14 Ocak 2011 Cuma

F.Bahçe Ülker: 83 - Telekom: 68 (Fener'e 10 Dakika Yetti)

Haftanın açılış karşılaşmasında Sinan Erdem'de Türk Telekom'u ağırlayan F.Bahçe Ülker, Mirsad Türkcan'ın sakatlığı nedeniyle forma giymediği mücadelenin hemen başında Kaya Peker'in yerde kaldığı pozisyonda ensesine aldığı darbenin ardından maça devam edememesiyle uzun rotasyonunda eksik kaldı. Lavrinovic'in de mevcut form durumu düşünüldüğünde tehlikeli olabilecek bir eksiklikti bu. Türk Telekom, bu tür deplasmanlarda yıllardır alıştığımız üzere yine yüksek şut yüzdesiyle, iyi şekilde başladı ve bu sayede tutundu maça. 26. dakikayı tükettiğimizde skorbord 51-51 beraberliği işaret ediyordu. Takip eden 10 dakikanın skoru ise F.Bahçe Ülker lehine 25-5 şeklinde oluştu. Savunmanın canlandığı bu 10 dakikalık bölümde tam 5 oyuncusuyla sayı üreten sarı lacivertlilerde günün yıldızı Oğuz Savaş, bu seriye 10 sayılık bir katkı yaparken Emir Preldzic 6 sayı-2 asist, Ukic de şut kaçırmadan 5 sayıyla yardımcı oldu.

Bu rüzgar karşısında tutunamayan Telekom, bitime 3 dakika 76-56'ı görmemizin ardından önde baskı ve alan savunmasıyla oyun ritmini değiştirmeye çalıştı. Başarılı da oldular bunda. Bitime 30 saniye kala Adem Ören'in sol forvetten yolladığı şut girse fark 9'a kadar inecekti bu kısa sürede. Telekom'un savunmasızlık üzerine kurulu sen at-ben atayım modunda geçen 26 dakikanın ardından 10 dakikalık bölümde yalnızca 2 şut isabetine izin vererek maçı kopartan F.Bahçe Ülker'in bu son bölümde Mehmet Yağmur'un penetrelerini durduramaması ve yaşadığı konsantrasyon kaybı onlar adına günün ders çıkarılması gereken noktaları. O ana kadar maç Telekom'un istediği düzende işledi. Gereken anda savunma karakterini ortaya çıkartan F.Bahçe Ülker, 10 dakikada zorlanmadan fişi çekti. Mehmet Yağmur demişken, kariyer maçlarından birini oynadı bugün Mehmet: 23 sayı - 6 ribaund - 3 asist. 11'i ilk yarıdaydı bu sayıların. Takım halinde sindikleri dönemde ayakta kalabilseydi çok daha anlamlı olacaktı tabii bu rakamları. Ama o rüzgarda o da devrildi. Farkın 'e dayanmasının ardından arka arkaya bulduğu penetre sayıları yalnızca farkın 15'e inmesini sağlayabildi.

F.Bahçe Ülker cephesinde ise Kaya'nın 2. dakikadaki sakatlığının ardından hemen oyuna giren Oğuz Savaş, bu akşam Spahija ile birlikte gerçek pozisyonuna döndüğü sezonda en yüksek rakamlarına ulaştı: 26 sayı-10 ribaund-2 asist - 2 top çalma-3 blok ve 0 top kaybı. Muazzam bir maç çıkardı gerçekten. Ömer Onan, tamamı ilk yarıda 4/5 üçlükle olmak üzere 16 sayıyla 2. en skorer isim olurken Ukic ve Lavrinovic de 10'ar sayıyla çift hanelere çıkan diğer oyuncular oldu. 15.hafta geride kalırken Ömer'in %60 üçlük isabet yüzdesi de devam ediyor bu arada (4/6). Lavrinovic, yay gerisinden 0-3 ile karavana atmaya devam ederken çektiği 12 ribaund önemliydi. Not düşelim. Saras'ın 7 sayı-4 asist ile kapattığı akşamdaki asistleri de bildiğimiz gibi. Özellikle Oğuz Savaş gibi oyun aklı yüksek, bileği düzgün bir uzun için büyük şans onunla birlikte oynamak. Emir Preldzic'in maçın kritik bölümünde sorumluluk alarak sahneye çıkması da yine günün önemli notlarından biri. Onun gibi joker bir oyuncunun ses vermesi, yeniden form tutmaya başlaması çok önemli F.Bahçe Ülker için.

