13 Ocak 2011 Perşembe

Ergin Ataman Röportajı (Sporx)

Sporx editörlerinden Sedat Balcı, geçtiğimiz hafta Beşiktaş Cola Turka'daki 2. dönemine başlayan Ergin Ataman ile sıcağı sıcağına doyurucu ve keyifli bir röportaj gerçekleştirmiş. Uzun olduğu kadar bilgilendirici ve nokta atışların yapıldığı röportajda altı çizilmesi gereken çok detay var. Özellikle 'doping' konusunda Ergin Ataman'ın ilk kez bu kadar uzun konuştuğuna şahit oldum.Bu güzel röportaj için Sedat Balcı'ya teşekkür ettikten sonra, röportajın ana hatlarını şöyle sıralayabiliriz.

- 'Eğer CSKA Moskova yönetimi, Dusko'dan sonra yine bir yabancı antrenör ile anlaşma kararı alsaydı ilk aday bendim ama kararları bu şekilde olmadı. Ayrıca iki İtalyan, bir Alman, bir Litvanya ve CSKA Moskova dışında bir kulüp için bekleme durumundaydım.' diyen Ergin Ataman, Beşiktaş'a imzası öncesinde bir İspanyol kulübünden teklif aldığını söylerken yurt içinden de Trabzonspor'un teklifi olduğunu doğruladı.

- Çok uzun zamandır Beşiktaş ile birlikte anılan ödeme sorunu ile alakalı soruya da 'Kaptan Cevher ile konuştum. Her yıl çeşitli dönemlerde bazı ödemelerde gecikmeler olduğunu söyledi. Ancak onlara, bugüne dek Beşiktaş'ta geçmiş yıllardan hiç paran kalıp kalmadığını sordum. Bana kalmadığını söylediler. Şu an bir gecikme olup olmadığını sordum ve 1-2 aylık bir gecikme olduğunu söylediler. Bu parayı alıp almama endişelerinin de olmadığını söyledi. Sonuçta karşınızda Beşiktaş Kulübü var. Şuna inandım ki Beşiktaş'ta kimsenin parası kalmaz ama 45 günlük gecikmeler olabilir ancak bu takımın performansına etki edemez. Belki bazı sonuçlar için bir bahane olabilir. Oyuncular sadece, gecikme de olsa bir belirginlik olsun istiyor. 45 gün gecikmeyle ödemeler yapılacaksa bunu bilmek istiyorlar.' şeklinde cevap vermiş koç.

- Yerli transfer konusunda Ender ve Cenk ile ilgilendiklerini ama Efes Pilsen'in doğal olarak bu transferlere yanaşmadığını açıkladı koç Ataman. Yabancı konusunda ise 'Kadroya muhakkak yabancı oyuncu almamız lazım. 6 yabancı oluruz bir tanesini tribünde tutarız. Hedefler büyüyünce takım yapısının da ona göre olması lazım. Ogilvy ile ilgili spekülasyonlar var. Kendisi benim en beğendiğim isimlerden. Daha 22 yaşında. Belki de kontratını uzatıp kendisiyle devam etmek istiyoruz.' şeklinde görüş bildirmiş. Ogilvy konusunu daha önce Twitter'dan da yazmıştı zaten.

- Iverson'ın transferi üzerine düşüncelerini açıklayan koç, onu Chatman ile birlikte ilk beş içinde başlatmayı düşündüğünü söylemiş lakin şanssız sakatlık haberi bozdu tabii bu planları.

- Rakocevic ile Iverson'ı kıyaslayan soruya ise o bildiğimiz üslubuyla cevap vermiş koç: 'Biri Rolls Royce diğeri BMW. En büyük sıkıntı, bir oyuncunun kendisini sahada takımın üstünde görmesi ve kendisi için oynamaya başlamasıdır. Başka bir kulübün oyuncusu hakkında artık konuşamam ancak Rakocevic konusunda herkes her şeyi gördü. Büyük oyuncu olmak başka, takım için büyük oyuncu olmak başka. Efes Pilsen'i çalıştırdığım dönemde, bu durumu göremediğim için Rakocevic ile teknik anlamda problemim oldu. Yoksa saha dışında kendisiyle hiç bir sorunum yoktu.'

- 'Benim olduğum yerdeki Beşiktaş'ın hedefi ligi 4. ya da 5. olarak bitirmek olamaz. Yönetimde bu konuda bir prensip anlaşmamız oldu zaten onların istediği de bu.' diyerek yine büyük oynamak niyetinde olduğunu da tekrar ifade etmiş koç.

- 'Antrenörler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olmama rağmen, kurum olarak yeterli mücadeleyi veremedik. Fikirlerimi hep cesurca söylediğim için ön plana çıkan kişi oldum ama birileri de bir şeyler söylemeli. Böyle bir yükselişimiz varken milli takım başında da bir yerli antrenör olmalı. Orhun Ene bizden biri.Tanjevic'ten sonra bir başka "viç"'i getirmekten vazgeçtilerini görüyorum. Bu da memnuniyet verici. Açıkçası Orhun Ene tercihine olumlu bakıyorum.' cevabı da Milli takım Orhun Ene birlikteliği sorusuna verilmiş cevabı.

