18 Aralık 2010 Cumartesi

Trabzon-Telekom Maçının Tartışmalı 3 Saniye Kararı (Video)Dün oynanan ve 67-65 Trabzonspor üstünlüğüyle biten karşılaşmanın maç topunda Wesson'a çalınan 3 saniye kararı tartışma yaratmıştı. Maç yayınlanmadığı için pozisyonu sadece salondakilerden dinleyebilmiştik. Bugün ulaşabildik maç videosuna. İşte o karar ve kritik anda pota altı hakemi tarafından değil kenardaki Murat Biricik tarafından çalınan 3 saniye düdüğü.

İzleyemeyenler için tık!

30 Yorum Yapılmış:

Tatü dedi ki...

bu 3 saniye ise maçlar bitmez. murat hoca genelde doğru kararlar verir ama burada ayıp etmiş

numberonebasket dedi ki...

maç resmen verilmiş..murat biricik nereli merak ettim.

basketçi dedi ki...

bu pozisyona eğer 3 saniye çalıyorsan
bir basketbol maçında en az 20 tane 3 saniye çalıyorsun demektir
yok maçta çaldığın tek 3 saniye kararı buysa orda kesin bir art niyet vardır
yok diğer 20 taneyide çalmışsan diyecek birşeyim yok..

Jude dedi ki...

eee ne diycez şimdi bu vidyonun üzerine?
1) İşte bu abi, Doğan Hakyemez resmen bağlamış hakemleri
2) Abi futbolda da bu adamlara penaltı çalınıyor zaten ( bkz: Aykut Kocaman'ın açıklaması)
3) Olur böyle hatalı kararlar, öküz altında buzağı aramayalım

bigben dedi ki...

Bu pozisyonun "üç saniye" olmadığını ispatlayacak birisi aranıyor! "MAç verilmişmiş", "Bircik art niyetliymiş"... Geri kalan 39 dakika 41 saniyeyi de izlediniz mi? Ya da Akatlar'da Recep Ankaralı Ersin'e, Vlade'ye fauller uydururken; Snow'u formasından çeken Serhat Büker'e bırakın sportmenlik dışı faulu, faul çalarken bile tereddüt edip Bjk'nin sırtını sıvazlarken neredeydi bu kuralbilir dostlar?
Evet, pozisyon ortada. Kararın hatalı olduğunu açıklasın birisi, biz de öğrenelim bakalım. Hakemin memleketini sorgulayacağınıza basketbol bilginizi konuşturun.

Sheed dedi ki...

maçın tamamını izlemedim, kararı niyetmetreye sokmayacağım ama bu bence de 3 saniye.. uzunların yeni saha çizgilerine göstermesi gereken en büyük adaptasyon bu konuda zaten, wesson yakalanmış..

Jude dedi ki...

Yukarıdaki ilk 3 yoruma aldanıp ben de peşin peşin kararın yanlış olduğunu sandım ama tekrar izleyip vidyonun zaman çizgisini kontrol edince yoruma açık bir karar olduğunu gördüm, yani 3 saniye diye yorumlamış olabilir, saliselere takılıp peşin hükümlü olacaksak çook tartışma yaşanır maçlardan sonra

Utku61 dedi ki...

Bu vidyoyu zahmet edip oraya koyanlar acaba itina edip Vlade'nin pozisyonunu koysalardı ya. Sadece 1 pozisyona göre maç yorumlamayın. Bende size o zaman Vladenin pozisyonun net kasti faul olduğunu söylerim. Bu kadar samimiyse vidyoları koyanlar ki Telekomlular koymuşlardır aynı hassasiyeti bizim pozisyonumu içinde gösterselerdi. O pozisyonda çok kritik anda olmuştu. Hep kendi taraflarından pozisyonları irdelemesinler!

Bülent Kıyışkan dedi ki...

Nasıl 3 saniye değil. Önce bir giriyor fakat perdeleme için çıkıyor. Perdelemeden sonra boyalı alana giriyor ve topla buluştuğu zaman boyalı alandaki 5. saniyesi. Hakemin kararı son derece doğru kanımca...

