29 Ocak 2011 Cumartesi

T. Telekom: 77 - Olin Edirne: 72 (Salondan İzlenimler)

Maçtan bir gün önce gerçekleştirilen ve çok sıcakkanlı karşılandığım Olin idmanından sonra koç Gökhan Taştimur, bu maçın play-off için kritik öneme sahip maçlardan biri olduğunu özellikle vurguluyordu. Her maç olduğu gibi mücadeleleri dibine kadar parkeye yansıtacakları muhakkaktı. Aynı şekilde kaybetme haklarını çok önceden kullanmış bir Telekom'un varlığı da maçı keyifli kılmaya adaydı açıkçası. Tempoyu seven Telekom, galibiyetlerine savunma damgasını vuran Olin. Sonucu kestirmek pek kolay değildi. Fakat herşeyden önce takımının yanında olmak için kilometrelerce yol gelen ve formalarıyla, bayraklarıyla, tezahüratlarıyla salona renk katan Edirne taraftarına kocaman bir alkış gitsin buradan. Ellerine, ayaklarına sağlık hepsinin. Bu lige önemli bir renk veriyorlar kesinlikle.

Günü yüksek ateşli geçiren Can Akın maça kenarda başlarken Caner Ercan, ilk beşte yer aldı bugün. Geçen haftanın yıldızı Samardizski'nin çok erken iki faul almasının ardından ikinci periyotta üçlemesi ve 2.yarının hemen başında da çok gereksiz bir faulle dörtlemesi ise maç öncesi planlarını çöpe attırarak maçın tüm öyküsünü baştan yazdırdı. Maçın büyük bölümünü 4 kısa ile oynadı Edirne ekibi. Bu 4 kısalı sistemde Caner Ercan'ı savunmayı bir türlü beceremedi Telekom, Seibutis ile oynadığı ikili oyundan 4/5 üçlükle tam 12 sayı çıkardı Caner. (Sonlarda 2 atışı kaçırdı dışardan) Bu 4 kısalı sisteme karşı Wesson'ı daha etkin kullanması beklenen Telekom, nedense(?) hiç tercih etmedi bunu. İçeriye inen nadir toplarda da Caner, Wesson'ı hem önden almaya çalıştı hem de fizik dezavantajına rağmen arkasında çok iyi durdu. Maç kazanılmamış olsa da günün adamı Caner Ercan diyebilirim kendi adıma. Pozisyonunun gereklilikleri taşımasının yanı sıra çok yumuşak bir bileğe sahip ki bu onu önümüzdeki dönemde, orta vadede, farklı bir kariyere doğru taşıyabilir kesinlikle.

Rasim Başak'ın son hücumda bulduğu üçlükle 33-27 Telekom üstünlüğüyle tamamlanan devrede farkın çift hanelere çıkma olasılığını Ginevicius'un üçlüğüyle sonlandıran ve maça tutunan Olin'i 2.devrede de benzer bir problem bekliyordu. Jagla'nın 2 üçlüğüyle 44-34'ü gördük 3. periyotta, ilk kez çift haneli farktı bu aynı zamanda. Evinde oynadığı maçlarda giyotini 3. çeyreğe saklayan Olin, takip eden 10 dakikada 27-9'luk bir seri yakalayarak bitime 5.30 kala skoru 61-53'e taşımayı başardı. Bu seride Caner 9 ,Seibutis 6, Can Akın da 4 sayısıyla öne çıkan isimler oldular fakat tam 6 farklı isimin seriye katkı vermesi ve savunmayı insanüstü boyuta taşıması muazzamdı. Bu 10 dakikalık sekansda Telekom'ın yalnızca 2 saha içi isabeti olduğunu da eklemek lazım. 61-53'ün ardından ise Randle ve şutları ile oyuna tutunmaya çalışan Telekom, serbest atış çizgisine de sıkça uğrayarak oyunu yeniden ortaya getirdi. Randle'ın Olin savunmasına karşı şut kaçırmadan 8 sayı üretmesi bu geri dönüşün ateşini yaktı. Seçilmiş şutlar olmadığını söylememe gerek yok sanırım. Rasim Başak'ın tıpkı geçen hafta olduğu gibi takımı satan bir üçlük yollamasına karşın galibiyete yaklaştı Telekom. Bitime 6 saniye kala o ana kadar 8-8 serbest atış atan Seibutis, çizgiye geldiğinde skor 68-67 Telekom lehineydi. Atışlardan ilkini sayıya çeviren Seibutis'in elinin titrediğini net olarak hissettik tribünden. Nitekim ikincisi kaçtı ve maç uzatmaya gitti (68-68). (10/10 serbest atışla 21 sayı Randle, tam 34 serbest atış da Telekom'un toplamı)

