18 Aralık 2010 Cumartesi

Florida? Yeniden?

Şampiyonluk şansı için kartları yeniden karmaları gerektiğine inanan Orlando Magic, kulislerde ciddi hareketlenmelere yol açtı. Bu çerçevede Jason Richardson, Hidayet Türkoğlu ve Earl Clark yeteneklerini güney sahillerine taşırken, karşılığında Vince Carter, Marcin Gortat, Mickael Pietrus ve muhtelif draft haklarının Phoenix'e yol alabileceği iddiası var. Bunu da Rashard Lewis ve Gilbert Arenas'ı merkeze alan bir Orlando-Washington takasının takip etmesi dün geceden bu yana gelen haberler sonrası sürpriz olmayacak. Pizza geldi, ayrıntılar daha sonra... Stay tuned.

Güncelleme: Birçok saygın siteye göre her iki takas da yukarıdaki halleriyle sonuçlandı. Sizden gelen yorumlar üzerine, konuyla ilgili düşüncelerimi aşağıda paylaşmaya devam edeceğim...

Stan Van Gundy'nin basın toplantısından satırbaşları:

1) "Jameer Nelson ilk beş çıkmaya devam edecek. Nelson-Arenas ikilisinin birlikte sahada bulunacağı en az 16-18 dakika olacak."
2) "Hidayet 4 numarada başlamayacak." (Bu pozisyonda muhtemelen Brandon Bass'le devam edilecek, kısa beş formülüne geri dönülmeyecek.)
3) "Kenardan gelen isim J-Rich, Arenas ya da Hidayet olacak." (İlk beşin çok da önemi yok ama, maçları bitiren beşin ekstrem durumlar dışında Nelson-Arenas-Hidayet-Bass-Howard şeklinde olması daha mantıklı geliyor. Fakat öncelikle sezona sınırlı bir rolle girmişken bu sorumluluğa Hidayet'in nasıl reaksiyon vereceği kritik nokta.)
4) "Rotasyon için endişelenmiyorum, herkes hak ettiği süreleri alacak. Tek kaygılandığım savunma."
5) "Şu an için kadrodaki en büyük gedik Dwight Howard'ı yedekleyecek isim noktasında. Dwight sakatlandığında ya da faul problemine girdiğinde sıkıntı yaşayabiliriz. Fakat play-off geldiğinde Howard bir şekilde sahada olmayacaksa, zaten yedeği kim olursa olsun hiçbir şansımız olmayacaktı. Yani sağlıklı bir Howard her zaman olmazsa olmazdı, bu yeni bir şey değil..."
6) "Karar sürecinde en çok Lewis'in gidişine onay verirken zorlandım. Lewis'in takası kariyerimde başıma gelen en güzel şeylerden biriydi ve çok kıymetli bir tecrübeydi."
7) "Ben son iki günde görüşmelere dahil oldum. Fakat yönetim bu oyuncular için sezon başından bu yana teklif arayışlarını yürütüyordu."

Genel Menajer Otis Smith ise önlerine böyle bir fırsat geldiğinde harekete geçme kararı aldıklarını, NBA'de bu fırsatların çok sık gelmediğini belirtti.

Ligden takasa bazı tepkiler:

Kobe Bryant: "Orlando'nun hamlelerinden etkilendim, özellikle de Hedo'yu geri getirmeleri çok akıllıca." (via Kevin Ding)

Gregg Popovich: "Orada topu eline bol bol alma şansı olacak, istediği şey de buydu." (via Ben Hunt)

23 Yorum Yapılmış:

fdlmania dedi ki...

Orlondo için şampiyonluğu getirebilecek hamleler bunlar.Hidayet için de iyi olacak..

Bülent Kıyışkan dedi ki...

Hidayet için tren kaçtı bence. Zamanında ayrılmayacaktı Orlando'dan. Bundan sonra ne kadar yararlı olur bilemiyorum. Orlando'ya karşı ilk çıktığı karşılaşmada yuhalandığını da unutmamak gerek. O parayı tercih etti. En kısa zamanda Avrupa'da göreceğimizi sanıyorum kendisini (inşallah yanılıyorumdur).

Özcan Yüksel dedi ki...

arenas ne akla hizmet alınır asıl onu anlayamadım ben

Sheed dedi ki...

@bülent kıyışkan:
orlando'da hidayet'i yuhalayandan çok alkışlayan oldu her zaman..

@özcan yüksel:
rashard lewis'e gereğinden fazla para ödemektense, gilbert arenas'a gereğinden fazla para ödemeyi tercih ettiler.. bu kadar basit.. sonuçta mevcut yapıyla celtics ve heat seviyesine çıkamayacakları -bence- açıktı, onlar da bunu gördüler ve zaten lüks vergisi veren bi takım olarak bunu başka oyuncuları 'overpay' ederek yapmayı tercih ettiler.. elbette arenas'ın o kontratın karşılığını beklenemez ve bu hamle de başarıya ulaşmazsa arenas'a 2013-14 sezonunda 22 milyon dolar ödemek çok büyük acı verecektir fakat şampiyonluk için harekete geçme vaktiydi.. nelson-VC-shard-bass-howard beşiyle bu olmuyordu, şimdi kağıtları yeniden karıyorlar dediğim gibi..

biraz daha bekleyip daha avantajlı takaslar kovalayabilirler miydi, ben bundan iyisine kimseyi ikna edebileceklerini sanmıyorum doğrusu..

niko dedi ki...

