28 Aralık 2010 Salı

Prof.Dr. Turgay Atasü: Taurasi 2 Yıl Ceza Alır

Diana Taurasi olayında herkes sükunetle B numunesinin açılacağı günü beklerken sessizliği bozan isim TFF Doping Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TBF Sağlık Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Turgay Atasü oldu. 'B numunesinde bir değişiklik olmaz, Taurasi 2 yıl ceza alır.' diyen Atasü'nün Anadolu Ajansı'na yapmış olduğu açıklama sert ve bir o kadar ilginç açıkçası. Taurasi'nin ilk testinde çıkan Modafinil maddesinin ABD'de pilotlara verildiğini ve ayrıca uyku bozukluğu yaşayan kişilerin de bu ilacı kullandığını söyleyen Atasü'nün açıklamaları şu şekilde:

'Aslında Taurasi’nin B numunesinin 10 gün içinde test edilmesi gerekirken, Ocak ayının içine atıldı. Zaten oynayamadığı için de buna hoşgörüyle bakıldı. Taurasi’nin B numunesinde de bir değişiklik olmaz. Ben bugüne kadar böyle bir değişiklik görmedim. Çünkü bu testleri gerçekleştiren laboratuvar, pozitif çıkan sonuçları bir kaç kez tekrarlıyor. Taurasi bu duruma göre normalde 2 sene ceza alır. Dünya basketbolunun zirvesinde biri ama ne yapalım, o da kullanmasın. Hiçbir suçlu (Ben yaptım) demez. B numunesi çıktığında göreceğiz. Tüm yapanlar inkar eder.'

Yeni kurallara göre, doping maddesine rastlanan sporcu veya takımlarla ilgili olarak tüm itirazlar sonuçlanana kadar bilgi verilmediğini, ancak bazen basın yoluyla konunun kamuoyuna yansıdığını dile getiren Turgay Atasü, kendisinin açıklıktan yana olduğunu aktardı.


Taurasi’nin durumunun ancak 25 gün sonra duyulduğunu söyleyen Atasü, 'Eğer daha önce duyulsa belki sonrasında çıkan doping olaylarına da örnek olacaktı. Doping ifşa edilmeli. Tabi şimdi futbolda ve basketbolda bir anda olaylar patlayınca, biraz buna meyil eden sporcuların gözü korkmuştur.' şeklinde konuştu.

Futboldaki doping olaylarına da değinen Atasü, 'Futbolda 2,5 yıl aradan sonra bir anda doping vakalarıyla karşılaştık. İki hafta içinde 5 doping olayı oldu. Bunlardan 2'si organize doping olayı. Bana göre bir takımda iki oyuncuda birden doping çıkarsa, orada organize bir olay vardır. Ben futbolda ilk kez organize doping vakasıyla karşılaşıyorum. Adını söyleyemiyoruz yeni kurallar gereği, cezalar kesinleşinceye kadar konuşulması yasak. Bana kalırsa da caydırıcılık için çıkar çıkmaz duyurmak lazım'. dedi.

40 Yorum Yapılmış:

evren dedi ki...

en alt satırda bahsedilen organize doping olayı karşıyaka futbol klübünün yaptığı idda ediliyor. 100 yıla seneye giricek olan ezeli rakibimizin bu durumda olmasına gerçekten üzülüyorum. futbolcuların yaptığı salaklığı klüp çekicek koca camia ve taraftarlar kahrolucak.

willie07 dedi ki...

Bu nasıl bir açıklamadır Allahaşkına? Daha B numunesi açılmamış.Nerden biliyorsun sen ne kadar ceza alacağını? Sen federasyonda görevli bir insansın bu açıklamaları yapmaya hakkın yok.Yazıklar olsun böyle rezil bir federasyona !

uurinho dedi ki...

Ülkemizde yargısız infaz sporo kadar sıçramış!

jbck dedi ki...

B numunesi pozitif çıksın çıkmasın benim Fenerbahçe adına yaşadığım en büyük hayal kırıklığı oldu bu sene. Yazıda komik bir şey var ama organize dopingi hangi futbol kulübünün yağtığını herkes biliyorken yine haberlerden, Sayın Atasü kuralları yeni mi hatırlamış.