O kaçan serbest atış, tüm takımın moral seviyesini birkaç kademe aşağı çekti. Bu da çok net şekilde okundu yüzlerden. Üstüne bir de 5 dakikalık bölümde ribaundlarda 11-1'lik bir Telekom üstünlüğü izledik ki fişi çeken nokta da burası oldu. Zaten maç sonunda 46-27'lik bir üstünlüğü vardı ev sahibinin, tam 15 hücum ribaundu. Samardizski'nin yokluğu, Dixon'ın formsuz oyunu bunda ana etkenler tabii. Uzatma periyodunda Olin'in tek isabeti skoru belirleyen üçlük oldu, üzerine fazla söze gerek yok. Seibutis'in maçı bitireceğine inanmıştı herkes, onun altından kalkamadılar bence. (25 sayı-5 ribaund- 4 asist Seibutis, atlamayalım.)

Bugüne kadar bu sayfada herhangi bir hakem yorumu görmediniz diyebilirim herhalde rahatlıkla. Bundan sonra da çok zor okursunuz muhtemelen. Fakat bugün Ankara'daki hakem üçlüsünün berbattan öte bir performans göstererek maçı ilk yarıda her iki taraf, devamında ise Olin Edirne aleyhine raydan çıkardığını söylemeliyim. Panyanın altına çarpan topta 24 saniyeyi yeniden başlatmalar, derslik hatalı yürümeler, perdelerde 3. Dünya Savaşı çıkarken es geçmeler, tekme tokatlara devamlar film şeridi gibi geçti gözümüzün önünden. Her kararın ardından gelen yoğun itirazlara da cevap veremediler. Maçın altında ezilip kaldılar. Özellikle Gökhan Taştimur'un yoğundan öte itirazlarına tek bir uyarı yapıp teknik faul çalamamaları bile durumun özeti aslında. Normal bir yönetimde oyundan atılırdı koç kesinlikle, kararlara çıldırdı resmen. Ama dengeyi öylesine kaybettiler ki Olin adına, dengelemek imkansız bir hal aldı. İlk yarıdaki düdükler bilhassa karşılıklıydı ama 2. devrede Olin Edirne lehine tek bir karar çıkmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kendileri ezilirken Edirne'yi de arada götürdüler bence ve sonucun belirlenmesinde kimsenin istemediği şekilde önemli bir rol oynadılar.

Hem Gökhan Taştimur'a hem de Olin benchine gösterdiği ahlak dışı tepkilerle farkını yarattı bugün yine Telekom taraftarı da. Yayın masasının üstüne çıkmalar, herkesin gözünün içine bakarak küfretmeler. Teknik komiser çıtını çıkaramıyor, güvenlik kaçıyor, polis bana ne diyor. Federasyondan da bir ceza gelmeyeceği kesin, yok sayıyorlar onlar burayı zaten. Taraftar başkanı, başkan taraftarı, taraftar oyuncu, oyuncu taraftarı alkışlıyor. Düzen de böyle devam ediyor işte Başkentte. Ankara basketbolu elbirliğiyle katledildi, katlediliyor; ellerinize sağlık.

