22 Ocak 2011 Cumartesi

Erdemir: 75 - G.Saray C.C: 74 (Bu Kez Son Topta Kazanan Erdemir)

Hafta arasında İtalya'da uzatmalarda şanssız şekilde kaybeden G.Saray'da 3 ismin Ereğli'de forma giyemeyeceğinden bahsetmiştik. Bu üç ismin yer aldığı sakatlık listesine Tutku Açık ve Ermal Kuqo'nun da dahil olmasıyla birlikte Ereğli deplasmanından galibiyet çıkartmak hayli zorlaştı konuk takım için. Bu sezon son toplarda çokça maç kaybetmesine rağmen, özellikle evinde oyundan kopmadan, mücadelesini sonuna kadar yansıtan bir takım Erdemir. Bugün de öyle oldu tam olarak. Başabaş geçen ilk periyodun ardından 2. çeyrekte yaptığı hamleyle öne fırladı Erdemir fakat 2.yarının başında oyunu ve skoru dengelemeyi başardı sarı kırmızılılar. Mahmuti'nin riske etmek istemediği Ermal'ın da son bölümde oyuna girmesiyle birlikte biraz olsun rahatladı konuk takım ve karşılıklı basketlerle son ana kadar heyecan devam etti. Bitime 13 saniye kala, skor 74-74 eşitlendiğinde top ev sahibindeydi. Kenardan sokulan topta Erkan'ın sol forvetten yolladığı şut girmedi, maç boyunca olduğu gibi ribaundu aldı Thomas ama çok kolay pozisyonu bitiremedi. Seken topta Hakan Demirel'in şutunu engellemek isterken faul yapan Johnson, bu hatasıyla maçı veren isim oldu. Atışların ilkini sayıya çeviren Hakan, 2. atışı akıllıca kaçırarak süreyi bitirdi ve galibiyeti getirdi.

Rochestie-Jerry Johnson-Haluk-Rancik-Sertaç beşiyle parkeye gelen eksik G.Saray'da bütün isimlerin ötesinde Tutku'nun açığını kapatamadı bugün. Jerry Johnson, hızıyla fark yaratan isim olsa da son bölümde hücumda da sağlıklı kararlar veremedi. O anlarda Tutku'nun parkede olması çok şeyi değiştirebilirdi onlar adına. Arka arkaya gelen deplasmanların verdiği de bir yorgunluk var gibiydi sanki yüz ifadelerinde. Saydığım eksikler haricinde Andric de yalnızca 9 dakika süre aldı. Bu kadar eksiğin olduğu bir günde takımın önemli parçalarından Shumpert'ın 0-5 ile karavana atması da işleri daha da zorlaştırdı. Göksenin, Melih ve Sertaç gibi genç isimlere bolca süre verdi koç Mahmuti. Sertaç, kariyerinde ilk kez ilk beş başladı bugün. Fakat koçun bu 3 isimden de istediği performansı alamadığını düşünüyorum. Kuqo, son 6 dakika oyuna girdi ve arka arkaya yolladığı 6 sayıyla maçı yeniden ortaya getirdi ama onun da büyük özveriyle oynadığı ve ayağında bir sorun olduğunu eklemek lazım.

Erdemir cephesinde ise günün adamı Altan Erol oldu. Her zaman için savunmasıyla, enerjisiyle bildiğimiz bir isimdi Altan. Fakat bu yıl hücumunu da epeyce geliştirdi. Sezon başında Hacettepe Turnuvası'nda notlarımın arasına eklemiştim bu geliştirdiği yönünü. 20 sayıyla takımının en skoreri oldu ve önemli galibiyette aslan payını da kaptı. Thomas, hücumda yine yokları oynasa da 6'sı hücum olmak üzere çektiği 13 ribaundla, ki biri maç topuydu, boyalı bölgeyi yıpratan isim oldu. Kenardan gelen Barbour, yakaladığı her ters eşleşmeyi değerlendirerek 15 sayı yazdı. Bu takım için çok önemli bir değeri olan Erkan Veyseloğlu da üzerine düşeni yaparak 16 sayı-9 ribaund ile tamamladı maçı. Hakan Demirel de son bölümde alışık olduğumuz üzere oyundan düşse de galibiyet sayısıyla bu yazıda kendine yer bulan bir diğer Erdemirli.

