23 Aralık 2010 Perşembe

Taurasi'de Doping (Ümit Avcı)

Haber ve başlık Milliyet gazetesinden Ümit Avcı'ya ait. Sözleşmesindeki 10 günlük izin hakkını kullanarak Amerika'ya giden Diana Taurasi'nin, ligde ve Avrupa'da son maçlarda oynamaması çeşitli dedikoduları da beraberinde getirmişti. Fakat bu haber olayı tamamen farklı bir noktaya çevirdi. Habere göre, Diana Taurasi'nin ligde oynanan İstanbul Üniversitesi maçının ardından girdiği doping testinin sonucu pozitif. 2.numune ise henüz açılmadı. (Söz konusu maç 87-71 F.Bahçe üstünlüğüyle sona ererken 21 dakika sahada kalan Taurasi, 21 sayı-5 ribaund-2 asist gibi kendi ortalamalarında bir maç çıkardı.) Taurasi'nin son maçlarda oynamamasının ve kulüpten de konuyla alakalı net bir açıklama yapılmamasının sebebi de bu doping testi olarak ifade ediliyor haberde. Bugünün ve önümüzdeki birkaç haftanın gündemini yaratacak Ümit Avcı imzalı haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz. (Yazarın notu: İstanbul Üniversitesi maçının ardından 3'ü lig, 4'ü Euroleague olmak üzere toplam 7 maçta forma giydi Taurasi.)

Sabah saatlerinden itibaren gündem bu noktaya kayacaktır, bakalım ne tür gelişmeler yaşanacak.

39 Yorum Yapılmış:

sinan dedi ki...

şok şok şok eğer doğruysa bu olay çok fazla şeyleri değiştirir hemde ligde hem avrupa'da

Özcan Yüksel dedi ki...

Enteresan bir haber doğruysa kulüp daha önce kambalaya yaptığı gibi ilişkisini kesecektir sporcuyla. Türkiye'ye tüm sporlarda gelmiş geçmiş kendi branşının en dominant oyuncusunda doping çıkması bana saçma geliyor onu da belirteyim. KAdın zaten efsane neden doping kullansın ki diyorum...

Hadi her şey olabilir ancak önemli olan bu bireysel davranışın cezasının kulüp tarafından verilmesidir. Zamanında nasıl milli dopingçi kerem gönlüm ve Beşiktaşın oyuncusu Chatman'I doping yaptı diye eleştirdiysek ve kulüplerin sözleşme yenilemelerini kınadıysak yapılacak durum belliidir.

Ancak haber sallamasyon ise Ümit avcı Fenerbahçelilerin en nefret ettiği adam olacaktır.

cemcomu dedi ki...

Gercekse yazık olur bayan takımına

mherturk dedi ki...

Üzücü bir haber ancak B numunesi açılmadan da kesin konuşmamak lazım. Sonunda eğer yine pozitif çıkarsa ortalık epey karışır.
Garip ama dün de ben blogumda Karşıyakalı futbolcularda saptanan yasaklı madde haberinden yola çıkarak dopingle ilgili bir şeyler karalamıştım.
http://sporsakatliklari.blogspot.com

78ers dedi ki...

o mactan sonra 7 macta forma giymesi neden not olarak dusulmus anlayamadim. malum kerem gonlum hadisesinden sonra kerem final serisinde 3 mac daha oynamisti. yani yazar kendince bu 7 mac hukmen magluba baglanir gibi bir dusunce icindeyse fazla heveslenmesin derim ben.

roland deschain of gilead dedi ki...

eğer doğruysa bile klübü ilgilendirmez.
ligde ve avrupada'da bu oyuncunun eksikliği hariç bir şey olmaz...
Doğru Taurasi bayan basketbolunun 1 numarası ve efsanesidir. ama FB Bayan takımı o kadar iyi gidiyor ki yerine alınacak başka bir süperstarla da aynı başarıyı yakalayabilir.

tuna54 dedi ki...

fenerbahçeli olmak başka bişey işte.hemen konu kerem gönlüme bağlanmış sitenin koyu fenerbahçeli yazarıyla bile atışma başlamış.

wesnley dedi ki...

Kulübün bir gün önce yaptığı "Güven Sarsılıyor" açıklamasından sonra ortaya çıkmış demekki. Olabilir, umarım doğru değildir. Zira İstanbul Üniv. maçı 40 gün önce oynanmıştı.

Ayrıca 2. numune açılmadan neden kesinmiş gibi manşet atılmış anlayamadım. Demekki gazetecinin şüphesi yokmuş, belki 2. numuneyi kendisi incelemiştir. Okurun notu: Küçük hesapların peşinde koşmayalım.

