23 Aralık 2010 Perşembe

Turgay Demirel: Enes Kanter Çok Yanlış Yönlendirildi

CNBC-E'de yayınlanan Finans&Spor programına konuk olan Federasyon Başkanı Turgay Demirel, Dünya Şampiyonası-Basketbola artan ilgi-Federasyonun ne kadar iyi yönetildiği, bunun herkese örnek teşkil etmesi gerektiği-Ligin yayın hakları-Avrupa'nın 2. en büyük ligi olma özelliği gibi çok bilindik noktaları içeren bir dizi açıklamalarda bulundu. Bu klişe açıklamalar arasında dikkat çeken tek nokta Turgay Demirel'in Enes Kanter hakkında yapmış olduğu açıklama. Açıklamanın tam metni şu şekilde:

'Enes Kanter konusu gerçekten çok üzücü bir konu. Çünkü Enes Kanter, çok yanlış yönlendirildi. Türkiye’de altyapılardan yetişmiş, Milli Takıma kadar yükselmiş bir oyuncu. Yetiştiği kulüpte çok genç yaşlarda A Takım seviyesi ve özellikle de Euroleague’de dahi kendisine süre verilmiş bir oyuncu. Ama ABD’de bir maceraya sürülendi maalesef. Hiç İngilizce bilmeden orada bir takım oyuncu menajerleri ve ayakkabı firmalarının yönettiği lise okullarına götürüldü. Oradan da bir üniversiteye geçerek bir an önce profesyonel olacağı şekilde bir kanala sokuldu. 1.5 yılını kaybetti. Bu yaz Türkiye’ye 1 haftalığına geldiği sürede Milli Takım menajerlerimiz hem kendisi hem de yanında gelen menajeriyle temas ederek Ümit Milli Takım’a çağırdılar ve gelmesini istediler. Ardından A Milli Takım kadrosuna alınacağın söylediler. Ama 10 gün içerisinde yeniden ABD’ye döndü. Tanjevic, Kentucky Üniversitesi’nin antrenörü Calipari ile üç kez konuştu ve Dünya Şampiyonası oynamasının hem oyuncuya hem oyuncunun üniversitesine çok büyük bir onur katacağını, prestij katacağını söylemesine rağmen oyuncuyu buraya yollamadılar. Enes, Milli Takım'da yer almayarak çok büyük bir fırsat kaçırdı. Halbuki Enes çok kapasiteli bir oyuncu ve mutlaka NBA’de iyi bir oyuncu, yıldız oyuncu olarak oynayacak. Ama bu kulvardan giderek süreci geciktiriyor. Gençlerin gerçekten doğru tavsiyelere ihtiyacı var. Burada da kendilerine en sağlıklı tavsiye verecek olanlar, kendileri gibi o yoldan geçmiş olan büyük ağabeyleri. Böyle durumda Hidayet’e, Mehmet’e danışarak, bu gibi örneklerle kendi yollarına devam etmeleri en doğrusu olur.'

33 Yorum Yapılmış:

CaRtMaNtR dedi ki...

maşallah fenerbahçe menejeri olsa bu kadar konu üzerine kafa patlatamazdı federasyon başkanı.

ali dedi ki...

CaRtMaNtR dedi ki...:):):):) yemın edrım bende aynı seylerı dusnuyorum:):) nerdeyse ukıcın engının vıdmarın sakatlıklarıyla ılgılı konuscaktı.).):) hayret oglu emır predsıc hakkıdna konusmamıs ona sasrıdım

brutus dedi ki...

ayarı yedi ya aziz babasından, gönlünü almaya çalışıyor :))
asıl gönül alma Taurasi olayında çıkacak ortaya, bekleyip görelim

jbck dedi ki...

Enes mevzusu sadece fenerbahçeyi ilgilendirmiyor, yukarıdaki arkadaşların takımı yetiştirsin Enes gibisini, azıcık da onları konuşalım. İki tane genç oyuncunun saçma sapan bir hazırlık maçında basketbol kariyerine sekte vurmak yerine, yetiştirdikleri gençler gündeme gelsin. Efes pilseni tenzih ederim.

brutus dedi ki...

yukarıdaki arkadaşların neden Efes Pilsen'li olmadığını varsaydın ki :)

jbck dedi ki...

Birinin galatasaraylı olduğunu biliyorum ha baskette efes pilseni tutuyorsa bilemem.

