19 Ocak 2011 Çarşamba

Kadınlar Euroleague'de F.Bahçe-G.Saray Eşleşmesi

Diana Taurasi ve Penny Taylor'ın takımdan ayrılmasının ardından koç Ratgeber'in deyimiyle 'denizde fırtınanın ortasında kalan' F.Bahçe, Ekaterinburg'u 82-75 mağlup ederek grup aşamasını namağlup tamamlayan tek takım oldu ve TOP-16 öncesi oluşturulan sıralamada liderliğe oturdu. Bir maçın ötesinde anlamlar taşıyan bu mesaj maçında önemli bir karakter koyarak, üstelik 3.çeyrekte rakibine 47-46 ile ilk kez geçilmişken, ayağa kalkmayı başaran F.Bahçe'nin galibiyeti tüm Avrupa'ya da önemli bir mesaj oldu. Angel McCoughtry'nin yürekli oyunu ve Matovic'in muazzam enerjisi günün kritik performanslarıydı. Bu sezon Euroleague'in hayalkırıklığı olarak nitelendirebileceğim G.Saray ise gruptaki son maçında 'tek yol galibiyet' parolasıyla çıktığı Prag karşısında ilk 5 dakikanın ardından kontrolü eline alarak Fowles'ın 11/15 isabetle 26 sayı üreterek yıldızlaştığı maçta 4. galibiyetini alarak 16. sıradan bir üst tura çıkmayı başardı.

1-16, 2-15 şeklinde eşleşmelerin gerçekleştirildiği TOP-16'da iki temsilcimiz eşleşmiş oldu böylece. 3 maç üzerinden oynanacak seride 2 galibiyete ulaşan taraf turu geçen takım olacak. Ev sahibi avantajı kartını son dörde kadar cebine koyan F.Bahçe, bu eşleşmeye evinde başlayacak olan taraf. İlk maç 1 Şubat'ta Caferağa'da, 2. maç 4 Şubat'ta Abdi İpekçi'de ve gerekirse 3. maç 9 Şubat'ta yine Caferağa'da oynanacak.

İki ezeli rakibin Euroleague TOP-16'da eşleşmesiyle böyle bir lig olduğundan ve burada 2 takımla boy gösterdiğimizden haberdar olacak basımızın odaklanacağı konu muhtemelen maçlara deplasman taraftarının alınıp alınmayacağı olacak. Ve bu açıyla da sınırlı kalacak kuvvetle muhtemel. Avrupa Ligi kurallarına göre deplasman ekibine belirli bir kontenjan ayrılması gerekiyor. Fakat bu noktada hem iki kulübün hem de TBF'nin devreye girerek deplasman yasağını devam ettirme kararı alacağını düşünüyorum. Bu önemli eşleşmenin kadın basketbolunda ayak yaptığımız bir sezonda yaşanacak olması da ayrıca değerli bu arada. Sıcağı sıcağına buraya bir virgül atalım, daha sonra detaylıca devam ederiz.

15 Yorum Yapılmış:

sinan dedi ki...

fb, angel'i almakla gerçekten çok iyi yapmış penny'nin yerini çok rahat doldurdu hatta fazlasını yaptı diyebilirim.
derbiye gelince fb oldukça avantajlı çıkacak maçlara hele 10/10 morali ile çıkacak favori olarak. GS ise süpriz peşinde olacak ama kadro olarak hiçte kötü sayılmaz GS nin kadrosu tek sorunları takım olamamak ve sert savunma yapamamak.

Adsız dedi ki...

gs lige baksın artık orda da fazla bir şanları yok ya :)

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

FB turu atlayacak. Zaten FB kim gelirse gelsin devirecekti, keşke Gs gelmeseydi de bir ihtimal onlar da yoluna devam edebilseydi..

jbck dedi ki...

Bu eşleşmede en fazla güven duyduğum güzel insan Lazslo Ratgeber ve bu takımın emektarları olan Türk oyuncular. Galatasaray Medical Park'la aradaki en önemli fark yerli kalitesi ve tabiki Euroleague tecrübesi. Bu takım bugün herkese bir mesaj yolladı, bugün yenilselerdi herkes mazur görebilirdi. Şu hengamede iyi ki Zafer Hoca başımızda değildi, olanlardan sonra karşı yakaya koşarak geçerdi, bir de hocasız kalırdık muhtemelen.

aksel dedi ki...

galatasaray medical park'lı arkadaşlar sevinmiştir bu eşleşmeye :) iyi oldu bu önce umutlandırıp sonra yenersek daha tatlı olacak bu.hele ki kupaya ulaşabilirsek tadından yenmez :)

Selami dedi ki...

Fenerbahçe için hiç iyi olmadı,ben hoca olsam GS ile karşılaşmak istemezdim,olabilecek en kötü eşleşmelerden biri oldu,FB Avrupa için içeriye kaliteli bir yabancı almazsa işi çok zor.

Abdulkadir dedi ki...

Bence kesinlike FB nin içeriye sert bir oyuncuya ihtiyacı var. Bu maçta Ratgeber Nevriye ve Matoviçi oyundan hiç çıkarmayarak Newlin ve Anna ya güvenmediğini gösterdi ve yönetime çok net bir mesaj verdi.

Yücel dedi ki...

Selami o yüzden hoca olmuş büyük başarılar kazanmış takımına ve kendine güveniyor?demirden korksa trene binmezdi.Her sene her zorlu şartlarda yendiğimiz bir takım gs.

Bilge dedi ki...

Normal mantık ölçüleriyle bakılınca FB şu an Avrupa'nın en iyi takımı, yeni gelenler gidenlerden bile daha yararlı oyuncular.
Ama derbi mucizeleri, GS'nin favori olmama sonucunda stres yapmayacak olması, Fener'de son zamanlarda yaşananların stres yükü...Zevkli olsun, olay çıkmasın önemli olan o.

sinan dedi ki...

fb kesin favori çıkıyor bu seriye. Bu şekilde kesin favori olarak çıkmak hemde ezeli rakibe karşı böyle olması biraz ilginç olacak.

onur dedi ki...

Şahsen FB'yi kesin favori olarak görüyorum ancak koç olsaydım 16. takım olarak GS'ın çıkmasını istemezdim karşıma. İlk 10 içinde yer alabilecek potansiyelleri var çünkü. "Çekilebilecek en kötü kura" futbol diliyle...

Sarıkaya dedi ki...

Misafir takımın seyircisinin alınmaması konusunda TBF'nin pek de bi' ağırlığının olacağını zannetmiyorum. Neden olmasın? Belki de birlikte maç seyredilebilir.

Ayrıca, "rakip takım seyircisi alınmaması durumunda bile maçların bizim alışık olmadığımız bi' standard da oynanacağı kesin", diyorum..

Hayırlara vesile olur inşallah..

matadorxx dedi ki...

zaten hepimizin hemfikir olduğu nokta ratzgerber güven noktası. hoca eğer bir eksiklik zayıflık hissediyorsa gerekeni yapacağından hiç bir şüphemiz yok. ayrıca 1. olmamız pek yararlı olmadığını düşünüyorum çünkü özellikle spartakla final four mücadelesi verecek olmamız şansızlık.

serpil dedi ki...

hayırlısı olsun ama ben en çok rivas takımından korkuyodum iyi oldu bu :)

emre dedi ki...

keşke karşılaşmasalardı,ikisinden biri elenecek,başka takımlarla eşleşmiş olsalardı 2 takımla devam etme ihtimali vardı