9 Aralık 2010 Perşembe

G.Saray MP: 85 - S.Moskova: 83 (Uzatmada Gelen Kritik Galibiyet)

Bu sezon henüz 'hedef maç' kazanamamış olmasının ağırlığını hem teknik ekip hem de oyuncular bazında omuzlarında hisseden G.Saray Medical Park, her ne kadar eski dominantlığı kaybetse de halen kadrosunda çok çok önemli yıldızları barındıran Spartak Moskova karşısında önemli bir galibiyet elde etti dün akşam. 11-4 Moskova üstünlüğüyle başlayan maç, aslında sezon başından bu yana G.Saray'ın önemli maçlarının tamamında gördüğümüz bir senaryoydu. Fakat bu kez kırılganlığı önlemek adına hamle yaptı koç Yıldızoğlu. Normalden çok daha erken gelen Hodges-Işıl Alben değişikliği 10-0'lık bir seri ve akabinde maça tutunma şansı tanıdı sarı kırmızılılara. Sete sette zorlanacağı rakibini Hodges'in temposu ve basketbolun doğrusu olmasa da şutlarıyla zorladı G.Saray. Kimsenin beklemediği şekilde maçın yıldızı olmayı başaran Hodges'ın bu katkısı çok kritikti. Aynı şekilde bu tempoda Işıl Alben'in iş yapmayacağını görerek Hodges'ı oyunda tutmak ve ona özgürlük vermek de önemliydi. Dizindeki şişlik nedeniyle sakat sakat oynayan ve maç içerisinde ara ara seken Fowles, çok kritik kırılma anlarında sayı-ribaund ve bloklarıyla takımın lideri olduğunu göstererek Hodges'ın bu performansını galibiyete çeviren isim oldu. Kocaman yüreğiyle birlikte. Uzatmaya giden maçta yalnızca 2 dakika kenara gelebilen Seimone de o eski günlerden bir demet sundu ki maç sonunda yorgunlukten dili dışardaydı onun da.

Uzatmanın sonunda iki kişinin üstünden bulduğu üçlükle maçı yine ortaya getirmeyi başaran Lauren Jackson'ın 23 sayısı onu maçın en skoreri yapmasına karşın galibiyete yetmezken, onu Abdi İpekçi'de izlemek ise büyük keyifti açıkçası. Geçen sezonu Botaş'ta geçiren Prince'in Avrupa basketbolunda denge bozacak bir oyuncuya evriliş yolunda 17 sayısına şahitlik ettik bugün. Onu da önümüzdeki dönemde yeniden ligimizde görebiliriz diye düşünüyorum, bu kez İstanbul'da elbette.

Şu ana kadar oynadığı tüm hedef maçlarını kaybetmesinin ardından Spartak maçını bir dönemeç olarak gören ve parkedeki konsantrasyonlarıyla da bunu belli eden G.Saray için uzatmada alınan bu galibiyet, Spartak'ı devirmenin ötesinde de anlamlar taşıyor. Bu galibiyet esnasında ortaya konan oyunun sezon başından bu yana beklenen karakterli oyun olması da tesadüf değil elbette. Evinde Spartak'ı yenebilme gücünü gösteren ve en önemlisi bu gücünü kendi de hatırlayan G.Saray için yolun devamı daha farklı olacaktır diye düşünüyorum açıkçası. Haftaya Aistes deplasmanı da deplasman fobisini üstlerinden atmaları için önemli bir şans. Orayı da bir görmek lazım, bugünkü galibiyetin ardından.

G.Saray MP (85): Tuğba Palazoğlu 3 (1 ribaund- 4 asist), Donneka Hodges 20 (3 ribaund- 3 asist), Bahar Çağlar 4 (2 ribaund- 1 asist), Işıl Alben (2 ribaund), Gintare Petronyte 4 (5 ribaund), Melisa Can 8 (7 ribaund- 2 asist), Nihan Anaz 8 (1 ribaund), Seimone Augustus 18 (6 ribaund- 1 asist), Sylvia Fowles 20 (12 ribaund)

Spartak Moskova (83): Epifaniya Prints 17 (2 ribaund- 1 asist), Sonja Petrovic 4 (1 ribaund), Ilona Korstin 4 (2 ribaund- 2 asist), Jelena Milovanovic 5 (7 ribaund), Irina Osipova 5 (5 ribaund- 2 asist), Lauren Jackson 23 (8 ribaund), Anete Jekabsone 14 (6 ribaund- 2 asist), Noel Kuin 11 (4 ribaund- 5 asist)

6 Yorum Yapılmış:

nebilim dedi ki...

bu galibiyet çok güzel ancak Prag ve Tarbes yenilgileri çok can sıkacak yine de. Benim merak ettiğim şu: monique curry sezonu kapattıysa yerine biri düşünülüyor mu? bu kişi tamika olabilir mi? olursa avrupada oynamayacak olması sorun olur mu? yoksa avrupada oynayacak biri mi alınır?

Selami dedi ki...

Eurosport 2'den seyrettim maçı,GSMP maçı kopartacak noktaya geldiğinde,Spartak alan savunmasına geçerek oyunda tekrar dengeyi sağladı,Lauren Jackson son çeyrek ve uzatmada müthişti,GSMP kadrosu dengesiz,bildiğim kadarıyla Hodges ligde oynayamıyor,Nebilim'in dediği gibi Curry sezonu kapattıysa Hodges oynayabilir,Tamika gelirse işler karışabilir,zira hem Tamika hem de Agustus egoları yüksek oyuncular,ikisi de topu elinde istiyor,sorun çıkar diye düşünüyorum

sinan dedi ki...

Tamika ile augustos birlikte oynar.

ercan dedi ki...

"Epifaniya Prints" nedir yahu ? Epiphanny Prince olmasın o ???

dejavu dedi ki...

@ercan;

Rus vatandaşlığına geçtiği için ismi değişti Prince'in. Malum aslında geçen sene Spartak ile anlaşmıştı ama pasaport konusunda sıkıntı olduğu için sezonu boş geçmemek için Botaş'a gelmişti. Bu sezon başında sorun halledildi,Rus vatandaşlığını aldı. :)

Çağlar..

ercan dedi ki...

Teşekkürler :)