Serdar dedi ki...

Cemal Nalgayı idam edenler ! buyrun bakalım, numuneden sonra 7 maç oynamış Fenerbahçe ligden mi düşürülsün şimdi? Suç tekken 2 yere ceza kesen federasyon al işte keser döndü sap söndü. Aziz YIldırım zaten Federasyona kıl ver baklım kararını :) Turgay B.F :)
Taurasi cezasını alır otururda Fenerbahçeye ne olacak?

Cakivu dedi ki...

Taurasi, çoğu çevreye göre dünyanın en iyi bayan basket oyuncusu, insan yapmamıştır heralde demek istiyor ama bir iddia var ortada tabii daha hangi madde olduğunu bilmeden ve ikinci numune açılmadan da yargılamamak lazım, gelişmeleri takip edicez bakalım...

brutus dedi ki...

inanılır gibi değil !!
Kerem'de yasak madde çıktığında anında haberdar edilen basın, ne hikmetse böyle bir konuda susmuş şimdiye kadar. Taurisi'nin de Kerem Gönlüm gibi bilerek yasak madde kullandığına ihtimal vermiyorum burası ayrı konu.
ama Kerem olayında ahlakçı kesilen insanların şimdi tutup da savunmaya geçmesi komik olur.O
Asıl önemli olay, bu konu nasıl ve neden bu kadar süre gizlendi !! Birileri bu kadar kolay mı susturuyor basını. İşte tam da bu yüzden geçen sene Efes'i toplu halde dopingle itham ettiklerinde dedim ki, Fb'li oyuncularda da bu maddeler sınır altında çıkmış olsa kimsenin haberi olmazdı. Bu konu haklı çıkardı beni, pozitif çıkan bir test ve sonucu gizleniyor..

78ers dedi ki...

@tuna54:
mesajımda kastettigim yazar ümit avcı, salsa yazarları değil. konunun kerem gönlüme bağlanması da örnek teşkil ettiği içindir. o olayda da oyuncu suçu kesinleşmeden önce, dopingli numune verdiği maçtan sonra maçlara çıkmıştır, ama takımı her hangi bir yaptırıma uğramamıştır.

@serdar:
cemal nalga olayı ile bunu karşılaştırmak içinse test sonuçlarının ne zaman açıklandığını bilmemiz lazım. test sonuçları son iki maçtan önce öğrenildiyse ve bu maçlarda oynatılmadıysa zaten doğrusu yapılmıştır, yok bu test sonuçları daha önce belli olduysa ve sonuçlar bilindiği halde önceki 7 maçta oyuncu oynatıldıysa zaten gereken ceza verilir.

78ers dedi ki...

7 maç yorumu ümit avcı'ya ait değilmiş, ben yanlış anlamışım.

Ahmet Karadag dedi ki...

bence federasyonun ve kulübün aciklamalarini beklemekte fayda var. Öncelikle test soncunun pozitif olduguna dair bir teyit yok. Bunun yani sira bir de B numunesi olayi var. Bu numunenin acilip acilmadigini da bilmiyoruz. Kesin bir yargiya varmadan beklemek gerekir. Eger numuneler pozitif cikarsa, o zaman bütün konular uzun uzatiya tartisilabilir.

onur dedi ki...

Eğer ikinci numune de pozitif çıkarsa Taurasi'ye 1 yıl men gelir, FB-Ülker'e ceza gelmez. Kulüp ile ilişkisi kesilir; basın "padişahım çok yaşa" diye alkışlar. Bu platformda "zaten Efes hem şikeci hem de Türk basketboluna bir şey vermiyor, kapatılsın" diyenler 2 gün susar sonra unutur; yine Efes'e sallamaya başlar. Hesap döner sap döner gün olur devran döner...

Sarıkaya dedi ki...

Mühendisim, doktor değilim.. Ve fakat Kerem Gönlüm olayı sebebiyle doping konusunda epey bi' kafa patlatmışlığım vardır.

Taurasi'de çıktığı iddia edilen yasaklı madde ne? Chatman'daki gibi kokain ise 3 ayda yırtar!:-(( Bu duruma "Yaşam şekli!" kılıfı uydurulmuş vaziyette!:-(( Yok kafadan performans arttırıcı bi' madde ise, geçmiş olsun!:-((

Ahmet Karadag dedi ki...

Önder abi Kokain Chatman'de degil de Solomon abimizde cikmamismiydi? Chatman'de galiba bir "cigaralik" cikmisti... ama o da "yasam sekli" kategorisine girer herhalde ;)
ben de karistiryor olabilirim ama...

