27 Ocak 2011 Perşembe

Tomas Nagys - Bornova Ayrılığının Perde Arkası

Trabzon deplasmanında oynadıkları son lig karşılaşmasında Bornova'nın Tomas Nagys'siz bir kadroyla mücadele etmesinin ardından bugün Litvanya merkezli Krepsinis sitesinde oyuncunun finansal sorunlar nedeniyle takımdan ayrıldığı haberi yer aldı. Akşam üzeri gördüm bu haberi fakat son bir hafta içinde iki yabancı transferi gerçekleştirmiş Bornova'nın finansal sorunlar nedeniyle sezon ortasında aldığı ve geçen yıldan da tanıdığı Nagys gibi bir oyuncuyu gönderebileceği açıkçası pek aklıma yatmadı. Sitenin orijini sebebiyle ayrılık haberine ikna olsam da bu ayrılığın gerçek nedeninin bu olamayacağı fikrimi doğrulayacak bilgilere ulaştım. Tomas Nagys ile Bornova kulübü arasında yaşanan ve ayrılıkla sonuçlanan çok ilginç olaylar silsilesi şu şekilde gelişti:

- 20 Ocak Perşembe günü kendini halsiz ve hasta hissetmesine karşın sabah idmanına katılan Nagys, akşam oynanacak hazırlık maçında oynamak istemediğini Ümit Sonkol vasıtasıyla koça iletiyor. Termometre 38 dereceye dayanmış durumda o anda. Takımla beraber 1 saat yolculuk yapan Nagys, hasta ve ateşli şekilde kenardan maçı izliyor. İzmir'e dönüşte kulüpten bir yetkiliyle birlikte Acil'e giden Nagys'e 2.5 saat süren testler yapılıp, kan alınıyor ve reçete yazılıyor. Fakat kapsamlı reçetede yazılanlar yerine sadece bir antibiyotik alıyor yanındaki kulüp görevlisi ve diğerleri için parasının olmadığını söylerek Nagys'i evine bırakıyor.

- Ertesi günü evde yüksek ateşli ve halsiz geçiren Nagys, kulübü aradığında adam yollayacaklarını ve onunla beraber hastaneye gidebileceği cevabını alıyor. Ama gün boyunca gelen giden olmuyor. Akşam takım menajeri Mert İldeş, Nagys'in evine gelerek Trabzon yolculuğuna katılmasını istiyor. Gün boyunca eve gelen tek kulüp yetkilisi Mert İldeş, altını çizelim. Nagys'in o andaki ateşi ise 40 derece. Kulübün vaziyeti bildiğini ve söz vermelerine rağmen kimsenin yardıma gelmediğini ve acilen hastaneye gitmesini gerektiğini söylüyor Nagys. İldeş ise takımın aşağıda havaalanına gitmek için onu beklediğini ama kulüpten yaşlı bir görevlinin eve gelerek onunla ilgileneceğini söylüyor. Söz konusu yaşlı kişi de karşıdan geleceği için süre uzuyor haliyle. Nagys de İzmir'deki Türk arkadaşlarından birini arayarak hastaneye kendi imkanlarıyla gidiyor. Durum kötüleşmişken hastaneye vardığını da söylemek lazım.

- Ertesi gün de mesajlarına rağmen kulüpten kimse Nagys'e dönmüyor, durumunu sormuyor. Takım Trabzon'da o gün. İki günü yüksek ateşli geçiren Nagys'in pazar gecesi çalan telefonunda karşı taraftaki isim yine Mert İldeş. 'Sabah sana geliyorum, konuşmalıyız.' diyor Nagys'e ve durumunu bile sormadan kapatıyor telefonu. Trabzon dönüşü pazartesi sabahı Nagys'in evine gelen Mert İldeş, kulüp başkanı Mustafa İduğ'un Nagys'in Trabzon'a gelmemesine çok sinirlendiğini, kontratınının feshedildiğini ve İzmir'den ayrılabileceğini iletiyor oyuncuya.

Perşembe gününden itibaren çok ciddi bir rahatsızlık geçiren Nagys, kulübün bu tavrına oldukça bozuluyor haliyle. Herşeyden önce insani ve vicdani bir gereklilik olarak halinin sorulmasını bekliyor ama aradığı karşılığı bulamıyor. Şu anda üzüntülü olmasının temel nedeni de bu, takımdan ayrılmaktan öte. Ayrıca oldukça tepkili şu anda. Ki ufak bir empatiyle sinirini anlamak mümkün sanırım. Kulübün düzenli olarak çalıştığı hastaneden aldığı raporlar elinde, ateşli bir hastalık geçirdiği yazıyor bu raporlarda. 10 günlük raporu da bulunuyor. Ve an itibariyle alınan fesh kararının ardından kulübe ihtarnameyi yollamış durumda Nagys. Bu ayrılık kararının kurallara uygun olmadığını söylüyor ve hakkını arıyor. Sakatlığının geçmesinin ardından antremanlara katılmak isteyen Nagys, kendisine teklif edilen para almadan gönderilme opisyonundan memnun değil. Alacaklarını istiyor.

Devam eden günler neyi gösterir, ne tür gelişmeler yaşanır bilinmez ama Nagys-Bornova arasındaki ayrılığın nedeni tam olarak bu. Ne eksik ne fazla. Haberde adı geçen Mert İldeş'in de Bornova kulübünün de cevap hakkı mevcuttur elbette. Bize ulaştıklarında olayı bir de onların ağzından dinleyip, konuyla alakalı açıklamalarına yer veririz. Salsabasket özel haberidir.

