18 Ocak 2011 Salı

Timuçin Meriç'ten İlk Yarı Değerlendirmesi

Faruk Akagün'ün yedinci hafta sonunda, üç kulvarda 13 maçta yalnızca 3 galibiyet almasının ardından görevden ayrılmasıyla birlikte Genç Telekom koçluğundan A takım koçluğuna geçiş yapan ve geride bıraktığı sekiz haftaya ikisi deplasmanda olmak üzere 5 galibiyet sığdıran Timuçin Meriç, ilk yarı performanslarını değerlendirdi. Uzun süredir istediği, beklediği görevi çok zor bir dönemde üstlenmesi onun açısından hiç de kolay bir durum değildi açıkçası. Fakat 8 haftada kaybettiği üç maçın F.Bahçe Ülker, Banvit ve Trabzon gibi ligin zorlu üç deplasmanı olması ve geri kalan tüm maçlarını kazanmış olmaları önemli. Ki Trabzon maçı da Sakota'nın Trabzon'daki ilk lig maçı olması noktasında ev sahibini avantajlı kılıyordu. Takımdaki şişkinliği azaltıp, eldeki kadrodan verim almaya çalışan ve halen 1-2 numara oynayan bir yabancı konusunda arayışların devam ettiğini söyleyen koçun detaylı ilk yarı değerlendirmesi şu şekilde:

'Takımın başına geldiğimiz günlerde, Türk Telekom, ligde oynadığı 7 maçın 5'ini kaybetmiş, Türkiye Kupası'nda oynadığı 3 maçta sadece 1 galibiyet almış ve Avrupa Kupaları'nda çıktığı 3 maçta da sahadan yenilgiyle ayrılmıştı. Yeni yapılanma içinde sorunları, yapacağımız başarılı savunmayla aşacağımızı biliyorduk ve bu konuya yöneldik. Bunu da çoğu maçta başardık. konuştu.

İkinci yarıda maçlarımızın her biri ayrı ayrı anlamlar taşıyor. Hedefimiz play-off'a kalabilmek ama bu konuda da dezavantajlı konumdayız. Play-off için yarıştığımız rakiplerimizin hepsine ilk yarıdaki maçlarda yenildik. Şimdi, hem hepsini yenmek, hem de sayı averajını lehimize çevirmek için savaşacağız. Öncelikle maçlarımızı kazanmak için sahaya çıkacağız. Sonrasında ise sayı averajını kovalayacağız. Asıl işimiz ligin ikinci yarısında başlıyor. Her maç bizim için bir hedef. Oynayacağımız 15 maçta alabildiğimiz kadar galibiyet almak ve play-off için iyi bir sıralama elde etme amacındayız.

Yıldız oyuncu transferinden çok, takım ruhunu yakalayabilecek isimleri seçmeye çalışıyoruz. Kısa oyuncu konusunda bir eksiğimiz var. Yabancı kontenjanında ise sadece bir hakkımız kaldı. Bu hakkımızı da 1 ve 2 pozisyonlarında oynayabilecek bir isimden yana kullanacağız.

Biz her maç ''süper star'' olacak bir oyuncu aramıyoruz. Ben sisteme ve takım ruhuna inanan bir antrenörüm. Takıma kattığımız yabancı oyuncular da bu mantıkla buradalar. Takım ruhu içinde oynayabilen, yabancı bir oyuncuyu kadromuza katacağız. Yerli veya yabancı tüm oyuncularımdan büyük katkı alıyorum. Sakat olan oyuncular bile kendilerini riske atarak oynamak istiyorlar. Bu da bir antrenör olarak beni gururlandırıyor. Benim kadar oyuncularım da bu takımın yerinin daha üst sıralar olduğunun bilincinde. Hepimiz bu noktaya ulaşmak için çabalıyoruz. Yabancı oyuncu seçiminde bu dengeleri bozmamak da gerekli. Bunun için acele etmiyoruz, doğru ismi bulmaya gayret gösteriyoruz. Ligin ikinci yarısında çok daha etkili basketbol oynayan bir takım olacağız. Alacağımız galibiyetlerle, ilk yarıda aldığımız olumsuz sonuçları lehimize çevireceğiz. Bunu yapabilecek kapasitedeyiz ve hepimiz bunun farkındayız.'

1 Yorum Var:

Serdar dedi ki...

Playoff için iyi bir sıralamamı?:)
Şaka gibi ...
Üzerindeki takımlardan sadece Antalyayı geçebilirsin ki geçersen 8. olursun ama alltan Trabzonsporda senin rakibin oda seni geçerse playyoff tan off olursunuz. Ercüment sunter ekolünden gelen bir koç izlenimi veriyor Timuçin Meriç onunda en büyük handikapı çok sık rotasyon 24 saniyenin 16-18 saniyesini boşa harcamak...