3 Aralık 2010 Cuma

Huzurlarınızda NBA Türkiye Aralık Sayısı

Türkiye'nin 'tek' basketbol dergisi konumundaki NBA Türkiye, dopdolu bir Aralık sayısıyla raflardaki yerini aldı. Beşiktaş Cola Turka'nın yeni yıldızı Allen Iverson'ın kapak resmi olduğu derginin poster hediyeleri de Beşiktaş Cola Turka formalı Allen Iverson ve L.A. Boğası Pau Gasol. Birçok önemli yazarla birlikte dergiye Salsabasket ekibinden 3 kişi de omuz veriyor malum. Ben, Çağlar Torun ve Cem Pekdoğru, yazılarımızla orada da kafanızı ütülüyoruz. Dergiyi alacağınızı zaten biliyoruz da, kararsız durumda olanları da yanımıza çekmek için içeriği şöööyle bir koklatıyoruz. İçeriğe ulaşmak için Tık!.

ASLA PES ETME
Para kazanıp çocuklarına bakabilmek için her şeyi göze alan 15 yaşındaki bir genç kızın oğlu olarak dünyaya gelen Allen Iverson’ın tek bir amacı vardı. Bir NBA yıldızı olup annesini ve kardeşlerini yoksulluğun ve safeletin pençesinden kurtarmak. Ve bir de annesine o düşünü kurduğu kırmızı Jaguar’ı satın almak.
Iverson, 1996’da NBA’e adımını atarak amacını gerçekleştiriyordu. Ailesini ve kardeşlerini sefalet dolu yaşamdan çekip alıyor, annesine düşlediği kırmızı Jaguar’ı satın alıyordu.
Ancak o noktaya gelene kadar Allen Iverson’ın yaşadıkları herkesin altından kalkabileceği türden şeyler değildi…(YAZI: Mete Aktaş)

MÜREKKEP İZİNİN ARDINDAN
İnsan vücudu tüm olasılıklara meydan okuyan mükemmel dengesine rağmen, yine de eksiktir. İnsanı insan yapan çektiği sıkıntılardır, yaşadığı sevinçler, sevdikleri ve nefret ettikleri… Ve insan vücudu tüm bunları anlatma konusunda tarif edilemez bir noksanlığa sahiptir. O sizi hayatta tutabilir ama kim olduğunuzu anlatamaz. Dövmenin baştan çıkartıcı sırrı budur. Uygun bir anda söylenmesi gereken yüzlerce kelime yerine, maharetli bir elin işiyle her şeyi anlatabilir bir dövme… Allen Iverson bu ihtiyacı hisseden ilk insan değildi ama ilk NBA yıldızıydı. O dövmeyi dergi kapaklarına, televizyon yayınlarına kaçınılmaz bir şekilde soktu. Önceden egsantrik birkaç oyuncunun işi görülen dövmeler, Iverson gibi gençlerin rol modeli olarak kabul ettiği bir isimler tartışılmaya başlandı. O sadece içindeki öfkeyi, koruma içgüdüsünü ve korkusuzluğunu anlatmaya çalışıyordu. Ne kadar belalı bir yerden geldiğini ve istediğinde ne kadar belalı olabileceğini göstermek istiyordu. Gençler buna bayılıyordu, anne ve babaları ise telaş içindeydi. Mürekkebi silemeyeceklerini bilmek onları deliye döndürüyordu...(YAZI: Şansal Kulabaş)

UZUN İNCE BİR YOL
Allen Iverson'ın yolu onu NBA Finalleri'ne taşıdı. Ve, MVP ödüllerine, sayı krallıklarına, dergi kapaklarına ve dünyanın zirvesine... Virginia'da sefaletin içinde başladığı yaşamı düşünülürse, oldukça ilginç bir rota. Ve 'daha da ilngiç olamaz' derken, bu yol onu İstanbul'a getirdi. (YAZI: Şansal Kulabaş)

