26 Ocak 2011 Çarşamba

Tammy Sutton Brown F.Bahçe'de

Diana Taurasi ve Penny Taylor'ın ayrılıkları sonrası Angel McCoughtry ve Jekabsone Zagota hamlelerini yapan F.Bahçe'de, değiştirilmek zorunda kalınan yeni sistemde uzun oyuncu eksikliği çok net şekilde hissediliyordu. Bu sorunu çözmek için harekete geçen koç Ratgeber'in tercihi daha önceki yıllarda da F.Bahçe formasını giymiş, ortamı ve takımı iyi tanıyan Sutton Brown'dan yana oldu. Geçtiğimiz yıllarda yine Final Four hedefiyle yola çıkan ve düzenli olarak Rus takımlarına takılan sarı lacivertliler için o dönemlerde yeterli bir isim değildi Sutton Brown. Fakat bugünün F.Bahçe'sinde, bu yeni sistemde üstleneceği rolü başarıyla kotaracaktır. Zira bugün ondan istenen Ivana Matovic - Nevriye Yılmaz ikilisini yedekleyebilmek ve parkede olduğu anlarda uzun rotasyonundaki açığın boyutunu azaltmak. Bunu çok rahat şekilde yapabilir Sutton Brown.

Kıta dışı kontenjanın doldurulduğu bu transferle birlikte sezon başında takıma katılan Anna Vajda da İstanbul'dan ayrıldı ve Prag ile anlaştı. Penny ve Taurasi'nin yer aldığı takımda istenilen katkıyı veremeyenlerden biriydi o da. Bu nedenle beklenilen bir gelişmeydi bu ayrılık.

Sutton Brown transferiyle birlikte uzun rotasyonundaki açığını da kapatan F.Bahçe, son 16 ile birlikte yeni bir yola başlıyor. Sezon başına göre yavaşlayan bir tempo ve bireysel performansları öne çıkarmaktan ziyade takım oyununu daha efektif oynayan, savunmada daha diri ve birlikte birşeyleri başaracak bir Fenerbahçe izleyeceğiz önümüzdeki dönemde. Koç Ratgeber'in bu sorunlarla boğuşmak zorunda kalmaktan mutlu olmadığını biliyorum ama bu sezon onun İstanbul'da olması F.Bahçe için ciddi anlamda bir şans. Sezon sonunda bunu çok daha iyi anlayacağız.

9 Yorum Yapılmış:

Selami dedi ki...

Çağlar,çok yerinde tespitler yapmışsın,Taurasi varken takım wnba takımı gibi koş-koş oynuyordu,müthiş sayı atıyorduk,fakat bir ton da sayı yiyorduk,şimdi takım daha dengeli,dış şut yerine penetre ve boyalı alan ağırlıklı bir basketbol oynuyor,savunma çok iyi oturdu,Tammy bu vakitte biçilmiş kaftan,geçen sene hücum gücü oldukça düşmüştü,fakat savunma ve bloklarda hala çok etkili,ciddi katkı verecektir,asıl performans yüksekliği Horokova'da yaşanıyor,Taurasi takımdayken ben dahil herkes Horokova'nın performansından şikayetçiydi,o günlerde yazdığım bir yorumda Horokova'nın hem daha önce oynadığı takımlarda hem de Milli takım'da yıldız oyuncu olarak oynadığının ,Taurasi ve Penny ikilisinin dominant oyunlarının bu oyuncunun performansını çok düşürdüğü yazmıştım,bu iki oyuncu ayrılınca onunda performansı bir anda seviye atladı,önce GSMP sonra Spartak Moskova,çok zor olacak,umarım bu sene final-four görürüz.

Bilge dedi ki...

Açıkçası geçen yıl oldukça kötü oynaması nedeniyle şüpheli bir transfer oldu, Ebony gelse herkes daha mutlu olurdu. Yine de dinlenmiş bir şekilde gelmesi İstanbul'a ve takıma yabancı olmaması büyük avantaj. Umarım tüm gücüyle gerekeni yapar ve güzel bir kariyer sonu yaşar.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Koç faktörüdür bu denli iyi oyuncuları kaybedip yerlerine hemen hemen eş değerlerini alabilmek.
Brown benim aşkımdır :) Hatta daha geçen hafta "keşke geri gelse, iyi yedekler bizim pota altını" diyordum ve geri döndü :)))

Abdulkadir dedi ki...

Bendede Eboby daha fayadlı olurdu. Geçen yıl Tammy onun çok gerisinde kalmıştı. Herşey rağmen takımı ve Türkiye yi tanıyan bir oyuncu. Bu anlamda bir problem olmayacak en azından. Neyse. Artık hayırlı olsun demekten başka yapacak birşey yok. Umarım faydalı olur....

sinan dedi ki...

FB zagota'yı ligde oynatamayacak mı?

Selami dedi ki...

@ sinan

Oynatıyor,son oynanan Tarsus Belediye maçında oynadı zaten.

aksel dedi ki...

o kadar değişti ki oyuncu kadromuz umutlanan gs mp taraftarlarıda şaşırdı kimin oynayıp oynayamayacağını :)

tamam bu sene gözünüze kestirdiniz bizi , hele birde 1-16 eşleşmesinde bile favori yaptınız kendinizi :)

biraz sakin alışkanlıklar kolay değişmiyor :)

sinan dedi ki...

tammda arkadaşlar tammy ligde oynayacak mı o zaman toplam 8 sözleşme kuralına ters olmuyor mu?

Selami dedi ki...

@ sinan

ligde oynamayacak,sadece Avrupa için alındı