7 Ocak 2011 Cuma

Beklenen Yasa Resmi Gazetede: 'Efes PİLSEN Tarih Oluyor'

Çok uzun zamandır bilinen ve tartışılan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanan 'Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik' bugün resmi gazetede yayınlandı. Yönetmeliğin 'Reklam, sponsorluk ve promosyon uygulamaları' başlıklı 24. maddesinin ç bendinde yer alan açıklama şu şekilde: 'Alkollü içki markaları ile sportif içerikli her türlü faaliyet, hizmet ve organizasyonlar ile şirket şeklindeki yapılanmalar da dahil olmak üzere, spor kulüpleri ve takımları arasında bağ kurulmasına neden olacak uygulamalar yapılamaz. Söz konusu spor kulüpleri ve takımlarının isim ve tanıtımlarında alkollü içki markalarını çağrıştıran isim, logo, amblem ve işaretler kullanılamaz.'

Yasa 1 yıllık uyum süresi öngörüyor. Buna göre Efes Pilsen'in yeni sezondaki yeni isminde ve logosunda 'Pilsen' kelimesinin geçmesi mümkün olmayacak. Türk basketbolunun efsanesine yeni bir isim ve logo gerekiyor bu andan itibaren. Geçmişler olsun hepimize..

28 Yorum Yapılmış:

emre dedi ki...

kimse kusura bakmasın suçlu yine efes pilsen'nin ta kendisidir arkadaşlar, sen yap güzelim birayı, millet içsin bol bol, sonuç ortada!!!

Özcan Yüksel dedi ki...

Üzücü ve sinir bozucu bir haber... Efes Spor Kulübü olarak belirlenmiş yeni isim.

numberonebasket dedi ki...

Efes pilsen'in kapatılması demek türk basketbolunun kapatılması ve yok olması demektir.efes pilsen yönetecilerinin vereceği karar çok önemli büyük bir ihtimalle cibona veya partizanla birleşecek basketbol yatırımları artık bu ülkeye akacak trük basketbolunun emekleri yok olacak türk takımları futbol kulüblerine teslim olacak ve basketbol aşağıya gidecek türk gençliği bali ve kavhe köşelrinde yok olup gidecek.basketbola yatırım yapan kaç tane kulübümüz var? ülkerde gs ve bjk dan elini çekiyor,tbf başkanı ne yaptı bu duruma karşı ? artık kına yaksın kendisi oturup seyreder boş tribünlere bakar.
efes pilsen ve türk basketbolu tarih oluyor bize efes sevdirmişti basketbolu artık basketbol seyircisi olmayacağım ve decoderleri iade edeceğim.
TÜRK BASKETBOLUNA GEÇMİŞ OLSUN BUNU SEYREDENLEREDE KINA OLSUN.HİDOLAR,MEHMETLER ,KEREMLER UFUK SARICALAR BİR DAHA YETİŞMEYECEK.

Kinyas dedi ki...

Türk Gençliğinin kahvehane köşelerinde ya da bali çekerek yokolacağını savunmak çok komik geldi açıkçası. Kimseye bir şey olduğu yok.

Evet, Efes Pilsen Türk basketbolunun en büyük markasıdır. Bugüne kadar başardıkları, kazandığı kupalar, yetiştirdiği sporcular, yatırımlarıyla basketbolun lokomotifi oldular.

Fakat, şayet Eski Yugoslavya ülkelerinden bir takımla anlaşıp, yatırımlarını oraya yaparsa, en az alınan bu karardaki kadar suçlu sayılırlar. Bir şekilde Ligdeki takımlardan biriyle birleşip yoluna devam edebilir bu marka. Şimdi top Efeste.

Luke dedi ki...

"Yetmez ama Efes"
Sanırım bugüne dair en anlamlı slogan bu.
Aslında bu skandal yasa, sadece gerici bir hükümetin sözde-liberallerce desteklenmesinin bir sonucu değil elbette. Bu yasa, Türkiye'de var olmayan basketbol kamuoyunun, İstanbul merkezli partizan taraftarlığın ve hepsinden öte spor ve sporcu ahlakının eksikliğinin ortaklaşa bir sonucu. Bugün FB, GS, BJK ön-isimli tüm takımların maçlarını istisnasız yayınlayıp, Efes Pilsen maçlarına burun kıvıran bir yayıncı kuruluş; sözde Euroleague programında Efes Pilsen'e toplam bir dakika ayıran taraflı bir spor kanalı; üç saatlik canlı yayınında üç büyükler(!)le oynadığı maçlar hariç Efes Pilsen'in konuşulmadığı bir haftalık basketbol programı; ve Efes Pilsen'in bu zor zamanlarında yanında olmayı 'klişe' sayan, taraftarlık merkezinde kurulmuş basketbol blogları var bu ülkede.
Daha da kötüsü, son on yıldır berbat seçimleri, felaket yönetimi, karıştığı bir doping skandalı, kendi takımının Euroleague maçlarına 1 lira paha biçmiş (ve kendisine ait bir salon yapmaktan bile aciz) anlayışı ile kendisine başarı getirmiş altyapı yatırımını ve Anadolu'daki taraftarlarını unutmuş bir Efes Pilsen var ortada.
Şimdi her şey için çok geç. Bu ülkenin spor tarihinin en başarılı kulübü artık ortada yok. Şapkalar önümüzde düşünme zamanı çoktan geçti. Hepimize yazıklar olsun!

