9 Ocak 2011 Pazar

G.Saray C.C: 63 - Olin Edirne: 70 (Muazzam Savunma, Muazzam Galibiyet)

Pazar programının açılış maçında son haftaya 2 derbi galibiyeti sıkıştıran ve arka arkaya 8 maç kazanan G.Saray ile Edirne'den ciddi sayıdaki taraftarıyla birlikte gelen Olin Edirne karşılaştı. Ligin iki sistem takımının mücadelesinde salonun her iki takım taraftarlarınca doldurulması da maç öncesinin en önemli güzelliğiydi. Sonuçlardan bağımsız olarak sistemine sadık kalan ve savunmayı ilk planda tutan iki takımın karşılaşması beklenildiği gibi sert ve bol mücadeleli geçti. 18-18 beraberlikle geçilen ilk periyodun ardından 2. periyodun son 6 dakikasındaTutku Açık'ın yönetiminde(5 asist) Andric ve Shumpert'ın arka arkaya sayılarıyla 16-5'lik bir seri yakalayarak soyunma odasına 37-29 önde girdi sarı kırmızılılar. Maç başında Seibutis'i Göksenin ile savunma niyetinde olan koç Mahmuti'nin planı ilk 20 dakika itibariyle işledi ve Litvanyalı devreyi 1-5 isabetle yalnızca 2 sayıyla kapattı. Tutku Açık'ın 2-2 üçlük ve 5 asistiyle oynadığı 20 dakikanın son diliminde kontrolü eline almayı da başardı ev sahibi.

G.Saray'ın özellikle Abdi İpekçi'de oynadığı maçlarda oyunun belirli bir sekansında savunmayı sertleştirip, ciddi seriler yakaladığını ve maçları kopardığını biliyoruz. 22. dakika geride kaldığında skor 41-31 ev sahibi lehineydi ve fark da ilk kez çift hane sınırına gelmişti. Bu noktada Olin'in göstereceği direnç çok mhimdi. Skorborda hiç bakmadan kendi doğrularını yapmaya devam ettiler onlar. Ne bir acele atış, ne de savunmada bir gevşeme, kaytarma gördük. Aksine savunmayı insanüstü bir boyuta çektiler. Bunun aksine G.Saray da doğru şutları bulmasına rağmen isabet sağlayamadı. İçerden çıkan 1-2 top da ortalığı iyice kızıştırırken G.Saray'ı bu sezon ilk kez oyun aklını yitirmiş bir vaziyette gördük. Acele şutlar, sistem dışında hücum etmeler izledik arka arkaya. Olin Edirne ise sakinliğini korumayı başardı. İlk yarının suskun ismi Seibutis, Rochestie'nin savunmasında saymaya başladı. Son haftaların formda ismi Seth Doliboa da kritik hücum ribaundları ile ona destek oldu. Bitime 2.30 kala, süre dolarken Seibutis'in yolladığı üçlük skorborda 65-53'ü yazarken son 15 dakikanın skoru da 34-12 konuk takım lehine oluştu. Ki bu muazzam bir seri gerçekten. Hem hücumda hem savunmada büyük gayret göstererek ve G.Saray'ın tüm oyun dinamiklerini bozarak elde edilmiş, emek verilmiş bir seri. bu 34-12'lik seride Seibutis 14, Doliboa 7 sayıyla oynarken Erdal Bibo ve Caner Ercan'dan da şut kaçırmadan 10 sayılık bir katkı geldi.

Bu dakikadan sonra aldığı maçı vermek için çokça da çabaladı Edirne temsilcisi. Top çıkartırken üstüste yapılan 2 kayıbı Tutku'nun elinden 5 sayıyla cezalandıran G.Saray, son 18 saniyede farkı tek baskete çekmeyi başardı (63-66). Ginevicius, serbest atışları sayıya çevirip maç boyunca yerinde duramayan koç Gökhan Taştimur'u rahatlatırken Seibutis de vurduğu son smaçla skoru belirledi: 70-63. 2.yarıda 5-7 isabetle 16 sayı üretirken 18 sayı- 5 ribaund- 4 asistle tamamladı maçı. Ortaya koyduğu karakter ise hepsinden önemliydi. Dans eşi Samardziski'nin tamamı ilk yarıda ürettiği 10 sayı, Seth Doliboa'nın 15 sayı-11 ribaundu ve Erdal Bibo'nun kritik 8 sayısı da Olin cephesi adına hücumdaki önemli notlardı. İşin savunma sahasında ise isim ayırtetmek ayıp olur diye düşünüyorum. Hepsi ciddi bir savaş verdiler bugün ve G.Saray Cafe Crown'un 8 maçlık galibiyet serisine son vererek önemli bir deplasman galibiyeti koparmayı başardılar.