Cakivu dedi ki...

turgay demireli i hiç ama hiç hazetmem ama yapılan yorumlar traji komik, röportajda fenerin f si geçmiyor, milli takım için görüşülmüş bu oyuncuyla ama bu ne bitmez kinki herşeyi fenerbahçe ile iliştirme çabası şimdi 2010 için enes gelse milli takımımızda 2 ay kamp yapıp kadroda olsa fena mı olurdu? yazık gerçekten yazık...

brutus dedi ki...

arkadaşlar neden kızıyorsunuz anlamıyorum. turgay demirel ile fenerbahçe'nin adlarının aynı anda alınması kimsenin kabahati değil, ilgili kişilerin haricinde..

Cakivu dedi ki...

kızılacak birşey yokki dediğin gibi ilgili kişileri ilgilendirir keza uslu ile demirel bayağı yakın kişilerdi ama konu o değil, başlık da, röportajda, kendisini hiç sevmesemde demirel röportajında, enesin milli takım organizasyonundan uzak kaldığına değinmiş, fenerbahçe odaklı bir açıklama değil bu ya da ben 3 kere okumama rağmen farklı bir anlam çıkarıyorum kusura bakmayın...

Romantik Fanatik dedi ki...

Ropörtajda Enes'in Milli Takıma gelmeyi reddetmesi anlatılıyor ancak yorumlarda Fenerbahçe dışında bir şeyden bahsedilmiyor. Bunun adı komplekstir. Hem de öyle böyle bir kompleks değil.

Fenerbahçeli arkadaşlara tavsiyem kesinlikle bu tip adamlarla muhatap olup laf anlatmaya çalışmayın. Sonuçta görüyorsunuz kompleksin boyutlarını. Nasıl laf anlatmayı düşünebilirsiniz ki?

Unutmayın ki herkesin bizden nefret etmesinin tek nedeni bizim en büyük olmamızdır. Tıpkı Real Madrid ve Bayern Münih'ten nefret ettikleri gibi.

HotSauce21 dedi ki...

cakivu genelde yorumlarında seviyeli ve mantıklı yerlere sokunmaya çalışıyorsun ama maalesef fenerbahçeyle ilgili her konuda istemsiz şekilde savunma mekanizması içinde yer alma ihtiyacı hissediyosun sanırım kendinde. sonuç biraz da şeytanın avukatlığı şeklinde netleşiyor genelde. turgay'ın ne kadar yanardöner, ne kadar "taraf" olduğunu hepimiz gayet ii biliyoruz, ama ben bu açıklamalarda şaşırmadım desem yalan olur. amerikadayken hidayetle mehmet'e danışsın demiş, hazır oralardayken fetullah'a danışmasını tavsiye etmesini beklerdim kendisinden...

jbck dedi ki...

Neden kızıyoruz, bu olayın peşini bırakmayacağını fenerbahçe hem Enes'e ve hem menajerine söyledi. Bu bizim yaramız, fenerbahçe taraftarı Enes'i dört gözle beklerken bu olay yaşandı. Empati yapabilmeniz için başınıza gelmesi lazım. Basketbol futbol gibi değil Enes gibiler her allahın günü yetişmiyor. Diğer mevzuya gelince geçen sene kadın basketbol finalinden önce yapılanları, her zaman fenerbahçe lehine davrandığı iddia edilen turgay demirel ve basketbol federasyonu adına birileri açıklasın.

Cakivu dedi ki...

hotsauce21

ben olaylara tarafısız bakmak isterken biraz daha fenerli tarafımla yazdığımın farkındayım, artık dediğin gibi otomatik olarak savunma mekanizması gibi mi gelişiyor bilemem. Keza Turgay Demireli haz etmediğimi, yanar dönerliği harici iktidar yalakalığına kadar türlü davranışlarından tiksindiğimi daha önceki yazılarımda değinmişimdir.

Ama bu başlığa bakarsak burada olayın Fenerbahçe ile hiç alakalı olmadığını taraflı tarafsız görebiliriz demek istediğim budur. Ama daha ilk mesajdan Fener menejeri konuşmuş gibi komik mesajlar gelebiliyor dediğin gibi bir taraf varsa hep bir karşı tarafta vardır ama buradaki şu mevzu bahis röportaj sadece milli takım odaklı bir enes analizidir, ben bu yazıyı öyle yorumluyorum.

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

E adam doğru söylüyor?

onur dedi ki...

Sanırım ben kaçırmışım ama Turgay Demirel'in doğru söylediğini savunan arkadaşlar acaba Enes'in FB-Ülker takımında son sezonunda kaç maça çıktığını, kaç dakika süre aldığını, ne istatistiklere imza attığını söyleyebilirler mi acaba? Tanjeviç kendisini Dünya Şampiyonası gibi "hedefe oynanan" bir turnuva öncesinde kaç kez A milli takıma çağırmış? Bunlar olmadan bir oyuncunun direkt A takıma çağrılması normal midir? Siz inanıyor musunuz yoksa sadece savunma refleksi ile mi hareket ediyorsunuz?

