4 Aralık 2010 Cumartesi

Tofaş: 99 - Aliağa: 85 (Tofaş Sonunda Patladı)

Maç başlamadan önce bir anda herkes ayağa kalkıp put gibi beklemeye başlamıştı. Ne olduğunu bilmeden sürü psikolojisiyle ayağa kalkan kitle (ben de dahil) azımsanamayacak seviyedeydi. Salondaki uğultu kesildikçe Aliağa tarafından dökülen kelimeler daha da netleşti. Sonrasında ise; "Çatma, kurban olayım..." mısrası net şekilde duyuldu. İşte o zaman anlaşıldı ki Aliağa tarafı hep bir ağızdan İstiklal Marşı'mızı söylemeye başlamış. Bir anda oyuncular ve hakemler de hazırola geçti. Bitişte de bir alkış tufanıdır koptu. Kısa basketbol hayatımda ilk kez bir maç öncesi İstiklal Marşı okunduğuna şahit oluyorum.

Maça dönelim. İlk beşlerdeki sürprizler Halil Üner'den geldi. Kaan Üner-Önder Külçebaş-Levent Bilgin üçlüsüyle maça başladı koç alışılmışın dışında olarak. Bunun neticesinde değerlendirilebilmesiyle beraber, Aliağa'nın ilk sayıları, ilk periyot bitimine 4:20 kala Brandon Hunter'ın faul atışlarından geldi (ve ardından 3 dakikada 15 sayı). Tofaş tarafında ise geri koşmadaki tek tük aksaklıklar dışında işler yolunda ilerliyordu. İnanç Koç'tan alınan maksimum verim sevindirici. Keza genç Fırat Töz'ün performansı da umut verici, böyle devam etmesi koşuluyla Jason Rowe'dan dakika çalabilir. Günün en büyük sürprizi ise takıma ve şehre (hatta taraftara da) ışık hızıyla uyum sağlayan yeni transfer Rasid Mahalbasic. İlkan'ın belindeki sakatlık nedeniyle aldığı dakikalar çok kısıtlıydı. Bu soruna en iyi geçici çözüm olmuş genç oyuncu. Kaptan Can Altıntığ ise her zamanki gibi iyiydi. Etkili savunması ve bitirdiği hızlı hücumlarla etkiliydi. Her takımda olması gereken 'tutkal oyuncu' modeli de o, Tofaş'ta. Devre sonunda gelen tartışmalı sportmenlik dışı faul kararıyla devreye 56-42 önde girdi ev sahibi Tofaş.

İkinci yarıya daha hareketli başladı Aliağa. Levent Bilgin'in art arda üçlükleriyle farkı 10 civarına çekmeyi başardılar. Hızlı hücumu durdurmak adına yaptığı sert faul sonrası Fırat Töz oyundan diskalifiye edildi. Kararın doğruluğu tartışılabilir elbette. Bu kararla beraber sinirler gerildi. Bir sonraki Aliağa hücumunda basketi bulamayan Brandon Hunter'ın Mahalbasic'e yaptığı hareket ortalığı karıştırdı. Ne kadar sular durulup, iki taraf barışmış olsa da; bu durum Aliağa'nın en etkili ismi Brandon Hunter'ın oyundan atılmasına engel olmadı. Buna rağmen bir ara fark 7'ye kadar indi. Baskıda topu kapan Jerome Randle üçlüğünde isabet bulmuş olsaydı, farklı bir skor üzerine konuşuyor olabilirdik. Hakemlerin de bu atmosferi kaldıramadığını söylemek zor olmaz. Fırat Töz'ün pozisyonu centilmenlik dışı faulden ağır bir hareket değildi. Maçın sonlarında, dibinde Barış Güney'in haykırışını duymazdan gelen hakemin tutumu ise enteresandı. Çünkü tribünlerden rahatça duyulabildi bu yakarış. Taraftarının desteğiyle çok iyi bir maç çıkaran Tofaş ilk haftaki Karşıyaka galibiyetinden sonra ilk galibiyetini almış oldu.

Tofaş (99): Jason Rowe 16, Austin Nichols 24, İnanç Koç 12, Tomislav Ruzic 14, Onur Aydın 4, Can Altıntığ 12, Rasid Mahalbasic 11, İlkan Karaman, Fırat Töz 6

Aliağa Petkim (85): Levent Bilgin 8, Barış Güney 14, Aubrey Coleman 14, Önder Külçebaş, Kaan Üner, Polat Kaya 8, Ersan Özseven 2, Hüseyin Beşok 4, Jerry Randle 16, Brandon Hunter 17

22 Yorum Yapılmış:

Cemal dedi ki...