2.yarıda 9'u serbest atış çizgisinden olmak üzere yalnızca 26 sayı üretebilen G.Saray'da ise bazı defolar çok daha net hissedildi bugün. 4 kısa, iki guard, alan savunması..Hepsini denedi koç Mahmuti fakat istediği verimi alamadı bir türlü. Shipp'in 20 dakika sahada kalıp yalnızca 2 sayı üretmesi de kritikti. Asıl mühim olan ise 2.yarıdaki 5 asist/ 10 top kaybı oranı. 40 dakika toplamı ise tam 19 top kaybı ve ciddi bir kısmı Edirne ekibinin baskısıyla oluştu. Ev sahibinin 15 kez gittiği çizgiye tam 26 kez gidip, oradan 17 sayı çıkartmak da kritikti Olin Edirne adına. Olin Edirne'nin farklı geriye düşmesine rağmen sistemini bozmayarak savunma menşeili yarattığı rüzgar karşısında tutunamadı sarı kırmızılılar. Ve Abdi İpekçi'deki galibiyet serilerini bitirdikleri gibi liderliği de kaptırmış oldular bu mağlubiyetle. Son 4 maçında 3. galibiyetini elde eden ve İzmir'de de galibiyeti son topta kaçıran Olin Edirne'nin toplamdaki 8. galibiyeti bu. O da ayrı bir yazı konusu gerçekten. Büyük iş başardılar bugün.

Son olarak, Erdal Bibo'nun maç sonunda Spormax mikrofonlarına 'Bizim maçlarımızı yayınlamadığınız için görmüyorsunuz ama..' ayarı da muazzamdı, atlamayalım.

G.Saray Cafe Crown (63): Josh Shipp 2 (6 ribaund- 2 asist), Göksenin Köksal, Preston Shumpert 11 (1 ribaund- 2 asist), Taylor Rocheste 6 (5 ribaund- 2 asist), Tutku Açık 14 (1 ribaund- 5 asist), Luksa Andric 7 (4 ribaund), Radoslav Rancik 4 (2 asist), Haluk Yıldırım 2 (5 ribaund- 2 asist), Evren Büker 3 (2 ribaund- 1 asist), Sertaç Şanlı 2 (2 ribaund), Ermal Kurtoğlu 12 (3 ribaund)

Olin Edirne (70): Can Akın 7 (1 ribaund- 4 asist), Erdal Bibo 8 (1 ribaund- 1 asist), Vidas Ginevicius 4 (1 ribaund- 2 asist), Renaldas Seibutis 18 (5 ribaund- 4 asist), Caner Ercan 5 (1 ribaund), Ahmet Kaplan, Predrag Samardjiski 10 (8 ribaund- 2 asist), Reha Öz 3 (1 ribaund), Seth Doliboa 15 (11 ribaund- 1 asist), Davud Kamer (2 ribaund)

13 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Gerçekten, çok yerinde bir başlık olmuş bu maç için. Değinmek istediğim konuya da son paragrafta yer vermişsiniz zaten.

Tofaş maçından sonra Gs'ye karşı sürpriz yapabileceğimizi düşünüyordum. Bunu sürpriz diye nitelendirmem de, ilk hafta Mersin maçından sonra, deplasmanda istenen çizgide basketbol oynamadığımızdan kaynaklıydı. Yoksa Mimar Sinan'da ateşli taraftarımızla birlikte zaten maçlarımızı rahat kazanıyorduk.

Bence en önemli nokta, olası bir play-off eşleşmesinde Galatasaray'a karşı avantaj sağlayabilecek olmamız. Tabi onları da Mimar Sinan'ın parkelerine gömme koşuluyla.