PS: Enes bu yolu seçerek doğru yapmıştır demiyorum; sadece merakımdan soruyorum...

jbck dedi ki...

Merakını giderelim o zaman Enes 16 yaşında 4 euroleague maçına çıktı, 5 de lig maçında oynadı. Kendi yaş grubuna zaten fazlaydı,istatistikleri bile bunu gösterir. Keşke bu noktaya gelinmeseydi ama yolu açıktır,iyi yerlere gelecektir bir şekilde.

Uğur dedi ki...

Şimdi kimse kusura bakmasın bu konuşma üzerinden FB ' ye vurmaya çalışanlar 'bağnaz' dır. bu insanlar kendilerini öyle koşullandırmışlar ki nerede turgay demirel'den bir açıklama görseler FB'ye bağlama gereği hissediyorlar.

''Aaa bak Enes hakkında konuştu. Enes'in milli takım olayından bahsettiğini salla, Enes eski FB'li. Enes'i eleştiriyorsa FB'yi kolluyor demektir.''
Yani bu düşünceyi mantık çerçevesinde izah edecek insanın ellerinden öpeceğim.
DN 1: turgay demirel'in her ne kadar türk basketbolu için bir hata olduğunu düşünsemde haklı olduğu yerlerde haklı diyebilmekteyim. bazı arkadaşlar gibi ak dese kara diyecek kadar kendimi kaybetmedim. Bazı kişiler öyle durumda ki yani turgay demirel çıkıp allah birdir dese bu kişiler inanan insanlar da olsa çıkıp ' ulan ne sallamış be bak bak allah varmışta birmişte bu kadar yalan olmaz' diyecek hale geldiler.
DN 2: hemen FB için savunma mekanizması geliştirdin diyen arkadaşlar hiç kendilerini boşuna kasmasınlar, ben FB'nin turgay demirel ile bağlantısından utanç duyan birisiyim. böyle bir bağlantıyı işleyen bir başlık altında savunma mekanizması geliştirmeyeceğimi bilsinler.

fdlmania dedi ki...

Enes'in artık Avrupayla işi olmaz,onun yeri Nba..

koray dedi ki...

Yok bir de açıklama açık açık FB odaklı olsa idi herkes bilsede herşeyi malumu o kadar açıktan ilan edecek değil ya ? Açık açık Fener'de devam etmeli idi yanlış karar verdi diyecek hali yok ama ABD'ye gitmese idi nerede kalacağını dünya alem biliyor.Çok genç yaşlarda süreyi nerede aldığınıda herkes biliyor. Adının geçmesine gerek yok herhalde.Adam açık açık FB'de kalmalı idi Gitmekle hata yaptı demiş işte.

Hem romantik hem Fanatik birinden nesnel yorum beklemek hata olur ama çok kişinin nefret ettiği gerçek yada tüzel kişilerin aslında en büyük olduğu yorumu muazzam olmuş.

Çok kişinin nefret ettiği kişi yada kurumları şöyle bir düşününce, yorumun muazzamlığı ortaya çıkıyor.İsimleri buraya yazmak gereksiz herkesin aklına gelen isimler vardır.

Böyle bir düşünce tarzı herkesin nefretini kazanan birinin kendinin en büyük olduğunu düşünmesi gibi bir sonucu doğurur ki böyle bir mantalite ne derece sağlıklı ne derece değil gayet açık.

Ayrıca her eleştiriyi nefret göstergesi olarak algılamak nasıl birşeydir,neyin dışavurumudur bunun üzerine de düşünmek iyi olur.

ali dedi ki...

jbck dedi ki... fb kulubunu degıl enesıde degıl turgay demırlerı sevmıyorum konusmalrıda yanlı koskoca fb baskanı pardon fedarasyon baskanı boyle yanlı tavırlar sergıleyemez enes konusna gelınce enesı ben cok begenıyorum fb baskanı turgayında dedıgı gıbı keske yaz donemınde mılı takımda olsaydı onun ıcın daha ıyı olurdu

jbck dedi ki...

@ali

Aklınca dalga geçiyorsun sanırım, en kısa yoldan anlatayım, Enes mevzusunu ilgilendiren iki taraf var aslında, bana sorarsan ne turgay demireli ne de sizi ilgilendiriyor. Enes iyi bir fenerbahçelidir, belki kimileri için değişmiştir ama benim hala sevdiğim ve iyi bir yerde görmek istediğim oyuncudur.

