12 Ocak 2011 Çarşamba

Erdemir: 64 - Beşiktaş CT: 66 (Son Saniyede Gelen Galibiyet)

Erdemir, Iverson da yokken yeniden direksiyonu ele geçiren Chatman'ı yoldan çıkartabilmek için Altan Erol'u görevlendirdi maçın başında. Skor anlamında kafa kafaya giden karşılaşmada dengeleri bozan detay, evsahibinin çeyrek sonunda yaptığı top kayıplarıydı. Bir ara farkı 7 sayıya kadar çıkartan siyah beyalılar, ilk çeyrek sonunda 15-20 öndeydi. Birbirlerini tutmakla görevli Chatman & Altan ikilisinden Chatman 8, Altan da 5 sayıyla ilk çeyreğin en skorer isimleri oldular. Beşiktaş'ta Ignerski üzerinden oynanan post-up oyunları, Ataman'ın Efes döneminde Thornton üzerinden oynadığı oyunların karbon kopyası gibiydi sanki.

İkinci çeyrekte Erdemir'in kısa süreli serilerine karşı, tüm soğukkanlılığı ile ve de zorlanmadan hücum eden bir Beşiktaş vardı. Farkı 10 sayıya kadar çıkartma noktasına gelen siyah beyazlılar, Eren Beyaz çeyrek başındaki ve Hakan Demirel'in ilk rallilerine verdiği cevabı devre sonundaki Hakan Demirel serisine veremeyince ilk yarı skoru 34-39 olarak netleşti. İkinci çeyreğe 9 sayı sığdıran Hakan Demirel, 11 sayı ile ilk yarının en skorer ismi olurken Beşiktaş Cola Turka'da skor Chatman, Cevher, Ignerski, Ogilvy dörtlüsünün omuzlarındaydı. İstatistiksel anlamda en ilginç detay ise ribaundlardaydı kuşkusuz. 20 dakikaya tam 12'si hücum olmak üzere 21 ribaund sığdıran Erdemir'e karşı, Beşiktaş'ın toplam ribaund sayısı sadece 10 idi. Bunların da sadece 1 tanesi hücum ribaundu idi.

Yeni devre kısır başladı. Erkan ve Ignerski'nin karşılıklı basketleri ile kopmadan, aynı çizgide gitti maç. Oyunun bu şekilde gitmesi elbetteki de Erdmir'e yaradı. Oyundan kopmadılar, tempoyu korudular. Kenardan gelen Altan Erol, tam da top kayıpları yapmaya başlayan Beşiktaş Cola Turka'ya karşı takımına önemli bir enerji verdi. Bulduğu 7 sayıyla önce skoru dengeledi, sonra da takımını maçta uzuuun bir aradan sonra öne geçirdi. Final periyoduna 51-51 eşitlikle girdik.

Barbour'un peş peşe bulduğu 5 sayı, evsahibini skorda 56-54 ile yeniden öne taşırken, takımı düşüş yönünde ivmelenmişken sahneye çıkan Chatman, siyah beyazlıları ayağa kaldırdı. İki üçlük, bir de turnike ile skoru 56-62'ye evirdi. Ancak pes etmeyen bir isim de Erkan Veyseloğlu idi. Sağ dipte kurduğu mancınıktan iki isabetli üçlük çıkartınca maç yeniden kafa kafaya geldi. James Thomas'ın aldığı hücum ribaundu ve bulduğu pota altı sayısı, bitime 21 saniye kala skoru bir kez daha dengelerken son top siyah beyazlılara kaldı. Takım olarak sadece 1 faulde olan Erdemir, rakibine 3 faul yapıp süreyi düzgün kullandırtmadı ama 3 saniyeye sığan son Beşiktaş hücumu Ogilvy'nin Thomas'ı geçip bitirdiği penetre ile sona erince maçı kazanan taraf konuk takım Beşiktaş Cola Turka oldu (64-66).

Erdemir'in son bölümde kaybettiği kaçıncı maç oldu bu bilmiyorum. Bir okutup üfletsinler bence takımı. Bugün Altan Erol'un performansı beni çok mutlu etti. Altan'a inanan, güvenen biriyim. Bu tarz orta veya alt sıra takımlarında verecek çok şeyi var Altan'ın. Enerji, savunma, penetre.. Beşiktaş cephesinde ise Iverson'ın yokluğunda yeniden birinci adam olan Chatman'ın moralinin ne derece yükseldiğini fark etmişsinizdir herhalde.

