17 Ocak 2011 Pazartesi

Tofaş Tepkili

Beko Basketbol Ligi'nde 15. hafta maçı için Erdemir'e konuk olan Tofaş, bu deplasmanda yaşananlardan şikayetçi. Kulüpten yayınlanan basın bildirisi şöyle:

Beko Basketbol Ligi mücadelesi için gittiğimiz Ereğli’de tribünlerde yerini alıp kendilerine Beşiktaş taraftarı diyen bir grup karşılaşma boyunca takımımıza küfür edip, kulüp otobüsümüzüde Çarşı ve Beşiktaş yazıları ile siyaha boyayarak son ana kadar heyecan dolu maçın güzelliğini bizlere unutturdu.

Efe Aydan ve Coşkun Teziç'in Taraf gazetesi spor editörü Atilla Nesipoğlu'na verdiği demeçler ise şöyle:

Efe AYDAN: “Karşılaşma boyunca Türkiye standartları uygulandı. Yani hem salonda hemde salon dışında çifte standart vardı. Emniyet kuvvetleri bizi otelden alıp alıp salona kadar eşlik etti ama maçın başlaması ile beraber onlarda mücadeleyi oturup bizimle birlikte izlediler. Ereğli’deki polisler kadar hakem ve gözlemcilerden de şikayetçiyiz. Sonuçta polis içeri kimin girip giremeyeceğine karar veremez. Isınmaya çıkmamızla birlikte bize küfür eden grubun yeterli çoğunlukta olmaması hakemleri rahatsız etmedi. Yaklaşık 30 kişilik bir grubun, oyuncularımıza da hedef alan küfürlerine seyirci kaldılar. Beşiktaş-Bursaspor kan davasını sürdüren bu kişileri susturabilirlerdi. Bu ülkede efendi ve mütevazı olanı koruyan yok, herkes güçlünün yanında. İstedikleri kadar yasa çıkarsınlar, bir kez daha gördük ki sahanın içinde ve sahanın dışında görevliler sorumluluklarını yerine getirmiyor ve ellerini taşın altına sokmuyorlar”.

Coşkun TEZİÇ: “Küfürlü tezehürat yapan gruptan şikayetçi olmamıza rağmen gözlemci ve hakemler yaşananlara seyirci kaldılar. Hakemler bize küfür eden grubun 50 kişiden az olduğu için bir şey yapamayacayacaklarını söylediler. Maç sonunda yaşananlar ise tam bir fiyaskoydu. Salonda bize küfür edenler ile otobüsümüzü boyayanlar aynı kişiler mi bilemiyorum ama kendilerine Beşiktaşlı diyen bu insanların yaptıklarının bize bir maddi ve manevi zararı var. Otobüsün başında hiç bir önlem alınmamış. Salona girmemesi gereken polis bizimle maç izliyor maç sonunda da ben mi koruyacağım otobüsünüzü diye savunma yapıyor”.

TOFAŞ Spor Kulübü

10 Yorum Yapılmış:

silahsız kuvvet dedi ki...

Bir tarafta Bursada en ufak küfürde soyunma odasına kaçıp maçı iptal etmeye çalışan tehditvari davranışlarda bulunan Söylemezoğlu, diğer tarafta neredeyse işi fiziki müdahaleye kadar götüren maç boyu ana avrat düz giden taraftara kılını kıpırdatmayan Keseratar ve tayfası. Bu çifte standart değilde nedir? Tofaşlı idareciler Ereğli emniyeti hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır. Erdemirli idarecilerde tatlı koltuklarında oturup bütün olan biteni keyifle seyrediyor. Federasyonun çifte standardını zaten hepimiz biliyorduk ama devlet devletliğini yapmıyorsa diyecek bir şey yok. Boşuna çıkarmasınlar sporda şiddet yasası falan. İşlemez bu ülkede bu zihniyet varoldukça.

insua dedi ki...

Ereğli'nin, Erdemir'in başı boşluğundan,vurdumduymazlığından kaynaklanan bi durum bu.
Şöyle düşünelim; Olin-Tofaş maçında Edirne'de yaşayan Beşiktaş'lılar, Edirne Çarşı yada her neyse üzerlerinde siyah beyaz formalarla gelip, Tofaş'a küfürler edip, Beşiktaş lehine tezahürat yapabilirlermiydi ?
Başta o salondaki gerçek basketbol taraftarı olan Edirne'liler ve coach Gökhan Taştimur olmak üzere, güvenlik güçleride izin vermezdi.
Ereğli'de böylemi oldu acaba ? Tabiki hayır...
Hayatlarında İstanbul'a, İnönü'ye, Akatlar'a gitmemiş adam, Beşiktaş aşkıyla küfürler edip,Tofaş'lı oyunculara saldırmaya çalışıyor Ereğli'de, komik.

Adsız dedi ki...

Bu sene Erdemir ve Mersin'in düşmesi lig açısından en hayırlısı olacak.

roland deschain of gilead dedi ki...