şu hidayet parayı tercih etti klişesi nereye kadar sürecek yahu? görende 100-200 bin dolar için takımı değiştirdi sanacak. takımının nba finaline yükselmesinde önemli pay sahibi olmuş, 20-5-5 e yakın ortalamarda oynamış adam ne yapsaydı? taraftara şirin gözükmek adına vince carter'ı hidayet'e tercih eden orlando'nun hiç mi suçu yok ?

Miksiyon dedi ki...

Gortat ve pietrus u savunmada ve ilk 5 i dinlendirirken arayabilirler gibi geliyor bana özellikle playoff da hidayet için iyi olmuş.. Bu arada sheed ay sonu geliyor anladın sen;p

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Umarım gerçekleşir. Hidayet asla eskisi gibi olmayacak ama şimdiki halinden daha iyi olacaktır, orası kesin..

Sheed dedi ki...

@miksiyon:
5 numara için sezon sonuna kadar bi çözüm bulacaklardır.. şu anda howard'a yedek olabilecek isimlerden saf 5 numara diye adlandırabileceğimiz tek oyuncu çaylak orton.. onun da bu sınıfın açık ara en ham oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz, kendi düşüncem 5 sene sonra NBA'de olmayacağı yönünde.. zaman zaman anderson-bass ikilisi kullanılabilir, fakat ben iş oraya kalmadan bahara kadar bi veteran bağlayacaklarını düşünüyorum..

chism'i göndermişler, tepkiliyim..

Miksiyon dedi ki...

Olsun prince ve tyler hala burda gitmediler gönderilmediler:) Chism i de yaz günün birinde yine gelir malum şartlar..

Adsız dedi ki...

Hidayet'in takas sürecinde Hidayet Orlando'yu değil Orlando Hidayet'i gözden çıkardı.Hidayet'in teklif ettikleri ücreti kabul etmeyeceğini biliyorlardı.Zaten kabul etmemesi de gerekirdi.

Miksiyon dedi ki...

Hazır nba muhabbeti açılmış ken bu arada bu gece ömer büyük ihtimalle ilk 5 baslyacak şikago da noah ın sakatlığı sonrası gece 3 te yarında pazar kaçırmayın derim. İnşallah ömerde faul problemine girmeyeyim diye kendini sakınmaz etkili savunmasını gösterir tibaduya ve şikagolulara rotasyondaki süresini artırır....

Miksiyon dedi ki...

Maç nba tv de bu arada

bigben dedi ki...

En karlısı Washington bence. Wall'u seçmişken Arenas'ın berbat kontratından kurtuldular. Gerçi Lewis'in alacağı da fena değil...

Darısı Pistons'ımızın başına: Önce Kuester'ı göndermeliyiz. Sonrası gelir...

RevoLveR dedi ki...

pota altında howardla bass den başka adam kalmadı arenası almışken jamer nelsonu bi uzunla takas edebilirlerse sağlam kadroları olur ancak şu son halleriyle celticse kafa tutamazlar hidayette umarım 15 5 5 lik bi oyuncu olur tekrardan

murat ozen dedi ki...

Orlando için tren çoktan kaçtı. Konferans yarı finalinden öteye gidemezler.

Sheed dedi ki...

birazdan stan van gundy'nin basın toplantısından güncellemeler geçeceğim..

Miksiyon dedi ki...

Son periodda topu yine hidonun eline verecekler büyük ihtimal hadi pozisyon üret diye bakalım hido eski günlerine dönecekmi pek umudum yok ama....

sinan dedi ki...

ne haber be müthiş bir anda gerçekleşti bence Hidayet için süper oldu bu en azındna hep istediği şey topu elinde tutabilecek bir abi gibi hep. Suns'ta bunu yapamıyordu çünkü top hep bir adamın elinde dönüyordu. Hidayet top elinde olunca birşeyler yapan birisi.

Sarıkaya dedi ki...

Orlando'nun bu hamlesi, işlem hacmini arttıtmak için biri birlerine köpek dışkısı yediren borsacılara benziyor!:-)) Orlando Hedo'yu gönderirken ne tür bi' ot yemeyi düşünüyordu ki?:-))

Cakivu dedi ki...

Orlando maaş kotasındandolayı Hidayet'in sözleşmesini yenilememişti yani tercihleri böyle oldu halbuki Hido o takımın tamamlayıcı ve en kilit oyuncusuydu, nelson ın yerine vasat 1 numaraları olsa orlando nba finalinde yerini alabilir...

Sarıkaya dedi ki...

Yemişim maaş kotasını!:-)) Orlando istese Hedo kalırdı. Bence salary cap, olmayacak hacıyı deve üzerinde kör yılan sokar lafının inciluzcası!:-)) Heyse şimdiden içimizdeki Orlandolulardan özür dilerim!:-))

ali dedi ki...

hıdayet muhtemelen 2012 den sonra avrupaya doner oda fb ulker olur daha once fb lı oldugunu fb de forma gıymek ıstedıgını soylemıstı 2012 olımoyatlarından sonra kesın turkıyeye doner zaten yasıda 33 olcak

Sheed dedi ki...

bu yaz nba türkiye'ye verdiği röportajda da efes pilsen'de bitirmek istediğini söylemişti..