10 Ocak 2011 Pazartesi

Penny ve Horakova'nın Testleri Köln'de Yapılacak

İki hafta önce Caferağa'da oynanan Beşiktaş Cola Turka maçının ardından Penny Taylor'ın doping testine girmek istemediğini, ağladığını ve devamında idarecilerin araya girmesiyle testin Köln'de yapılması şartıyla numune vermeyi kabul ettiğini Oğuz Yenihayat imzalı bu haberden öğrenmiştik. Federasyon'un bu konuda nasıl bir tutum izleyeceği ve Penny'nin bu isteğini kabul edip etmeyeceği merak konusuydu. HaberTürk'teki Gökhan Türe imzalı habere göre numuneler Köln'e gönderiliyor ve test oyuncu ile kulübün isteği üzerine test Almanya'da gerçekleştirilecek. Son zamanlarda özellikle Taurasi konusunda basında çıkan haberleri yakından takip eden ve resmi site üzerinden cevap veren TBF'nin bu haber hakkında şu ana kadar bir açıklama girmemesi de haberin doğruluğuna işaret ediyor diyebiliriz sanırım.

Diana Taurasi özelinde yaşananların ardından F.Bahçe'li oyuncuların hassas davranmasını gayet normal karşılıyorum açıkçası. Penny gibi bir yıldız da ayrıca hassastır mutlaka ki. Testin Hacettepe'de değil de Köln'de yapılması isteğini de anlayabiliyorum bu açıdan. Lakin Federasyon'un bu isteği kabul etmesi hem en sıcak örnek Taurasi'yi hem de diğer testleri zan altında bırakıyor bana kalırsa. Üstelik, Can İşbakan'ın geçtiği tweet'e göre Kurul, testin Hacettepe'de açılmasında sakınca yoktur görüşünü de bildirmiş. Eğer bu test gerçekten Köln'de gerçekleştirilecekse bugünden sonra tüm oyuncular bu yönde haklı olarak talepte bulunabilirler ve Hacettepe yerine Köln'ü seçmek isteyebilirler. Hacettepe'deki sonuçları ve en önemlisi Taurasi'nin test sonucunu zan altında bırakan bir tercih bu TBF'den. Bakalım resmi siteden gün içerisinde bu konuda bir açıklama gelecek mi?

29 Yorum Yapılmış:

jbck dedi ki...

Oyuncunun böyle bir hakkı varsa sonuna kadar kullanmalı, hangi takımda olduğu farketmez, eğer güven sorunu varsa yapacak birşey yok. Ortada emek var ter var, bu kadınlar senelerce çalışarak buraya gelmiş, Taurasi onlara da kullanmadığını söylediyse siz olsanız ne tercihte bulunurdunuz? Kafalarının karışık olması normal değil mi? Bunu istemeleri normal değil mi? Test istemiyoruz demiyorlar, güvendiğimiz yerde açılsın diyorlar. İş bilmez federasyonlar, görevini kötüye kullanan idareciler(benim kendi takımımda dahil) olaylar buraya geldi sonunda. Kimse kariyerini çöpe atmak istemez.

wesnley dedi ki...

Benim kafama takılan Kerem Gönlüm'ün numunesi Köln'de açılırken bu Hacettepe Ü. doping merkezi var mıydı? Varsa o dönem cezalı mıydı, ya da kimse güvenmiyor muydu?

intuition dedi ki...

Hadi bakalım şimdi TBF kendi doping merkezinin sonuçlarını inandırsın da görelim...

onur dedi ki...

Ben de sürücülere uygulanan alkol testlerinin Londra'da, uyuşturucu testlerinin Madrid'de, KPSS sınavının Paris'te yapılmasını talep ediyorum...

jbck dedi ki...

@onur

KPSSden bahsetmen ironik olmuş.

Tatü dedi ki...

Bence fb klubu kendi kursun bir merkez aziz başkan ismini koysunlar merkezede bütün tahliller orada yapılsın

Serdar dedi ki...

Ne yani Hacettepede pozitif çıkınca Kölnede negatif mi çıkıyor?
Çok saçma bir istek.
Mevzuat bellidir. TBF ayrıcalık yapamaz...

jbck dedi ki...

@serdar

İlk testi pozitif çıkmasına rağmen ikinci testi negatif çıkan örnekler mevcuttur. Biraz biyoloji bilgin, laboratuvar tecrüben olsa yukarıdaki yorumu yapmazsın.

koray dedi ki...

