18 Aralık 2010 Cumartesi

Galatasaray CC: 84 - Bornova Bld: 72 (Galatasaray Savunmasını Konuşturdu)

Hafta içi Hollanda ekibi Gasterra Flames'i ağırlayan ve müthiş bir oyunla fark atarak evine yollayan Galatasaray, lig maçında da takım oyununu sahaya en iyi yansıtan takımlardan Bornova'yı ağırladı.

İki takım da hücumlarını boyalı alan ağırlıklı yaparak başladılar. Ümit Sonkol-Ermal Kuqo düellosu gibiydi ilk çeyrek. Sonrasında Galatasaray'da bütün beş değişti ve yarı sahada adam adama inanılmaz baskılı bir savunma geldi. Bornova hücumları yarı saha çizgisine kadar püskürtüldü. Bornova Kalesi bu baskıya çok dayanamadı. İkinci çeyrekte farkı açtı Galatasaray. Yılların eskitemediği Haluk Yıldırım'dan gelen 10 sayı çok önemliydi. Ayrıca yaptığı savunma da cabası. Preston Shumpert da 4 numarada miss-match (avantajlı eşleşme) yaratarak etkili oldu. Hücumda da dişliler birbirine uyum sağlayınca durdurulamaz bir Galatasaray görüntüsü çıktı ortaya. Bu kabustan uyanan Bornova ikinci çeyrek sonunda art arda bulduğu 6 sayıyla silkelendi ve devreye 47-35 geride gitti.

Üçüncü çeyreğin başlamasıyla tamamen ayılmış bir Bornova vardı sahada. Galatasaray baskısı altında genelde ezilmedi İzmir ekibi. Maçı sürekli çift haneler sınırında oynadı. İkinci beş demeye dilim varmıyor ama sonradan giren Galatasaray oyuncuları (Tutku Açık-Evren Büker-Haluk Yıldırım-Preston Shumpert-Luksa Andric) maça hep hareket getirdi. Yardım savunmasında artık farklı bir boyutta mücadele ediyor Oktay Mahmuti'nin oyuncuları. Pozisyon ayırt etmeden her boşlukta bir Galatasaray'lı oyuncu beliriveriyor. Hatta savunma kayması bir hücumda o kadar fazla oldu ki içerde Nagys'in karşısında Haluk-Evren kalmıştı. Maçın bitimine 5 dakika kala Tutku'dan gelen iki top kaybı bir anda işin rengini değiştirdi. Fark 10'ken Bornova hücumunda gelen top kaybı maçın gidişatını belirledi. Bu andan sonra Galatasaray bir daha yakalanmadı ve taraftarının da desteğiyle galibiyeti kazandı.

Bornova bu çılgın savunmaya karşı iyi performans gösterdi diyebiliriz. Ümit Sonkol parlamaya devam ediyor. Sezon başından beri sistemini kademe kademe oturtuyor Oktay Mahmuti. Takım gün geçtikçe daha iyiye gidiyor. Ligdeki ve Avrupa'daki görüntü de bunun kanıtı.

G.Saray C.C (84): Joshua Ian Shipp 16 (2 ribaund), Caner Topaloğlu (4 ribaund), Preston Shumpert 12 (2 ribaund-3 asist), Taylor Roches (2 ribaund-7 asist), Tutku Açık 2 (2 ribaund-6 asist), Luksa Andric 6 (2 ribaund-1 asist), Radoslav Rancik 5 (4 ribaund-1 asist), Haluk Yıldırım 12 (2 ribaund-3 asist), Evren Büker 12 (4 ribaund), Ermal Kurtoğlu 19 (4 ribaund-1 asist)

Bornova Bel. (72): Serdar Yavuz (2 ribaund), Tomas Nagys 12 (4 ribaund-1 asist), Murat Kaya 1 (2 ribaund), Pertev Öngüner (1 asist), Torin Francis 2 (3 ribaund), Ümit Sonkol 23 (8 ribaund-1 asist), Michael Roll 19 (3 ribaund-1 asist), David Smith 8 (5 ribaund-1 asist), Soner Şentürk 7 (2 ribaund-7 asist)

13 Yorum Yapılmış:

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

TBL nin şampiyonu belli gibi, ne takımmış gs :)

sinan dedi ki...

Galatasaray'ın iyi bir yabancı guar ve pivotu olsun bu ligin tartışmasız en favori takımı olur. oynadıkları oyun muhteşem.

can dedi ki...

kadro derinliği farkı cok fazla olmasına ragmen mac hiçbirzaman kopmadı ve mücadele oldu.bornovada 6. adam sıkıntısı var adamlar hep 40 dk ya yakın oynuyorlar ama gs li olarak keyif aldım mactan.shipp ten sonra seneye GS ya ümit sonkolda yolda olur bu oyunuyla.neden bornova da anlamıyorum.BU sene sampiyonluğun en önemli adaylarındanız.. fener GS final oynar mı oynar!!

erden dedi ki...

güzel mactı GS daha cok işler yapar.yalnız baba evet gercekten ümit parlamaya devam ediyorda ne işi var bornova da yazık ya

arda dedi ki...

francis in oynamaması bornovanın hayrına oldu fark daha da cok olurdu.nasıl basketbolcu olmus bu adam ilginc??smith in katkısı bugün azdı belki farkı daha da azaltabilirdik

Tatü dedi ki...

2 tane 3lük atan sıradan uzun oyuncular neden büyük takımlarda oynamaz falan deniyor ilginç. Herkes attığı sayılara bakıyor yarısı kadar adamlara ribaund verir savunmada gölge savunma yapar bunlar görülmez ama

leventpolat dedi ki...

GS cok iyi yolda, tebrikler.

arda dedi ki...

istikrar+savunma+ribaund+sayı sı olan oyunculardan bahsediyoruz bu anlamda iyi olan oyuncular ligimizde az.

Tatü dedi ki...

az değil yok bu ligde öyle uzun Türk olarak

arda dedi ki...

@tatü
yabancı olarak var dimi?seninle polemiğe girmicem ama senin kafanda ki insanlar yüzünden türk sporcuların değeri olmaz bu ülkede.sizin gibilere kalsa 12 yabancıyla oynanır bu lig.

Tatü dedi ki...

@arda
Benim kafamı nerden bildin çok merak ediyorum?? ben bugün tofasta mahalbasic alındı diye üzülen bir insanım çünkü selim saygın süre bulamayacak artık hiç bunu düşünüyorum ,syan ediyorum adeta. ama sen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsun böyle devam et zaten bu ülkede senin gibi düşünenler yüzünden bu halde

Adsız dedi ki...

GSCC lig ikinciliğinin en önemli adaylarından biri haline geldi. Shipp haricinde hücumcu denecek bir adamlarının olmaması onlar için büyük handikap...

Adsız dedi ki...

bornova belediye tek derdi bence top kayıpları en az indirilirse ilk 8 e çok rahat girer