Türk Telekom (77): Ray Wesson 13 (10 ribaund), Jerome Randle 21 (3 ribaund-2 asist), Sani Becirovic 16 (2 ribaund-2 asist), Rasim Başak 5 (6 ribaund ), Mehmet Yağmur 6 (4 ribaund-2 asist), Jan Jagla 6 (6 ribaund-1 asist), Yunus Çankaya 1 (4 ribaund-1 asist), Greg Stiemsma (1 ribaund), Ceyhun Altay 9 (4 ribaund-1 asist)

Olin Edirne (72): Can Akın 7 (1 asist), Erdal Bibo 8 (3 ribaund-1 asist), Vidas Ginevicius 5 (3 ribaund-5 asist), Renaldas Seibutis 25 (5 ribaund-4 asist), Caner Ercan 14 (1 ribaund – 1 asist), Predrag Samardjiski 1 (2 ribaund-1 asist), Tufan Ersöz 1 (1 ribaund), Reha Öz (2 ribaund), Seth Doliboa 11 (3 ribaund), Ömer Ünver (2 ribaund), Davud Kamer (1 ribaund)

17 Yorum Yapılmış:

murat ozen dedi ki...

Onlara taraftar diyerek iltifat etmişsin..

Geçenlerde birileri çıkıp Guatalama basketbol liginde sahaya ses bombası atan "taraftar"larına maçtan sonra "utanmadan" teşekkür etmişti..

Ne yazıkki hepsi futbol seyircisi bu vandalların.

1 gün önceki Fenerbahçe maçındaki seyircide bunlardan çok farklı değildi benim gözümde. Maç bittikten sonra ne akla hizmet Beşiktaş'a küfür ediyorlardı anlamıyorum..

Maç sırasında da takım hucum yapıyorken ya da savunmada iken bunlar kendi halinde tezahurat yapıyorlardı.. Bir kaç posizonda hakeme tepki göstermeleri dışında maçla bir ilgilerini göremedim.

Ama kağıt üstünde Avrupa'nın en çok seyirci toplayan takımı Fenerbahçe...

facebook_malik_anki68 dedi ki...

Bende sahadaydım. Hatta Türk Telekom tarafındaydım. Gökhan TAŞTİMUR gibi rekortmen hocaya yakışmayacak şekilde küfredildi. Ben bir Telekom taraftarı olarak çok üzüldüm. Buradan kendisinden özür diliyorum. Taraftara gelince her iki takim içinde bu kadar önemli bir karşılaşmada normal sayılabilecek bir olaydı. Ne kadar bizi hakemlerin yanlış ve çalmadığı kararları,TAŞTİMUR hocamızın her karara itirazına teknik faul çalınmaması bizi çıldırtmış olsa da küfür edilmemeliydi. Masa üstüne çıkma olayına gelince lütfen bu kadar Başkent basketbolunu kötülemeden önce bir Partizan yada Olympiacos taraftarını inceleyip yazınız!! Sadece basketbol kökenli bir taraftara(bir kısım paralı taraftar yüzünden) bu kadar genelleme yaparak suçlamayınız.

Özcan Yüksel dedi ki...

Şu bir gerçek ki futbol taraftarı maça geldi mi fener de olsa beşiktaş da olsa tofaş da telekom da galatasaray da farketmiyor.

basketsever dedi ki...

Hakemler başkent Ankaranın da play-off da bir takımı olsun diye uğraştılar.
Ama böyle uygulamalar çok yanlış.
Doğru olan; adil yönetim göstersinler ve kim daha iyi ise o takım 3 puanı alsın.

murat ozen dedi ki...

@basketsever

Bence 4 puan versinler..

Mental dedi ki...

Telekom idarecilerinin Olin başantrenörüne ve ailesine yönelik küfür eden seyircileri susturmaması tek kelime ile ahlaksızlık...
Hadi onlar yönetici yıllık 10 milyon bütçeden dolayı sıkıntı duyup Olin gibi tamamen mazlum sayılacak bir bütçe karşısında eziliyor olabilirler ve bu nedenle küfrettirebilirler?! Peki saha komserine ne demeli bu kadar da yüreksiz olunmaz ki o seyirciler bir gün gelir o masaya ayaklarıyla basarak komiserin gözlerine bakıp küfrettiğinde de bir söz söyleyemeyecek kadar acizane kalırlar.. Federasyon bu denli yüreksiz komiserleri neden görevlendiriyor yoksa aynı salonun belli bir kısmını ofis olarak federasyonda kullanıyor diye mi gıkları çıkmıyor?
Yazık çok yazık.. bir avuç futbol seyircisinin arkasına sığınmış ve yıllık 10 milyonu götüren idarecilere çok yazık..

magistram dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
magistram dedi ki...

