4 Ocak 2011 Salı

Burak Bıyıktay'ın Görevine Son Verildi

Beşiktaş Cola Turka'da sezon başından bu yana yaşanan ve son yılların kötü bir tekrarı niteliğindeki gelişmeler malum. Çok yakından takip ettik bu gelişmeleri. Bu yıl yaşananların geçmiş dönemden tek farkı takımda Allen Iverson'ın bulunuşu. Tek fark ama çok önemli bir fark. Nitekim bu ayrılık haberi Cnn-Türk gibi bir haber kanalının internet sitesinde şu şekilde duyuruldu az önce:.'Allen Iverson gibi bir süper yıldıza rağmen istediği sonuçları alamayan Beşiktaş kulübü, antrenör Burak Bıyıktay ile yollarını ayırdı.' Allen Iverson'a rağmen başarısızsın Burak Bıyıktay diyorlar yani. Peki gerçekten öyle mi?

Geçen sezon zor şartlarda bir arada tutmayı başardığı ve yarı final oynadığı kadronun hemen hemen tamamını bu sezon öncesinde kaybetti koç Burak Bıyıktay. Üstelik o takımın kaptanı ve Türk basketbol camiasının önemli simalarından Haluk Yıldırım'ın Şube Sorumlusu Şeref Yalçın'a sezon sonunda verdiği resmi cevap sezon boyunca yaşananları çok güzel özetlemişti. Unutanlar ve hatırlamak isteyenler için Tık!. Haluk Yıldırım'ın yanı sıra M.Can Güler, Engin Atsür, Brad Newley gibi isimlerin kadroda tutulmasının yegane sebebi de yönetimsel başarısızlık. Kuruş para almayan bu oyuncuları sezon boyunca bir arada tuttu üstelik koç. Fakat bütün bunlara bir sünger çekip yeni bir kadroyla yeni bir yola çıkmak zorunda kaldı. Dar rotasyon, daha tecrübeli isimlerle yola başlandı. Arka arkaya gelen sakatlıklar bu rotasyonu daha da daralttı. Yukardan inme, fikrinin alınmadığı bir Allen Iverson transferi gerçekleştirildi. Ardından yöneticilerin ve bazı taraftarların 'şampiyonluk' beklentisi dile getirildi. Ama ödeme sorunları, idari problemler aynen devam etti. Bunlarla ilgilenen olmadı elbette. Binlerce kişinin havaalanında karşıladığı futbolcular Akatlar'a takımı izlemeye geldiğinde parkedeki oyuncuların içerde en az ikişer aylık alacakları mevcuttu. Bu da kimsenin ilgisini çekmedi. Çekmez de zaten. Neticede gelinen noktada, az önce kulübün resmi site üzerinden yapmış olduğu açıklamayla Burak Bıyıktay'ın görevine son verildi. Koç görevden ayrılmadı, görevine son verildi. Önemli bir nokta.

Koç Burak Bıyıktay'ın coachingi üzerine burada çok şeyler yazılıp, çizildi bugüne kadar. Ve bunların birçoğuna ben de katıldım/katılırım. Fakat bugünkü mevcut durumda Beşiktaş'ın yakın geçmişteki sorunlarının yer alacağı önem sıralı liste yapsam bu listede kendine en aşağılarda belki yer bulabilir koç. Belki. Fakat fatura her zaman olduğu gibi yine koça kesildi. Aynı mantıkla yeni koç aramaya başlamış bile aynı idareciler. Kulisteki ismi söylemeye gerek yok, o da herkesin malumu. Kafalar değişmedikten sonra isimlerin değişmesinin bir önemi var mı?

Hak etmedin böyle ayrılmayı. Yolun açık olsun koç.

Burak Bıyıktay'ın G.Saray derbisi sonrası yaptığı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Kulüp tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde:

Uzun yıllar Basketbol Şubemiz'de önemli çalışmalarda bulunan, son olarak Erkek Basketbol Takımı Antrenörlüğü görevini üstlenen Sayın Burak Bıyıktay, Yönetim Kurulu kararı ile görevinden alınmıştır.

Bugüne kadar Kulübümüze yaptığı değerli katkılardan dolayı kendisine teşekkür eder, bundan sonraki kariyerinde başarılar dileriz.

Takımımızın yeni antrenörünün belirlenmesi konusundaki çalışmalarımız, en kısa sürede tamamlanacaktır.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

Beşiktaş JK

16 Yorum Yapılmış:

Sinan Doğan dedi ki...

Süpriz olmadı zaten herkes bekliyordu bu gelişmeyi. Muhtemelen Ergin Ataman ismi düşünülüyordur belkide anlaşmışlardır bile bilemiyorum. Beşiktaş en son 3 sezon önce yine Ergin Ataman'lı sezonda iddialı bir takım kurmuş ve ligi lider bitirmişti ancak playofflarda süpriz bir şekilde Telekom'a elenmişlerdi. Ergin Ataman gelirse ne yapacak ve neyi hedefleyecek, takviye isteyecekmi, İverson ile sorun yaşarmı bunun gibi birçok sorunun cevabını yaşayarak göreceğiz sanırım...

emre.ozturk.1907 dedi ki...

