16 Aralık 2010 Perşembe

VICI Aistes: 91 - G.Saray MP: 86 (Cimbom Deplasmanda Yine Kayıp)

Geçen hafta İstanbul'da uzatma sonunda aldığı Spartak galibiyetinin ardından ilk deplasman galibiyeti için Litvanya'ya giden G.Saray Medical Park, ev sahibi takımın 14-30 üçlük isabetine çözüm üretemeyerek sahadan 91-86 mağlup ayrıldı. Abdi İpekçi'de 82-58 gibi çok farklı bir skorla biten ilk maçı da seyretmiştim. Üstelik bugün Aistes'te Bimbaite de sakatlığı nedeniyle oynamadı. Fakat bu eksik takımdan ilk maçın aksine tam 91 sayı yedi sarı kırmızılılar. 91 sayı yediğiniz bir Litvanya deplasmanından galibiyetle dönmek de pek kolay bir iş değil haliyle. Bu mağlubiyetle birlikte 5. deplasman maçını da kaybederek grup aşamasından dış saha galibiyeti çıkaramamış oldu G.Saray. Bu 5 mağlubiyetten daha önemli olan nokta ise, İstanbul'da farklı mağlup edilen takımlara dışarıda boyun eğme kısmı.

Maç başına 21 üç sayılık atış deneyen ev sahibi takım, bugün 14-30 ile şut sokarken bu 14 isabetin bazıları çok can alıcıydı. 9 metreden, el üstünden, süre dolarken, top elde patlarken atılan şutların hemen hemen tamamı girdi. Fakat atan kadar attıran da bu 14 isabetin sorumlusu elbette. Sarı kırmızılı savunma ne içeriyi iyi koruyabildi, ne şutlara çözüm bulabildi ne de pick&roll'leri savunabildi. Aistesin G.Saray'ı vurabilecek tek silahını bu kadar ölümcül kullanabilmesi tek tarafın yaratabileceği bir tahribat değildi asla. Ki burada aslında sevgili Cem Akdağ'ın paylaştığı çok önemli bir detay daha var. O da 2007 Avrupa Şampiyonası'nda kaybettiğimiz en önemli karşılaşma olan Litvanya maçında Litvanya'nın takım halindeki 11-19 üçlük isabetine o gün de çözüm üretemememiz. Çok benzer senaryolar ve bu iki senaryonun kaybeden tarafında da ne yazık ki biz varız. Şut konusunda bu kıtanın en özellikli ırkı onlar ve bu fırsatı verdiğinizde kategori ve yaş grubu farketmeksizin cezalandırabiliyorlar bunu.

Bütün bu olan bitene rağmen farkı kapatan, maçı ortaya getirmeye çalışan G.Saray'da 3.periyodun sonunda Seimone'nin orta sahadan yolladığı buzzer-beater da takımı ateşlendirmeye yetmedi. Son bölümde ters eşleşmeleri cezalandıran Bahar Çağlar, şutlarıyla maçı alma noktasına kadar taşısa da Pilypaitis iyi savunma karşısında süre dolarken, sağ forvetten ve iki kişinin üstünden yolladığı üçlükle maça noktayı koydu. Bu maçın senaryosuna yakışan son buydu belki de. Zira bu şutları savunabilmek ve tempoyu değiştirebilmek için-belki erken bir zone-yeterli hamleyi yapmadı teknik ekip. Hamle yapıldıysa da karşılığı net olarak alınmadı parkede.

Bu sonuçla birlikte grup aşamasında oynadığı 5. deplasman maçını da kaybetmiş oldu G.Saray Medical Park. İstanbul'da önce Halcon, ardından Prag ile oynayacaklar. Kolay değil işleri. Deplasmanda 20+ şekilde kaybettiği iki takımı Abdi İpekçi'de mağlup edip son 16'a girilebilecek en iyi noktadan girmeye çalışacaklar. Ve tabii sezonun bu kısmını bir an önce unutmaya da.

Vıcı Aistes (91): Courtney Pilypaitis 20 (3 ribaunt – 4 asist), Milda Sauliute 6 (1 ribaunt - 1 asist), Amanda Kemezys 3 (2 ribaunt), Indre Dudenaite, Rima Valentiene 5 (4 ribaunt – 5 asist), Giedre Paugaite 15 (6 ribaunt - 3 asist), Vita Kuktiene 26 (7 ribaunt - 2 asist), Marina Solopova 15 (4 ribaunt – 6 asist), Lina Pikciute 1 (1 ribaunt - 1 asist)

G.Saray Medical Park (86):
Tuğba Palazoğlu 9 (2 ribaunt - 2 asist), Donneka Hodges 6 (1 ribaunt – 1 asist), Bahar Çağlar 14 (3 ribaunt), Işıl Alben 8 (3 ribaunt - 5 asist), Gintare Petronyte 8 (7 ribaunt), Melisa Can 2 (5 ribaunt), Nihan Anaz, Seimone Augustus 20 (5 ribaunt - 1 asist), Sylvia Fowless 19 (4 ribaunt - 3 asist)

1 Yorum Var:

Sinan Doğan dedi ki...

Bir sonraki turda gelecek rakibin daha zayıf olması için mutlak suretle son 3 maçtan galibiyet bekliyorduk ama olmadı son iki maçı kazansak dahi yinede güçlü bir rakiple eşleşeceğiz. Final Four iddiasıyla yola çıkılan bu sezonda yine son 16 da veda etmek durumunda kalacağız gibi görünüyor. Bu arada bariz yerli yetersizliği varken Gülşah Akkaya neden düşünülmez bilmiyorum