13 Ocak 2011 Perşembe

G.Saray MP: 64 - Halcon: 81 (Cimbom İhtimal Hesaplarında)

Kadınlar Euroleague'de kalan son 2 maçını evinde oynayacak G.Saray Medical Park'ın bu fikstürdeki ilk konuğu İspanyol Halcon Avenida takımıydı. Şu ana kadar deplasmanlarda çok ilginç sonuçlara imza atmasına karşın evini savunmaya devam eden ve Abdi İpekçi'de henüz maç kaybetmeyen G.Saray, konuk takımın hızlı hücumu kusursuza yakın oynadığı ilk periyodu 23-8 geride kapatmasının ardından tüm maç rakibini kovalayan taraf rolüne büründü. Zaman zaman ciddi serilerle farkı kapatıp oyunu dengelemesine karşın skorborda dengeyi bir türlü yansıtamadı sarı kırmızılılar. Halcon'ın kadınlarda son zamanlarda gördüğüm en iyi transition hücum takımı olduğunun altını çizmem lazım. 81 sayı-24 asist bunun en iyi göstergesi zaten. Maç içerisinde o kadar çok 3'e 1 pozisyonu yarattılar ki, 3. çeyrekte farkın 4'e kadar indiği dönemde Augustus-Fowles ikilisinin kenara gelmesiyle aynı hücum sistemiyle yeniden bir seri yakalayarak maçı noktaladılar. Bunun ardından son periyot da sonucun belirlenmesi için oynandı diyebiliriz.

Transition hücumu kusursuza yakın oynamaları kadar sezon başından bu yana G.Saray'ın Fowles'ı efektif kullanamamasına nazire yaparcasına Erika De Souza'yı da bir o kadar verimli kullandılar. Önemli bir noktaydı, fark yarattı. 89 doğumlu Alba Torrens ise maça imzasını çakan isim oldu. 1-2 sene içerisinde gelebileceği noktayı tahmin etmek güç değil. Zirvenin yeni ismi olması çok çok muhtemel. Maçı salondan izleyenlerin söylediğine göre, ısınma esnasında bir de smaç basmış genç İspanyol.

Bu mağlubiyetle birlikte gruptan çıkma şansını artık Tarbes'ın eline bıraktı G.Saray. Bugün evinde Spartak Moskova'yı ağırlayacak olan Tarbes'ın kalan 2 maçında bir yenilgi alması lazım. G.Saray'ın da her koşulda haftaya İstanbul'da oynayacağı Prag maçını kazanması gerekiyor. Şu bütçenin şu noktada ihtimal hesapları yapmak durumunda kalması inanılır gibi değil. Parkede oynanan oyundan, işin teknik kısmından ziyade takımın havasında ve iletişimde bir problem var gibi gözüküyor artık dışarıdan. Takım olamamak, o havayı bir türlü yakalayamamak can sıkıcı boyutlarda. Ligde rakiplerin durumları bunu görmemizi engelliyor belki ama Avrupa arenasında tablo daha da netleşiyor. Son periyotta maçın bırakılması, savunmada el dahi kaldırılmaması da mental bir sorunu işaret ediyor bana kalırsa. Grup aşaması tamamlandığında daha detaylı bakarız son durumlara, fakat tünelde ışık belirtisi yok şu anda. Son 16'a kalabilmek yeterli bir sonuç olacaktır kesinlikle.


G.Saray Medical Park (64): Tuğba Palazoğlu 4 (2 ribaund- 3 asist), Donneka Hodges 5 (1 ribaund- 2 asist), Yasemen Saylar 2 (1 asist), Yasemen Saylar 2 (1 asist), Bahar Çağlar 3 (3 ribaund), Işıl Alben 2 (6 ribaund- 2 asist), Gintare Petronyte 5 (4 ribaund), Melisa Can 12 (5 ribaund- 2 asist), Nihan Anaz 4 (2 ribaund- 1 asist), Seimone Augustus 15 (4 ribaund- 3 asist), Sylvia Fowless 12 (12 ribaund)

Halcon Avenida (81): Anke De Mondt 8 (3 ribaund- 2 asist), Belinda Snell (1 ribaund), Silvia Dominguez 2 (2 ribaund- 12 asist), Alba Torrens 24 (4 ribaund- 5 asist), Anna Montanana 17 (1 ribaund- 5 asist), Erika De Souza 18 (11 ribaund), Sancho Lyttle 12 (8 ribaund)

1 Yorum Var:

aytunc dedi ki...

sezon başında bu grubu birinci sırada bitirir diyenlerden hiç ses seda yok nedense...