Tebrikler Edirne

Saygılar.

Mental dedi ki...

Muhteşem bir sonuç.. Evet alkışlar bu hafta Koca Yürekli Hoca Koç Gökhan Taştimur ve onun değerli oyuncularına..Ligin liderini yerinden eden bir galibiyet.. Hem de deplasmanda kazanılan ve 10 sayı geriden gelerek kazanılan büyük bir zafer.. Bu hiç kolay değil bu maçın teknik ve taktik yorumlarını bir kenara bırakıyorum. Bu gün kazanılır yarın kaybedilir bunların hepsi basketbolun içinde var olan şeyler..

Ben asıl bu galibiyetten ziyade Olin Edirne'nin kısa zamanda ne denli büyük işler yaptığını ifade etmek istiyorum.Bu takım ve Edirne şehri Koç Gökhan Taştimur'un geçen sene takımın başına gelmesiyle birlikte ilmik ilmik oya işler gibi bir basketbol takımı ve basketbol şehri olmuştur. Edirne halkının gerçek bir avrupa şehri olduğunu gerek bu maçtaki seyircileri ve gerekse Edirne'de Mimar Sinan salonunu dolduran ve centilmence takımını destekleyen şehrin o naif insanlarıyla hep birlikte gördük. Basketbol bir kültürdür diyoruz ve bu kültür öyle kolay bir şey değildir.

04 Kasım 2009 tarihinde kendi kurmadığı bir takımla 2. ligten Olin Edirne'yi alacaksın sonra kendi sistemini oturtmak için mücadele vereceksin, kimsenin favori görmediği bir takımı 4'lü finallere taşıyacaksın ve ardından bileğinin hakkıyla 1.lige çıkaracaksın. Yeterli mi elbette değil Mimar Sinan salonunu yeniden yaratacaksın ve görenler bile "hadi canım bu kadar da olmaz " denilen bir hale getireceksin.. Sonra kısıtlı bir bütçeyle yürekli oyuncu arayıp bulup sonra da onları zaferlere inandıracaksın.. Ardından seyircileri parasıyla bilet aldırıp tribünleri full çekeceksin, kulübün mali yapısını düzenleyebilmek ve kendi ayakları üzerinde duran bir kulüp oluşturmak için forma , reklam vb gelirleri oluşturacaksın..Koç Gökhan Taştimur'un kendiside dahil olmak üzere tüm teknik kadro ve oyunculara kombine kartlarını ücret ödeterek profesyonelleştireceksin..Bunlar her baba yiğidin yapabileceği işler değildir.. Bence Koç Gökhan Taştimur ve Edirne şehri artık basketbol adına bir bütün olmuştur..

Bu işlerin başarılmasında başta Olin Yağlarının sahibi Edip Bey'in Koç Gökhan Taştimur'a çok büyük desteği vardır. Ayrıca yönetim kurulundaki bir çok değerli idarecinin Gökhan Hocanın yapmak istediklerine verdikleri destek yadsınamaz bir gerçek en zor anlarda ateşten gömlek giyip yanında oldular.. Eğer birde bu şehre 5.000 kişilik bir spor salonu yapılması durumunda kulübe resmen herhangibir ilave maddi destek olmadan her yıl başa oynayan bir takım oluşturmak Gökhan Hoca için zor olmasa gerek.. Bu konuda Edirne'nin mülki makamlarının da desteği gerekmektedir. 1. lige çıkarken siyaseten verilen sözler çabuk unutulmuş.. Birçok mülki makam ve belediye salon için destek sözü verdi.. Asıl zafer o salon kurulduğu zaman olacaktır...
İşte Olin Edirne'nin gerçekleri.. Allah yolunuzu daima açık etsin.. Daha nice büyük zaferlere KOCA YÜREKLİ HOCAM..

sinan dedi ki...

GS çok kötü oynadı yani bence Olin muazzam bir savunma yaptığını düşünmüyorum bomboş atışlarda çemberi dövdüler.

Adsız dedi ki...