Bu kadar saçma sapan olayın arasında Salsa ekibi euroleague nike uluslararası gençler turnuvasını siz takip edebiliyor musunuz? Eğer imkanınız ya da zamanınız ya da bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

granger17 dedi ki...

Bu degerli profesör ikisene önce nerdeydi acaba merak ediyorum efeste doping kontrolüne giren iki oyuncudada teslet pozitif çıkınca neden organize dopin olayını vurgulamadı,2,5 yıl ceza alacağını asla inanmıyorum doping olayıyla en çok savaş veren spor dalı bisiklettir.Ama ordada net doping olaylarında 2,5 yıl ceza alan çok nadirdir.Ayrıca en son örnek alberto contador olayı,

uurinho dedi ki...

Ülkerde organize doping yapma ceza alma 1 yılla kurtul. Ülkede kullanması yasak uyuşturucu madde kullan 3 ay al. Ülkede uyumayı önleyici "ilaç" al 2 yıl ceza al vah vah vah benim ülkeme

Bilge dedi ki...

"Taurasi 2 yıl ceza alır, b numunesi de pozitif çıkacak ne yapalım yapmasaydı" diyor.
Alt cümlede "futbolda doping çıktı cezalar açıklanana kadar konuşmamız yasak" diyor..
Bende diyorum ki, dünya spor kamuoyu bu işteki acaipliğe uyanacak ve Taurasi 2 yıl ceza almayacak, bilakis bizim sistemden bazıları bu işten sepetlenecek. Bekleyelim görelim.

Gurcay dedi ki...

@granger17
Efes Pilsen'de doping 2 kişide değil 1 kişide pozitif çıktı. Bu sebeple 2 değil 1 kişi ceza aldı.

Taurasi'de umarım B numunesi negatif çıkar da böyle erken öten kuşlara ders olur!

brutus dedi ki...

hala şu ilaca "uyku önleyici" diyen insanlar var :)) narkolepsi hastalarında uyku önleyici, rahatsızlığı olmayan insanlar da performans arttırıcı.. bu kadar basit. komik olmayın yahu.

wesnley dedi ki...

@granger17

bu şahıs geçen sene de TBF'de çalışıyordu. Ek olarak efes pilsen'de de görevli. Yani şimdi çıkıp taraflı açıklama yapması şaşırtmamalı kimseyi.

brutus dedi ki...

yahu siz şaka mı yapıyorsunuz ?!!
Kerem olayında da Doping Kurulu -büyük ihtimalle aynı kişi- çıkıp "bu madde özellikle seçilmiş, yurt dışından getirilmiş, türkiye'de yok, vücuttan kısa sürede atılabiliyor, iyi seçim ama bizden kaçmaz, yakaladık.." açıklaması yaptı. daha ne olsun, nasıl hedef göstersin ?
bunları nasıl bu kadar kolay unutuyorsunuz ?! nietzche'nin şu sözü geldi aklıma, ineğin huzuru, hatırlama yeteneği olmamasındandır"

olay taraftarı olduğunuz kulübe görünce gözünüz hiçbir şeyi görmüyor..

murat dedi ki...

Şaşırtmadı beni bu yazı...

Hiç şaşırmadım...Açıkçası bu platform artık tam anlamıyla Fb ye sallama platformu olmus Gs basketten farkı yok...Ama neden Editörler aynı!

78ers dedi ki...

bu ülkede kerem olayından sonra kimse doping yüzünden 1 senenin üzerinde ceza almaz, alamaz.

vücuduna nasıl girdiğini açıklayamadağı ve ermal olayının aksine kazara başka bir ilaç yoluyla almasına imkan olmayan bir madde için kerem 1 yıl ceza alıyorsa bu konudaki üst limit 1 yıl demektir.

Serhat dedi ki...

Yaklaşık 3 sene önce bir spor organizasyonunda WADA yetkilisiyle Süreyya Ayhan olayını tartışmıştık. Kendisi o zaman aslında önemli olanın doping ilaçlarından çok doping etkisinin vücuttan kaybolmasını sağlayan siliciler olduğundan bahsetmişti. Hatta WADA olarak Çinli sporcuları mercek altına aldıklarını, vucutlarında bir şey olduğunu ama ortaya koyamadıklarını söylemişti.

Olayın özünün ise ne kadar paran varsa kontrollerde doping çıkma ihtimali o kadar az olduğu.

