4 Ocak 2011 Salı

G.Taştimur: Artık Deplasmanlarda da Kazanmalıyız

Tofaş karşısında aldığı farklı galibiyetle ligdeki 7. galibiyetine ulaşan, bu 7 galibiyetin 6'sını iç sahada alan ve Edirne'de sadece Beşiktaş Cola Turka'ya boyun eğen Olin Edirne'de baş antrenör Gökhan Taştimur, haftasonu İstanbul'da oynayacakları G.Saray Cafe Crown maçı öncesinde genel bir değerlendirmede bulundu. Artık deplasmanlarda da kazanmaları gerektiğinin altını çizen Taştimur'un açıklamalarını şuradan okuyabilirsiniz.

'Son 5-6 haftadır gösterdiğimiz performansımız ile sezon başında planladığımız basketbol programımızı ciddi bakımdan aşmış gözüküyoruz. Bu özellikle kendi sahanızda oynadığımız maçlarda daha da net bir biçimde yansıyor. Basketbol programımızın, özellikle savunma ile olan kısmının bu kadar kısa sürede aşılabileceğini, oyuncularımın buna bu kadar çabuk konsantre olabileceklerini açık söylemek gerekirse, beklemiyordum. Savunmanın ne kadar meşakkatli bir iş olduğu, savunma anlayışının, felsefesinin ortaya çıkarılıp, oturtmanın ne kadar zaman aldığı bir gerçektir. Ama biz, teknik heyeti, oyuncusu, yönetimi, idari heyeti, tüm çalışanlarıyla, yani kimyası doğru, hedefleri ortak olan bir kadroyla bu kadar kısa sürede çok önemli mesafeler kat ettik.

Sezon başında da söylediğim gibi, sezon sonuna kadar kendi basketbol anlayışımızın inşası kesintisiz olarak devam edecektir. Hedefimiz gidebildiğimiz yere kadar gidebilmektir. Bu boş bir söylem değil, hedefi olan, amacı olan bir söylemdir. Evet hedefimiz gidebildiğimiz yere kadar gidebilmektir. Biz bu gücü kulüp yapımızdan, taraftarımızdan, şehrimizin takımımıza sahip çıkmasından alıyoruz.
Taraftarımızın, tüm Edirnelilerin özellikle kendi sahamızda oynadığımız maçlarda basketbol takımımıza kucak açması, tüm şehrin en az bizler kadar heyecan duyması açıkçası bizim işimizi kolaylaştırıyor. Onlara teşekkürü bir borç biliyorum. Çok uzun olmayan bir gelecekte Edirne’nin gerçek bir basketbol şehri olacağına yürekten inanıyorum.

Şimdi önümüzde, aşmamız gereken bir sorunumuz var. Artık esas önemli olan deplasman galibiyetlerine başlamamız ve bizim üstümüzdeki takımlarla aynı mücadeleyi vermektir. Bunun için de, Pazar günü İstanbul’da oynayacağımız Galatasaray Cafe Crown maçına en iyi şekilde hazırlanmaya gayret gösteriyoruz. Galatasaray Basketbol Takımı, benim şahsi düşünceme göre, kendi basketbol düzen ve disiplinini ortaya koymuş, takım hüviyetini kazanmış, çok saygı duyduğum bir takım. Zaten bu hüviyetlerinin karşılığını da lig liderliğine oturarak almış bulunuyorlar. Ciddi bir şekilde hazırlandığımız Galatasaray Cafe Crown maçı umarım herkesin keyif alacağı, seyir zevki yüksek bir maç olur.


Son olarak taraftarlarımıza seslenmek istiyorum. TOFAŞ maçındaki, özel güvenlik ve resmi güvenlik güçleri ile az sayıda taraftarımız arasında yaşanan gerginlik kimseyi üzmesin. Bizler hep beraber, en başta ben Gökhan Taştimur, taraftarlarımız, sporcularımız, yöneticilerimiz, saha görevlilerimiz, özel ve resmi güvenlik güçlerimiz, Mimar Sinan Arena’daki 2000 kişi yapmamız gereken işleri öğrenme aşamasındayız. Her maç bir önceki maça göre neler yapmamız gerektiğini bir aşama daha öğrenmiş oluyoruz. Biz basketbola yeni bir vizyon getirme iddiasında olan bir kulübüz. Kulüp yapımızla, basketbol takımımızla, taraftarımız ve seyircimizle basketbolda örnek bir marka yaratabilmenin uğraşısı içindeyiz. Bunun için de hem yapıyoruz, hem yaşıyoruz, hem de hep birlikte öğreniyoruz.
Hem bizim Olin Edirne olarak, hem de Türkiye Basketbol Federasyonu’nun küfür ve kötü tezahürata karşı tavizsiz bir tutumumuz var. Bizim bu konudaki hassasiyetimiz bazen hem özel hem resmi güvenlik güçleri üzerinde hassas etki yaratabiliyor ve onlar da neye müdahale edip neye müdahale etmeyecekleri konusunda ikilem yaşayabiliyorlar. Onlar da bunu öğrenecekler. Taraftarımız da hakemleri ve karşı takım oyuncularını nasıl kontrol altına alabileceklerini zaman içinde daha iyi öğrenecekler. Hepimizin zaman içinde tecrübesi artacak. Hepimizin bu konuda bir birimize zaman tanımamız gerekiyor. Hepimiz yeniyiz, ama Mimar Sinan’da ki herkes gibi güvenlik güçlerimizin de nasıl sevindiklerini ben onların gözlerindeki pırıltıdan görebiliyorum.

İnancım tam dır ki; Abdi İpekçi’ye gelecek taraftarlarımız, orada da bizim vizyonumuza uyumlu bir tavır içinde olacaklar ve takımlarını en iyi şekilde destekleyeceklerdir. Hafta sonunda İstanbul’da Galatasaray Cafe Crown ile oynayacağımız maçta da bu güzel resmi görmek beni çok memnun edecektir. Tüm taraftarlarımıza, Mimar Sinan Arena’da görev alan herkese TOFAŞ maçında gösterdikleri performanstan ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum.'

1 Yorum Var:

Mental dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum.. Oyuncularında bu inanca sahip olduğuna %100 inanıyorum.. Olin Edirne bu yılın flaş takımı olmaya aday ve bence 5 veya 6. lık neden olmasın..Oyuncuların hepsi kapasiteli yeterki koçlarına inansınlar ve basketbol oynasınlar..