@silahsız kuvvet
maçtaydım, tirbünlerde ne küfürler edildiğini bilen bir adamım bu maçta öyle ana avrat küfretme tarzı bir olay olmadı. ama beşiktaşlı taraftarların protestoları vardı ve bence de bu yapılanlar çok saçmaydı.

@insua
Maça gelen beşiktaşlı taraftarlar maç boyunca beşiktaş lehine tezahüratta bulunmadılar.genellikle tofaşı protesto ettiler onun haricinde erdemir'in tezahüratlarına katıldılar. kaşkol ve formaları vardı ama maç boyunca ağızlarından beşiktaş kelimesi çıkmadı.

ayrıca belirtmek isterim ki ereğli'de pek çok beşiktaş taraftarı erdemirspor'un maçlarına gelir ve erdemirspor u destekler. hatta beşiktaş erdemirspor maçında bile kendi formalarıyla gelmelerine rağmen erdemirspor sahaya çıkarken alkışladılar. bu sefer değişik olan sadece maçe erdemirspor u desteklemeye beşiktaş formalarıyla gelmiş olmalarıydı, onun haricinde salonda abartılacak bir durum yoktu.caferağa'da 15 yaş maçlarında bile bundan daha çok küfür duydum emin olabilirsiniz.

saha dışında yapılanlar ise terbiyesizlik ve polisin acizliği ile ilgili bu konuda tüm eleştirilere katılıyorum ve beşiktaş taraftarı bile olsa bir ereğlilinin bunları yapmış olmasından üzgünüm.

roland deschain of gilead dedi ki...

taraftarın JASON'a ettikleri küfürler cidden kötüydü ve buna bir önlem gerekebilirdi ama jason'da siniri bozulsa da inanılmaz iyi oynayarak karşılık verdi ve hatta 0.5 saniyesi daha olsa maçı alarak sağlam kapak dağıtacaktı o gün

nerobianco dedi ki...

tofas Bjk maçı sırasında edilen küfürlere tofaş hiç tepki göstermemişti ama

Ömer dedi ki...

Bursa'da Beşiktaş, Bursaspor formalılardan 40 dakika küfür yerken neredeydiler? Bıraksınlar bu cıvık cıvık, samimiyetsiz açıklamaları.

insua dedi ki...

Ereğli'de küfür edenlerin sayısı 50 kişiden fazla olmadığı için hakemler ve gözlemci müdahele edemeyeceklerini söylemişlerdi... Bugün Beşiktaş Cola Turka-Mersin Bşb maçındada salonda bulunanlar küfür etse,neredeyse yine müdahele edemeyecekti yetkililer çünkü 100-150 kişi vardı :)

silahsız kuvvet dedi ki...

@nerobianco
Küfürden dolayı verilen 1 maç seyircisiz oynama cezasına itiraz bile edilmedi. Hoş küfürden saha kapatmayıda epeydir görmemiştik federasyon sağolsun.

OMER dedi ki...

Bir Erdemir taraftarı olarak durumu çirkin bulmakla birlikte burada yapılan bazı yorumların da saçmalama noktasına geldiğini düşünüyorum. Nihayetinde Erdemir maçına Beşiktaş formaları ile gelip rakip takıma küfür etmek ve otobüsü boyamak hoş görülebilecek bir durum değil. Bunun yanında öyle bir hava veriliyor ki sanki Ereğli'de salon yıkıldı , seyirciler parkeye girdi , oyuncuları dövdü , otobüsü taşladı vs vs...Yok Erdemir'in bir alt lige düşmesi hayırlıymış , yok Ereğli başıboşmuş , yok polisler hakkında suç duyurusunda bulunulmalıymış ??? Yaklaşık 20 yıldır Basketbol maçlarına giden , son 5 yıldır da Ereğli'de yaşadığımdan Erdemir maçlarını mümkün olduğunca takip eden bir seyirciyim.Yıllar içerisinde Ankara ,Antalya,Mersin,İstanbul , Bursa,İzmir,Mersin,Konya aklıma gelen yerler olmak üzere pek çok yerde basketbol izledim. Kesin bir dille söylüyorum Ereğli Türkiye'nin en düzgün salonlarından biridir. Hatta bana göre rakip üzerinde baskı oluşmadığından gereğinden fazla düzgündür. Maçta salonda olduğumdan çok net ifade edebilirim ki asla fiziki bir müdahale ortamı ve organize küfürlü tezahürat olmadı.Zaten açıklamada Efe Aydan kendi söylemiş 30 kişilerdi diye... Keşke hiç küfür olmadan protesto vs.. ne yapılmak isteniyorsa yapılsaydı ( hatta hiç yapılmasaydı )...
Sonuç olarak siz stada dönen salonlarda hemen her maç oluşan acınası durumu temizleyin , Ereğli'de 20-30 maçta bir olan ve organize olmaktan uzak , fiziksel boyuta ulaşmayan bir olay öyle veya böyle çözülür...