Biyoloji bilgisi önemli tabi mesela ben bitkisel dokulara falan çok hakimim yorum yapabilir miyim.

Dombili dedi ki...

Sporcunun güveninin kaybolması neden sorgulanmıyor kimse tarafından?
Arda Turan olayında Turgay Atasü'nün açıklamaları neydi? Örtbas yapabilen bir yer komplo da yapabilir bu zat sayesinde. Yönetim 40 yılın başı doğru bir iş yapmış. Bu arada hakkaten Kerem'in numunesi neden Köln'de incelendi?

jbck dedi ki...

@koray

Neden üstüne alındın? İlk test pozitif çıktı ikincisi de kesin pozitiftir diye birşey yoktur. Bu konularda bilgisi olan insanlar bunu bilirler. Esprine bayıldım ama ne cevap yazsam bilemedim!

saygılar

koray dedi ki...

Üstüme neden alınayım ben birşey yazmamıştım ki zaten.

Bioloji bilgisi demişsiniz bende bitkisel dokulardan anlarım dedim hatta Bioloji bilgisi tabiri çok kapsayıcı olmamış Fen bilgisi diyelim şuna oldu olacak :).Fen bilgisi sağlam olanlar bilir ilk test poztif çıkarsa ikincisi de negatif çıkacak diye birşey yok :)

jbck dedi ki...

@Koray

Karşındaki insanı tanımadan aklınca dalga geçmeye devam et. Yorum yazan insanları lise öğrencisi zannediyorsunuz herhalde, doçent değilsen bu konuda benim üstümde bir pozisyonda değilsin ama sen gene de komik olmaya devam et.

selcuk dedi ki...

aldıgım duyuma gore penny taylor da da dopıng cıkacakmıs hatta kendısı bızzat azız yıldırımı arayıp bunu bıldırmıs.yakında kokusu cıkar .

koray dedi ki...

Bu konuda bilgisi olan insanlar,altaki poziyon üsteki pozisyon.

Dalga geçmek ne kelime konu hakkında bilgili bir kişi olarak bioloji bilgisinin önemine dikkat çekmişsiniz , doping testleri açısından .Bende bioloji o kadar kapsayıcı olmayabilir Fen bilgisi de önemli dedim demek ki değilmiş.

Bioloji bilgisi yeterli demek ki

intuition dedi ki...

Haberi okumadan yorum yapan o kadar insan var ki...
Kimi der Aziz Yıldırım kursun bari Fenerbahçe orada yapsın, kimi der Federasyon izin vermez...

Fakat habere göre vermiş. Zaten tartışılması gereken bu olmalı.
Federasyon neden kendi laboratuarına güvenmez?

Forza dedi ki...

Kariyerini cope atmak istemeyen oyuncu Turkiye'de basketbol oynamayacak o zaman. Madem bu oyuncular Turkiye'de boyle pisliklerin dondugunu dusunuyor, Taurisi olayinin ertesi gununde sozlesmelerini fesh etselerdi ya. "Ben Turkiye'de basketbol oynamam" diyerek.

Sen Fenerbahce olarak Hacettepe gibi bir kuruma guvenmiyorsun. Sayisiz ulusal-uluslararasi bilimsel kurulus uyesi olan, 20'nin ustunde kitap yazmis ve Turkiye Futbol Federasyonu Dopingle Mucadele Kurulu Baskani & Turkiye Basketbol Fedrasyonu Saglik Kurulu Baskani Turgay Atasu'nun istifasini istiyorsun. Taurusi'nin numunesinde doping cikti diye!

ilk test pozitif ikinci negatif cikan ornekleri isimleriyle alsaydik bi de.. Ben de askerlik oncesi muayenelere guvenmiyorum. Iran'da yapilmasini oneriye sunuyorum.

...S.f.R... dedi ki...

@ Forza

Arkadaşım Hacettepe şöyle Hacettepe böyle diye yazmışsın atıp tutmuşsun da Hacettepe doping merkezinin WADA tarafından standartlara uygun olmadığı için 2009 mart ayında kapatıldığını onun için Kerem Gönlüm'ün numunelerinin Kölnde açıldığını da biliyorsundur umarım. 3-4 aylık bir süreçten sonra merkez tekrar açıldı o yüzden bence güvenilirliği son derece tartışmalıdır. Ayrıca Aziz Yıldırım'ın istifa isteği de daha sonucu kesinleşmeden Turgay bey'in saçma demeçleri yüzündendir.

sinan dedi ki...

bence acıbadem'de yapılsın tüm fb li dostlarımız bundan memnun kalırlar.

jbck dedi ki...