Rasid Mahalbasice burası Türkiye mesajını ilk maçında vermişler :) . İzleyemediğim için tam olarak bilmiyorum performansını ama 11 sayısına bakınca iyi oynamış gibi duruyor. Tebrik ediyoruz kendisini inşaAllah iki seneye o da vidmar gibi seviye atlar

Miksiyon dedi ki...

Selim saygın vardı ne oldu ona sezon başı ksk deki turnuvada çok beğenmiştim onu niye hiç süre alamıyor bob kardeş birde kenan sipahi sakatlarmı?

willie07 dedi ki...

19 dakikada 11 sayı 7 ribaund (5'i hücum) 2 asist ve 1 top çalmayla oynamış rasid .

Bob dedi ki...

@miksiyon

rasid'in de gelmesiyle çok nadir süre bulan selim artık hiç süre bulamaz diye düşünüyorum. Sipahi'nin olası sakatlığı hakkında da bir bilgim yok.

Miksiyon dedi ki...

Rasid oynasın tabi ya geliştirsin kendini ülke olarak bizde uzun bol nasılsa yetişiyor bizim oyuncular:)) Önce yabancılar gelişşin:)

Mental dedi ki...

Aliağa'nın maçtan önce göstermiş olduğu hassasiyet çok güzel..İzmirli olmak gerçekten bir ayrıcalık.. Aliağa'da ki maçlarda seyirci profilide çok güzel , aileleri tribünlere çekmişler.. E dediğim gibi İzmirli olmak ayrıcalıktır..Gerçi son dönemlerde İzmirli'leri aratmayan şehirlerimizde çoğaldı.. Mesela Edirne, Antalya, Mersin seyircileride bazılarına nazire yaparcasına yüreğimizi ısıtıyorlar..:))

silahsız kuvvet dedi ki...

Teksas'ın desteğe geldiği yıllarda önemli bir ritüeldi İstiklal Marşı okumak. Ne zamanki Teksas salonlara gelmez oldu bu durum pek yaşanmazdı. Dipnot olarak geçeyim pek gereği yok gerçi. Tofaşa gelirsek alt yapı organizasyonuyla övünen kulüpte kiralık Mahalbasiç ve İlkan'dan medet ummak ne derece doğru tartışılır. Geçen yıllara oranla yabancılara ayrılan bütçenin yanında yerli olarak yeterli değil Tofaşın kadrosu. Geçen sene sonradan gelen Bowman'ın ekstra performanslarıyla sürpriz galibiyet almışlardı bu sene Tofaşın işi daha zor görünüyor, geçen seneki kadar rahat bitiremeyebilirler ligi.

yusuf dedi ki...

abartmayalım ve salsaya birimiz ksknin sampiyon oldugu gs macının cdsini yollayalım marsımızın okundugunu duyalım. baslatan kskdir cok uzun yıllar once.

Kaan Mert dedi ki...

oyak-trabzon maçına gitmiştim bu sene yine orda da istiklal marşı okunmuştu

Evren - Sahne dedi ki...

Aliağa taraftarları yanında Bursa taraftarı çok sönük kaldı.

Tofaş'ın taraftardan destek aldığını düşünmüyorum, desteğin olması için salonun full dolu olması gerekir, tofaş tarafı yarısı boştu ve taraftarın maç boyunca susmaması lazım, öyle bir görüntü yoktu.

Ama Aliağa Petkim taraftarının maşallahı var, hiç susmadılar, takımları çok geride olsa bile, hep umutları vardı.

Tofaş maça çok hızlı başladı, nasıl başlarsa öyle gider misali aynı tempoda maçı sonuna kadar götürdü. Yeni transfer Rasid takıma çabuk uyum sağlaması da sevindirici.

Son olarak diyeceğim şu ki Tofaş kendi evinde Aliağa Petkim taraftarına rağmen zor görünen maçı kolay kazanmasını bildi.

muratdinc dedi ki...

Istiklal marsi olayi Trabzonspor'un Oyak ile oynadigi macta da yasanmisti, Trabzonsporlu tarafttarlar Istiklal marsini soylemeye baslamislardi daha sonra da butun taraftarlar onlara eslik etmisti.

Johnny dedi ki...