HotSauce21 dedi ki...

@Luke

yorumlarını çok dikkatli ve beğenerek takip ediyorum ki bu yorum bence en başarılısı olmuş. mevcut durumu 2 açıdan sonuna kadar doğru değerlendirmişsin, eline sağlık

gebcıty dedi ki...

neymiş ailecek toplanıp basktbol maçına gitmekle olmuyormuş sayın başbakan. içten hissetmek lazım bu olayı. şimdi bu karar alkol tüketimini azaltacak mı? geldiğinizden bu yana koyduğunuz vergiler azaltamadı bu karar mı azaltacak. festivalleride yasaklamaya niyetlisiniz istiyorsunuzki millet sadece ilahi dinlesin. sonra iş özgürlüklere gelince sizden özgürü yok memlekette. siyaseti tuvalete kadar sokmayı başaran bir başka siyasi iktidar olmadı bu ülkede. iyi b.k yediniz. aferin..

gelelim fedarasyon tarafına. bu arkadaş bir daha seçilirse eğer yazıklar olsun bu ülke basketboluna. işte o zaman bu kararları abes karşılamak kadar saçma başka birşey olamaz.

tuna54 dedi ki...

luke yazdıkların süper.olay bundan ibarettir.herkeste suç vardır.ama iş işten geçti dediğin gibi.artık çok geç.

engin Karsiyakali dedi ki...

fenerbahce basında AYDIN ORS
galatasarayın basında OKTAY MAHMUDI
besıktasın basında ERGİN ATAMAN
hepsi efes pilsen kökenli....
kim ne derse desin, efes pilsen bu ülkeye ne kazandırdı veya efes pılsen bu ulkenın basketbol lokomotıfı diyen herseze saygım war
ama bır gercek war suan fenerbahcenın galatasarayın belkı ılerde besıktasın yasatacagı buyuk zaferde dıreksıyon bı kolundan tutan EFES PİLSEN li bir idareci yonetıcı ,veya oyuncu mutlaka olcaktır....
BU NEDENLE EFESİN KAPATILMASI BUYUK ZARAR BASKETBOLUMUZA!!!

Adsız dedi ki...

Ne tarafından bakarsanız bakın;

SKANDAL!!!

Tatü dedi ki...

Arkadaşlar yapmayın ileri demokrasiye gidiyoruz ama:)

Bilge dedi ki...

Bir zamanlar Maes Pils diye bir Belçika takımı vardı, Avrupa'da da gayet ünlüydüler sanırım onlardan bu nedenle kapandı, kesin bilmiyorum. Fener'den çok Efes maçı izlemiş bir Fenerli olarak Efes Pilsen isminin yasaklanmasına üzüldüm, ama dünyada trend bu yönde. Dizilerde bile içki sponsorluğu yaptırmıyorlar çok ülkede. Belki de bu drum yıllardır tıkanan, iki arada bir derede kalan Efes Pilsen için de fırsat olabilir. Ne bileyim mesela eskiden Beşiktaş'ta Basketçiler birahanesi vardı 3 katlı çok meşhurdu..Efes takımı başka bir isimle kurup bu tarz bir yer açsa, tabelasıyla bile basketboldan daha fazla reklamı olabilir. Hem de çocuklara değil hedef kitlesine ulaşır..Bizde Efes ismi olmasa bile basket kültürü yaşasın diye böyle şöyle geveliyoruz işte niyet akıl vermek değil haddimiz de değil.

Gökhan dedi ki...

@Karşiyakali Engin Üstad Hakan Demir'de Efes Pilsen ekolünden yetismistir.Bilgilinize...

muratdinc dedi ki...

Efes Basketbol Kulübü ve logo değişimi Efes'in mücadeleye devam etmesi için yeterli değil mi acaba ?

