27 Şubat 2011 Pazar

Banvit: 95 - Antalya BŞB: 93 (Banvit Son Topta Kazandı)

Davis ve Golubovic'in sayılarıyla oyuna hızlı giren Banvit, ilk çeyreği 22-11 önde kapattı. Barış Ermiş'in ilk 10 dakikaya sığdırdığı 5 asist de o uzunlara servisi kimin yaptığını açıkça ortaya koydu. İkinci çeyrekte Antalya BŞB toparlandı, Buckman ve Henderson'un sayılarıyla farkı 3 sayıya kadar indirdiler ama Banvit yeniden ayağa kalktı ve farkı 14 sayıya çıkarttı yakaladığı 13-2'lik seriyle. Devre sonunda tabelada 44-39 Banvit üstünlüğü yazıyordu belki ama Barış Ermiş'in daha ilk yarıda 9 asiste ulaşmış olması ilk yarının en hoş detayı idi. Antalya cephesine skorda hayat veren Buckman & Henderson ikilisi toplamda 28 sayı ürettiler. Banvit 5, Antalya BŞB ise 7 isabetli üçlük buldular ilk yarıda.

İkinci devreye de tıpkı ilk yarıda olduğu gibi Buckman&Henderson ikilisinin basketleriyle başlayan Antalya BŞB, skoru 48-48'de dengelerken Polat Kocaoğlu'nun 2 dakikada şut kaçırmadan 11 sayı ürettiği sekansın ardından ilk kez skorda üstünlüğü ele geçirdi (59-55). Günün başarılı ismi Chuck Davis'in basket faulüyle krizi noktalayan Banvit, çeyrek sonundaki 90 saniyede yakaladığı 5-0'lık seriyle finale 65-62 önde girmeyi başardı. Finalin ilk 2 dakikalık bölümünde 8-0'lık ufak bir seri daha yakalayarak toplamda 13-0'ı gören Banvit, son 8 dakika öncesinde farkı bir kez daha çift haneler seviyesine çekmesini de bildi (73-62). Fakat bu da Antalya ekibin direncini kırmaya yetmedi. Mutlu Akpınar'ın teknik faulü sonrası Barış Hersek'in üçlüğü geldiğinde skor yeniden eşitlenmişti bile (75-75). Son 6 dakikalık dilim karşılıklı basketlerle geçildi. Farkı yaratan kısım ise Henderson'a çalınan teknik faul oldu. Orada yakaladığı marjı korumayı başaran Banvit, taktik faullerde de hata yapmayınca zor da olsa karşılaşmadan 95-93 galip ayrılmayı başardı.

Chuck Davis'in boyalı bölgeden 9-11 bir yüzdeyle 30 sayı ürettiği Banvit'te Barış Ermiş, 9 sayı - 15 asist - 6 ribaund - 6 top çalma gibi insanüstü bir performans sergilerken Golubovic 17, Simmons 14, Mutlu 13 sayı ile çift haneye çıkan isimler oldular. İçerden ve dışardan %66 gibi çok yüksek bir isabet oranı sağladı Banvit. Lance Williams da yalnızca 8 dakika oynadı bu arada. Bu yüzdelere karşılık ayakta kalmayı başaran konuk takımın en önemli kozu ise çektiği hücum ribaundları oldu. 14 savunma ribaundu aldığı maçta tam 13 kez hücum ribaundu alan Antalya BŞB'de Buckman&Henderson ikilisinin 50 sayısı mağlubiyete engel olamadı. Prince ve 11'i arka arkaya olmak üzere Polat da 13'er sayıyla çift haneye çıkan diğer iki oyuncu. Geçen hafta aldığı Telekom galibiyetinin ardından morallenen Antalya ekibinin rakibin ekstra bir şut gününde olmasına rağmen son topa kadar oyunda kalması onlar adına sevindirici.

Banvit cephesinde ise geçen hafta alınan Olin mağlubiyetinin ardından bugün kazanmak önemliydi. Orhun Ene'nin yine tribünden takip ettiği karşılaşmada Graves'den de yararlanamayan Bandırma temsilcisi, 15. galibiyetini alarak zirve takibini sürdürdü.

Banvit (95): Barış Ermiş 9 (6 ribaund – 15 asist), Mutlu Akpınar 13 (1 asist), Charles Davis 30 (3 ribaund – 2 asist), Yiğitcan Turna 7 (3 ribaund – 2 asist), İzzet Türkyılmaz 1, Keith Simmons 14 (5 ribaund – 2 asist), Erol Can Çinko 4 (2 ribaund – 1 asist), Vladimir Golubovic 17 (6 ribaund – 1 asist)

Antalya BŞB (93): Muratcan Güler 6 (5 ribaund - 2 asist), John Prince 13 (5 ribaund- 3 asist), Hadi Doğan 6 (2 ribaund), Gerrod Henderson 22 (3 ribaund- 6 asist), Gökper Gen (3 asist), Barış Hersek 5 (2 ribaund- 1 asist), Bradley Buckman 28 (6 ribaund- 1 asist), Polat Kocaoğlu 13 (1 asist)

1 Yorum Var:

tuncer dedi ki...

Banvitspor bu ligin "rehabilitasyon" kurumu gibi bir şey. Daha önceleri Can Akın, Önder Külçebaş, Ersin Görkem, Yunus Çankaya gibi isimler Banvit yıllarında yeniden dirilişe geçen isimler. Fakat, bu deneyimi en ciddi yaşayan ve hakikaten ciddi bir saygıyı hak eden isim var ortada: Barış Ermiş. İnanılmaz bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Eski kendine güvensiz halini hatırlayanlar durumun vahametini bileceklerdir. O zaman herkes yeteneklerinin farkındaydı, ama "korkak" hali yüzünden bunları ortaya koymakta zorlanıyordu. Belki Orhun Ene gibi Türk tarihinin en önemli oyun kurucusuyla çalışmanın faktörü olabilir, ama bence şu anda Barış, Kerem Tunçeri ile birlikte en iyi Türk oyun kurucu ve hızla da gelişmeye devam ediyor. Açıkçası, bir Bandırmalı olarak acayip derecede heyecanlıyım bu değişime bizzat tanık olduğum için...