Federasyonun has adamları FB, GS, BJK, Efes' ten sonra şimdi de Türk Telekom. Amaç Beko liginde ve playoff larda bir Ankara takımının bulunması imiş.
Erdemir ile olan maçında FB' nin kollanması, içeride ki Efes maçımız. Bunlar bizim çıplak gözle veya TV den izleyebildiklerimiz.
Erdemir maçı sonundaki hakem faciasından sonra basketbol camiası ayağa kalktı.
Ya naklen yayınlanmayan küçük ve yeni takımların başlarına gelenler ?
Ankara deplasmanında yaşadıklarımız en hafif şu ifade ile özetlenebilir "Ahlaksızlık"
Özellikle TV yayınının olmadığı maçlarda böyle dolaplar çeviriliyor işte. Federasyon-Hakemler-Güvenlik her türlü tezgah önceden kurulmuş. Maç Cumartesi gününden iş günü olan Cuma' ya alınıyor ki Edirne' den seyirci gelmesin. AG seyircisi iş çıkışı saat 19.00 daki maça yetişecek nasıl olsa. Kimse bana Cumartesi salonda kongre varmış masalını anlatmasın. Lig fikstürü 17 hafta önceden belli, o güne kongre talebini kabul etmezsin. Ya da Ankara’ da salon mu yok başka salona alırsın maçı.
Yasak olmasına karşın atılan konfetiler nedeni ile maç geç başlıyor. Bizim Edirne' deki maçlarımızda hakemlere edilen ilk ama ilk kötü tezahüratta anons yapılırken Ankara' da Olin bencine gidip küfürler ve tehditler savuran taraftar maçtan sonra soyunma odalarında dolaşıyor. Olin bencine maç boyu küfür yağıyor. Taraftarlarına sataşmalar gerçekleşiyor. Ve misafir takım taraftarları salondan çevik kuvvet kordonunda ayrılıyor.
Boşuna sinir sahibi etmesin Federasyon bizi. Playoff oynayacak takımlar Federasyon tarafından önceden belirlensin. Kalan sekiz takım da küme de kalmamak için oynayalım sadece. Ne hakemler yorulsun, ne de beyzadeler.

magistram dedi ki...

Kimse de kalkıp mağlubiyete kılıf teraneleri anlatmasın. Bulsun maçın CD sini izlesin ondan sonra konuşsun.

magistram dedi ki...

Telekom maçının özeti şu soruya verilecek cevaptır ;
Hakemler,
ikinci yarı 5 kez oyundan ihraç etmeleri gereken Gökhan Taştimur ile Ali Burgul' a neden bir tek teknik faul bile çalamadılar ?
Çıldırmış gibi hakemlere itiraz eden Doliboa' ya, Erdal Bibo' ya defalarca teknik faul çalmaları gerekirken neden gıkları bile çıkmadı ?
Bu maçın teknik taktik yorumu olmaz. Maçın özeti bu soruların yanıtıdır.

Adsız dedi ki...

Ligde her zaman başarılı küçük takımlar olur ama bunların çoğu geçicidir.TT,gs,fb,efes,ksk ise bu ligin demirbaşlarıdır.2 sene kötü 2 sene iyi de olsalar bu ligin esas çocukları hep bu takımlar olacaktır.devamı iyi de olsa 10 yıl sonra apayrı yerlerde olurlar.

magistram dedi ki...

@Ekin
Federasyon ve Hakem Faciasına savunmanız bu mu sayın Ekin ??
Yani Federasyonun bu takımları kollamasını doğal buluyorsunuz ! Federasyon da sizin ile aynı kafa da işte...

telekomlu dedi ki...

http://www.turkbasket.com/sayfa/index.php?option=com_content&view=article&id=3558:edirne-oline-ceza&catid=59:federasyon&Itemid=387
Bu yazı yukarıdaki linkten Turkbasketten alınmıştır.

