15 Ocak 2011 Cumartesi

Bir Modafinil Vakası Daha: Monique Coker

Son günlerde en sık duyduğumuz kelimelerden biri Modafinil herhalde. Diana Taurasi'nin iki testinin de pozitif çıkması, Penny Taylor'ın önce teste girmek istememesi derken TBBL'de bir modafinil vakası daha gerçekleşti: Ceyhan Belediyesi'nden Monique Coker'ın 9. haftada oynanan Panküp Kayseri Şekerspor maçının ardından alınan idrar örneğinde 'Modafinil' maddesine rastlandı. Oğuz Yenihayat imzalı haber, bugün kulüp tarafından doğrulandı.

Bugüne kadar WADA merkezlerinde düzenlenen testlerde kısıtlı sayıda örnekte rastlanan 'Modafinil' maddesinin ligimizde son dönemde bu kadar yaygın şekilde ortaya çıkması şüphe uyandırıcı elbette. Taurasi'nin iki numunesinin yanı sıra Gençlerbirliği'nden Orhan Şam'ın testinde de aynı maddeye rastlandı. Coker'ın testi son 2 ay içerisinde pozitif çıkan 4. test. Ki Coker'ın da tıpkı Taurasi gibi 'bu maddeyi kullanmadığını özellikle belirttiğini' eklemek lazım.Bu kadarı tesadüf müdür, bilinmez. Ama şüphe uyandırıcı olduğu ve üzerine konuşulması gerektiği kesin.

10 Yorum Yapılmış:

hooper dedi ki...

BU gercekten cok ilginc bir durum
Acaba kondisyonerlerin falan sikca dagittigi bi ilactan dolayi olmasin!

sinan dedi ki...

bugüne kadar doping yapıpta a numunesi pozitif çıktıktan sonra kullandım diyen kaç sporcu gördünüz acaba?

Kando dedi ki...

Penny Taylor'ın bu yazıya bu şekilde dahil edilmesi çok yanlış.

onur dedi ki...

2004 yılında Kelli White'ın da dahil olduğu (kendisi modafinil kullanımından dolayı 2 yıl men cezası aldı) BALCO davasında WADA temsilcisi "modafinil'in anabolic steroid kullanımını bastırdığı, etkin bir silici olduğu yönünde şüphelendiklerini" beyan etmiştir.

Sanırım sorun bizim kondüsyonerlerin olayları 10 yıl geriden takip etmesinden kaynaklanıyor. BALCO isimli firma milli atletlere özellikle WADA tarafından tespit edilemeyecek doping maddeleri üretmekten dolayı ceza aldı ve davanın en önemli konusu da modafinil'di. Zaten madde 2004 yılında yasaklı kapsamına alındı, bu davadan dolayı.

Ben kulüp yöneticisi olsam kondüsyonerleri kursa gönderirim ABD'ye egitim için. Son gelişmeleri öğrensinler de yakalanmasınlar bari...

aksel dedi ki...

sinan her fenerbahçe haberinde konuyla alakasızca yorumların ile milleti kışkırtmaktan vazgeç.

ayrıca penny niye başlığı modafinil vakası olan bir yazıya dahil.ilginç.

koray dedi ki...

Çok şüphe uynadırıcı yada şaşırtıcı değil bence ,Hem yasal(Sağlık bakanlığı ruhsatlı bir ilaç) hem ulaşması kolay(özel bir reçete türüne bağlı değil satışı özel olarak kontrol altında tutulmuyor) bir uyarıcı(stimulan) olması ile ilişki.Başka stimulanlar ya yasal olarak satılan madeler değil yada metilfenidat örneğinde olduğu gibi ruhsatlı ilaç olmakla beraber kırmızı reçeteye tabi.

bonzo dedi ki...

Doping vakalarının detaylı aktarıldığı bir yazıda Penny Taylor'dan bahsedilmesi bir haylı manidar.. Ne yapılmaya çalışılıyor? Bu oyuncu teste girmek istemedi diye birşey yok.. Sadece en yakın arkadaşının başına gelenlerden sonra testin yurt dışında açılmasını istedi..
Doğruları yazıyor iddiasında isek, bu detayları atlamayalım..

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

tebrikler.. penny taylor'u da işin içine katmışsınız..

Cemal dedi ki...

Dünyada son 4 sene 33 tane modafinil vakasına rastlanmış , Hacettepede 4 ayda 8 tane . İlginç olmaktan ziyade kafa karıştırıcı . Pozitif çıkanların hepsi ısrarla kullanmadığını söylüyor. Yasak madde kullandığını inkar eden sporcular ilk defa olmuyor ama hepsinin ısrarla yapmadığını söylemesi de bu anlamlı istatistik ile birleşince kafalara soru işareti geliyor

sinan dedi ki...

@onur gerekli açıklamayı yapmış çok farklı ve doğru bir bakış açısı bir çok soruyada kendi içinde yanıt veriyor tebrikler.