Romantik Fanatik dedi ki...

Koray sen inanıyormusun kendi yazdıklarına? Adam Milli Takımda oynamamakla hata etti diyor açık açık. Sen kalkmış FB'de oynamamakla hata etti diyorsun.

Büyüklük meselesine gelince... Evet Almanya'da en nefret edilen kulüp B.Münih'tir. Burada herkes her fırsatta nefretini kusar onlara. Aynı İspanya'da Real Madrid'e ya da İtalya'da Milan'a olduğu gibi. Türkiye'nin en büyüğü de Fenerbahçe'dir ve hem bloglarda, hem gazetelerin internet sitelerinde hakkında yer alan tüm haberlere rakip takımların yaptıkları alakalı alakasız yorumlardan anlayabilirsin.

Dombili dedi ki...

Askerlikte ve Fenerbahçe düşmanlığında mantık aranmaz :)

koray dedi ki...

@ismi ile müzemma Romatik Fanatik

Adam açık açık FB'de kalmalı idi diyemez kör göze parmak olur.

ABD'ye gitmekle hata etti demiş en başta açık açık sadece milli takıma gelmemekle hata etti dememiş.

ABD'ye gitmese idi nerede kalacağıda gayet açık.

Büyüklük konusundaki görüşlerinize ekleyecek birşeyim yok zaten gerekli yorumu yukarda yapmıştım.

Romantik Fanatik dedi ki...

Koray bak şimdiden 24 yorum olmuş:) Şu blogta 20 yorumu geçen tüm yazıları ayır bak, hepsi Fenerbahçe'yle ilgilidir. Ne zaman diğer takımlarla ilgili haberlere daha çok yorum yapılır, o zaman büyüklük meselesini tartışabiliriz. Şu anda tartışacak bir durum yok:)

HotSauce21 dedi ki...

@koray

afferin siz en büyüksünüz, feto birleşik devletleri içinde tek cumhuriyette sizsiniz zaten

sırf bu ereksiyona ulaşmak için fenerbahçelisin di mi?

turgay'ın, son yıllarda yaptığı tüm açıklama ve icraatlar fenerbahçenin haklarını savunma amaçlı,tabi toz kondurmazsın ağaya

jbck dedi ki...

Hala bütün icraatları fenerbahçe lehine deniyor, ben cevap alana kadar soracağım kadın basket finalinden önce yapılanlar nedir o zaman? Şuradan bakabilirsiniz. http://papazincayiri.blogspot.com/2010/05/basketbol-federasyonu-neyin-pesinde.html

koray dedi ki...

@hotsauce21

Ben FB'li değilim dahası FB'li olduğumu düşündürebilecek bir cümlem de olmadı .Ciddi bir Yanlış anlama var galiba :)

HotSauce21 dedi ki...

@koray

ii taklit yapıosun o zaman, hepimiz yedik valla

koray dedi ki...

@Hotsauce

Okuduğunu anlayabilen kimse yememiştir merak etme :)Ayrıca sizden başka yiyen olmamış

sinan dedi ki...

büyük herkes tarafından sevilendir

matadorxx dedi ki...

ya aziz yıldırım gibi birisinin basketbol üzerine bir sitede bu kadar merkezde bulunması beni gerçekten üzüyor. aziz yıldırım kim ki turgay demirel ona yaranmaya çalışsın. bu adam turgay demirele ne kazandırır ki zaten ülkedeki basketbol 20 senedir kendi elinde, düşündüğünüzde anlayacaksınız . hayatında eline basketbol topu almamış, basket takımından üç oyuncu say desen sayamayacak, basketbol gündemiyle maçlarıyla hatta kendi takımyla uzaktan yakından ilgisi olmayan(senede 5 maça gelmez) birisi olduğuna adım gibi eminim. lütfen bu adamı burada konuşmayalım çok gereksiz kaçıyor

Dombili dedi ki...

matadorxx, buradakilerden daha fazla maça geldiğini biliyorum, altyapı maçlarına da gidiyor, kızların maçlarına da. Ama basketboldan ne kadar anladığını bilmem,tek bildiğim Efes'in anlaştığı Mirsad'ı takımda bizzat görüşerek tutması, bu benimçün yeterli. A.Y bence çok gereksiz konuşuluyor her ortamda, ki bunun kendisi ile ilgisi yok, Süpermen FB başkanı olsa onunçün de aynı laflar edilir, nema problema.