Tuncay Özilhan daha önceden basketboldan çekiliriz diye rest çekmişti.Bakalım zaman neyi gösterecek.

matadorxx dedi ki...

ya herkes kulüp kapatılıyor gibi konuşmuş. bildiğim kadarıyla efes yönetimi sadece ismi değiştirecek. pek değişen bir şey yok sanki...

Selami dedi ki...

Her ne kadar doping skandalıyla Efes Pilsen aleyhine tonla yazı yazmış olsam da,bana basketbolu sevdiren kulübün bu hale düşmesi son derece üzücü,hükümete zaten söyleyecek bir şey yok,umarım sadece Efes markasıyla devam ederler,tamamen kapatma yoluna gitmezler.

H.B.Biraz.B.A. dedi ki...

Ben şimdi şunu merak ediyorum... EP SK şimdi kapansa, gitse bu yasağın olmadığı bir ülkedeki bir kulübe yatırım yapsa.. O kulüp seneye bir kupa maçı için Türkiye'ye gelecek olsa... Sokmayacak mıyız içeri onları?... Olaya spor açısından bakmıyorum... Saçma bir hukuki durum var.. Çok keyfi uygulanabilecek ya da çok kolay delinebilecek bir yönetmelik var...

ako dedi ki...

Euroligin sponsorlarından biri Efes Pilsen. O sponsorluk değişmez heralde.
Yapılan şeyin saçmalığı bir kenarda dursun Anadolu grubu için bir şans olarak görelim bunu.
Son 10 senede ivme devamlı aşağı gösterdi Efes Pisende. şimdi beyaz bir sayfa açabilir Tuncay Özilhan. Yeni bir isim yeni bir yapılanma yeniden altyapı vb. Çok iyimser oldu biliyorum ama gönlümden geçen Tuncay Özilhanın Türk basketboluna katkısını sürdürmesi.

ali dedi ki...

allah askına tarıh oluyor demeyın ınsanın sınırlerı bozuluyor efes tarıh olurken o cok buytugumuz ove ove bıtremedımız dunya ıkıncısı olan ulkenın koskoca basketbol tarıhınde sadce 1 kulup avrupada kupa kazandı korac kupasıda tarıh oluyor onu dıle getırleımde bu kararı alan devlet buyuklerımız hangı kulubun kapancagının farkına varsın

sinan dedi ki...

Ülkede kimin neyi neden yaptığı anlaşılmayan kaotik bir düzen oluşmaya başladı. Mevcur hükümet bir yandan alkol ve sigaraya haklı bir savaş açıyor ancak bir yandan da yediğimiz içtiğimiz her türlü gıdanın içinde hormon, genetiği değiştirilmiş besinler vs gibi üretimlerin her geçen artmasına müsade etmeyi bırakın destekler veriyor. Yani yapılan işin aslında halkı veya çocukları gelecek nesili düşünmediği çok açık. Efes Pilsen basketbol kulübünü alkol ile özdeşleştirmek kadar mantıksız ve geri kafalı bir anlayışta tarihte yerini alacaktır. Bu ülkede basketbola yani spora milyonlarca dolar yatırıp yapıp gençleri yetiştiren ve bugün Milli takımın dünya ikincisi olmasında büyük payı olan bir spor kültünü yok ediyorlar. Bugün Efes PİLSEN'in arkasında medya ve taraftar desteği olsaydı bu yasa bu şekilde çıkmazdı buna eminim.

Adibelli dedi ki...

Acaba Turgay Demirel çıkıp bi kaç laf edecek mi Efes'in kapanmasıyla ilgili. Gerçi o zaten emri almıştır başbakandan çoktan. Artık mazallah efes sampiyon falan olurda kupa verme sorunu çıkmaz Turgay Demirel açısından.

Efes'in kapanmasına kimlerin tepki gösterip göstermeyeceği çok da büyük olmayan basketbol camiamız açısından turnusol kağıdı olacak. Yandaşlar ver basketbolverler arasındaki ayrımı yapmamızı sağlacak.

Türk basketboluna en büyük kötülük ne yapabilirim diye düşünsen aklına bu gelir.

Hurol dedi ki...

@ Bilge

Dediğin Belçika takımını çok iyi hatırlıyorum Efes Pilsen'in ilk defa gruplara kaldığı 93-94 sezonunda diğer 8'li gruptaydı

http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.pageID_GZbMg38uHqwSIzP3aeoVq3.compID_,Uz02qBnJiADOq5VntEf53.season_1994.html

Bu sezonda o grupta oldukça iyi performans göstermiş ilk dördü sayı averajıyla kaçırmıştı.

onur dedi ki...

Bence "pilsen" i atıp aynen devam edecekler.