Verdiği en uç örnek Sidney Olimpiyatlarında olimpiyat komitesi'nin ABD Atletizm takımı oyuncularından oyunlar öncesi bir kez daha doping testine girmesini istemesi üzerine oyunları yayınlayacak TV kanalı üzerinden yapılan tehditti.

Taurisi olayı bana göre çok ciddi bir olay. Maalesef yine kısır FB-GS tartışmasına dönmüş. Yada sitede açıklamasına yer verilen şahsın Efes Pilsen'li olmasına bağlanmış.

Yazıda söylenenler içinde verilecek ceza kısmı hariç tamamı doğrusur. Taurisi'nin B numunesi'nin negatif çıkma ihtimali yoktur. Tabi tüm doping olaylarından farklı bir durum oluşursa onu bilemem. İlk numunesi pozitif çıkan kişinin ikinci numunesinin negatif çıktığı tarihte görülmemiştir. Sebebi de aynı yazı içinde var. Aynı idrar örneği yeniden incelendiğinde farklı ne çıkması bekleniyor?

Yapılan açıklamalar ise konudan daha vahim. Kullanılan madde steroid değilmişte uyku halini engelleyici bir maddeymiş. Bu arkadaşlara müsabaka öncesi alınan 4-5 fincan kahvenin de doping olduğunu hatırlatırım.

Böyle bir durumun Taurisi gibi bir sporcuda çıkması ise daha inanılmaz. Kendisi yaptığı spor dalında en üst düzeye çıkmış birisi. Benim aklımın almadığı nokta bu.

Vasat, adı sanı duyulmamış bir sporcudan bahsetmiyoruz. Ne yaptığını bilen ve sonuçalarının ne olacağınıda bilen bir oyuncu nasıl böyle bir şey yapar aklım almıyor.

Üzülünecek bir başka nokta ise yüksek montanlı harcamalar ile bu sene Avrupa Şampiyonluğuna ciddi yatırım yapan bir camianın tüm emeğinin riske girmiş olması. Tabi Taurisi bu ilacı kendi başına mı aldı ona tavsiye eden bir görevli varmı onunda irdelenemesi lazım.

mherturk dedi ki...

Ben bu işe kafa yoran bir meslektaşı olarak Sayın Atasü'nün açıklamalarını hiç şık bulmadım. Bence B numunesi sonucunu beklemeli ve suyun kendi yatağında aksamasını sağlamalıydı. B numunesi sonucu değiştirir ya da değiştirmez hiç önemli değil. A numunesi sonrası herşeyin açıklanması fikrine gelince ya hiç WADA code-kurallarını bilmiyor ya da aklına geldiği gibi konuşmuş. Ne kadar ceza alacağını ise ceza kurulu bilir Sayın Atasü değil.
Burada FB, GS ya da EP değil prensipler ve işleyiş önemli olmalı.
http://Sporsakatliklari.blogspot.com

Selami dedi ki...

Taurasi'ye güle güle demekten başka çare yok,bundan sonraki basketbol yaşamında kendisine başarılar,dopingsiz yaşamı tercih etmesini dileriz bundan sonra,bu arada Gürcay arkadaşımız 1 kişide doping çıktı demiş,herkes neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor,2-3 oyuncunun maddeyi almayı red ettiğini,onun haricinde ki oyuncuların tamamının hem de 1 değil 2 maç dopingli olduğunu cümle alem biliyor,(bunların arasında maalesef Kaya Peker'de var,2009 final serisinin son iki maçında FB Ülker'li oyuncular yorgunluktan bitmiş durumdayken,Kaya havada double-clutch yapıp smaç vuruyordu,sonra yönetimde gitti bu adamı takıma aldı,hala hazmedemiyorum) başta Turgay Demirel,ama kendisi bu konuyu Efes'e şantaj yapmak amacıyla kenarda tutuyor,bakınız Klüpler Birliği'nin kurulmasından nasıl vazgeçildi,sonuç Taurasi ceza alır,Fenerbahçe sözleşmesini fesih eder,yerine başka oyuncu alır,zaten gelen duyumlara göre şu an konu üzerinde çalışıyorlar,yakında açıklanır.