ELİN IVERSON'UNDAN BEŞİKTAŞ'A YAR OLUR MU?
Allen Iverson'ın Beşiktaş'la anlatığının açıklanması mantıkların idrak, kelimelerin ifade etme gücünden öte bir olaydı. Sadece bir süperyıldızı değil, uluslararası bir basketbol fenomeninin Türkiye'de oynayacak olması, insanların en eski güdülerinden biri olan şüpheciliklerini hevesle bir kenara bırakmalarına neden oldu. Peki şimdi Iverson Beşiktaş formasını giydikten sonra, heyecan dalgası yavaşça yerini meraka bırakırken, kendinize bir sorun: Iverson buna değer mi? (YAZI: Yiğiter Uluğ)

BİR ZAMANLAR KARTALDIM
Allen Iverson'ın Beşiktaş formasını sırtına geçirmesinden tam 40 sene önce ABD'den Türkiye'ye İngilizce öğretmenliği yapmak için gelen Tom Davis adlı genç bir adam tesadüf eseri Kartal'ın tarihindeki ilk Amerikalı oyuncu oluyordu. 'Kazara' Beşiktaşlı olan Davis, tam 7 sene Siyah-Beyazlı formayı terletirken, kulübün 1975 yılında tarihinin ilk ve tek şampiyonluğunda da başrol oynuyordu. Ailesi ile birlikte 7 yıl yaşadığı Türkiye'de içimizden biri haline gelen Tom Davis, 1977'de ayrıldığı o çok sevdiği İstanbul'a bir daha ancak 2009 yılında gelebildi. Döndüğünde İstanbul ve Türkiye'yi çok değişmiş olarak bulmuştu. Ama bir şe değişmemişti. Senelerce yanyana oynadığı takım arkadaşlarına olan tutkusu. Bugün 67 yaşında emekli bir İngilizce öğretmeni olarak Chautauqua-New York'ta yaşayan Tom Davis, NBA TÜRKİYE için tarihin tozlu sayfalarını yeniden araladı ve 1970'li yılların Türkiye'sini ve basketbolunu 'içimizden biri' haline gelen bir Amerikalının gözünden anlattı. (YAZI: Tom Davis)

İLK AY, İLK HEYECAN
2010-11 NBA sezonunda geride bıraktığımız ilk ayınd performanslarıyla ön plana çıkan New Orleans Hornets, Utah Jazz ve Michael Beasley ile hayal kırıklığı yaratan Miami Heat ve 'Büyük Üçlü'sü mercek altında...(YAZI: Sedat Koç)

DÖRT AŞAMADA DERON WILLIAMS'I TANIMAK
NBA'de yeni bir çağ yeni model oyun kurucularla açıldı. Deron Williams onların en iyilerinden...Sessiz, öğrenmeye açık, profesyonel ama tehlikeli. Sakim görünüşünün umursamaz olduğunu ya da güçlü gövdesinin ağır kaldığı izlenimi bırakmasına izin verirseniz, size neyin çarptığını anlayamazsınız bile. (YAZI: Michael Bradley)

GÖZLER, KULAKLAR VE RAKAMLAR
NBA'de ileri istatistik kullanımı özellikle son 2-3 yılda değer kazandı. Her maç öncesi rakiplerle ilgili detaylı rapor hazırlayan istatistiksel analiz departmanları, koçların ve teknik heyetin işini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu yazımızda bundan sonra rastlayacağınız çok temel kavramlardan bahsettik. (YAZI: Serhat Uğur)

ESKİ TOPRAK
Sona, başlangıçtan daha yakın olduğunuzda aklınızı ve kalbinizi esir alabilecek tüm nevrotik krizleri düşünün… Ve sonra Jason Kidd’i bunların hepsinden muaf tutun. Damarlarında günden güne daha da genç bir kan akmaya başlayan bu ligde Jason Kidd, tecrübe ve disiplinin en güçlü örneklerinden biri. Ve bir süre daha öyle kalmak niyetinde…(YAZI: Bernard Davis)

AÇILIN GENÇLER GELİYOR!
Kırmızı ve Beyaz Grup'tan oluşan Genç Erkekler Ligi'nde Pertevniyal ve Fenerbahçe Ülker gruplarında namağlup zirvede yer aldı. Gruplarda ilk 5 sıra için büyük bir çekişme yaşanırken, güçlü takımların yer aldığı Kırmızı Grup'taki mücadele nefesleri kesiyor. Takımlarında göz önüne çıkan bazı oyuncular gelecek için umut verirken, önemli maçlarda salonların dolması da dikkat çeken bir diğer ayrıntıydı. (YAZI: Oğuz Yenihayat)

