20 Ocak 2011 Perşembe

Ratgeber: Artık Çok Daha Fazla Çalışmalıyız

Dün akşam UMMC Ekaterinburg karşısında aldığı önemli galibiyetle Avrupa'da grup aşamasını namağlup tamamlayan tek takım olan F.Bahçe, son 16 takımın sıralandığı listede de 1.lik koltuğuna oturmayı başardı. Taurasi ve Penny Taylor'ın takımdan ayrılması sonrası dün oyun planında hızlı değişikliklere giden koç Ratgeber, boyalı bölgede Nevriye Yılmaz-Matovic ikilisini hiç kenara almadan oynatırken sezon başından bu yana oynadığı oyunun aksine dış şut sayısını da çok çok azalttı (Dün yay gerisinden sadece 3 isabeti vardı F.Bahçe'nin, ikisi şans basketleri olmak üzere.) Takımla henüz sınırlı sayıda idman yapan Jekabsone Zagota'nın ilerleyen dönemde şutör özelliğiyle bu sistemi genişlik kazandıracağı kesin fakat dün o da devre dışıydı. Bu zorluklara karşı salt şut sokmak, iyi oynamak yeterli olmaz çoğu zaman. Karakter göstermek, duruş göstermek gerekir. İşte dün takım halinde bunu başardı F.Bahçe ve herkese çok net bir mesaj verdi. Mesajdan da önemlisi hamle yapmak için zaman ve özgüven kazandı.

İki önemli ayrılık sonrası Horakova'nın takımdaki rolünün artması beklenen bir gelişmeydi, onu da gördük dün. Fakat, yolun devamı için Matovic ve Nevriye Yılmaz ikilisini dinlendirecek ve o dinlenme anlarında da sağlam durabilecek bir uzun eksikliği çok net göze çarpıyor. Jekabsone Zagota'nın ilerleyen dönemde bu rolü üstlenebileceğini düşünsem de, takım sayısı azaldıkça şutör eksikliği de can yakıcı olabilir.Final için sezon arasında McCoughtry ve Jekabsone hamlelerini yapan F.Bahçe'nin yakın bir dönemde en azından uzun rotasyonu için bir takviye yapacağını düşünüyorum. Geceyi galibiyetle kapatan ve bu galibiyetin mimarlarından olan koç Ratgeber'in bu önemli galibiyet sonrasındaki görüşleri de şu şekilde:

'Bu akşam savunmada çok iyi bir mücadele ortaya koyduk. İlk turu yenilgisiz ve tüm gruplar içerisinde ilk sırada bitirmek mükemmel bir duygu. Ancak asıl mücadele bundan sonra başlıyor. Takım kimyamız için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu gece yüreğimizi ortaya koyarak galibiyete uzandık ancak Fenerbahçe için gerçekten tarihi bir başarı kazanmak ve Final Four’a ulaşmak istiyorsak çok daha fazla açılmamız ve çok daha iyi oynamamız gerekiyor. Bu unutulmaz gecede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.'

6 Yorum Yapılmış:

Abdulkadir dedi ki...

Panny gittikten sonra kıta dışı bir oyuncu alma şansı doğdu. Buda uzun oyuncu bulma olayını biraz daha kolaylaştırabilir. Ebony Hoffman şimdi hangi takımda bilmiyorum ama akla gelen ilk isim oluyor geçen seneki performansından sonra.....

Bilge dedi ki...

Son değişikliklerle Fenerbahçe bir WNBA takımından Avrupa takımına dönüştü. izlemesi daha zevksiz olsa da şampiyonluk ihtimali artan dengeli bir takım oldu. Matoviç ve Horakova meğer Penny-Taurasi'ye eziliyorlarmış.
Angel yakın gelecekte Taurasi'yi dünya çapında 1 numara tahtından edebilecek bir oyuncu gibi görünüyor. son dakikalarda hızlı hücuma yaptığı bloktan sonra Cappie'nin korku dolu gözlerle ona bakması tam jeneriklikti.

Abdulkadir dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum..Angel beni büyüledi. Hücumdaki performansından daha önemlisi savunmaya kattığı inanılmaz direnç. Cappie'ye yaptığı son blok muazzamdı. Ama mutlaka içeriye bir transfer yapılmalı. Nevriye ve Matoviçin hiç faul problemine girmeden ve sakatlanmadan (Allah korusun) geri kalan maçları 40 ar dakika oynaması beklenmiyordur umarım..

ozz dedi ki...

Sert bir uzun yedeğe ihtiyaç olduğu kesin bir durum, kızlarımız allah nazardan korusun çok güzel oynuyor ama ikisi de 40'ar dakikalık oyunları nasıl kaldırırlar sorusu yerine, onlara destek çıkacak birilerinin olması gerekiyor.

emre dedi ki...

nevriye ve matoviç 40 dakika daha ne kadar oynayabilirler,iyi bir 5 numara lazım,gs maçı çok çok zor geçecek,başka takım olsa endişe etmezdim ama bu iki takım arasında ki husumet bu maçları farklı bir konuma sokuyor,zor maçlar olacak

emre dedi ki...

ayrıca 7 kişiyle oynuyor takım,yazık oyunculara,canları çıkıyor, anna vajda oynatılmayacaksa ya da bekleneni veremiyorsa gönderin gitsin takımdan,sert bir avrupalı 5 numara alın