yüzbinde 20-60 arası değişiyor yani, onbinde 6 kişi çıkar ve özel bir çevre olmalı bu durumda yada onbinlerde ifade edilebilecek çok geniş bir çevre olmalı .

Her aşırı uyku eğlimi narkolepsi değil narkolepsi tanısı almak oldukça güç o yüzden görece seyrek bir psikiyatrik durum.

Mesela benim gayet özel bir çevrem var narkolepsiyi sık görmek açısından, ama benim bile 6 tanıdığım yok benden daha özel bir çevre ancak uyku bozukluğu ile ilgilenen bir klinik falan olabilir ;)

Amfetamin reseptörü diye bir reseptör yok bu arada,amfetaminin uyuşturucu olmaması yada dopaminin doğrudan psikotrop olarak kullanılmaması gibi.

Ayrıca bu final dönemindeki öğrenc,ler neden kulalnıyor acaba performans artırmak için olmasın sakın demek ki performans artırıcı bir tarafı varmış

intuition dedi ki...

Narkolepsi'yi yaşamadığım için ciddiyetini bilmem de doktor olan elbet daha iyi bilir. Sadece özellikle 6 ay boyunca gecesi gündüzüne karışıp kod yazan bireylerde gündüz aşırı uyku eğilimi olduğunda nörologa gidip Modiodal ile çıktıklarını biliyorum. Ben buna istinaden dedim. Ki zaten Modiodal'ı da ilk o zaman duymuştum. Ha nörologların her önüne gelene bunu yazmayacağını varsayıyorum mantık olarak. Hoş belki dediğin gibi SGK ödesin diye olabilir :)
Sonra baktım hatrı sayılır öğrenci bu ilacı final döneminde uyumamak için alıyor.
Ki ben zaten sana dediklerinde itiraz da etmedim bu arada, hatta senden yeni bir şey öğrendim ki bu da bu maddenin kullanılmadan önce belge gerekliliğiymiş. Yoksa WADA bunu koyduysa ve "mild stimulant" dediyse elbette uyarıcıdır, benim kafamı karıştıran iki nokta vardı en başta, o da bu şekilde rahatsızlık yaşayan sporcuların ne yapacağıydı bunun cevabını buldum zaten yazdıklarında.
Diğer sorum ise genel olarak hala aklımda, bu laboratuar daha önce ceza almış ve yetkisi alınmışken nasıl test yapabiliyor?

koray dedi ki...

Vardiyalı meslek uyku bozukluğu yazsada ödenir aslında her ne ise...

Sanırım yetkisi geçici süre dondurulmuş ,yada önce alınmış ve sonra verilmiş.Daha önceki bir olay yani .Sonuç olarak testin yapıldığı tarihte yetkiliymiş.