Baris dedi ki...

Hatırlatma amacıyla yazılan birkaç şey:

1) Kerem Gönlüm'ün B numunesi açılmadan önce Aziz Efendi basın toplantısı yapmıştı arkadaşlar.
2) Solomon'da doping olayı anlaşınca üstü kapatılıp gönderilmişti.
3) Cemal Nalga'nın forma skandalıydı, dopingle ilgisi yoktur. Elma ve armutlar biribirine karışmasın.
4) B numunesi ilk numunden 45 gün sonra açılır (yanlış bilmiyorsam). Aziz Efendinin Pazartesi günkü açıklaması bir tehdit oalrak algılanabilir mi? (olaydan 40 gün geçtiği düşünülürse)

Bilge dedi ki...

Yaa şu Aziz Yıldırım olmasa gariban komplexli gençlerimiz neye kafayı takacak?
Bütün kahve bilginleri kainattaki bütün olayları Aziz Yıldırım ile açıklamaya çalışıyor..Basketbol bile küçük Erman Toroğlu'lar doldu...

Kando dedi ki...

Kambala - kokain - keyif verici
Chatman - esrar - keyif verici
Kerem Gönlüm - Cathine - performans arttırıcı
Solomon - hiçbirşey.

Magazin konuları değil bunlar , Bu kadar önemli konular hakkında konuşurken , burada yazdıklarınızın bu insanların üstlerine yapışıp kalabileceğini bilerek konuşmak lazım.Bilip bilmeden insanları doping yaptı diye suçlamak en hafifinden ayıptır.
Konuyu Cemal Nalga veya Kerem Gönlüme bağlayıp FbÜ ve Aziz Yıldırıma çakmak komik kaçıyor.
Doping testlerini federasyonun yaptığını veya kontrol edebileceğini sanıp acaip komplo teorileri kurmak ise cahillik değilse nefret suçuna girer herhalde :)

Cakivu dedi ki...

Pelps de de bir ara çıkmıştı keyif verici, bir kerelik diyip affetmişlerdi, performans artırıcı ile keyif verici farklı kategorilerde olup ikisinede doping demek bencede yanlış sonuçta chatman efkarlanıp ot çekti bu onun bir sonraki maçta 50 sayı atmasını sağlamadı yine de ceza uygulanmalı tabii sonuçta yasaklı maddedir.

taurasi olayınıda ikinci numune ve maddenin netleşmesiyle daha iyi anlıcaz ama direkt fenerde doping diye atılan başlıklar biraz erken başlıklar oldu...

Özgür Çelebican dedi ki...

Tarihleri bir hatırlayalım (salsabasket arşivinden, haberlere ilk yorum yapıldığı tarihleri kullandım)

Kerem Gönlüm'ün
15 Haziran 2009: Dopingli maçı
12 Ağustos 2009: A numunesinin sonuçlarının öğrenildiği tarih
3 Eylül 2009: B numesinin sonuçlarının öğrenildiği tarih
21 Eylül 2009: Fatih Çekirge'nin yazısının tarihi ki Aziz Yıldırım'ın doping konusunda söyleyecekleri olduğunu ilk duyduğumuz andı.

Tarihleri hatırlamıyor olabilirsiniz ama bu siteye girebiliyorsanız bakması çok da zor değil. Tabi amaç gerçekleri saptırmak değilse.

Baris dedi ki...

@özgür
Tarihler doğruysa Kerem neden 2009 Avrupa Şampiyonasında oynayamadı. Bu olaylar Ağustos ayında olmuş ve Aziz Efendi kaçan şampiyonluğa kılıf bulmuştu.
@ Kando
Aziz Yıldırma çakmak değil. Basın toplantısındaki sözleri unutlmadı, Efes hakkında söyledikleri de. Balık hafızalı olmadığımızdan özür dileriz.... :))

Sarıkaya dedi ki...

@ Kando : Öğrenmenin yaşı yok! Ben hergün 10 yaşındaki çocuklarımdan neler öğreniyorum mesela!..

Cathine'nin performans arttırıcı bi' madde olduğuna dair elinde bilimsel bi' veri mi var da ben bilmiyorum?

murat dedi ki...

Sayfanın en başındaki SİNAN...

