11 Ocak 2011 Salı

Özilhan: Kulübü Kapatmak İstemiyoruz

Geçen hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin ardından Efes Pilsen kulübünün nasıl bir yol haritası izleyeceği merakla bekleniyordu. Bugüne kadar konuyla alakalı olarak resmi bir açıklama yapmayan Efes Pilsen'de sessizliği bozan isim Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan oldu. McDonalds'ın Türkiye'de 25.yıl kutlaması dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Özilhan'ın açıklamaları şu şekilde:

'Biz kulübü kapatmak istemiyoruz. Onun için birtakım isim çözümleriyle TAPDK'ya müracaat edeceğiz. TAPDK da o anlayış içinde olup destek olursa bu kulübün bu ülkeye katkılarının devam etmesini sağlayacağız. O yaklaşım bizim için önemli. Arkadaşlarımız çalışıyor. Birtakım başka çözümler bulabilir mi, onu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Önümüzdeki günlerde TAPDK ile paylaşacaklar. Biz belirli isimlerle müracaat edeceğiz ve TAPDK'dan görüş bekleyeceğiz. Onayladıkları takdirde devam edeceğiz ve devam etmek istiyoruz. Bu kulübün ülkeye çok önemli katkılar verdiğine inanıyoruz. Dolayısıyla TAPDK'nın yaklaşımıyla bu sorun bir şekilde çözülecek'

Özilhan, şu aşamada kapatmanın gündemde olmadığını ifade ederek, 'Müracaatı yapıp, oradan cevabı aldıktan sonra kararı vereceğiz.' dedi. Anadolu Efes’in sponsorluklara bir yılda ayırdığı toplam 60 milyon lira civarındaki paranın ne şekilde kullanılacağı sorusunu ise Özilhan, 'Cebimize koyacağız' diye yanıtladı.

Efes Pilsen Kulübü’nün değerine ilişkin bir soru üzerine de Özilhan, 'Bana göre milyar dolar… Kulübün Efes’ten ayrı bir marka değeri var' şeklinde konuştu.

10 Yorum Yapılmış:

' baha ' dedi ki...

böyle şeylerş okudukça içim kararmaya başladı yemin ederim. Ülkeye spor, kültür, sanat ve pek çok konuda en çok yarar sağlamış organizasyonlarından biri, devlet kapısında bir yarar sağlamaya devam etmek istiyoruz diye yalvarıyor.

jbck dedi ki...

Bahsedilen yeni düzenleme inanılmaz, Efes Pilsen sadece parkeden değil katkı verdiği her etkinlikten çıkarılacak gibi görünüyor.

Bilge dedi ki...

Efes de hem para hem de çok büyük bir bilgi birikimi var. Bu duruma pek çok değişik çözüm bulacak çapta bir kurum.
Mesela değişik bir çözüm önerisi de benden olsun:
Efes bugünkü mevcut bütçesini dörde böler. Bunlarla Almanya'da, Hırvatistan'da, Litvanya'da ve Türkiye'de dört takımın sponsoru olur.
Mesela Efes Pilsen Nürnberg, Efes Pilsen Zagreb ve Efes Pilsen Kaunas kurar.
Almanya'da kuracağı takım eurolig takımı olur ve Almanya Şampiyonluğa oynar. Hem Almanya'daki Türkler sahiplenir hem Türkiye'de bizler takip ederiz. Hırvatistan ve Litvanya'da daha küçük bütçeli takımlarla basketbolun altyapısını kontrol eder ve eurocup ile adını duyurur. Türkiye'de de mesela Kayseri, Eskiseşhir vs'de bir kulüp kurarak eldeki imkanlar artı diğer kulüplerin sinerjisi ile yine çok rahat şampiyonluğa oynar. Basketbol transfer kuralları çok gevşek. Böyle bir yapıda sürekli oyuncu döndürmeye çok müsait. Rytas neredeyse bedavaya kısa süreli bir sürü adam oynatıp final 16'e girdi. Rakoçeviç fiyatına NBA'den Kasım ayında kovulan onlarca oyuncu toplayabilrsiniz.
Şimdi Efes bira markasının bundan çıkarı ne olacak? Çok basit Almanya'da Efes markası popüler olacak, her Alman yılda bir kere Efes içse veya Türkiye tatilinde içse Efes gene patlama yapar. Onu bırak sadece takım olan şehrinde Efes içilse gene yeter öyle içiyor adamlar birayı.ABD'de Meksika'ya tatile giden Amerikalılar nedeniyle Meksika biraları çok popülerdir.
Hırvat ve Litvanya takımlarının bahis kuponlarında ve eurosportta görünmesi bile reklam hedefini karşılar. İstanbul'un basketbola doygunluğu nedeniyle ANadolu'dan dolu tribünlere oynayan bir şampiyon adayı ise hem basketbola hem efes'e büyük haz verir.
Sonuçta fıkra gibi oldu, bir alman bir Türk bir Hırvat şeklinde ama bu tarz bir yaklaşım Efes'i dünya basketbolunun en büyük oyuncusu ve Avrupa'nın en popüler bira markası yapabilir. Bilet gelirleri de toplam bütçenin yarısını bile bulabilir.