Bilge dedi ki...

spor tarihinde ilk kez bir sporcu için yetkili birinin "şu kadar ceza olacak, çok da güzel olacak, suçlu adaletten kaçamaz" vs. tarzında bir açıklama yaptığına şahit oluyorum. Bu beyefendi midnight express filmi tadında birşey yaşamak istiyor belli ki, fırsatını bulsa hapse atacak!.
Herşeyi bol bol açıklıyor, ama tespit edilen ilaç miktarını ise nedense söylemiyor!
Ayrıca aynı kişi bu ilacın pilotlara verildiğini söylüyor. Taurasi'nin bu yıl en az 100 adet çoğu farklı saat dilimlerine uçuş yaptığını ve bir pilottan daha fazla uçmuş olabileceğini dolayısıyla kendisine uyku bozukluğu ortaya çıkmış olabileceğini belirtmeden (ya da düşünemeden) direk dopingci suçlu söylemiyle konuşuyor..
Neyse bazı zihniyetlerin ilacı Taurasi olacak bu ülkede bakalım beyefendinin umud ettiği ve heyecanla beklediği gibi 2 yıl alacak mı Taurasi?Yoksa bu yıl NBA'de sayılarını ilaçsız olarak saydırmaya devam edip ona ahlak dersi vermeye çalışanlarla alay mı edecek?
rashard Lewis daha geçen yıl stereoidden NBA'de toplam 10 maç ceza aldı. Bekleyip göreceğiz herşeyi.

Mel dedi ki...

@Serhat

Garip bir mantık yok mu dediğinde? Madem ikinci testin ilk testten farklı çıkma ihtimali yok, o takdirde neden böyle bir teste ihtiyaç duyuluyor? Herkes salak bir Turgay Atasü mu akıllı? İlk test - yani "screening" - pozitif çıktığı takdirde daha çetrefilli bir prosedür eşliğinde "confirmation" testi yapılıyor, ve ikinci testin negatif çıkma ihtimali var.

Zaten burda sorun ikinci testin pozitif ya da negatif çıkıp çıkmaması değil. Resmi bir kurumda çalışan bir kişi hak hukuk dinlemeden böyle açıklamalar yapamaz, yapmamalı. Konu henüz adalet mercilerine intikal etmeden sporcuya cezasını kendisi kesme cüretini gösterememelidir.

İnanamıyorum bu kadar amatör insanların, sıradan taraftarların sporun üzerinde bu kadar tahakküm kurabilmiş olmalarına. Bir de bu tarz insanlar eleştirilince savunanlar çıkıyor, kabus gibi.

intuition dedi ki...

Açıklamaya bak hele!
Doping Kurulu başkanı, üstelik Profesör bir adam çıkıp diyebiliyor ki "Ne gizliliği yahu?!", daha da ekliyor "Taurasi 2 yıl ceza alır".
Peki bu açıklamaları yapan bu müthiş(!) profesör ne kadar ceza alacak?
Ha bir de sanırsın cezayı kendisi veriyor...
Adam hem yargısız infaz yapıyor, hem de WADA'yı sallamıyor. Biz de bu adamı kurul başkanı yapıyoruz. Helal olsun ülkeme...

Sarıkaya dedi ki...

@ Selami : Gayet güzel açıklamışsın herşeyi! Bi' de WADA listesinde neden Efedrin, pseudo efedrin ve cathine maddeleri için yasal sınır var da diğer maddeler için yok, bi' açıklarsan sevinirim. Yasal sınırın altındaki Kasun'a nasıl dopingli muamelesi yapılıyor? Bi' açıklarsan sevinirim. Bence burası yeri değil, ayar verilmesi gereken WADA!..

Daima Fenerbahçe! dedi ki...

kerem gönlüm niye 2 yıl ceza almadı sayın turgay atsür?

jbck dedi ki...

Şimdiden "dopingçi karı" olarak anılmaya başlanmış, yazıktır. Gün gelir başka bir takımla yolu kesişir türkiyede, gerçi bütün bu olanlardan sonra hiç zannetmiyorum ama gene de ayıp. Cezasını çekecektir, beni başta söylediğim gibi büyük hayal kırıklığına uğrattı ama bu hala onun dünyanın en iyi kadın basketbolcusu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bütün olanlardan sonra belki bu ülkede değil ama dünyada böyle anılmaya devam edecektir.

Koray Özdemir dedi ki...