Herkes BJK'nin içinde olduğu durumu biliyor, sakatlıklar, ödeme sorunları, chatman olayı gibi.. Ama maç sonu açıklamalarından sonra bekliodu herkes böle bi durumu, çok yazık oldu, kendisininde sölediği gibi 'Bir tane çaylak pivot ve bir tane guard olmayan oyuncuyla bu kadar mücadele edilir' Tek bi hatası vardı işte; Türkiye burası, suyuna gitcksin takımının, başkanının..

Gökhan dedi ki...

Ergin Ataman favori plase Ahmet Çaki

strwind dedi ki...

Basketbol şubesinde herşey düzgün işliyordu sanki de bi burak bıyıktay bozuyordu her şeyi.Sen oyuncuların maaşlarını ödeme sonra suçlu bıyıktay. engin atsür ,brad newley niye ayrıldı takımdan bıyıktay yüzünden mi? Adam transfer yapacak oyuncular gelmek istemiyor ki beşiktaşa paralarını alamayacaklar diye.Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali görevinden alınmış.Neyse belki yeni bir koç yeni bir hava getirir takıma dicem ama bu yönetimle zor.

Tayfun Yurdagül dedi ki...

Ergin Ataman gelmez bence bu takıma...

basketçi dedi ki...

burak bıyıktay'ın başarısızlığının ıverson ile uzaktan yakından alakası yok
burak bıyıktay gerçekten iyi koç ise kendisine yeni takım bulmakta zorlanmayacaktır
bıyıktay yıllardır beşiktaş içerisindeki keşmekeşden yararlanmış, isyan edip gidenleri sadece izlemiş ve başka hiçbiryerde çalışamayacağını bildiği için haline razı bir yardımcı antrenör bir koç bir geri menajer bir koç ama hep 1 ileri 2 geri beşiktaşı kullanmıştır
kullandıranlar beşiktaşı basketbolda boynu bükük bırakanlar utansınlar

ali dedi ki...

para bozuyor vefayı...

Bilge dedi ki...

BJK yönetimi koç olarak Phil Jackson'u özel uçakla getirip, diğer kalan herkese paralarını vermeyip kovarsa hiç şaşırmam!

vural dedi ki...

ergin ataman hayırlı olsun.

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Bence Ergin Ataman getirilsin, hemen Fenerbahçe ile bir kavga başlatsın. Üzgünüm ama bu yönetime başkası yakışmaz.

bahadır dedi ki...

doğru söyleyeni, dokuz köyden kovarlar gibi bişey olmuş,3M dolarlık takımdan mucize bekleniyor burak hoca bunu dile getirincede kovuluyor.burak bıyıktay2ın oynattığı basketbolu sevmiyordum ama gönderilmesi çok yanlış .

Luke dedi ki...

Eğer yerine Ergin Ataman gelmez ise (ki gelirse, büyük ihtimalle transfer sözü alarak gelecek, sonra da her mağlubiyet sonrası "henüz alışamadık, hakemler kötüydü" açıklaması yapacaktır), Bıyıktay'ın gitmesi BJKCC açısından bence harikulade bir karar. Bıyıktay'ın iyi bir menajer olması hatta iyi bir insan olması muhakkaktır ama henüz bir iyi coach olmak için çok ham ve bir o kadar da kendine (gereksiz yere) güvenli... Bence bu takıma koşan bir basketbol oynatabilecek Cem Akdağ harika bir seçim olabilir! Ayrıca, an itibariyle Allen Iverson da bu takımdayken, Avrupa ve ABD'den bile BJKCCye coach olmak isteyen yüzlerce isim çıkabilir. Eskilere geri dönmenin hiç alemi yok!

tlgylc dedi ki...

Sonunda.... bir fenerbahçeli olarak çok mutlu oldum bjk a hiçbirşey vermiyordu çok sığ bir koç bana kalırsa.umarım daha kaliteli bir koç gelirde ligin kalitesi artar :D:D

tuna54 dedi ki...

olması gereken oldu.çok bile geç kalındı.iyi adamdı,iyi konuştu demek yetmiyor.ergin atamanın gelme ihtimalinden dolayı muhalefet olmayada gerek yok.sen bu kadroyla eurocuptan gruptan bile çıkamıyorsan gerisi boştur.unutmadık son dakikalarda garip hatalarla maçları nasıl verdiğini.

quovadis dedi ki...

Ergin ATAMAN son BJK - GS maçındaydı ve twitterında maçla ilgili yorumlar yaptı ; art niyet aramıyorum ama bu maçın Burak BIYIKTAY'ın son şanslarından biri olduğu belliydi ve ne zaman böyle bir durum olsa o takımla adı, dedikodousu geçen veya geçmesede şöyle bir görüneyim diye maça giden işsiz antrenörlerinde olduğu bilinir.

pascal dedi ki...

Güle güle MERT VE DÜRÜST İNSAN Burak Bıyıktay.İnşallah bir müddet dinlendiktan sonra kulüp içinde yine aktif bir görevde bulunursun.
Ne bileyim altyapılar sorumlu başantrenöri gibi falan.
Gocunmadan kabul edeceğinede eminim.