Ömer Onan'ın 16 sayıyla kapattığı devrenin ardından 2. yarıda sakatlığı nüksettiği için az süre alması ve Roko Ukic'in de 3. periyotta kenara geldiği pozisyonda koç Spahija'ya sinirlenmesi günün dikkat çeken noktalarıydı. Telekom'un uzunu Stiemsma'nın erken faul problemine girmesi de aynı şekilde.

F.Bahçe, 10 dakikalık bir oyunun yettiği karşılaşmada aldığı galibiyetle evinde oynadığı 8.lig maçını da kazanırken galibiyet sayısını 13'e yükseltmeyi başardı. Türk Telekom ise mevcut yapısıyla F.Bahçe Ülker'i deplasmanda devirebilecek bir takım olmadığını çok net şekilde hissetti bugün. 3 maçlık galibiyet serileri sonlanmış oldu bugün, toplamdaki 8 mağlubiyetleri bu. Haftaya Beşiktaş deplasmanı, ardından Olin ile içerde oynayacaklar. Zorlu bir seri onlar için.

Maçın hemen başında yere düştüğü pozisyonda kafasını yere çarpan Kaya Peker, devre arasına kadar benchteydi. Mide bulantısı nedeniyle devre arasında hastaneye kaldırıldı. Kontrol amaçlı olduğunu tahmin ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimizi iletelim kendisine, ciddi birşey değildir umarım.

F.Bahçe Ülker (83): Roko Ukic 10 (4 ribaund- 3 asist), Ömer Onan 16 (1 asist), Darjus Lavrinovic 10 (12 ribaund- 1 asist), Sarunas Jasikevicius 7 (4 asist), Kaya Peker, Oğuz Savaş 26 (10 ribaund- 2 asist), Tarence Kinsey 2 (4 ribaund- 2 asist), Can Mutaf, Marko Tomas 4 (1 ribaund- 1 asist), Emir Preldzic 8 (3 ribaund- 3 asist)

Türk Telekom (68): Kzell Ray Wesson 11 (6 ribaund- 1 asist), Sani Becirovic 8 (2 ribaund- 1 asist), Rasim Başak 2 (3 ribaund), Mehmet Yağmur 23 (6 ribaund- 3 asist), Adem Ören 6 (1 ribaund), Jan Jagla 8 (4 ribaund- 1 asist), Yunus Çankaya 5 (2 ribaund- 2 asist), Gregory Stiemsma 2 (1 ribaund)

4 Yorum Yapılmış:

arif dedi ki...

İlk yarı 40 sayı yedik‚ ikinci yarı savunmayla birlikte son 3 dk kalana kadar sadece 16 sayı yedik 56 sayıda kaldılar ondan sonra savunma oyun gevşeyince bu skor ortaya çıktı.

Sanki Saras´ın gelişi Emir´i etkilemiş gibi çok güzel asistler yapıyor‚ şu maçta Saras olmasaydı kaybederdik muhtemelen Ukic ritim tuttaramadı, o periyotları Greer ile oynamayı düşünemiyorum.

Adsız dedi ki...

TT, Mehmet Yağmur'un 23 sayı attığı bir maçta 15 sayı fark yiyorsa kendini camdan atsın...

erhan dedi ki...

kardeş esas memoya kaldıysa bu takım esas onu düşünmek lazımm ve ceyhun altaya noldu, esamesi okunmuyo:S
hocamda 8 oyuncuyla oynamış:S

ali dedi ki...

telekom yabancı trnasferı yapıcaktı hanı gundemde el amın vardı