2 Ocak 2011 Pazar

Beşiktaş CT: 71 - G.Saray CC: 73 (Ignerski Aldı, Ignerski Verdi. Yoksa Iverson mu Verdi?)

Eksik Beşiktaş maça kötü başladı. Ne doğru ne de yanlış şut tercihlerinde bir türlü isabet sağlayamadılar. Kolay pota altı denemelerinde de beceriksizdiler. Yetmezmiş gibi bir de Serhat Çetin sakatlandı, o canına okuyan belinden. Buna rağmen, çok daha sistemli görünen G.Saray karşısında ilk 10 dakika sonunda 9-14 ile gerideydiler, çok da kötü değildi yani durum.

Allen Iverson maçtaki ilk isabetli üçlüğü kaydedince salon hareketlendi, maç da. Atlamalar, zıplamalar. Skor da 16-16'da dengelendi zaten. Ama Shumpert tüm soğukkanlılığı ile gerekli cevabı vererek takımını skorda ayakta tutmayı başardı. Bekir Yarangüme'nin elinden çıkan üçlükle maçta ilk kez öne geçen siyah-beyazlılarda bugün geldiğinden beri en istekli oyununu oynayan Ogilvy'yi de unutmamak gerekir. Takımın en iştahlı ismiydi kesinlikle. İlk yarıyı 30-34 önde kapattı G.Saray Cafe Crown. Beşiktaş Cola Turka cephesindeki 11 top kaybı ciddi bir rakamdı. Ancak buradaki açıklarını 28-16'lık ribaund üstünlükleri ile kapattılar. Tam 10 hücum ribaundu çektiler. Ogilvy'nin 10 sayı - 10 ribaund ile daha ilk yarıdan double-double yapması maçın önemli detaylarındandı. İlk yarıda maçtan kopmamayı başardı siyah beyazlılar ama dar rotasyon ve yaşlı kadro ile ikinci yarıda da bu tempoyu devam ettirebilip ettiremeyecekleri konusunda kararsızdım açıkçası. G.Saray cephesinde işler ortalamanın altındaydı, Ermal ise 10 sayı ile kendi kişisel çizgisini korudu. Zaten maçın kopmamasının bir nedeni de siyah beyazlıların kör dövüşü tadındaki oyunlarına yer yer ayak uydurmalarından kaynaklandı bence.

Lider ikinci yarıya biraz daha kendi çizgisinde başladı. Ermal alıştığımız üzere yine başroldeydi bu çizginin oturması noktasında. İlk yarıyı 10 sayıyla tamamlayan tecrübeli uzun, üçüncü çeyreğe de 10 sayı sığdırarak Beşiktaş Cola Turka'ya önemli bir darbe indirdi, salondaki atmosferi kesti. Eski tüfek Haluk Yıldırım da üçlükleri ile ona yardımcı oldu. Son bölümde Bekir ve Mustafa Abi'nin hareketlenmesi ile Beşiktaş durumu toparlayıp kötü gidişatı durdurdu, son periyoda umutsuz olunmayacak bir skorla girdi (45-55).

Son çeyrekte kimsenin beklemediği bir şey oldu. Gidişatın hiç de öyle ayağa kalkabilecekmiş gibi göstermediği Beşiktaş Cola Turka ayağa kalktı ve maça ortak oldu. G.Saray Cafe Crown şutları sokamayıp, akabinde de normalin çok çok üstünde hızlı hücum yiyince, maç Beşiktaş'ın istediği kıvama geldi. Bir ara 35-51 olan skor, 4 dakika kala 59-60'a kadar geldi. (Ogilvy biraz şanslı olsa BJK öne de geçebilirdi). Tutku'nun kritik üçlüğü ile nefes alan G.Saray Cafe Crown, aynı oyuncusunun kritik 2/2 faul isabeti ile son 2 dakikaya 62-66 önde girdi. Farkı 1 sayıya indirdikten sonra kritik top kayıpları yapan Beşiktaş Cola Turka'dan bir top da Shipp kaptı ve smacı vurup farkı açtı. Üstüne Ignerski ve Iverson 0/2 attılar, en kritik yerlerde. G.Saray maçı aldı derken Ignerski iki mucize şutla iki kritik basket bularak (ki ilkinde de ayağı çizgide değilmiş), 17 saniye kala farkı 2'ye indirdi (67-69). Sonra Rancik sayıyı buldu, 67-71 yaptı. Mola alındı, Recep Ankaralı Ignerski'nin pozisyonundaki hatayı düzeltti, skor 68-71 oldu. Kenardan oyuna sokuldu top, Ignerski bir üçlük daha yolladı, skor 71-71'de dengelendi. Herkes maç uzayacak dedi bu sefer de, ama Allen Iverson son hücumu ele almak için gidip faul yaptı. O anda Burak Bıyıktay'ın suratının halini görmeniz lazımdı. Son topta Ignerski smaca giderken kendisine faul yapılınca faul çizgisine geldi, ama isabet sağlayamayınca kendi getirdiği maçı kendi elleriyle verdi. Yoksa Allen Iverson mı verdi? Çünkü Recep Ankaralı'nın 1 sayı eklediğini fark etmedi ve hala geride olduklarını sandı bence. (71-73)