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu toplanarak kendisine ulaşan hakem ve gözlemci raporlarını inceledi. Beko Basketbol Ligi'nde Olin Edirne ile Efes Pilsen arasında oynanan maçta Olin Edirne taraftarlarının hakemlere ve federasyon aleyhine uygunsuz, küfürlü tezahüratta bulunmaları ve de bir kez anons yapılmasına sebep olması nedeniyle Edirne ekibine 1.500 TL para cezası verildi.

Yorum yapmıyorum.Ama Olin Telekom ilk maçını edirne'de izleme şansım olmuştu o maçta edilen küfürlerin haddi hesabı yoktu.Dün Ankara da onun yüzde biri dahi yoktu nedir bu telekom düşmanlığı anlamıyorum.Elbetteki taraftar takımını destekleyecek.Telekom yönetimini ses çıkarmaya davet ediyorum.Salsa basketin bu yanlı tutumunu kınıyorum.

saygılarımla

telekomlu dedi ki...

Sn salsa basket yöneticilerini uyarmak istiyorum.Dün gece baktığımdaki maç ile bilgilerine bugün farklı yorumlar eklenmiş.Bu yorumların içinde bir takım telekom düşmanlığı sezinliyorum.Öncelikle küfür küfürdür Edirnede de olsa Bandır'mada olsa Trabzonda da olsa.Türk basket sitesinde Olin Edirne'nin ne yüzünde ceza aldığını yazıyor.Salsa basket yöneticilerini okumaya davet ediyorum.Taraftarın sizin için üç hafta önce yaptığı negatif tepkiyi bir öç haline getirmenin bir anlamı yok.Ben ilk maçı edirne'de protokol türbüninde utanarak sıkılarak seyretmiş birisi olarak
dün Anakara takımını ve taraftarı ateşleyen telekom taraftarının sadece orta sıradaki taraftarı ateşlerken olan küçük bir hadiseyi abartarak yorum yapmanın kimin ekmeğine yağ sürmek için yaptığınızı anlamıyorum.Dün unutulmasın ki maçı seyirci aldı.Olin antrenörünün küfürlerini anlamak için kamera kayıtlarından dudak okumakla sizler basın mensubu olarak daha kolay tesbit edersiniz.Bandırmada küfür var Edirnede küfür var Trabzonda küfür var.Ankarada küçük bir atışma onu abartın.İstanbul'daki küfürleri hiç konuşmuyorum.Çünkü onların medya ve taraftar gücü var.Ben dünyanın her yerinde maç izlemiş 40 yıldır sporun içinde olan biri olarak.Bir takımın oyunculararının
maç sonu sevincini taraftarla paylaşmanın şuç olduğunu sizden öğreniyorum.Başarı başkan yönetim teknik kadro ve taraftarın bütünleşmesiyle olur.Elbetteki galibiyetten sonra takımın başkanı yöneticisi malzemecisi oyuncusu sevinecek bir de sezona büyük umutlarla girip kötü sonuçlar alıp.Teknik kadro değişikliğinden sonra playoff'a girmek için önemli bir maçı kazandıktan sonra emek veren herkes birbirini alkışlar.Bunu sizin bunu bizden iyi bilmeniz gerekir.Ankara taraftarının maçlara gelmemesinin sebebini taraftara yüklemek külliyen yalan.Gençlerbirliği taraftarı son derece beyefendidir ama maçları hiç bir zaman dolmaz 2000 kişi geçmez.Ankara taraftarını üç büyükleri sever.Ama lütfen Ankara'lılar beko basketbol ligindeki tek takımımıza destek olalım.Telekom başkanına ve yönetimine biraz ses çıkarmalarını istiyorum.Telekomun kapanıp üç büyüklere sponsor olamasını isteyen kişilere lütfen yanıt verin.Hedef taraftar değil kulüp bunu bilin sevgili ankaralılar.Dün inanın seyirci takımın sonsuz destekledi.Tek tepkileri olin antrenörüne ŞİŞMAN demeleri.Ama bu hakemler en az 5 kere teknik çalmaları gerekirken bir tanesini çalmadılar.Olin koçunun yaptıklarına.Birileri telekomun başarısını istemiyor.Yönetimin başarısını istemiyor.Bunu unutmayın her yerde küfür var.Ama Ankara da onlarınkinin yüzde biri oluyor.Hiç bir yerde olmasın küfürsüz salonlar dileğiyle.Lütfen adil olun sn salsa basket yöneticileri.