@Forza

Bu onların bakış açısı, aslında bu iş hem çok masraflı hem de çok dikkatli yapılan bir işlemdir. Oyuncunun böyle bir hakkı varsa kullanmak isteyebilir. Ben kendi takımım için söylemiyorum bunu her sporcunun özelinde böyle bir tercih hakkı olabilir. Buradaki güven sorunu illaki oradaki sonuçların manipüle edildiğini iddia etmek değildir. Seçeneğin varsa kullanırsın, örneğin askere gitmemek gibi. Eğer oyuncu yasaklı maddeyi kullandıysa tabiki ikinci testin negatif çıkması mucizedir, çok çok düşük bir yüzdedir. Ayrıca yanlış anlaşılmasın bana göre de Taurasi bunu kullanmıştır, sonuç ortadadır. Ama her testte, yapılan her işlemde hata payı vardır. Bir de bunun tamamen duygusal tarafı var, gözardı edilmemesi lazım.

hücumribaundu dedi ki...

@ ...S.f.R...

doğru demişsin 2009'da bir süre akreditasyonla ilgili sıkıntı olduğu için numuneler TDKM'de incelenmedi ancak aynı merkez senin de belirttiğin gibi 3-4 ay sonra "WADA" tarafından akredite edildi ve şu anda yer yüzünde WADA tarafından akredite edilmiş 34 laboratuvardan biri olarak hizmet veriyor. (http://www.wada-ama.org/en/Anti-Doping-Community/Anti-Doping-Laboratories/WADA-Accredited-Labs/#Europe)

WADA tarafından güvenirlik ölçütlerini sağlayıp tekrar akredite olabildiğine göre güvenirliliği kime göre, neye göre hangi derecede tartışmalıdır, tartışılır..

jbck dedi ki...

@sinan

Acıbadem de bir kısım Galatasaraylı dostlar tarafından kendi sporcularını bilerek kötü tedavi etmekle suçlandı, özellikle Işıl Alben'i. Taraftarlık garip birşey, mantık sınırlarını zorlar. Olan bitenin buralara gelmesi basiretsiz yöneticilerdir, benim kulüp başkanım da dahil olmak üzere.

Dombili dedi ki...

lol Taurasi'de doping çıktı diye istifa istediler kafası, Fenerbahçe'ye çakiim de ne olursa olsun kafası...

FBTV'nin taraflı yayın yaptığı için suçlandığı bir ülkede yaşıyoruz gerçi, it ürür kervan yürür.

Yalnız Penny'de doping çıkarsa süper rezillik olur, o zaman lol Fenerbahçe :D

...S.f.R... dedi ki...

@hücumribaundu

Benim bildiğim araştırdığım kadarıyla kapanma sebebi akreditasyon ile ilgili değil Merkezin standartlara uygun olmamasından dolayı kapandığı yönünde.Yanışıyor da olabilirim. Ayrıca sporcularda çok fazla rastlanılmayan bir maddenin aynı zaman diliminde 2 kürekçi de 1 futbolcu da 1 basketbolcu da çıkması da düşündürücü.

Forza dedi ki...

@...S.f.R...

Ben bildigimi yazayim, sana da bilgi guncellemesi olur. Wada standart guncellemesine gidip, yeni yeterliligi saglayamayan merkezlerden tekrar akredite olmalarini istedi. Dunyada yeni standartlara akredite olabilmis 34 tane merkez var su anda.. dikkat et; 34 ulke degil! 34 merkez.(toplamda 20 civari ulke) Benim Hacettepe soyle, Hacettepe boyle dedigim kurumun bunyesinde barindirdigi merkez de bunlardan biri. Wada'dan once sadece IOC ile calisilirken de vardi ayni doping merkezi Hacettepe'de, UKAS'tan alinan akreditasyonu da belirtmem sart tabi.

Uluslararasi duzeyde dopingle mucadelede cok ciddi yaptirim gucune sahip Wada'nin en yuksek kalite standardina sahip oldugunu resmi olarak belirttigi kurum icin "bence guvenilirligi son derece tartisilmalidir" tespitini yaparken bilimsel verilerini de duymak isterdim. 2 kurekci, 1 futbolcu, 1 basketbolcuda cok fazla rastlanmayan maddelerin bulunmasi tespit olabilir. Ama malesef bilimsel olamaz.

