2 Şubat 2011 Çarşamba

F.Bahçe: 77 - G.Saray MP: 58 (Avrupa Derbisinde Kazanan F.Bahçe)

Sonucu merakla beklenen kadınlar derbisinde kazanan taraf 41-25'lik ikinci devre skoruyla ev sahibi Fenerbahçe oldu. Maça 14-2'lik alışılagelmiş bir Caferağa serisiyle başlayan ev sahibi takım karşısında devreye 36-33 ile yalnızca bir basket geride girmeyi başaran G.Saray, Seimone Augustus'un yüzdeli ve istekli oyunuyla bu ilk fırtınayı hasarsız geçti. Fakat devre başında gelen ikinci dalga etrafı darmadağın etti. Kendilerine çarpan şeyin ne olduğunu anlayamadan 15+ farkla geriye düştü sarı kırmızılılar ve ikinci bir geri dönüş için depoları yeterince kuvvetli değildi artık. İki devrenin illk 6 ve 5 dakikalık toplamlarında oluşan skor ise ürkütücü: 23-2 F.Bahçe. Maç boyunca fazlaca faul yapan ve hücumda potaya yönelmektense topu potaya uzaktan atmayı tercih eden G.Saray, bitime 3 dakika kala serbest atış çizgisine hiç gelemeden bu alanda 18-0 gibi bir skorla gerideydi. Böylesine dengeli giden bir maçta sonucu doğrudan belirleyecek bir istatistik bu. G.Saray'ın kullandığı 6 serbest atışın tamamı maç 20 fark olduktan sonra geldi. Bana göre, serinin kilit isimlerinden olan Bahar Çağlar'ın çok erken faul problemine girmesi de konuk takımın kozlarını azalttı. Baskıya karşı tam 24 top kaybı yapmaları da. Tüm bunların bileşkesinde, ikinci yirmi dakikanın skoru ev sahibi lehine 41-25 olarak belirlenirken maç skoru da 77-58 olarak oluştu. Böylece, seride 1-0 öne geçti F.Bahçe. Avrupa'daki galibiyet serisi de 11 maça çıktı.

Maç başındaki klasik kötü başlangıcına rağmen ayağa kalkmayı başaran G.Saray'da, Fowles'ın oyuna hiç girememesi ve girmesi için de teknik ekibin çaba sergilememesi en önemli sorun olarak gözüküyor. 6 sayı-13 ribaund ile tamamladı maçı Fowles, 2.devre sayısı yok. Seimone'nin iyi oynadığı bir devrenin ardından Fowles'ın sorumluluk alması ve ikinci yarıyı tutarak oynayacak bir G.Saray, maça daha fazla ortak olacaktı kesinlikle. Buna fırsat tanımayan F.Bahçe ise yeni yüzüyle ikinci ciddi sınavında da başarıyla ayrıldı. Nevriye Yılmaz, 24 sayısıyla yine derbinin kaderini çizen el olurken Matovic 14, Angel 11'i çizgiden olmak üzere 13 ve Birsel 11 sayıyla çift haneye çıkan diğer isimler. Sadece Nevriye'nin skoru G.Saray yerli kadrosunun toplam skorundan fazla. Derbinin klişe istatistiği belki ama halen kaderi bu belirliyor iki takımın mücadelelerinde. İkinci devrede Hodges'ın temposuyla ikinci bir geri dönüş için takımıı ateşlendirdiği anlarda Nevriye-Petronyte ve Matovic-Petronyte eşleşmelerinden çıkan 8 F.Bahçe sayısı da maçın sonucunda önemli bir rol oynadı.

Değişen ve savunmayı ön plana çıkartan F.Bahçe'nin yediği 58 sayı ile birlikte savunmadaki konsantrasyonu muazzamdı bugün. Bilhassa Fowles'a yapılan ikili ve çoğu zaman üçlü sıkıştırmalar günün en dikkat çeken olayıydı. Henüz 20. saniyede double-team'e gelen Matovic, planı net olarak gösterdi aslında ama koç Ceyhun Yıldızoğlu'nun buna karşılık bir set üretememesi maçın da kırılmasını sağladı. Ratgeber, rakibini bir kez daha mat etmeyi başardı, toplamda skor 3-0'a taşındı ki bugünkü sonuca diğerlerinden daha fazla katkı yaptı bence koç Ratgeber. Tüm zorluklara rağmen büyük bir savaş vermesi alkışlık. Angel'ın iştahı, Birsel'in oyun aklı, Nevriye ve Matovic'in 32-33 dakikayı hiç çıkmadan oynaması da yine sarı lacivertli cepheden aşina olduğumuz detaylar. Fowles'dan dışarı çıkacak topları yüksek yüzdeyle bitirebilecek bir ismin eksikliği var G.Saray'da. Bu özel sorunun haricinde de kadro yapılanmasında hatalar var ve her ciddi sınavda bu hatalar çok net şekilde canlarını yakıyor. Hodges ile birlikte oyun temposunu yükseltecek ve Fowles'a gelecek ikili sıkıştırmalar üzerinden hareketlenecek bir G.Saray, ayağa kalkabilir belki ikinci maçta. Düzeni değiştirmesi ve hamle yapması gereken taraf onlar çünkü.

Serinin ikinci maçı 4 Şubat Cuma günü Abdi İpekçi'de oynanacak. G.Saray için bir kez daha ' tamam mı devam mı' maçı olacak karşılaşmanın ardından çıkacak sonuca göre Caferağa'ya tekrar dönülme ihtimali de mevcut.

4 Yorum Yapılmış:

sinan dedi ki...

Ceyhun hoca nasıl kötü yönetti hayret ettim. fb üç kişiyle fowles'ı kapatıyor. ve boş adamı bulamıyorlar bir türlü bu şekilde akıllı oynasaydılar ceza atışları yapsaydılar fb o yardım savunmasını çok fazla yapamazdı. Gs için derslik bir maç daha oldu diye düşünüyorum. İkinci maçta daha zevkli bir maç izleriz inşallah. Eğer bu Maçtada Ceyhun hoca pasif kalırsa istifa etmeli diye düşünüyorum. Çünkü yerli oyuncularda bir kademe bile ilerleme yok aksine gerileme mevcut.

...S.f.R... dedi ki...

Güzel bir maçtı Galibiyet için FENERBAHCE mi tebrik ederim Nevriye ve Birsel gerçekten çok etkiliydiler. Özellikle Birsel Işıl'a basketbol dersi verdi.

Bilge dedi ki...

Fener GS'den her mevkide, her pozisyonda daha iyi. Dünya basketbolunun iki süper yıldızı Horakova ve Angel'ın şut sokamadığı bir maçı bu kadar rahat kazanmak Fener'in artık bu oyunda bir başka level'a geçtiğinin göstergesi. Bayanlar basketbolunda en belirleyici olay hız. Galatasaray kadrosunda ise süratli çok az isim var. Bunun sonucunda da aşırı faul yapıyorlar ve hücumda birşey üretemiyorlar. Yine de seri bitmiş değil. Augustus ve Fowles kükrerse bir mucize olmasa bile bayağı bir heyecan çıkabilir.

lazfatih61 dedi ki...

beklenen sonuç feberbahçe bu sene final oynar...