Ermal 22, Ignerski 20 sayıyla takımlarının en skorer isimleri. Ancak Ignerski'nin final performansı mucizevi bir performanstı. Gerçi sonda serbest atışları kaçırdı ama benim için şaşırtıcı olmadı ne yalan söyleyeyim, kaçıracağından çok emindim. Beşiktaş Cola Turka'yı yine de tebrik etmek lazım. Chatman yok, Likholitov yok, Cüneyt yok, maçın başında sakatlanan Serhat yok. 7 kişilik bir rotasyon, o 7 kişinin içinde de 30'u devirmiş bir sürü isim, buna rağmen son topa kadar maçı getirmek. Güzel iş çıkarttı Burak Bıyıktay ve ekibi. Aynı şekile G.Saray Cafe Crown'u da tebrik etmek lazım, 4 günde 2 derbi galibiyeti, liderliğin devam ettirilmesi, kolay iş değil, sondaki kötü oyuna rağmen tebriği hak ettiler onlar da fazlasıyla.

Beşiktaş Cola Turka (71): Allen Iverson 11 (5 ribaund- 4 asist), İsmail Çevik (1 ribaund- 1 asist), Bekir Yarangüme 6 (5 ribaund- 2 asist), Mustafa Abi 11 (3 ribaund- 3 asist), Serhat Çetin, Michal Ignerski 20 (7 ribaund), Cevher Özer 5 (4 ribaund), A.J. Ogilvy 18 (12 ribaund- 1 asist)

G.Saray Cafe Crown (73): Josh Shipp 6 (8 ribaund- 4 asist), Melih Mahmutoğlu (1 asist), Preston Shumpert 7 (2 ribaund- 1 asist), Taylor Rochestie 8 (2 ribaund- 2 asist), Tutku Açık 8 (3 ribaund- 4 asist), Luksa Andric 4 (1 ribaund), Radoslav Rancik 4 (7 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım 9 (3 ribaund- 2 asist), Evren Büker 5 (1 ribaund), Ermal Kuqo 22 (6 ribaund- 1 asist)

17 Yorum Yapılmış:

basketçi dedi ki...

ignerski denen adam momentumu bozdu
attığı toplar çok ekstraydı, bence iyi şutör ama girmese her topun sonu fast break ile biterdi
oyunun sonunda tutku biraz saçmaladı
soktuğu 3 sayılıktan sonra üst üste 3 topu yedi, ikisi air ball oldu
yinede ...maç sonunda ıverson o faulü yapmasa maç uzatmaya gidebilirdi çünkü bjk cola turca savunmada oldukça gayretliydi

murat ozen dedi ki...

iverson'dan geçmiş artık. Topla ne zaman drive etse ya rakibe takıldı ya da top kaybı yaptı.

Son pozisyonda söylenecek pek bir şey yok. Basket faul bile olabilirdi.. Ama mac uzatmaya gitse bile Galatasaray yine alırdı gibi geliyor bana.

Zaten maçı daha çok hakeden taraftılar.

Bilge dedi ki...

BJK şampiyonluğa oynayabileceği bir sezonda basit bir iki hata ile harakiri yaptı. Şimdi baksan normalde pivotu GS'den iyi, guardı GS'den iyi Ogilvy ve Ignerski gibi arada şapkadan tavşan çıkarabilen adamları var. Çok yazık oldu bu senesine.

sen sağ ben selamet dedi ki...

tamamiyle staffın halt etmesi,sen ne diye takımı toplayıp,farkın 3 sayıya düşürüldüğünü söylemezsin,eğer söylemezsen,oyuncunda fark 1 sayı diye faul yapar,rezaletsin bıyıktay rezalet...

...S.f.R... dedi ki...

Iverson'ın faul yapma sebebi farkın 4 olduğunu düşünüyordu ki faulu yaptıktan sonra büyük şaşkınlık yaşadı skorboard da eşitliği görünce bu da bence hakemlerin suçudur üzerinden kaç pozisyon geçtikten sonra düzeltme yaptılar oyuncular da anlamadı ne olduğunu.

Sinan Doğan dedi ki...

Taylor ve Andric degizmez ise playfflarda cok zorlanacagiz...

nonstop dedi ki...

iverson ne yapsın, karşısında 15-16 yaşında çocuklar yokki çıkıp 20 sayı atsın.

Tatü dedi ki...

Jovodan sonraki hedefin iverson sanırım nonstop;)

strwind dedi ki...