Mesele takım meselesi değil. Bu oyuncu Galatasaray'da olsaydı ben takıma ihanet ettiğini düşünürdüm. Hâlâ "yok Efesli, yok Galatasaraylı" diye tartışıyorsunuz. Kadın performans arttırıcı madde almış işte. Bunun cezası neyse verilir. İtiraz etmenin manası yok. Burada önemli olan Galatasaray, Fenerbahçe vs. değil. Spor ahlakı. Bence ilk konuşmamız gereken şey spor ahlakı.

jbck dedi ki...

Fenerbahçe taraftarı malum bir olaydan ötürü fazlasıyla gergin, ondan şu anda haklı haksız kendi sporcusunu ya da kulübünü savunma pozisyonunda. Olaylar yatıştıktan sonra herkes gerçeği görecektir, benim gözümde isminin bununla anılması bile hayal kırıklığıdır, takımını uzun bir yolda yalnız bırakmaktır.

Dombili dedi ki...

Taurasi'de doping çıkarsa hemen fesh edilmeli sözleşmesi, ne hali varsa görsün, böyle sorumsuzluk olmaz.

Ben yine de hala inanamıyorum.

Taurasi olayının Efes olayıyla ilgisi alakası benzerliği yok bu arada, hala nedir bu bağlama merakı anlamadım.

dejavu dedi ki...

@murat;

Bunun bir yazı değil, Anadolu Ajansı'nın tüm Türkiye'ye geçtiği bir haber olduğunu ve buraya sıfır yorumla(sadece sert ve ilginç olduğunu belirterek, nitekim az önce F.Bahçe.org'dan açıklama geldi) eklediğimi anlayamamanı pas geçiyorum da, şu editör ve Gsbasket olayı nedir? Neymiş aynı olan?

Çağlar..

Selami dedi ki...

@ sarıkaya

çok basit,çünkü '' cathene'' maddesi diğer maddelerin aksine alındıktan sonra vücutta çok kısa sürede patlayıcı etkiyi gösterip 2-3 saat içerisinde vücuttan atılmasıdır,Kasun eğer 30 dakika önce teste girmiş olsaydı,% 99 ihtimal limit üstü çıkacaktı,sana da Turgay Aksüt'ün açıklamasının linkini veriyorum,bir bakarsan anlarsın ne olduğunu,hala bu inkar politikası nedir,anlamak güç.Benden de bir soru sana,farzedelim Kerem bu maddeyi tek başına buldu,kullandı,yakalandı,Efes Pilsen Kerem'în sözleşmesini niye fesih etmedi,bırak fesih etmeyi kontratındaki bütün parayı niye çatır çatır ödedi?Eğer parayı ödemeseydi Kerem de basının karşısına çıkıp,bunu bir tek ben almadım bütün takım aldı diyecekti,Tuncay Bey bunu göze alamadı.Konuya dönersek Taurasi bir daha kulübün kapısının önünden bile geçemez,böyle bir sezonda takımı çok güç durumda bıraktı

http://www.turkspor.net/default.asp?o=1&id=56181

Serhat dedi ki...

@Mel

Bildiğim kadarı ile birinci numune pozitif ikinci numune negatif tek bir örnek var. Bisikletçi bir sporcuda çıktı. Ancak istisnalar kaideyi bozmuyor. Aynı örneki detaylıda incelesen çıkacak sonuç aynıdır. Ben mantık hatası göremiyorum.

Bende Taurisi seviyesindeki bir sporcuda doping çıkmasını istemem ve ikinci numunesinin negatif olmasını isterim ama dediğim gibi ben umutlu değilim.

Buradaki tartışmada sanki Taurusi suçsuz, açıklamaları yapan kişi suçlu. Bu açıklamaları yapan kişinin yaptığı cezalandırmaya yönelik açıklamalar yersizdir. Kabul ediyorum. Kendisi yargı görevini icra eden bir kişi değildir. Bu görevi yapacak kişilerde vardır.

Ama şunun atlanmaması gerek Taurusi ister bir pilot kadar ister bir kuş kadar uçuş yapmış olsun. Herşeyden önce sporcudur ve takip edilen örnek alınan sporcudur. Tüm organizasyonlarda yer alması ve bundan dolayı uykusuzluk çekmesi bahane değildir. Türkiye'de Taurisi ile ABD Bayan Milli Takımında beraber oynayan ve de WNBA'de oynayan çok sayıda oyuncu var. Dolayısı ile onlarda onun kadar uçuş yapmıştır.

