17 Aralık 2010 Cuma

M.P. Trabzonspor: 67 - T.Telekom: 65 (Sakota Galibiyetle Başladı)

10. haftanın açılış maçında, yeni koçu Sakota önderliğinde ilk maçına çıkan Medical Park Trabzonspor'un konuğu Timuçin Meriç yönetiminde ligde 2'de 2 yapan Türk Telekom'du. Şiddetle galibiyete ihtiyacı olan iki takımın mücadelesinde, galibiyete biraz daha fazla ihtiyacı olan Medical Park Trabzonspor istediğini almayı başardı. Son saniyesine kadar çekişmeye sahne olan maçta kazananı Goran Cakic'in bloğu belirledi. Michael Wright 24 sayı - 9 ribaund ile sahanın en skoreri olurken, Telekom'da Yunus & Wesson ikilisinin 40 sayısı galibiyete yetmedi. Keza Mehmet Yağmur'un 10 sayı - 7 ribaund - 8 asistlik triple-double kapısını zorlayan performansı da. Zaten en kritik yerde iki kez 1/2 atması, onun toplam reytingini biraz düşürdü.

Maça iki uzunu Wright ve Dragojlovic'in sayılarıyla giren Trabzon, bir süre geride götürdüğü oyunu kısa sürede dengeleyip skor üstünlüğünü eline geçirdi. 25-19 biten ilk çeyreğin ardından Ersin'in de skora katkı vermeye başlamasıyla farkı açtı ve skor çift haneleri gördü. Alvin Snow'un üst üste bulduğu iki üçlük farkı ikinci çeyreğin ortalarında 16 sayıya kadar (39-23) çıkarttı evsahibi. Ancak bu andan sonra Mehmet Yağmur, Yunus ve Wesson'ın sayılarıyla 13-0'lık bir seri yakalayıp devreye 30 saniye kala farkı 3 sayıya kadar çekti. Hadi Özdemir'in elinden çıkan sürpriz üçlüğe, Wesson'ın basketiyle cevap verdi Telekom. Devre skoru 42-38 olarak netleşti. Wright 15, Wesson 14, Yunus 12, Ersin 10 sayıyla kapattılar devreyi. Rasic ve Mehmet Yağmur altışar asist yaptılar ilk 20 dakikada. Mehmet Yağmur'un 8 sayı - 3 ribaund - 6 asistlik oyunu ilk yarının en komple performansıydı.

İlk yarıda aldığı uyarıyla ikinci yarıya daha dikkatli başlayan evsahibi, kontrollü ve ilk iki çeyreğe göre daha az skorlu giden üçüncü çeyrekte farkı 6-9 arasında kontrol edip son bölüme 56-49'luk skorla önde girmeyi başardı. Final periyodunda ikinci çeyreğin benzeri bir şekilde önemli bir seri yakaladı Telekom. Adem ve Yunus'un 5'er sayısı, bitime 6 buçuk dakika kala 58-59'luk skor ile öne fırlattı başkent ekibini. Wright takımı krizden çıkaracak sayıyı çok çabuk bulup, üstünlüğün yeniden el değiştirmesini sağladı. Oyun belki de en kritik dönemde kısırlığına devam edip, iki tarafa da fazla skor üretme şansı tanımayınca son 02:49'a 64-60 ile önde girdi Trabzon. Maçta istatistiksel anlamda müthiş işler çıkartan Mehmet Yağmur, en kritik yerlerde 2 tane 1/2 atınca, 40 saniye kala ibre Trabzon'a döndü. Ersin'in kaçan şutunu, sayıyla cezalandırma şansını Wesson'a çalınan tartışmalı 3 saniye ile tepen Telekom (Tartışmalı diyorum, zira Wesson o hücumda basketi bulmuş ama maçın hakemi Murat Biricik bir saniye sonra çalmış düdüğü, öyle dedi maçı izleyenler), el mecbur taktik faullerine başvurdu. Rasic 1/2 attı, maçı uzatma hatta kazanma şansı Telekom'a geçti. Ama yeni transfer Cakic, Simpson'a vurduğu blokla Sakota'nın Trabzon'a galibiyetle merhaba demesini sağladı.