Ama itiraz edenlerin haklı olduğu bir yan var, maalesef 3 sn. kuralı çok fazla uygulanmıyor. Her hakem keşke aynı hassasiyeti gösterebilse.

dejavu dedi ki...

@@Utku61;

Kim, nereye, ne videosu koymuş?

Bu videoyu kastediyorsan eğer pozisyon tartışmalı olduğu ve sonu karakolda bittiği için koyduk. Elinde Dragojlovic'in pozisyonu varsa ve bize iletirsen, onu da seve seve yayınlarız.

Çağlar..

Utku61 dedi ki...

Olsa koyardık elbette. Ayrıca o pozisyonun karakolda bitmesinin ne alakası var. Dodonun yaptığı yanlış demiştim ama sonradan bu amcamız geçen seneki Genç Telekom maçındaki kışkırtıcı tavırlarında sahibi olduğunu öğrendik. Maçın sonunun karakolda bitme nededi Dodo ile hiç alakasız yere ona laf atıp ortamı geren Telekomlu idarecide.

dejavu dedi ki...

@Utku61;

Elinde Dragojlovic'in pozisyonu yoksa şayet gelip de buraya o tarz niyet sorgulayamazsın dostum. Dediğin gibi elimizde iki pozisyon olsa ve biz sadece birini koysak buraya haklısın dediğinde. Ama yok öyle bir durum. Varsa sende yollarsın bize, 'bakın beyler böyle de bir pozisyon vardı maçta..'dersin, biz de aynen koyarız buraya. Koymazsak eğer o zaman gelip konuşursun. Ama bu tarzla niyet sorgulamaya müsaade etmem burada, baştan söyleyeyim. Binbir zahmetle bulmuşuz canlı yayın olmayan maçın pozisyonunu, koymuşuz buraya herkes görsün diye. Hafta boyunca herkesin üzerine muhabbet döndüreceği pozisyonu paylaşmışız. Üstünden 24 saat geçti, tek yerde görüntü yok bundan başka. Üstelik herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın diye düşünerek de, yorumsuz girmişiz haberi. Gelip bunun üstüne niyet sorgulaması yapma lütfen, ayıp oluyor.

Çağlar..

Tatü dedi ki...

Beyler elde kronometreyle bekleyeceksek her maç 20-30 tane çalınması lazım çalınıyormu?? 3 saniye kuralın adı olarak kalmıştır tabiki 4-5 saniye içeride bekleyip bir dünya sayı oluyor maçlarda burda çalınması biraz manidar olmuş.

Sheed dedi ki...

aktif alanda kendisine avantaj sağlayacak şekilde 6-7 saniye geçirip basketi bulan adama bu ihlal çalınmayacaksa, direkt kural kitabından kaldırılması yerinde olur..

Tatü dedi ki...

Haklısın sheed ya kaldırsınlar yada hepsini çalsınlar o zaman

Jude dedi ki...

Habere bir düzeltme yapmak istiyorum, bu pozisyon maç topu değildi, bundan sonra taktik fauller oldu ve Telekomun son topunu Cakic blokladı.

bigben dedi ki...

Pozisyonun 3 saniye olmadığını ispatlayacak biri çıkmadı mı hala? Tartışalı kararmış(!) MP Trabzonspor'un galibiyetine gölge düşürmeye çalışmak kime ne kazandırır? Biz kaybedince gelip burada her rakibimizi tebrik ettik. Trabzon'daki maçlardan sonra tüm takımları alkışlayarak uğurladık. Deplasmanlarda, salonlara alınsaydık farklı olmazdı, yine aynı centilmenlikle izler, her iki tarafı mücadelelerinden ötürü kutlardık.
Geçen sene Genç Telekom, bu sene Türk Telekom. Nedense aynı şahıslar, aynı davranışlar... Bir de resmi sitelerinde yayınladıkları haberin dili yakışıksız("Beko TBL'de Trabzonspor deplasmanında son saniyede gelen hakem kararı sonucu sayılmayan basketimiz ile 67-65 mağlup ayrıldık."). Çarpıtmanın da böylesi!
İşte pozisyon burada: Gelsin Telekomlu yetkililer, birlikte tartışalım.

murat ozen dedi ki...

Pozisyon net 3 sn. İtiraz edilecek pek bir şey göremiyorum ben.

tsufulits dedi ki...