Çocukluğumda Ben Johnson'ın kazandığı 100 mt. yarışı hayatımda izlediğim en inanılmaz olaydı. Carl Lewis'in ikinci olduğu derecesi bile dünya rekorunu kırmış ama yarışı farklı kaybetmişti. Tüm çabasına rağmen Ben Johnson'ın yanına bile yaklaşamaması inanılmaz etkileyici bir andı. Ancak ya sonrasındaki rezalet. O doping olayından sonra atletizm yarışlarını izlerken kafamda hep acaba var. Muazzam bir derece artık beni etkilemiyor. Birde doping testine bakmak lazım diyorum. Michael Phelps'in son olimpiyatlarda aldığı altın madalyalara bile şüphe ile bakmıştım.

Benim şahsi düşüncemdir insanlar ister katılır ister katılmaz ama yarıştığı kişilere, onu izleyenlere, ona tapanlara saygısı olmayan kişilerin spor alanında işi yoktur.

Burada Taurusi'nin avukatlığını yapan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum. Sizin istediğiniz olsun. Taurusi 2 yıl değilde alabileceği en az cezayı alsın. Mesela 1 ay hatta 1 hafta. O bir hafta sonra çıktığı müsabakada attığı 30'lu 40'lı sayılardan sonra kafanızda acaba sorusu doğmayacakmı? Yaptığı inanılmaz bir hareketten sonra yada 3 uzatmaya gitmiş maçın her anında göstediği mücadeleden sonra elinde kupa ile dolaşıken acaba kandırılıyormuyuz diye düşünmeyecekmisiniz?

Selami dedi ki...

@ Serhat

Yazına aynen imzamı atarım

Dombili dedi ki...

@Serhat, Taurasi'nin doping yaptığı kesinleşirse dediklerine aynen katılıyorum.

Yalnız madem bu şahıs ve federasyon bu kadar meraklılardı bu işlere, neden erem'in cezası 2 yıl yerine, işbirliği yapmadığı halde artması bile gerekirken, 1 yıla düştü, bu kişi değil miydi sorumlu?

Efes ile ilgili ciddi toplu doping şüphesi (kibarca yazıyorum, benim yok şahsen) varken neden soruşturma açılmadı?

Bu sorulara da cevap verseler de biz de rahatlasak...

Bilge dedi ki...

@Serhat
Dünyada henüz kimseye 3'lük sokturacak, asist yaptıracak bir doping icad edilmedi.
Doping iri yarı adamların deli gibi koşup zıplaması amacıyla kullanılıyor genelde!
Türkiye'de izleyemeyeceğiz belki ama ben Dee'yi gayet içim huzurlu izleyeceğim dünyada...

sinan dedi ki...

Benim anlamdığım Fb'li arkadaşlar neyi avunuyor doping yapmış bir sporcuyu mu? Yoksa Kerem gönlüm yaptı bizimkilerde yapar idare etsinler mi demek istiyorlar? Yani tam olarak bir arkadaş çıksın söylesin istediklerini bizde öğrenelim.
Kerem şöyle yapmıştı Efes böyle yapmıştı diyerek kimse kendi takımının oyuncusunu aklayamaz Kerem belkide 2 yıl almalıydı evet almadı haksızlık yapıldı buna bende katılıyorum. O dönemde bir çok FB li çıkıp burada böyel şey mi olur ceza 2 yıl olmalıydı hatta iyice araştırılmalı vs dendi(turgay demirel bile dedi!!)Birileri belki Efes'i korudu gelelim bu güne Şimdi aynı korumayı ve çifte standart desteği FB mi bekliyor!!!

Serhat dedi ki...

@Bilge
Aktif spor yapsaydın dopingin neye yaradığını anlardın. Elbette doping futbolcuya gol attırmaz, basketbolcuya orta sahadan yada sahanın herhangi bir yerinden 3'lük sokturmaz,yüzücüye yarış kazandırmaz, golfçüye birdie yaptırtmaz, yada basebolcuya topu daha hızlı attırtmaz yada o sopa ile topu tribünlere göndertmez.

Doping, sporcuya daha fazla güç verir. Oyuna daha fazla konsantre olmasını sağlar. Sporcunun kendi özgüvenini artırır. Müsabaka konsantrasyonunu tüm süreye yayar. Yorulmadığın için istatistiklerin hep yukardadır.