Sevgiyle kalın

dejavu dedi ki...

telekomlu;

Dün ben maçtaydım. Anıl, saLsa, istatistikleri kullanarak bir yazı yazmış. Haberleşmemiştik, eve geldiğimde ben maç yazısı yazdım, diğer yazıyı da kaldırdık. Bundan ibaret olay. Zaten okuyanlar iki yazının birinin istatistikler diğerinin de ise tamamen salondan izlenimler olduğunu çok rahat şekilde farkedebilir. Hani okuyanların aklına başka birşey gelmesin diye not düşelim bunu da.

Diğer dediklerinizden de 'öc alma' kısmının mantıksız olduğununu söylememe gerek var mı, bilmiyorum. Çok şükür ki, adalet duyguları gelişmiş kişileriz hepimiz. Bunu da bilmenizi isterim.

Sevgiler..

magistram dedi ki...

@telekomlu;
"TWITTER MESAJLARINDAN ANKARA REZALETİNİN ÖYKÜSÜ" başlığındaki tweetleri yazanların hepsi elbirliği ile bir senaryo yazmışlar oynuyorlar size göre ! Sadece siz doğruları söylüyorsunuz öyle mi ? Link vermenize gerek yok, salonumuzda yapılan ilk kötü tezahüratta anons yapıldığını ve bu nedenle cezayı yediğimizi yukarıda yazdık zaten. Güneş balçıkla sıvanmaz Beyefendi. Biz de hem Edirne’ de ki Telekom maçını hem de Ankara’ da ki maçı izledik. Olin bencine edilen küfürlerin, maçta gerçekleşen çirkinliklerin canlı tanıkları vardır. Ama işinize gelmeyince "bunlar Telekom düşmanı" oluyor.
Edirne Salonun da ağzını açan basketbolcumuza teknik faul çalan hakemler Ankara Salonun da neden çalamamış 5 kere Gökhan Hocaya ? Çok mu kuvvetli lobimiz varmış ? Hay Allah muhteşem gücümüzün farkında değilmişiz biz :) Meğerse federasyonda Telekomun lobisi yokmuş ta bizim varmış :) Maşallah bir çırpıda akladınız salonda olanları :) Maçın Cuma gününe alınması hakkında da bir fikriniz vardır sizin mutlaka değil mi ? Hakemlerin ikinci yarıda Olin’ i bitirmeleri hakkında da ? Hadi onları da yazıverin de hakemler ile federasyonu da aklayıverin bi zahmet. Ortalık ta güllük gülistanlık oluversin :)

Mental dedi ki...

@ Telekomlu
Madem maçları protokolden izleyebiliyorsun Telekomun idarecileri içinde yer alıyorsun demektir.. Yorumlarında herşeyi yanlı olarak yazmışsın ama Başta Edirne Halkı olmak üzere Olin İdareci, Teknik Heyeti ve Oyuncularına bir özür dileyinde bizde yazdıklarınızda bir nebze olsun sağduyulu yaklaşmaya gayret edelim..
Hıı unutmadan Koca Yürekli Hocaya en son 2.ligte Akçakoca Poyraz takımının seyircisi "ŞİŞMAN" diye bağırmıştı ama Akçakoca şimdi bölgesel ligte bile değil:)) Burdan ne ders çıkarmanız gerekiyor ?! " Alma Şişmanın Ahını Çıkar Aheste Aheste" :))) 2 Seneye kalmaz kapanırsınız benden söylemesi...