Bu sezon son toplarda çok maç kaybeden ve Ereğli'de kaybettiği maçlarda da çift hanelerde fark yemeyen Erdemir, eksik yakaladığı ve iyi etüd ettiği rakibini mağlup etmeyi başararak kritik bir galibiyet aldı bugün. İyi oynayarak, mücadele ederek kaybediyorlardı. 5. galibiyetleri oldu ve ilk defa arka arkaya 2 maç kazandılar. G.Saray ise dar rotasyonunun ve Avrupa Kupaları'nda mücadele etmenin azizliğine uğradı bugün. Sıralamada üstünde yer alan 2 rakibinin karşılaşacağı haftada kazanmak iyi olacaktı onlar için ama sakatlıklar can sıkıcıydı. Buna rağmen maçı kazanma noktasına kadar geldiler ama Johnson'ın bitime 2 saniye kala yaptığı faul buna engel oldu. Johnson'ın maçı 19 sayı-5 asist-4 ribaund gibi oldukça tatminkar rakamlarla tamamladığı da söylemeliyim. Shipp döndüğünde kenara çıkacak isim Rochestie olacaktır. Ermal Kuqo'nun dediği gibi takımdaki herkesten 10 kat hızlı bir görüntüde Johnson.

Maç boyunca fazlaca düdük çalan, kontrolü elinde tutmak için düdüğü sıkça kullanan hakem üçlüsünün de maç boyunca her iki takımdan da bolca tepki aldığını söylemek lazım sanırım son olarak.

Erdemir (75): Lamar Johnson 2 (5 ribaund- 2 asist), Altan Erol 20 (1 ribaund), Melih Yıldız, Berent Kavaklıoğlu 3, Eren Beyaz, James Thomas 4 (13 ribaund), Antwain Barbour 15 (3 ribaund- 3 asist), Erkan Veyseloğlu 16 (9 ribaund- 2 asist), Hakan Demirel 9 (3 ribaund- 3 asist), Emre Ekim 6 (1 ribaund)

G.Saray C.C (74): Jerry Johnson 19 (4 ribaund- 5 asist), Melih Mahmutoğlu (2 ribaund), Göksenin Köksal 8 (1 ribaund), Preston Shumpert (3 ribaund- 2 asist), Taylor Rochestie 12 (4 ribaund- 2 asist), Luksa Andric 3 (1 ribaund), Radoslav Rancik 4 (1 ribaund- 4 asist), Haluk Yıldırım 10 (6 ribaund- 5 asist), Sertaç Şanlı 6 (4 ribaund- 1 asist), Ermal Kurtoğlu 12 (1 ribaund- 1 asist)

8 Yorum Yapılmış:

basketsever dedi ki...

Erdemir, son dakialarda çok maç kaybetmişti. Şimdi ise rüzgar tersine döndü son dakikalarda kazanmaya başladı.

Adsız dedi ki...

Normal bir sonuç diyorum. Sadece sert savunma ile sezon bitmez. Haluk Yıldırım ve sıradan yabancılar ile nereye kadar gidebilirsin ? Mahmuti ısrarla yıldız oyuncu almayarak kendi başarısını öne çıkarmak istiyor. Sezon sonunda muhtemelen başarısından bahsedemeyeceğiz.

Okan dedi ki...

Fenerbahce galibiyeti GSda tempralasma yaratti hafif. 3 mac kaybettiler bir anda. Eregli ve Ahmet Caki icin guzel bir sonuc oldu.

aslika dedi ki...

ahmet hoca oyuncularınla sen çok yaşa gs verdiğin ders çok iyi oldu.

gökay dedi ki...

tam bir hakem rezaleti fazla söze gerek yok

cenker dedi ki...

Yine Engin Kennerman, yine Galatasaray maçı, yine rezalet yönetim.Tesadüf değil herhalde...

sinan dedi ki...

engin kenerman öyle düüdkler çaldıki erdemir lehine maçı yorumlayanlar bile şaşırdı nerede faul diyerek.

tarski dedi ki...

altan'in hep olmasi gerektiginin altinda performans verdigini dusunmusumdur. evren buker kadar onemli bir oyuncu olabilir, hatta bence daha bile yetenekli. umarim bundan sonra boyle devam eder.