Halil Üner antipatikliği tüm noktalara sirayet etmeye başlamış. Deplasmana gelen bir taraftarın ev sahibi takım sahaya çıkarken ıslıkladığını hiç görmemiştim. Hunter da sadece maçı döndürmek için yalandan bir kavga çıkardı.

Maça gelirsek , Halil Üner katliamı yaşandı. Maça başladığı beş komediydi. Maç esnasında uyguladığı rotasyonlar da rezaletti. Kendi oğlu Kaan'a ısrarla süre vererek maçı kaybetti. Kaan'dan ne kadar uğraşırsa uğraşsın ancak 2. lig oyuncusu olur.

Trafiklive dedi ki...

Gecen sene 25 taraftarla Aliağa -Oyak maçında bu salonda söylenmişti istiklal marşını devamlı Aliağaspor ve ksk maçlarıda söylenir. Merak edene maç kayıtlarını gösteriliriz.

Trafiklive dedi ki...

Geçen sene Oyak maçına 25 aliağa spor taraftarı bursaya gitti oarada istiklAL MARŞINI OKUDU Aliağaspor-ksk devamlı maçlarında istiklal marşını okur.

aliagapetkim dedi ki...

Maç sonunda Aliağa taraftarının taşlandığını duymuş bulunmaktayız.Kendini taraftar(!) zanneden zatları buradan kınıyorum.140 kişiyle salonu inleten taraftarlarımızı tebrik ediyorum.Tofaş'ın bu zihniyetle devam etmesi halinde 2.ligi boylayacağından şüphemiz yok...

Johnny dedi ki...

Taşlama olmuşsa çok yanlış olmuş. Ama Aliağa taraftarı deplasmanlarda bu kadar provakatif olursa daha çok olaylar yaşanır. Evsahibi takımı sahaya çıkarken ıslıklarsan her türlü olaya davetiye çıkarırsın.

vlknüşnt dedi ki...

maçın ilk yarısı biter bitmez tüm taraftarlar salon dışına cıktı ve tofaşın çok kötü bir salonu olduğu için tofaş aliağa taraftarlarını ayıran bir bölüm bile yok. tofaş taraftarı da aliağa alehine küfür etmeye başladı. aliağa taraftarı da cevap verdi tabiyki tofaş taraftarı kavga cıkardı aliağa taraftarından dayak yiyen tofaş taraftarı kaçtı sonra dayaj yiyip kaçan tofaş taraftarı yediremedi.aliağa maca 3 otobüs götürmüştü. ilk iki otobüsü taşlmayıp arkadan gelen otobüsü taşlyan tofaşlılar hemen kactı yani bursalılar kendi einde dayak yedi :D:D

silahsız kuvvet dedi ki...

Aliağalıları nimetten sayan yok Bursada kimsenin haberi bile yoktu maçtanki taşlama vs. olsun. Ortada bi gerginlik yokkende kimse bu tarz ucuz işlere girmez-girmemeli. Herkesin aklı bugünkü maçtaydı ki maalesef yine üzücü olaylar oldu istanbulda. İstiklal marşını ilk biz söyledik her zaman söyleriz gibi sığ tartışmalara girmeninde anlamı yok. Cümle alem bilir zaten kimin bu vatanı ne kadar sevdiğini...

Gökhan dedi ki...

Halil Üner nasil ucuz taktik bu gecen hafta Karşiyaka maçinda kavga bu hafta oyuncun kavga etsin sporun disinda herseyi yapiyorsun o takimin basinda koç olarak devam ediyorsun Yazik seni oralarda tutanlara!Ahlakli ve dürüst spor seyrettirin bak seninde çocugunda oyuncu çok ayip lütfen!!!

Cakarta35 dedi ki...

arkadaşlar bu istiklal marşı neye büyütülüyor ya biz her maçtan önce hatta maç anında ortam gerildiği zaman bile söyler...

Welsh Pederikovski dedi ki...

Karşıyaka maçlarında 80li yıllardan beri alışagelmiş bir durumdur istiklal marşı.Hatta polisle kavga cıktıgı zaman polisi durdurmak içinde kullandıgımız olmuştur :)

Bilge dedi ki...

Bu maçı izlemedim ama Bandırma turnuvasında izlediğim Mahalbasiç çok önemli bir yıldız olacak ve doğru yere gitmiş gibi görünüyor.
Şu haliyle bile Vidmar'dan daha önemli bir oyuncu, bir de bu yıl acemilikleri atarsa Fenerbahçe ikinci bir Enes Kanter vakası yaşayabilir bütün NBA peşine düşer.