Ha şahsen Türk Telekom, Efes Pilsen, Tofaş & Oyak gibi takımların "seyircili" bir kulüp ile birleşip yola devam etmelerinin basketbolun gelişimi açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum o ayrı...

Luke dedi ki...

@HotSauce21 ve @tuna54

İkinize de teşekkür ederim.

Son bir şey eklemek istiyorum. Bu mesajı attığım an itibariyle NBA Stüdyoyu izliyorum. Taptığım Murat Murathanoğlu, saygı duyduğum Kaan Kural ve sempatik Murat Kosova, güzel övgüler düzüyorlar Efes Pilsen'e. Elbette bahsetmiyorlar Turgay Demirel'in (hadi TBF'nun diyeyim) Efes Pilsen'in arkasında durmamasından. Efes Pilsen'in Euroleague grubunu değerlendirirken Fenerbahçe'yi örnek veriyorlar. Caz festivali diyorlar Efes Pilsen Blues Fetival'den bahsederken.

Bilmiyorum belki artık ben alınganlık gösteriyorum ama bu konu böyle kapanıyor ya... Üzüntümü tarif edemiyorum.

Ferda dedi ki...

Adının Efes olması birşeyi değiştirmiyor. Efes Pilsen şirket olarakta sponsor olamıyor. Anadolu Grubunun başka bir şirketinin sponsor olması, yani şirketler bazında da düzenleme gerekiyor... Bu şekilde insanlar alkolden soğuyorsa ve yasaklarla bunu başarabiliyorsak, sadece BRAVO diyorum.

agirgin dedi ki...

yeni TAPDK yönetmeliğini sonuna kadar destekliyorum. Tüm dünyada sigara ve alkol ürünlerinin satışına, sunumuna ve pazarlamasına getirilen sınırlandırmaların Türkiye'de olması çok doğal. Efes Pilsen'in yönetmeliğin çıkmasına karşı çektiği kapatırım resti başarılı olamadı. Eğer Efes Pilsen Türk Basketbolu'na destek olmaya devam etmek isterse adını değiştirip devam edecek. Başka bir seçenek yok.

(Not: Sigara ve Alkole karşı olan bir insan değilim. Sigara yasakları başlamadan önce yaklaşık 12 yıl sigara içen biriydim bıraktım. Alkolü düzenli olarak içiyorum hemde EFES.)

numberonebasket dedi ki...

efes pilsen kulübünün adı ülker olarak anılsaydı acaba bu karar alınırmıydı?akp den vekil adayı olacak turgay demirel vekil olmasına engel olunur diyemi bu yönetmeliğe sessiz kalıyor?sigara kanunu çıktıda ne oldu herkes yine içiyor çünkü türk toplumu yasakları sevmez,rüşvet almış başına gidiyor çevre kanunları var bir sürü çevrenin katlaedilmesini önlüyebiliyor mu?alkol bu ülkede daha fazla içilir niye işsizlik,stres almış başını gidiyor
yasaklar çözümmü? hayır pkk ve hizbullah terör örgütlerinin elini ve kolunu sallıyarak gezilen ve kanun çıkartılamayan bu ülkede 20000 türk gencine yatırım yapmış ve gelecekde de yatırım yapacak altın yumurtlayan bir kulübümüz yok ediliyor.galiba güçleri faydalı olan müesselere yetiyor.pkk llara hizbullahçılara ,tecevüzcülere yetmiyor..
tuncay özilhan açıklmasını yaptı devam etmeyeceğiz diye bjk iversona 2 milyın dolar veriyor ama diğer türk gençlerine para vermiyor aklılları hep reklamda türk basketbolunda değil kaç tane yıldız türk oyuncusu yetiştirdiler ülkerin bile ben fb ile birleşmesine karşıydım çünkü onlar futbolla yatar futbolla kalkar.bir 2 yıllık transfer yaparlar sonra aşaşıya iterler bunları biz hep seyrettik,ne bjk ne gs bana basketbolu sevdirmedi sevdiremezlerde .efes gönüllerimizi fethetti
hani spordan sorumlu bakanımız ve spor aşığı başbakanımız nerde?
HANİ VAN MİNİT ,TÜRK BASKETBOLU TARİH OLUYOR .4 MURAT KANUNLARI YÜZÜNDEN .. EFES DEMEK %50 TÜRK BASKETBOLU DEMEK GERSİNİ SİZ DÜŞÜNÜN..

secular dedi ki...

kulübün kapanmasının yanında, Efes Pilsen Blues Festival’in 20 küsür yıllık Türkiye yolculuğu da böylece bitmiş oluyor.