14 Yorum Yapılmış:

Utku NALBANT dedi ki...

Müthiş bir habercilik mükemmelsin Anıl..

saLsa dedi ki...

Haber Çağlar'ın, benim değil.;)
O yüzden, müthiş bir habercilik bu Çağlar..;) Eline sağlık kardeşim..

saLsa

Adsız dedi ki...

Geçenlerde Belediye takımlarının düşmesine canı gönülden taraftar olduğumu söylemiştim. İşte bu fikrime temel teşkil eden bir örnek vaka daha oldu. Yine bir Belediye takımı yine bir yönetim faciası...

Özcan Yüksel dedi ki...

Bornova sonuçta yeni bir camia ancak bu işlerin kurdu Aclan hocanın takımında bu tarz bir saçmalığın yaşanacağını zannetmiyorum. İdareciler de amatörlüklerine rağmen iyi işler çıkarmalarıyla biliniyorlar.
Üzüldüm bu gelişmeye bakalım sezon içi bu kadar çok hamle hiç normal değil Aliağa da Bornova da sezon ortasında raydan çıkmış durumdalar

insua dedi ki...

Çakalların korkulu rüyası SalsaBasket :)

Emeği geçen herkese teşekkürler.

Serdar dedi ki...

@dejavu
Eline sağlık haber için.
Aliağa cephesinde ne gelişmeler var?

Adsız dedi ki...

haber abartılı geldi bana göre böyle yapacağını inanmıyorum.
eğer doğruysa tomasa büyük haksızlık
yalan haber ise bornovaya büyük ayıp etmiş olur

FFM dedi ki...

bence bu olay bir avrupa ülkesinde olsa hayal olabilirdi ama sözkonusu türkiye ise cok normal karsilamak lazim..ben bir yabanci oyuncu olsam zorda kalmadikca türkiyede basket oynmam..parlarin düzenli ödenmedigi bir baska ülke varmidir acaba avrupada..üstelikte birkac iyi organize olmus takimlar disindaki berbat organize takimlarda cabasi..zaten avrupadada tbl denince ilk akla gelen söz.. "gece yada hic ödenmeyen maaslar"

Adsız dedi ki...

Harika habercilik... Bornova'nın yaptığı da vicdansızlıktır, herşeyden önce gelir insan sağlığı.

Özlem dedi ki...

İnanılmaz ..... Duyum alınan kaynak ne derece doğru bilgi aktardı bilmiyorum ancak bana fazla abartılı geldi. Bırakın bir spor klubünü - ki nagys ın takım için kondüsyon sorunu olsada maçın içinde ne kadar etkili bir oyuncu olduğu tartışılamaz - gündelik yaşamda bile 38 derece ateşle kimse kimseyi kendi haline bırakmaz. Hele para olmadığı nedeniyle ilaçlarının alınmaması oldukça güldürücü geldi bana- daha geçtiğimiz haftalarda 2 yabancıyı ilaç parası veremeyen yöneticiler mi aldı ? -. Bu provakasyona alet olmak bence acı verici. Profesyonel bir takımın geçen seneden bu seneye geldiği nokta takımın birlik ve beraberliğinden kaynaklanıyor . Böyle bir takımın birliğini sağlayan yöneticileri ve takım oyuncularını bu kadar çabuk yargılamak ve hemen sistemden silmeye çalışmak bence olmamış. Sizi sürekli takip etmeme rağmen bu olayı iyice araştırılmadan yapılmadan bir haber olduğunu düşünmekteyim.

Özgür Gönen dedi ki...

re Özlem;

Habercilik anlayışı bu değildir. Sana katılıyorum özlem. Salsa Basket gibi bir sitenin böyle birşey yapması ilginç. Kesinlikle kınıyorum editörleri....

Özür Dilesinler Kulüpten..

oğuzcan dedi ki...

Bornova klübü vicdansız diye nitelendiriliyor ancak tam bir hayal ürünü olan bir seneryo yüzünden bu kadar iyi çalışan bu kadar iyi yönetilip kendi yağıyka kavrulup buralara gelen bir ilçe takımı bu kadar kolay yargılanmamalı .Bornovada Mert İldeş ve teknik ekip ve diğer klupteki isimler oyuncularla bu kadar yakından ilgilenip bu kadar babacan tavırlar sergilerken bu haberi yapmak hoş değil. Belediye takımı olduğu için ve arkasında çok destek olmadığı için ipini çekmek yargılamak eleştirmek kolay oluyor .Onca başarı görmezden gelinirken uydurma bir seneryo ile yargılanıyor .

Özlem dedi ki...

http://www.egeninsesi.com/IZMIR-Haberleri/11736/23/Bornovaya-Bes-Yildizli-Spor-Tesisi.html
Ekteki linki incelemenizi rica ediyorum , sözde ilaç parası veremeyenklubn nasıl bir tesis yaptırdığını görüp provakasyon haberleri öyle değerlendirelim.....

hiro dedi ki...

sanki parayı kulüp veriyo.bizim vergilerle tesis yapılıyo.bide biz yaptık diye hava atmayın..zaten bu belediyelerin profosyonel sporlara ilgisini anlamam bitürlü.kardeşim spora yardım yapacaksan bi ton amatör spor var yani...git onlarla uğraş.