Dilersen Hacettepe'deki merkeze kac ulkeden kontrol icin numune geldigini kendilerinden bilgilerindirme faksi-maili ile ogrenebilirsin.

Turgay Beyin istifasini istemek kolay olabilir, ancak Turgay Bey gibi dolu bir insani harcamak o kadar kolay degildir. Olmamalidir da. Kaldi ki Turgay Atasu'nun demecinin sacma olmasi da kisisel yorumunuz, objektif degil subjektif bir yaklasim.

Forza dedi ki...

@jbck

Oyle bir secenek yok. Sen Turkiye'ye profesyonel duzeyde basketbol oynamaya geldiysen, senin doping kontrolun TDKM tarafindan yapilir. Begenmediysen, hosuna gitmediyse baska ulkede profesyonel sporculuk hayatini surdurursun. TBF talimatlarinda oyuncularin doping testlerini TDKM'ye guven duymamalari halinde baska bir merkezde yaptirabilirler tarzi bir madde yok. Sporcunun ozelinde boyle bir tercih hakki olamaz. Sayisiz federasyonda on binlerce sozlesmeli sporcu var bu ulkede. Her isteyen baska ulkede yaptirsin o zaman doping testini ?

Federasyon secimleri icin bugune kadar ortaya konulan rezillikleri bilmeseydik su duruma cok sasirirdik. Koln'e giden-gidecek testlere sasirmamamizin nedeni federasyonun gecmisidir. Yanlis anlasilmasin..

...S.f.R... dedi ki...

@Forza

Şu anda Wada nın listesinde olması 2009 yılında (Fenerbahce - Efes final serisi oynanırken) kapatılması gerçeğini değiştirmez. Bende zaten şahsi fikrimi söyledim ayrıca bilimsel veri sunabilecek olsam burda yazmam gider kendim araştırırdım. Benim amacım burda tartışma yaratmak değil. Ancak Taurasi gibi bir oyuncunun İstanbul üniversitesi maçında doping kullanması eminim kimse için mantıklı gelmiyordur. Aynı şekilde Taylorında aklında soru işaretleri olması ve Numunelerinin Kölnde açılmasını istemesi bana göre son derece normaldir. Ayrıca gerçekten o da doping kullandıysa bir sorun yok zaten Kölnde de çıkacaktır dopingli olduğu. Bu kadar eleştirmenin bir anlamı yok.

Forza dedi ki...

@...S.f.R...

Bak arkadasim, benim senin iyi niyetinen suphem yok. Ancak inan bana, cok farkli bir noktadan bakiyorsun olaya. Koln'de doping cikar, cikmaz.. Tartismanin konusu bu degil. Talimatlarda kural aciktir, Turkiye liglerinde profesyonel duzeydeki sporcularin doping kontrolunu TDKM ustlenmistir. Ornek vermeyi reddetmek, ornegi vermemek 2 yillik cezayi gerektirir.

Daha yazacagim cok sey var, ama kisa tutayim isi. Sporcunun bahanesi ne olursa olsun, eger basketbol federasyonu etik davransaydi; ve numuneyi alacak ekip sporcularin numune vermeyi reddettiklerini tutanaga gecselerdi sorgusuz sualsiz 2 yillik ceza gerekiyordu. Ki Sureyya Ayhan'da aynen numune vermeyi reddettigi icin 2 yil ceza almisti.

Benim gururuma dokunan da sizin bireyleri ve kurumlari, olaylari butunuyle incelemeden savunma cabasi icine girmis olmaniz. Hacettepe'nin hangi testleri yuzde kac basari ile gerceklestirdigini bir arastirsaydiniz keske. Kimse! Hic bir kurum yada birey; benim ulkemin yuz aki kurumlarindan birine kisisel veya kurumsal cikarlari icin leke suremez. Ulasabildigim her ortamda, portalda dogruyu belirtmeye calisacagim bu konuda. Inanin bana, buyuk bir yanilgi icindesiniz.

Forza dedi ki...

unutmusum eklemeyi,

Arkadasim Taurusi'de Istanbul uni. maci sonrasi yapilan kontrolde doping cikmistir. Bu demek degilki Taurusi sirf o mac icin - yada o mac oncesi- doping yapmistir. Taurusi o tarihten cok daha once de yasakli madde kullanmis olabilir. Varsayimdan yola cikarak mantik gelistirmek zaten hata. Ama senin kurdugun mantik hem varsayim, hem toptan hatali malesef.