Fenerin avrupada başarısızlığı Gs nın başarısızlığını örtmez...Biz gider ALIRIZ birini GENE YAPARIZ F4

arsenlupen dedi ki...

herkeste bir önyargıdır gidiyor kesinleşti mi olay da benim haberim yok?burdaki yorumlar, salsa'nın twitterda aziz yıldırım taurasi'yi göndermelidir minvalindeki retweetleri sanki taurasi gibi superstarlar her zaman geliyor ligimize(burdaki kastım tolerans gösterilmesi değil)..ahmet çakar'dan hiç farkınız yok.yazıklar olsun..

Kando dedi ki...

@ Sarıkaya Sizden bahsetmedim ben . Sizinki sadece karışıklık olmuş. Ama o kadar araştırma yaptıysanız http://www.wada-ama.org/Documents/World_Anti-Doping_Program/WADP-Prohibited-list/To_be_effective/WADA_Prohibited_List_2011_EN.pdf en azından bir şuraya baksaydınız gerekli bilgiyi alırdınız.
Cathine en basit açıklamayla , vücutta bazı hormonlar salgılanmasını sağlayarak yorgunluğun hissedilmemesini ve mücadele ve direnç gücünün artmasını sağlar, kan basıncını ve kalp atışını arttırır vs. 'Bu hormonlar ne? ' derseniz , hepimizin bildiği adrenalin ve doping adının geldiği 'dopamin' cevabını bulabilirsiniz rahatlıkla.
Kambalanın kullandığı kokain de performans arttırıcılarla çok benzer özellikler gösterir ama basketbol gibi el-göz koordinasyonu isteyen sporlarda ters etki yapar.

Özgür Çelebican dedi ki...

@barış
Tekrarlayalım
12 Ağustos 2010: A testinin sonucunun duyulduğu ve Kerem Gönlüm'in milli takım kampından çıkartıldığı tarih (Kamptan çıkartılması 1 gün sonra olmuş olabilir. Internette bu konu ile ilgili haberlerin tarihi 13-14 Ağustos)
3 Eylül 2009: B numesinin sonuçlarının öğrenildiği tarih
7-20 Eylül 2009: Avrupa Şampiyonası tarihi (bkz http://www.eurobasket2009.org/en/cid_toT,ovGDH2EaLKL67XnPo2.pageID_znH-9TRlHsQ89rbQiy3N,3.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2009.html)

Bildiğim kadarı ile A numunesinde madde çıkan bir oyuncuyu B temiz çıkana veya cezası bitene kadar sahaya çıkartamaz hiçbir takım.Doğal olarak da Kerem kadro dışı kaldı. Zaten turnuva oynanırken B numune sonucu da alınmıştı.
Başta tarihleri bilmiyor olabilirsin ama doğru tarihler verildiği halde hala aynı şeyi söylüyorsan kaynak göstermen lazım. Aziz Yıldırım'ın bu konuda 3 Eylül'den önce bir açıklama yaptığına dair kaynak yollamanı beklemekteyim.

Tahminim sen de benim kadar iyi biliyorsun böyle bir kaynak olmadığını. Hatta Aziz Yıldırım'ın açıklama yapma sebebinin aynı maddenin iki oyuncuda da çıkması olduğunu da biliyorsun. Maksadın başka. Nasılsa toplumca balık hafızalıyız ya. Tek de değilsin. WADA'da çok özel durumlar hariç ilk test sonuçlarının belli olmasının normal prosedür olarak bir aydan kısa sürmeyeceğini spor ile ilgilenen herkez az çok bilir. Ama yazar bile sanki Fenerbahçe sonucu bilerek Taurasi'yi 7 maç oynattı ve TFF ile FIBA buna göz yumdu iması yapabiliyor.

Bilge dedi ki...

Burada endişelenmesi gereken tek kişi haberi yapan Ümit Avcı..zira doping değilse, ya da başka şeyse kendisini kaybedeceği çok sağlam bir tazminat davası bekliyor..Dopingse Taurasi gider, Fener'e birşey olmaz onsuz da kazanıyor değişen bişey yok.
Bu olayı Efes olayıyla karıştırmamak lazım..Final serisinde ilk 2 maçta dökülen Efes birden deli gibi koşmaya başladı..Kerem Gönlüm de MVP oldu ve maç kazandırdı,o kadar abartmış yani mesir macununu!

brutus dedi ki...

@Bilge
şaka yapıyor olmalısın ?
Efes ilk iki maçta döküldü mü ?
Kerem dopingli çıktığı maçta MVP mi oldu ?
yorum yazmadan önce bir bilgi tazeleyin derim ben..

Bilge dedi ki...

@brutus
elinde varsa efes'in ilk iki maç ve Kerem'in final serisi istatistiklerini bizle paylaş istersen..
Final serisi MVP'si Kerem olmadı mı ben mi yanlış hatırlıyorum?

