4 Aralık 2010 Cumartesi

G.Saray: 61 - Banvit: 52 (Savunmaların Maçında Kazanan Cimbom)

İki formda takımı karşı karşıya getiren 'haftanın maçında' kazanan taraf ikinci periyotta Banvit'in tüm dengelerini bozarak yakaladığı 8 asist/1 top kaybı oranıyla direksiyona oturan ve burada yakaladığı 20-10'luk marjı maç sonuna kadar koruyan G.Saray Cafe Crown oldu. Sezonun şu ana kadar olan kısmının en keyifli maçı olarak nitelendirebileceğimiz karşılaşmada ligin en etkili iki savunması çarpışırken hücumda bulduğu 28 basketi 21 asist üzerinden üreten ve bu noktada belki de sezon rekoru kıran G.Saray, rakibinin 6 maçlık galibiyet serisini sonlandırırken bu sezonki 6. galibiyetini almayı başardı. Üstelik şu ana kadar maç başına 76.1 sayı ortalamasıyla oynayan Banvit'i yalnızca 52 sayıda tutarak aldılar bu galibiyeti.

8-0'lık G.Saray serisiyle başlayan karşılaşmada Graves'in penetre üstü paslarıyla Mutlu'nun elinden bulunan iki üçlükle oyun dengelendi. Golubovic'in boyalı bölgedeki etkinliğiyle Ermal'ı çok erken faul problemine sokması da bu dengeyi Banvit lehine bozacak nokta olarak gözüktü ilk dakikalarda. Kaliteli ve kontrollü bir basketbol izlediğimiz ilk on dakikada 7'si ev sahibinden olmak üzere toplam 13 asist yapıldı ki toplam basket sayısı da 14 idi zaten. İkinci periyotla birlikte savunmada bir vites daha arttıran sarı kırmızılılar, hücumda da 8 asist-1 top kaybı gibi muazzam bir oran yakaladılar. Fakat bu oranı değerli kılan nokta savunmada Banvit gibi dengeli bir takımı tamamen zorlama şutlara bırakmalarıydı. Bu süreçteki baskılı savunmada bunaltıcı boyutlardaydı gerçekten. Nitekim bu çeyreği 0 asist ile tamamladı Bandırma ekibi, devreye de 36-26 ev sahibi üstünlüğüyle girildi. Devrede yay gerisinden 2-10 ile hücum etmemiş olsa belki de ilk yarıdan maçı kopartabilecekti G.Saray.

Sıkı savunmaların devam ettiği 3. çeyrekte de farkı koruyarak finale 48-36 önde giren ev sahibine karşı 3. periyodu da asist yapamadan geçiren ve o bildiğimiz takım oyununu bir türlü oynamayan Banvit için hamle zamanı gelmişti. Önce zone denediler. Fakat koç Mahmuti'nin anında gelen molasıyla bu tercihten vazgeçtiler. İki hücum sonra yeniden zone'a döndüler ki bu sefer 3/4 sahada baskı da geldi. Koçların buradaki 'akıl oyunları' da en az parkedeki mücadele keyifliydi açıkçası. Fakat ayakta kalmayı başardı G.Saray. Savunma direncini hiç düşürmeden hücumda da süreyi kullanarak akılcı davrandılar. Bu sekansda Kuqo'nun basketi ve Evren'e asistiyle çıkardığı 4 sayı mühimdi. Ve elbette alınan 3 hücum ribaundu da çok çok kritikti bu anlarda. 2. periyotla birlikte üstünlüğü ele alan ve maç sonuna kadar hiç bırakmayan G.Saray, 61-52'lik skorla maçı kazanarak bu sezonki 6. galibiyetini almayı başardı. Bu aynı zamanda G.Saray'ın evindeki 4. lig galibiyeti.

Süre alan 10 oyuncudan 9'unun en az 2 sayı, 8'inin de en az 1 asist yaptığı G.Saray'da Andric ve Shipp 12'şer sayısıyla takımlarının en skorerleri olurken Shumpert da 10 sayısıyla çift hanelere çıkan 3. isim oldu. Tüm çarkların kusursuz döndüğü sarı kırmızılılarda artık alıştığımız savunmanın yanında çekilen 16 hücum ribaundu ve bu noktada sağlanan 41-32 üstünlük de maç sonucuna doğrudan etki eden faktör olarak dikkat çekti. Banvit ise bu sezon ilk kez bu kadar dağınık bir görüntü çizerken her iki devrede yalnızca 26'şar sayı üretebildiler. Barış ve Chuck Davis ikilisinin gününde olmadıkları karşılaşmada Lance Williams'ı, hele ki rakibin en zayıf karnı olarak gözüken noktada, yeterince kullanamamaları bu sonucu hazırladı onlar açısından. Hafta içinin yorgunluğu da konuşulabilir elbette bu noktada.

Maç sonunda iki koçun da bu keyifli karşılaşma için birbirlerini tebrik etmesi ve bu noktaya bilhassa vurgu yapması günün güzelliklerinden biriydi. Kendi adıma sezonun en keyif veren maçıydı diyebilirim gönül rahatlığıyla. Artık kemikleşmiş G.Saray taraftarına Bandırma'dan gelen Banvit taraftarının da katılımı önemliydi bugün için. Günün tek nahoş hareketi olarak da maç sonunda başhakem Engin Kennerman'ın tribünden bir G.Saray taraftarına küfür etmesini atlamayalım. Bu ortama yakışmayan bir davranıştı kesinlikle.

4 Yorum Yapılmış:

GoLGi dedi ki...

Chuck davis gerçekten çok kötüydü ve banvit aşırı yorgundu. Tabi galatasarayında olağanüstü oyununu atlamamak gerekir. Ama asıl üzücü olan, Bandırma dan İstanbul a otobüslerle giden 600 ü aşkın Banvit taraftarının spormax rejisi tarafından bir kere bile geniş kadraja alınmaması yani gösterilmemesi idi.

koray dedi ki...

Evet önce hakaret edip sonra salondan atmaya kalktı Bay Kennerman.Kurtlar vadisinden fırlamış "adam ol" tarz seviyeli ifadeleri de atlamayalım.Anlamadım ki salonda TC ysaları geçerli değil mi?Hakemin biri birimize vursa vuracak sanırım maçta devam edecek hatta dayak yiyen taraftar salondan atılacak herhalde.

Baracuda dedi ki...

golgi arkadaşıma katılıyorum.uzaktan neden göstermediklerine anlam veremiyorum.evet belki önemsiz birşey ama detaylar bütünü güzelleştirir.maça gelirsek galatasaray mükemmel bir savunma yaptı.2. periyottaki davis in gereksiz orta mesafe şut inadı banvite pahalıya patladı.anlaşılan almanya deplasmanı takımı yıpratmış.önümüzdeki fikstüre göre de kolay kolay dinlenemeyecekler gibi...

tlgylc dedi ki...

golgi ve baracuda arkadaşlarıma katılıyorum.sonuçta karşı takımın taraftarıda olsa mutlaka gösterilmeliydi, onlarda oraya gelip bir emek veriyorlardı.hakemin hal ve hareketlerine anlam veremiyorum,nasıl hakemlik yapıyor!!! galatasarayın moral ve motivasyonu çok yukarılardaydı banvit o kadar yukarıya çıkamadı ve böyle bir sonuç oldu.umarım Banvit bir an önce yorgunluğunu üstünden atar çünkü böyle bir takımın ve taraftar topluluğunun bu lige ihtiyacı var ...