Herkes hakkınca demiş birşeyler bende birşeyler yazayım. çoğunluk kuralın uygulanışı hakkında konuşmuş, doğrudur. her maçta böyle pozisyonlar oluyor. çalınan oluyor çalınmayan oluyor. Hakemler son dakika olduğu ve skoru tayin edecek bir atış olduğu için daha detaylı irdelemişler ve çalmışlar düdüğü.

bu neye benzer; 3 periyotun da son saniyelerinde saat pek önemli değildir. atışı yapan takım sayıyı kazandıktan sonra karşı takım pota altından oyuna başlarken süre genelde durdurulmaz devam ettirilir bitiyo diye. ama 4. periyotun son 1 dakikasına gelindiğinde salise salise önemlidir. masaya başvurulur. yok süreye .5 sn eklenecek yada çıkarılacak türden. ne demek istediğimi anladınız umarım.

ha birde vladenin iki pozisyonu var pota altında olan. ilkinde, aynı paralelde seyrettiğimi için çok net gördüm, adam elinin içiyle (sanırım bu 3snde kalan adama) suratına şamarı indirdi. sesi bana kadar geldi ama hakem devam dedi. ki o sıralar takım sayı bulamıyor, telekomun 16 sayıdan geldiği anlara tekabül ediyor. zaten maçın sonlarına doğru gene ona benzer bi hareket oldu bu sefer adam sedyeyle hastaneye kaldırıldı. burun kanaması falan filan. Tabi bu görüntüler, bu görüntüleri çeken kişiyle temasa geçilip alınabilir. sizler gibi basketbolla ilgili olan kişilerin bunu elde etmesi zor olmasa gerek. dodo'dan rica edin verir herhalde.

Utku61 dedi ki...

Çağlar Bey maçın değerlendirmesini yaparken Timuçin Hoca 3 saniye pozisyonunu izledik alakası yok dedi. Arkadaşı ben bizzat yolladım basın odası kapısına git dinle ne diyecek diye. Görüntü sizin elinize geçtiyse onların vasıtasıyla geçmiştir! Bende onlara gönderme yaptım. Siz tabiki burada yayınlayacaksınız bunları birşey dediğimiz yok ona. Ayrıca neden bu kadar agresifleştiniz hayret yani! Yok niyet sorgulamakmış da bilmemneymiş de! Benim niyetimi merak ediyorsan Anıl Beye sor bakalım şimdiye kadar burada bir terslik mi yapmışız. Yok yani niyet sorgulaması da yapsak hakaret içermediği sürece de bir şey diyemezsiniz. Çok çok ben daha buralarda sizi zahmete sokmayı veririm olur biter!

İyi çalışmalar..

dejavu dedi ki...

@Utku61;

Az çok tanıyoruz burda birbirimizi. Bugüne kadar yorum kısmında diyalog şeklinde devam ettirdiğim muhabbet yoktur zaten. Size karşı bu şekilde ısrarcı şekilde birşeyler söylüyorsam, daha önceki postlarınızı da fikirlerinizi de yakinen bildiğim içindir zaten hocam. O konuda bir sıkıntı yok yani.

Diğer konuda düşündüklerimi söyledim zaten, 'Bu vidyoyu zahmet edip oraya koyanlar acaba itina edip Vlade'nin pozisyonunu koysalardı ya. ' diye başlayan cümle niyet sorgulamasıdır ve üstüne vazife olmadığı halde bu videoya ulaşmaya çalışıp, yorumsuz yayınlayan birisine yapılmaması gereken birşeydir bana göre. Farklı düşünebilirsiniz ve o farklı düşüncenizi burada rahat şekilde seslendirebilirsiniz, rahatsız oldum ve söyledim, bu kadar yani.

Ek olarak da, görüntüyü Telekom cephesinden almadık. Bu konuyla alakalı olarak da hiç görüşmedim(k) kendileriyle.