Derin dedi ki...

Özilhan'a göre kulübün değeri 1 milyar dolarmış.

Ama maç bileti 1 lira.

Mental dedi ki...

Sayın ÖZİLHAN'ın ve Anadolu Grubunun Türkiye'ye kattığı değerleri sayacak değilim.. Hatta belki bizim bildiklerimiz sadece basına yansıyan kadarıdır. Bir o kadar da duymadıklarımız görmediklerimiz vardır.. Efes'i tutan tutmayan her basketbolseverin Efes'e saygısı olduğunu düşünüyorum ve Efes Pilsen bir bira markası diye de maçlardan sonra elimizde bira şişesi ile de gezinmiyoruz.. Doğrusu böyle bir yasa bence BALİ veya TİNER üreticileri için konulmalıydı..:)) Şimdi Efes Pilsen adını değiştirse bile mesela ZEMZEM EFES olabilir ne değişecek ki çıkarsınlar basit bir su şirketi adıda harbiden ZEMZEM EFES SU olsun.. ne olacak yani yasayı çıkaranlar mutlu olacaksa ne ala.. Sorun bence bu ülke insanının basit görülmesidir. Öyle ya bira adını duyunca hemen kanımızdaki bira ihtiyacı zirve yapacak kendimizden gececeğiz ve biraya hücum edeceğiz falan gibi fantaziler mi kuruyor birileri?! Sanırım bence işin özünde başka sebepler var..

Sayın ÖZİLHAN,
Sizden istirhamım lütfen basketbolu öksüz bırakmayın.. Siz varsanız Türk basketbolu var siz yoksanız eminim bizim lig Arap liglerine dönecektir..
Saygılarımla..

NOT: Hıı unutmadan eskiden fazla bira içmezdim ama şimdi inadına EFES Birasını afiyetle yudumluyorum ve herkesede EFES Birasını tavsiye ediyorum...

Luke dedi ki...

Tuncay Özilhan'ın zorlama bir 'mizah' dolu açıklamalarının altında ne yattığı ya da yatabileceği hakkında açıkçası hiçbir fikir sahibi olamadım. Bu röportajdan çıkartabildiğim tek sonuç, henüz gerçekten hiçbir şeyin belli olmadığı. Çıkartılan TAPDK yasası ve çıkartılacağı söylenen spor yasasının kesişiminde Efes Pilsen'e bir yer ayrılır mı, ayrılırsa ne şekilde olur... herhalde bu soruların yanıtları için daha uzun bir süre beklememiz gerekecek. Umarım bu süre zarfında kimsenin "kafası atmaz" ve sabrın sonu selamet olur.

Sarıkaya dedi ki...

@ Derin : Gooogle'ı tıklamanın fiyatı ne kadar? Gooogle'ın piyasa değeri ne kadar?

Ha! Bi' de hayatta paha biçilmez şeyler var!.. Mesela 2000 yılında Selanik'te, polis kordonunda salona doğru giderken, etrafımız Pao'lu hayvanlar ile çevrili iken, hepbir ağızdan, "Geliyor, geliyor, Alemin kralı geliyor!" diye bağırabilmek!..

Efes Pilsen bir basketbol markası, Yeşil Tuborg ile karıştırılmasın!:-((

ashan dedi ki...

@sarikaya, google piyasa deger 1 dolarken de bedavaydi, bugun de bedava. Bu normaldir, cunku olmasi gereken budur. Parali arama motoru yoktur.

Spor kulupleri seviye atladikca bilet fiyatlari artar. Amator ligde 1 liraysa, en ust ligde 10 lira olur. Taraftarin yoksa 1 liraya satmaya devam edersin. Rakiplerin milyonlarca taraftari varken sen olmayan taraftarinla degerimiz 1 milyar diye palavralar sallarsin. Sen bu ulke basketboluna cok buyuk katkilar yapmi$ken bir yasa degi$ikligiyle kapanirsin. Kimsenin de umurunda olmaz.

google - efes pilsen
sap - saman

Adsız dedi ki...

Taraftarı olan takımlarla oynanan maçlarda karşı takım taraftarına bilet 45 TL ama ? Sanırım Efesin marka değeri o zaman ortaya çıkıyor...

Sarıkaya dedi ki...

Kaç tane basketbol taraftarı var? Valla bilmiyorum, o yüzden soruyorum.

Futbol takımı olmayan hangi kulübün Efes'ten daha fazla taraftarı var bu ülkede?..

Yoksa siz Telekom maçlarına getirilen Ankaragüçlü'leri de mi basketbol taraftarı olarak sayıyorsunuz?

"degerimiz 1 milyar diye palavralar sallarsin." diye sallamak ne kadar kolay?:-(( "Kulübüm satılık değil!" diyemez mi?.. İstediği fiyatı koyamaz mı kulübüne?