@nonstop
nonstop saçmalamaya devam...Daha dün yazı çıktı basketbolla maçla ilgili yorumlar yazalım diye ama pek anlaşılmamış anlaşılan.

pascal dedi ki...

Bu sene başımıza gelenler çölde ki kutup ayısının başına gelmemiştir herhalde.

Alper Ecevit dedi ki...

Maçtaydım. Pozisyon tamamen Burak Bıyıktay'ın hatası. Takım 4 sayı geride sanıyorduk, herkes şaşırdı bir sayı eklendiğinde. Iverson'a hiç kimse o sayının eklendiğini söylemedi. Oktay Mahmudi, koçluk yapan bir insan olduğu için takımını kenara çekti ve durumu anlattı. Burak Bıyıktay ise telepati ile oyuncularına aktarmaya çalıştı. Sonuç itibariyle de Iverson faul yaptı.
Serhat-Cüneyt-Chatman-Likholitov'un olmadığı maçta mücadele için alkışlamak gerek, özellikle Iverson, mükemmel bir basketbol oynuyor. Zevk almamak mümkün değil. Getiren, oynatan ve kendisine teşekkür. Yalnız takımda bir oyuncu pas atmayı bilse güzel olacak. Bu kadar pas sorunlu bir takım zor olur.

nonstop dedi ki...

@strwind
yorumumda basketbolla maçla ilgili olmayan ne var? iverson geleli ne kadar oldu ne katkı verdi, kaç maç kazandırdı takıma? isminden başka neyi var sahada?

@Tatü
fiyat/performans oranına bakıyorum, önceki kariyerlerine takılmadan. ne alıyorlar karşılığında ne veriyorlar?

Tatü dedi ki...

geleceğine para verilen genç oyuncular(yatırımlar demek daha doğru olur) vardır birde geçmişine verilenler vardır diye düşünüyorum. Bu iki oyuncunun geçmişide belli belkide son durakları bu paraları çok görmemek lazım diyorum. Çokda kötü oynamıyorlar özellikle jovo çok katkı veriyor son maçlarda iversonu o kadar izleyemedim.

strwind dedi ki...

@nonstop
Öncelikle yorumunun şu oynanan maçla ne kadar ilgisi var?Maçı seyrettin mi bilmiyorum ama o kadar da kötü oynamadı iverson hatta maçı kazandıracak asisti de yapıodu ama ignerski smacı kaçırdı.Ayrıca şu anki haliyle iversondan triple double yapmasını bekleyenler mi var?Uzun süre ara vermiş adam şimdi de avrupa basketboluna uyum sorunu yaşıyor görüldüğü üzere.
Sahada isminden başka nesi vardı demişsin? Mücadelesini ve kazanma hırsını gördüm ben. Elinden geleni yapmaya çalışmadı mı sonuçta?
saçmalama kelimesi biraz sert olmuş haklısın ama "iverson ne yapsın, karşısında 15-16 yaşında çocuklar yokki çıkıp 20 sayı atsın." ->nbada efsane olmuş bir adamla böylesine dalga geçmen de biraz insafsızlık olmuyor mu sence?

nonstop dedi ki...

@strwind
evet maçı izledim, aynı mücadele, kazanma hırsı ve performansın fazlası ahmet kandemirin getirdiği 50-60 binlik oyuncularda da var. burda allen iversondan bahsediyoruz, söz konusu iverson oluncada ben çok daha fazlasını bekliyorum.

murat dedi ki...

benim koçum derdiki basketbolcu adam zeki olur sahada oynarken tribündeki mini etekli kadının külodunuda görmeli 1 sayı fark var sanıyormuş her taraf skorbord kafayı kaldırıp bakmıyormu yada bu hakemler ne yapıyorlar masada diye ilgilenmedimi tammamen oynundan kopmuş koç neyi anlatacak ki oyunculara bjk dün iyi mücadele etti sene başında bu savunmayı yapsa hem eurocupda devam eder hemde ligde lider olurduk. Bence chatman olayı takımı biraz toparlamış ama takviye kaçınılmaz.

ali dedi ki...

sımdı fb gıbı kadro olarak oturmus kalıte olarak yuksek takıma ıversonun geldıgnı dusunun bıde bjk gıbı yerlı rotasyonu zayıf maddı olarak sorun yasıyan uzun rotasyonunda zayıf bır takımda her seyın ıversonun elıne bakıldıgı bır takım dusunun bjk takımı kadro olarak zayıf gs fb efes banvıt gıbı takımlarla karıslastırmam bıle bjk yı cok zayıf bır kere yerlı rotasyonu zayıf ve kalıtesız yerlı oyuncuların takıma verdıgı katkı hep gunluk uzun rotasyonu desenız oda oyle sımdı bjk uzun ararken bıde cahartmının poıszyonuna adam alması gerkdı 2 sı yabancı olmıyacagına gore 1 yerlı takvısıde gerektı bjk de