Yada şöyle söyleyeyim doping sadece iri yarı adamları deli gibi koşturtmaz. Açıkçası bu şekilde tanımlama komik olmuş.

Dünya şampiyonu rekortmen haltercimiz Halil Mutlu iri yarı bi adam değildi. Aldığı doping sonrası podyumda deli gibi de koşmuyordu.

Yada Marion Jones iri yarı bi adam değil şirin bi kızdı. Üstelik doping testlerinden negatif sonuç almasına rağmen araya FBI'ın girmesi ile suçunu kendisi itirf etmiştir.

Bi insanın kandırılmayı kabul etmesi kendi tercihidir. Sahte şeyleri izleyip onları yüceltmeside yine kendi tercihidir.

Benim değil.

Sarıkaya dedi ki...

@ Selami : 30 dakika önce teste girseydi lafına WADA'nın yanıtı şu ;

Efedrin'in yasal sınırı : 10 microgram/ml

Pseudo Efedrinlerin yasal sınırı : 150 micgr/ml (Pseudo ne demek açıklamama gerek var mı? Ben WADA oluyorum ya!:-)))

Cathine yada bilimsel adı ile d-nor pseudo efedrin'in yasal sınırı : 5 mg/ml.

Çakmasının yasal sınırının hasının yarısı olmasının, vücuttan atılma süresi ile bi' alakası olması sakın?

Toplu doping safsatasına gelince ;
Yahu o seride 6 maç oynanmadı mı? Ya diğer 5 maçta doping testi yapılmadı ya da yapıldı da pozitif çıkan sonuçların üzerine yatıldı, bi' tek 5. maç sonuçları açıklandı... Varsa başka bi' olasılık, buyurun..

Ha, Kasun'un değerinin açıklanması dünya doping tarihinde görülmemiş bi' skandaldır. Varsa bi' benzeri, buyurun..

Bilge dedi ki...

@Serhat
"İri yarı adamlar" sözündeki göndermeyi herkes anladı bir sen anlamadın:)

Bilge dedi ki...

@Serhat
Kişisel cevap veriyorum gibi oluyor ama senin gibi düşünen herkes için yazıyorum.
Ben Ermal'in olayında Efes'li olmamama rağmen çok üzülmüştüm. Olaya hep iyi niyetli bakmış, Ermal'in kimya bilgisinin zayıflığına bağlamıştım.
Ama hayatı boyunca bütün doping testlerinden temiz çıkmış, fiziği değil yeteneğiyle basketbol oynayan Taurasi için kimseden zerre kadar iyi niyet, en azından bir bekleyelim bakalım konu neymiş şeklinde bir yaklaşım bile göremiyorum. Verdiğin örnekler, hep bireysel sporlar, olimpiyat finaline çıkan hayatı buna bağlı bir atlet ile, hayatının en önemsiz maçına çıkan dünyanın en iyisi basketbolcuyu kıyaslıyorsun.
Hele Taurasi'nin 15 dakika forma giydiği ligin en önemsiz maçında neden doping yapsın sorusunu ise kimseden duyamıyorum.
Önemli olan iyi niyet..Şimdi Taurasi gidip uyku bozukluğu raporu alırsa, (ki bunun testleri uykuda yapılıyor aldatma ihtimali yok)bu kadar linç meraklısı insan ne hale düşecek? Yoksa "mevzuata göre önceden rapor alması gerekiyordu 1,5 yıl ceza alması lazım" diye bağırmaya devam mı edecekler? Kimyasal vücuddan çıkar gider, ama kötü niyet kalır.

Özgür Çelebican dedi ki...

