10 Şubat 2011 Perşembe

F.Bahçe'nin Çeyrek Finaldeki Rakibi Spartak Moskova

G.Saray Medical Park'ı çok rahat şekilde geçen F.Bahçe'nin Kadınlar Euroleague Çeyrek Finali'ndeki rakibi Beretta Familia'ı ev sahibi avantajıyla birlikte zor da olsa 2-1 ile geçmeyi başaran Spartak Moskova oldu. F.Bahçe açısından gayet bilindik ve kötü anılara sahip bir takım aslında Moskova. Son yıllarda her karşılaşmada F.Bahçe'yi kupa dışına iten takım oldular. Fakat bu kez şartlar değişik. Son dört yılın Euroleague şampiyonu Spartak Moskova'nın o muazzam kadrosu bu sezon dağılmış vaziyette. Son olarak Lauren Jackson'ın da sakatlık nedeniyle takımdan ayrı kaldığını ve ev sahibi avantajının F.Bahçe lehine olduğunu düşünürsek, seride ibreler kuvvetli şekilde Caferağa'dan yana gözüküyor. Hanedanlık kurdukları güçlerinden çok şeyler kaybetmiş olsalar da geçen sezon bir dönem Botaş'ta forma giyen Epiphanny Prince, Sue Bird, Ilona Korstin, ilerleyen yaşına rağmen büyük tecrübesiyle Taj Mc-Williams, Quinn, Osipova gibi tehlikeli olabilecek ve sonuca etki edebilecek farklı silahlara da sahip halen Moskova temsilcisi. Avantajlı taraf olduğumuz gerçek fakat bu avantajı anında yok edebilecek silahlara da sahipler halen. Serinin kritik noktası da tam olarak burası bence.

F.Bahçe'nin yeni ve değişen sistemine adaptasyon sorunu yaşamamasında en büyük paylardan biri kesinlikle koç Ratgeber'e ait. Her defasında vurguluyorum bunu. Yola Taurasi-Penny Taylor gibi bir ikiliyle başladıktan sonra hiç beklenmedik şekilde bu iki silahını birden kaybetmesine rağmen geri adım atmaması ve halen iddiasını en üst seviyede vurgulaması sanıyorum ki herkesin de takdirini almıştır. Bu serideki Ratgeber - Pokey Chatman eşleşmesi de bir o kadar keyifli oldu. Eski takımına ve eski yardımcısına karşı galip gelerek yarı finali görmek istiyor Ratgeber. Chatman ise Ratgeber'e karşı üstünlük kurmaya çalışacak. Moskova deplasmanı her zaman için zorlu olsa da turu geçen taraf en kötü ihtimalle 3. maçta, Caferağa'da yine F.Bahçe olacaktır umarım.

1 Yorum Var:

Bilge dedi ki...

İyi bir eşleşme oldu. Yıllardır Fenerbahçe'nin önünde Viyana kalesi gibi dikilen Spartak Moskova'yı geçmek her açıdan çok anlamlı olur. Final-four'da karşılaşmadığımız iyi oldu tek maçta yürek dayanmazdı bunlara karşı.