Sevgiler,
Çağlar..

hiro dedi ki...

bu vidyoyu bulan arkadaşlara teşekkür etmek lazım ama bi pozisyon üzerinden milleti galyana getirmeye gerek yok bence.bende maçtaydım böle tek pozisyon üzerinden yorum yaparsak çok hata buluruz hakemlere(bencede pozisyon 3 saniye ayrıca hakemlere niye çaldın diye eleştirmekde ne kadar mantıklı anlamadım). son dakkalarda telekom benci,teknik kadrosu ve özellikle mehmet yağmurun kışkırtıcı hareketlerine karşı bizim taraftar hiçbişey yapmadı yinede..ama bunlardan bahseden yok.gerçi vidyo olması gerek yorum yapılması için.bidahaki maçlara el kamerasıyla gidecem bişey olursa size göndermek için :)))

Sarıkaya dedi ki...

Ya bu youtube'u tekrar yasaklasınlar!:-)) Bizi bozuyor!:-)) Mavraya hiç yer bırakmıyor, buz gibi 3 saniye!

Vlade'nin pozisyonunu merak edenlerin elinden kimse tutmuyor!. Onlar da Vlade'nin pozisyonunu koysunlar youtube'a, bu kadar basit.

saLsa dedi ki...

Kendi fikrimi yazayım, net bir 3 saniye bu..

saLsa

bigben dedi ki...

Haberde "... kritik anda pota altı hakemi tarafından değil kenardaki Murat Biricik tarafından çalınan..." ifadesi ile dikkatler hakemin üstüne çekilmiş. Kaldı ki burada hatalı olan, pozisyona yakın olan hakemdir. Hedef haline getirilen Murat Biricik doğruyu yapmıştır; buna rağmen "memleketi sorgulanarak" eleştirilmektedir.
Ve Telekomlu yöneticiler, bir basın açıklamasıyla heyecandan, sıcağı sıcağına yanlış değerlendirmeler yaptıklarını kabul edip, kamuoyundan özür dileyip, MP Trabzonspor'u tebrik edecekler mi? Bakalım, bu olgunluğa sahipler mi?
Çamur at izi kalsın alışkanlığından sıyrılmak gerek...

Düzeltme: İlk yorumumda sportmenlik dışı faul verilemeyen oyuncu Serhat Çetin olması gerekirken yanlışlıkla Serhat Büker yazmışım, düzeltmek isterim.

Jude dedi ki...

Maçta centilmenlik, dostluk adına güzel bir hareket vardı oysaki; Vlade'nin sakatlandığı pozisyona yakın olan Telekom bençinden masör sahaya girerek gerekli malzemeyi vermeye çalıştı aynı telaşla.

berk dedi ki...

Öncelikle tamamen tarafsız olduğumu söyleyeyim. Her iki takıma da herhangi bir sempatim yada antipatim bulunmuyor.

Bunca yıldır maç seyrediyorum ancak maç sonunda çalınan böyle bir 3 saniye kararı görmedim.

Zaten hakemin basket olurken zıplayarak çaldığı düdük ne kadar heyecanlı olduğunu gösteriyor. Sanki mahalle maçı yapar da golü saymam diye tepinip bağırıyor gibi

muratdinc dedi ki...

Bu pozisyonun neresini tartisiyorsunuz anlayamiyorum cok acik sekilde 3 saniye ihlali var iste.

Kiminiz futbola atlayip her iki bransta da Trabzonspor korunuyor demissiniz.Trabzonspor'un ligde lider olmasi herkesi paranoyak yapmis valla.

Bu kadar dikkatliydiniz de diger maclarda hakemler tarafindan bicilmemizi neden yazmiyorsunuz.Besiktas macinda Ersin'e calinmayan basket faul sonrasi Ersin'in teknik faul almasina ne diyorsunuz.

maranda dedi ki...

berk arkadaş,
tarafsız falan değilsin şu son yazdığın cümle hiç ama hiç hoş değil.....

Gurcay dedi ki...

2 sene önce final serisinde Ömer Onan'ın Charles Smith'e yaptığı sportmenlik dışı faul için yapılan yorumlara benzemiş yazılanlar: Kurala göre doğru ama maç sonunda böyle düdük çalınmaz!
Türk insanının sosyal hayatın her alanında kurallara göre hareket etmede yaşadığı problemlere yoruyorum bu sözleri.
Buz gibi 3 saniye.. Bu video olayın ispatı olmuş. Telekomlulara geçmiş olsun.