DÖRT GRUP, DÖRT YARIŞ
Avrupa'nın en büyük organizasyonu olan Euroleague'de birbirinden ilginç sonuçlar alınıyor. Bazı takımlar geçmişteki parlak günlerine dönerken, bazıları da gittikçe eriyor. Ne mutlu bize ki, devler arenasında boy gösteren iki temsilcimiz Fenerbahçe Ülker ile Efes Pilsen'in grup liderliği hesabı yapılıyor. (YAZI: Can İşbakan)

EUROLEAGUE'İN SÜRPRİZLERİ
Mayıs ve Ekim aylarında bir Euroleague sayfasını güncel tuıtmak hiç de kolay değil. Serbest bırakılan ve transfer edilen oyuncu döngüsünü mümkün olduğu kadar yakından takip etmek için her ülkeye ayrı ilgi gösterirsiniz. Eski yıldızlar yerlerini yenilerine bırakırlar ve gelecek vadeden gençler, onların yeteneklerine ihtiyaç duyan takımlara kiralanır. Koçları yepyeni takımların başına fırlatan çark dönmeye devam eder. Bu ay, Euroleague sezonunun ilk kısmını geriye almak için her şeyi yapabilecek 3 hayal kırıklığından ve harika geçen son bir kaç haftalarını hiç bir şeye değişmeyecek olan 3 sürpriz isimden bahsedeceğiz. (YAZI: Nick Gibson)

KARDEŞ KARDEŞ OYNAYANLAR
Lavrinovic kardeşlerden, Muratcan-Sinan Güler ikilisine kadar Avrupa basketboluna damgasını vuran önemli kardeş sporculara yakından bakıyoruz. (YAZI: Mesut Yıldırım)

KARAKTER GÖSTERİSİ
Yıllardır Avrupa arenasında oynadığı büyük maçları daha hava atışı yapılmadan kaybeden Fenerbahçe Ülker, bu sezon önce Barcelona'yı deplasmanda, sonra da Sieana'yı Sinan Erdem'de devirerek önemli bir karakter gösterisi sundu. Yıllardır koymuş olmak için koyulan Final Four hedefine bu yıl ciddi gözlerle bakabilir miyiz acaba? (YAZI: Anıl Aksaç)

AYRICA...

İLK BEŞ
Luol Deng
Roy Hibbert
Raymond Felton
Muratcan Güler
Bootsy Thornton

YAZILARIYLA...
Ümit Avcı
İsmet Badem
Gökhan Türe
Doğan Hakyemez
Serdar Gürel
Mithat Bereket

5 Yorum Yapılmış:

Miksiyon dedi ki...

Furkan bornova maçında büyük ihtimal yok sağ kasıkta çekme varmış. 30 günde 10 maç var önümüzde zor geçecek

Miksiyon dedi ki...

Bu arada digitürk web tv den maçlar izlenebiliyor misal bugünkü olin bjk maçı 3 lira. Tek maç satın alabiliyorsunuz çok güzel bir uygulama iverson izlemek isteyenler alabilir
http://www.digiturkwebtv.com.tr/Icerik/25365/Beko_Basketbol_Ligi/Olin_Edirne_-_Besiktas_Cola_Turka

Osman dedi ki...

@ Miksiyon NBA Türkiye ile ilgili yorum yapılması gereken yerde niye gereksiz postlar atıyorsun?

Miksiyon dedi ki...

@osman
senden izinmi alcam nereye ne post atacam diye okumazsın olur biter. Zorlamı okutuyorum?
Ayrıca anıl ve çağlar yayınlamaz zaten durumdan rahatsız olsa...

Miksiyon dedi ki...

Bu arada ikinci yazdığım mesajı kaale almayın maç izlenmiyor bakalım 3 liramı geri verecekklermi beceriksizler:) Dahada kullanmam webtv yi