Ligdeki 3. galibiyetine de evinde ulaşan Medical Park Trabzonspor, derin bir nefes aldı bu sonuçla. Türk Telekom'da ise Timuçin Meriç yönetiminde alınan ilk lig maçı yenilgisi oldu oyun.

M.P. Trabzonspor (67): İlker Türel, Aleksandar Rasic 11 (3 ribaund-7 asist), Michael Wright 24 (9 ribaund), Hadi Özdemir 5 (1 ribaund), Ersin Görkem 10 (6 ribaund-2 asist), Goran Cakic (6 ribaund-1 asist), Caner Öner 3 (5 ribaund), Derrick Obasohan 2 (1 ribaund-1 asist), Alvin Snow-Jr 6 (2 ribaund-2 asist), Vladislav Dragojlovic 6 (8 ribaund),

Türk Telekom (65): Ray Wesson 18 (7 ribaund-2 asist), Sani Becirovic (2 ribaund), Mehmet Yağmur 10 (7 ribaund-8 asist), Diamon Simpson 4 (3 ribaund-1 asist), Adem Ören 5 (2 ribaund), Yunus Çankaya 22 (6 ribaund), Gregory Stiemsma 6 (6 ribaund), Uğur Öğüt (2 ribaund-1 asist), Ceyhun Altay (1 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

Utku61 dedi ki...

Vallahi o 3 saniye kritikti. Pota altı hakemi çalmadı ama kenardaki Murat Biricik çaldı. Zira bana da izlediğim yerden 3 saniye geldi hatta dedim nasıl çalmadılar o düdüğü diye. Ama asıl önemlisi maçın kritik anında Stiemsma'nın yaptığı kasti faulun çalınmamasıdır. Adamın sanırım burnu kırıldı. O andan itibaren de oynamadı. Obasohan hala potaları dövüyor,Snow yine inişli çıkışlı bir maç oynuyor. Bu iki yabancı bence gözden geçirilmeli. Ayrıca maç sonu Dodo ile bir Telekomlu idarecinin itiş kakışıda yaşandı ki çok hoş bir görüntü değildi Dodo açısında. Sonuçta bu galibiyete ihtiyacımız vardı bakalım deplasmanda da aynı sertlikte savunma yapılabilecek mi.

bigben dedi ki...

* Hücumda daha derli toplu oynadık. Top kayıplarında sezonun en düşük sayısı: 10

* Üç Türkiye Kupası ve on lig maçındaki yenilen en az sayı: 65 - Telekom'un sezon boyunca 70-80lerde gezdiğini düşünürsek...

* Becirovic ve Ceyhun'u 0 sayıda tutmak.

(Salı günü Belçika'da kazanıp gelen Telekom'u verdiği mücadeleden ötürü tebrik eder, sezonun geri kalanında başarılar dilerim.)

Jude dedi ki...

Maç Trabzonspor'un hakkıydı kesinlikle, Telokom'un hocası Wesson'u uzun süre yanında unuttu, son periyodun ortalarında aklına geldi faul problemi olmamasına rağmen. 3 saniye kararı tartışılır tabi ama bu yanlış karar olsa bile tek tartışmalı karar Trabzonsporun galibiyetini gölgelememeli.

Trabzonspor şunu gösterdiki Snow2un yerine alınacak daha faydalı bir transfer ile bu ligde rahat kalır hatta takım uyumunun iyice oturması ile play offu da zorlar.

Bu arada Telekom uzunlarının 7 blokluk müthiş performansına rağmen Trabzonsporun topladığı hücum ribauntları pota altı gücünü dengelemesini sağladı.