@Sarıkaya
O seride sadece 5. maçta doping testi yapıldığı şeklindeydi o zamanki haberler. Elinde başka bilgi var ise paylaşırsan sevinirim. Ben kesin birşey bulamadım.
Doping yapan oyuncunun rakiplerine haksızlık yaptığı yorumuna katılıyorum. Bilinçli olarak doping yapmış oyuncu rakiplerine haksızlık yapmıştır. Ama Taurasi'yi bu kategoriye sokmak için B numunesini ve maddenin ekilerini bile dikkate almadan hüküm veren arkadaşları Kerem Gönlüm ile ilgili haberlerde de görmek isteriz.
Kimse kimseyi kandırmasın, bu arkadaşlar için önemli olan bunu yapanın Fenerbahce'li bir oyuncu olması. O yüzde ahkam kesiyorlar. Hiçbiri Efes'in Kerem'e niye bir sene boşuna ödeme yapıp ceza dolunca tekrar kadroya aldığını sorgulamadı bugüne kadar. Şimdi Fenerbahçe için B numunesi pozitif çıkarsa oyuncuyu yollamalı diyebiliyorlar. Merak etmesinler, eğer Taurasi'nin B numuesi pozitif çıkar ise takımda tutulmayacaktır.

Serhat dedi ki...

@Bilge
Yaptığın göndermeyi anladığım yada anlamadığım, bu müthiş göndermenin herkes tarafından anlaşılması sanırım buradaki konu değil.

Ben sadece, yaptığın gülünç ötesi doping nedir'in açıklamasını düzeltme ihtiyacı hissettim. Sonuçta burası herkese açık bi platform. İnsanları garip fikirlerle yada göndermelerle yanlış yönlendirmemek lazım.

Yaklaşık 25 yıl aktif spor yapmış birisi olarak müsabaka öncesi 4 fincan kahve içen kişi (abartıyor demeyin müsabaka öncesi alınan 4 fincan kahve doping sayılır) ile en ağır steroidi kullanan kişi arasında benim için bir fark yoktur. Koşullar ne olursa olsun, sporcunun hele Taurisi düzeyinde bir sporcunun sorumlu olması gerektiğine inanırım.

Dediğine katılıyorum Ermal kötü niyetli değildir. Ama milli takım ve kendi liginin üst düzey takımlarında oynayan bir oyuncu olarak sorumlulukları vardır. Üst düzey sporcu öyle kafasına göre ilaç alamaz, kulübünün sağlık kuruluna danışmadan herhangi bir tedaviyi kendisine uygulatamaz. Yani sporcu sorumluluk sahibi insandır. O yüzden sporcular herkesten çok kendisine dikkat etmesi gereken kişilerdir.

Yani dip toplama bakılacak olursa Ermal, Kerem, Taurusi vb.leri ister iyi niyetli ister kötü niyetli olsun; yaptıkları ile takımlarını yalnız
bırakmışlardır, hayranlarını hayal kırıklığına uğratmışlardır, üzmüşlerdir.

Bilge sana doping konusunda bir bilgi daha; eğer sporcu yakalandığı bir hastalık,rahatsızlıktan ötürü kullanacağı ilaç içinde doping listesinde yer alan ilaç kullanacaksa; belirlenecek komite onayı ile söz konusu ilaçları kullanabilir.

Ancak bu durumunda bazı istisnaları var. Detayını http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/download/WADA-2011-Tedavi-Amacli-Kullanim-Istisnasi-Uluslararasi-St.pdf linkinde bulabilirsin.

Yani söylediğin durum içinde WADA açık bir kapı bırakmış ancak Taurisi burada da sorumlu bir davranış sergilememiştir.

Şunuda belirtmek isterim ki burada yazdıklarım kişilerden yada camialardan bağımsızdır. Taurusi ile ilgili zerre üzüntüm yoktur, sadece büyük hayal kırıklığım vardır. Ancak Fenerbahçe için inanın çok üzüldüm. Ve burada esas mağdur olanın Fenerbahçe camiası ve taraftarı olduğuna inanıyorum.

Bilge dedi ki...

@Serhat
Madem aktif bir sporcusun, ve spor ahlakı konusunda bu denli bilgilisin sana dürüst olarak bir soru yönelteceğim.
Daha önce herhangi bir sporcu ve doping kullanımı konusunda bu şekilde bilgilendirici bir yazı, yorum vs. yazdın mı?
Bu konuda daha önce yazmış olduğun tek bir kelime bile varsa, susup her söylediğinin haklı olduğunu kabul edeceğim..
Eğer daha önce doping konusunda herhangi bir olumsuz eleştirin yoksa konu Taurasi olduğu için böyle davrandığını düşüneceğim. Yanıtın hepimiz için aydınlatıcı olacaktır.

yavuzz dedi ki...

şimdi tekrar bir açıklama yapması gerekmiyor mu? sonuçta kendisi açıklıktan yana bir insan.