Cakivu dedi ki...

kaya peker diye hatırlıyorum ben

dejavu dedi ki...

Cengizhan;

Her fırsatta siteye ve bize ağzına geleni söylemen için açık değil bu yorum kısmı. Sen gelip de bize laf sokasın diye de yazmadım ben bu postu gecenin üçünde. Son 1 saatteki iki yorumunu da ben yayınlamadım. Enes başlığındaki yorumun ise yayınlandı. Sorunun kimde olduğuna sen karar ver artık.

'zuahahah burası nasıl bir site oldu yeaa, f.bahçe düşmanları fırsatı kaçırmamışsınız' diye yorum bıraktığın bu siteye bu andan itibaren yorum bırakmazsan sevinirim. Ülkerspor'un ardından bu konuda rica ettiğimiz 2. kişisin, kırmazsın umarım bizi.

Her fırsatta gelip ağzına geleni söylemenden fena halde sıkıldım. 2.kez yazmayacağım. Herkesin önünde rica ediyorum, siteye yorum bırakma bu mesajdan sonra.

Sevgiler,
Çağlar..

Dombili dedi ki...

Dee doping yaptıysa kovulur, burası dopingin,sahtekarlığın hoş görüldüğü bir kulüp değil, ya da umarım değildir. Eğer öyleyse taraftar da bulsunlar bi yerlerden.

Ne yüzle Fener'e laf sokmaya çalışıldığını ise anlamıyorum. Yani normal karşılıyorum bu ülkede yaşadığım için ama yine de nedenini anlamıyorum.

Olay uyuşturucu ise sonuna kadar yanındayım Dee'nin :)

sinan dedi ki...

Eğer yasaklı bir madde kullandıysa ister keyf verici ister verim artırıcı olsun gereken ceza verilmelidir.
bazıları ya nasıl olurda kullanır böyle komple bir oyuncu demiş iyi oyuncu kullanmasına gerek yok mu sanki bu maddeyi bir kere iyi oyuncu olmakla yüksek kondisyonlu olmak arasında çok fark var. çok büyük yetenekleriniz vardır ama gücünüz yeteri kadar yoksa bunları sergileyemezsiniz. bu yüzdende böyle ünlü sporcular bu tür maddeler kullanabiliyorlar.

Selami dedi ki...

bütün yorumları okudum,özellikle Efes
Pilsen'i temize çıkarmaya yönelik yorumlara çok güldüm,neyse konumuza dönelim,Taurasi konusunda gerçek şu,İstanbul Üni.maçı sabahı Taurasi soğuk algınlığı geçirdiği için kulüp doktoruna başvuruyor,doktorun verdiği ilacın içinde maalesef yasaklı madde var,ilacın ne olduğunu öğrenemedim,fakat soğuk algınlığında çok sık kullanılan Sudafed adlı ilacın içinde Ephedrine maddesi var,akla ilk gelen bu ilaç,olayda maalesef doktorun büyük hatası var,kızın başını yaktı,ne kadar ceza alacağı 15 gün içerisinde belli olur,bu arada Fenerbahçe'de başka oyuncu bakmaya başlamış,L.A Sparks'lı Tins Thompson'ın ismi geçiyor,final-four hedefimiz ciddi darbe aldı,umarım 3 aydan fazla ceza almazda final-four ve play-off'larda oynar.

Selami dedi ki...

Tina Thompson olacak

Dombili dedi ki...

Bu nasıl bir rezilliktir eğer doğru ise, bu kulüp, bu taraftar onca yatırım yapıyor, bir dingil yüzünden mi Diana'dan olduk?!

Diğer kontrole giren oyuncuda bir şey var mı o da önemli bu arada.

brutus dedi ki...

konu avukatı tarafından teyit edilmiş, bir iddiaya göre de modafilin adında bir madde kullanmış.. uyarıcı, 80 saat etkili..
merakla bekliyorum b numunesi sonucunu ve fb yönetiminin reaksiyonunu. bir de şu konu var ki, çifte standart yapılmamalı, geçen sene kerem olayında, belirtilen oranın altında olsa bile teste giren ikinci oyuncu kasun'un sonuçları kamuoyuna sızdırılmış, aziz yıldırım'ın efes pilsen'i takım halinde dopingle tehdit etmesi, kupayı geri istemesi falan sonuçları doğurmuştu. bu durumda fb'de teste giren ikinci oyuncunun da sonuçları, belirtilen oranın altında olsa bile açıklanmalı..
pek tahmin etmiyorum ama.. merakla bekliyorum.