Kesinlikle sürpriz sonuç değildir. Sadece attırmamaya odaklı ve oyun sıkıştığında bireysel yetenekleriyle ortaya çıkacak bir oyuncuya sahip olmayan GSCC için olası bir kaza gerçekleşti.

Mahmuti çok iyi bir koç olabilir ama tüm sezon takımının savunma motivasyonunu üst düzeyde tutarak başarıya ulaşamaz. Takıma ısrarla sivrilecek bir hücumcu almadı ve almıyor...

Ozan Kartal Kaya dedi ki...

sert savunma yapan disiplinli sistem takımlarının birbirleriyle oynadığı maçları seyretmeye bayılıyorum. iyi hücumdan ziyade iyi savunma bana daha çok zevk veriyor nedense izlerken. iyi savunmalı, düşük skorlu ve yakın giden maçları izlemeye bayılıyorum. bu maçı da haftalardır bekliyordum, hatta bir trakyalı olarak olin taraftarlarının arasında izlemeyi de düşünmüştüm, ama izleyemedim malesef. çok uzun zamandır bir maçı kaçırdığım bu kadar üzülmemiştim diyebilirim...

Aliesn dedi ki...

Ben bir besiktaslı olarak bu sene galatasaryın basketbolunu kutluyorum ancak gecen sene rancik her macta ort.15-20 sayı atıyodu bu sene ne hikmetse 5-10 sayı bunun nedeni istedigi pasları alamıyormu yada orda ermal ve andric oldugu icinmi ?? bizde oglivy ve cevher ondan kat kat iyidir bence ve olini tebrik ederim gercekten bu sene süperler senye daha iyi olucaklar banvit gibi hayırlısı diyorum..

cesur dedi ki...

bırakın allah aşkına bu mütevazi takım yalanını... sadece seibutis in aldığı paraya renault,erdemir,antalya, bornova gibi takımlar 4 er tane siyahi yabancı oyuncu alıyorlar. sezon öncesi kampını italya da yapıyorlar sonra mütevazi takım...

Mental dedi ki...

@Cesur

Seibutisin aldığı rakamı bilmiyorum ama sen madem tüm takımların kimi ne kadara aldığını biliyorsun bu durumda sanırım menejersin.. Ne o yoksa Gökhan Hocaya oyuncu pazarlayamadığın için mi bu denli hırslısın siyahi oyuncuların fiyatlarınıda bildiğine göre elinde bayağı tapon oyuncu kalmış:))) yada bir diğer yaklaşımda bulunayım..İşsiz kalmış koçmusun?! hani baktın Edirne güzel şeyler yapıyor acaba birilerini ekmeğinden edip birşeylere nasiplenirim diyemi düşünüyorsun? Hadi bir yaklaşımda daha bulunayım.. Bir takımın koçusun ve dünya para harcattın kulübe.. Yöneticilerde seni sıkıştırmaya başladı dedikodu çıkmaya başladı hakkında..:)) Ama sana kapak olsun Olin Edirne'nin toplamda harcağıdı ve sezon sonuna kadar harcayacağı tüm para 16 takımlı ligte sondan ya 3 yada 4. dür. Nerden mi biliyorum.. :)) O da bana kalsın:)))

engin Karsiyakali dedi ki...

walla mactan sonra bıletımı aldım haftaya olın edırne macını yerınde ızlemeye karar verdım super olur bence

basketsever dedi ki...

GS Cafe galibiyeti deplasman fobisini üstümüzden atmak için de iyi bir fırsat oldu.
Bundan sonra heryer Edirne.

Emre dedi ki...

Mahmuti Rancik'e takmış. Elindeki şu kadroda Rancik sahada 15 dk kalabiliyorsa bu işte bir yanlışlık var.

Sinan Doğan dedi ki...

Bekliyordum bu yenilgiyi çünkü bir yerde patlıcaktık. Hucumda ki tıkanıklıklar endişe veriyor bunları kazanırkende söylüyorduk. Edirne takımını tebrik ederim.

playmaker dedi ki...

cesur rumuzunla yazı yazıyorsun fakat rumuzu kirletme , amacın ne sebu nun fiyatını yazdA ÖĞRENELİM ama dört tane amerikalı alınmassa ve ispatlayamassan müfterisin ha kabül mü.ceeeeeeeee