Önemli detay: Beşiktaş Cola Turka 40 dakika boyunca bir kez bile serbest atış kullanmadı.

Erdemir (64): Dalron Johnson 2 (4 ribaund- 2 asist), Altan Erol 12 (3 ribaund- 1 asist), Melih Yıldız (1 asist), Eren Beyaz 6 (2 ribaund), James Thomas 4 (16 ribaund- 2 asist), Antwain Barbour 11 (1 ribaund- 4 asist), Erkan Veyseloğlu 15 (1 ribaund- 1 asist), Hakan Demirel 13 (2 ribaund), Emre Ekim 1 (1 ribaund)

Beşiktaş Cola Turka (66): İsmail Çevik 2 (1 ribaund), Bekir Yarangüme (2 asist), Mustafa Abi 3 (3 ribaund- 3 asist), Cüneyt Erden (1 asist), Michal Ignerski 17 (1 ribaund- 4 asist), Mire Chatman 18 (7 ribaund- 4 asist), Cevher Özer 12 (6 ribaund- 1 asist), AJ Ogilvy 14 (6 ribaund)

12 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Ergin Bey , bu maç sonrasında "tesadüfi şekilde maçı kazandık" diye demeç verdi mi acaba ?

Adsız dedi ki...

Beşiktaş'ın maç boyu hiç serbest atış kullanmaması 1.lig'de rekor mu acaba? Erdemir için hiç shooting foul yapmamak eminim rekordur da :)

Mustafa Demir dedi ki...

Evet aynen de verdi. :))

murat ozen dedi ki...

@Johnny

Aynen öyle dedi Ergin Hoca. Şans yanımızdaydı ama kazanmayı hak ettik dedi.

Serdar dedi ki...

Beşiktaş mecburen Erdemir anlamsız bir şekilde dar bir rotasyonla oynadı. Her iki takımda da 30+ dakika alan beşer oyuncu var. Maç sonrası Erdemir koçu 39 dakika 50 saniye oynuyoruz son 10 saniyeyi oynuyamıyoruz dedi. Oyun kurucuları bu kadar yorarsan daha çok maç kaybedersiniz. Sahada adeta gezinen dalronu 22 dakika sahada tuttu, kenarda Berenti rotasyona sokmayarak guadları dinlendiremedi. Eren beyaz keza öyle. 23 de 6 üçlük atmışın...
Thomasın ribaund katkısı olmasaydı. 3. çeyrekte maç kopardı zaten. Erdemir için tehlike çanları çalmaya başladı.

Bilge dedi ki...

Bu Ogilvy'le Ignerski bayağı bir oyuncu yahu. İkisi aldı maçı gayet asılan bir Erdemir'e karşı..
BJK için lig yeni başlıyor, Erdemir için de öyle ama işleri zor alttaki bütün takımlar toparlandı.

roland deschain of gilead dedi ki...

@ serdar

abicim allah korusun oynatmasın o berent'i. marcus gidince hakan'ın iyi yedeklenmesi gerektiğini söylemiştim. bu maçta ilginç bir tercihle, normalde 3-4 oynattığı altan'ı 1 numarada ve hakan'ı yedeklemek için kullandı çok da güzel oldu. melih'i çok çok az kullandık acaba bir rahatsızlığı mı var? yoksa kesin 2 üçlük atardı.

Serdar dedi ki...

@roland
Haklısın berentin çember altına kadar giden gereksiz penetreleri var ama bunun yanında da şutlarıyla da bir tehdit oluşturabilir. Penetresiz set organizasyonunda kullanabilir, 1-2 sette şut attırıp bakabilirdi. Onu demek istedim.

roland deschain of gilead dedi ki...

@ serdar

keşke olsa da öyle bir şut tehdidi kullansak.
takımda melih dalron ve zaman zaman erkan dışardan boş şut aramak haricinde hücuma dahil olmuyorlar. hakan zaten iyi dış şut atıyor. bu aralar barbour da dışardan kaçak atıyor mücadeleye girmiyor hiç. yani bizim en son ihtiyacımız dışardan 2 şut daha atacak adam.
erkan altan ve barbour un daha çok potaya yönelmesi ve 16 ribaund alabilecek kapasitede bir james in hücumda pota altında bir şeyler üretebilmesi lazım. esas sorunumuz bu.

ukkan dedi ki...

Maçın son topunu izleyebileceğim bir link var mı?

strwind dedi ki...

@ukkan
http://www.youtube.com/watch?v=z2WTvKbGOXI

ukkan dedi ki...

Çok teşekkürler