- Halen tartışmaların sürdüğü 'doping' konusunda da içini döken Ergin Ataman'ın bu konuyla alakalı ilk kez bu kadar net konuştuğu, uzun görüşleri ise şu şekilde: 'Efes Pilsen Kulübü kendisine yakışır bir biçimde, bu doping olayında durumu iyi kontrol etti. Polemiğe girmeden tamamen hukuk çerçevesinde hareket ettiler. Efes Pilsen ve ben bunun kavgasını basın üzerinden yapmadık. Ancak beni yaralayan tek şey, sanki Efes Pilsen doping yapmış da bunu ben yaptırmışım gibi gösterilmem oldu. Bunun sonucunda da beni "dopingçi" ilan ettiler. Bu biraz psikolojik bir durum da olabilir. Sonuçta bir sene önce şampiyonluğu ellerinden aldık. Bunun sonucunda da kamuoyu bana karşı bir cephe aldı. Bu çamuru üzerime atmaya çalıştılar.


Orada, Kerem Gönlüm dışında Mario Kasun'da da aynı madde yüksek değerde çıksaydı kulüp ceza alırdı. Böyle bir şey olsa bile bir antrenör takım sporlarında oyuncularını nereye kadar kontrol edebilir? Bir antrenörünün, oyuncularına doping vererek şampiyonluğu kazanmak istemesi kadar abes bir şey olamaz. Bu kadar sıkı kontroller varken üstelik.

Öyle iddialar atıldı ki ortaya.. Ben o maddeyi getirip oyunculara vermişim dendi. 15 yıldır antrenörüm. Avrupa Şampiyonluğu ve Final Four'larım var. Böyle şeylerle asla uğraşmam. Efes Pilsen Kulübü de bir şampiyonluk için bunu yapmaz.

Taurasi madde kullanmış. Bundan Fenerbahçe Kulübü mü sorumlu? Oyuncuların parke dışındaki hayatlarını ne kadar kontrol edebiliriz. O dönem birileri, beni dopingçi ilan eden taraftarı susturabilirdi. Taraftar, kulüp yöneticileri, hakemler ve Federasyon'a hakaret ettiğinde oyun durur anons yaptırılır. O dönem, ne Federasyon yetkilileri ne hakemler, ne Fenerbahçe yöneticileri ne de Efes Pilsen yöneticileri buna bir tepki göstermedi.

Sonuç olarak ben de insanım ben de etkilenebilirim. Beni de eşim çocuklarım var tribünde. Neden bunları duymak zorunda bırakılayım! Ergin Ataman o dönem sadece, oyun kuralları içinde Fenerbahçe Ülker'i yenmek için mücadele etti.'

- Son olarak Efes Pilsen'in ufak tefek logo değişiklikleriyle bu süreci atlatması gerektiğini ve kulübün kapatılmayacağını düşünen koç, 'Efes Pilsen Kulübü artık kendi salonunu yapmalı. Bir kompleks yapıp daha çok halka ve o kompleksin bulunduğu semte hizmet etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun en basit örneği, İtalya'da Benetton Kulübü'nün yaptığı kompleks. Efes Pilsen'de bu güç var. Bu gücü soğutmak yerine bu işe daha fazla çekmenin yollarını aramak lazım. Tuncay Özilhan gibi basketbol aşığı bir işadamından daha fazla nasıl faydalanılacağı düşünülmeli.' açıklamasıyla da başka bir açıya çekmiş olayı ki hepimiz salon konusunda hemfikiriz sanırım.

- Son olarak Galatasaray'lı olduğunu açıklayan tecrübeli teknik adam, işin içine Aykut Kocaman'ı da katarak noktalandırmış röportajı: 'Gönlüm, Türk antrenörleri Avrupa'da görmek ve milli takımın başında bir Türk antrenörün olmasıdır. Hocalarımızı da kolay yıpratmayalım. Mesela herkes Aykut Kocaman'ı eleştiriyor. Sanki Aragones ondan daha mı iyiydi! Biz antrenörlerimizi desteklemeli onlar da kendilerini geliştirip Avrupa'da görev almayı hedeflemelidir.'

4 Yorum Yapılmış:

tuna54 dedi ki...

ne oldu siteye böyle.forumun en popüler insanına akşamdan beri bir tane bile yorum yok.ilginç.
ben şunu demek isterdim ergin hocaya,hocam madem bu kadar teklif vardı gitseydin bir avrupa takımına azıcık daha bekleyip.

Sarıkaya dedi ki...

Yorum isteniyor galiba?:-))

Yapsana yapsana, Ataman Modafili yapsana!:-))

Ha bi' de Fenerbahçe Ülker Saras'ı direk babasından istemiş, menejer felan kullanmamış!:-))

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Ergin Ataman delikanlı gibi söylese keşke Türkiye'de kalmamın tek amacı var oda Fenerbahçe.. ama nerde

Dombili dedi ki...

Hocaya hayırlı olsun, başarılı olmasını çok isterim.

Yalnız doping konusunda ne "açıklama" yapmış anlamadım, uzun uzun konuşmuş aynı Çoban Sülü gibi ama aynı onun gibi dediği hiç birşey yok.

Soru kısa ve net, aynı anda kurada iki kişide nasıl doping maddesi çıkıyor, bunu da mı Aziz Yıldırım koydu?