22 Şubat 2011 Salı

Final Four Yolunda Son Engel Spartak Moskova

Kadınlar Euroleague'de çeyrek finale yükselen F.Bahçe, ev sahibi avantajını elinde bulundurduğu seride Spartak Moskova ile karşılaşacak. Yakın geçmişte bu noktaya kadar gelmeyi başaran fakat genellikle saha avantajına sahip olamadığı için Rus takımlarının hükümdarlığına boyun eğen sarı lacivertlilerde, bu sezon işlerin çok daha farklı yürüdüğünü herkes biliyor artık. Özellikle son Taurasi olayıyla birlikte şubeden haberdar olmayanlar da vaziyeti öğrenmiş durumda. Son4 sezonun Euroleague şampiyonu Spartak Moskova'nın o eski şaşalı kadro olmadığını ve 'yenilmez takım' hüviyetinden uzak olduğunu söylemek lazım. Yine de çok tehlikeliler elbette fakat kadro çapları küçülmüş durumda ve üstelik bu kez saha avantajı da F.Bahçe'den yana olacak. Son 5 sezondaki 10 maçta alınan 9 Spartak Moskova galibiyeti var, bu da geçmiş dönemin özeti aslında.

'En büyük başarımız, yaşadığımız onca olumsuzluğa rağmen bunların bizi yıkmaması' diyen Lazslo Ratgeber ile geçmiş dönemde yardımcılığı üstlenen Pokey Chatman'ın karşı karşıya gelmesi açısından da bünyesinde önemli bir detay barındırıyor bu eşleşme. Ligde G.Saray Medical Park'a karşı alınan yenilgiyi mutlaka ki izlemiştir Chatman. Bu sezon F.Bahçe'yi Euroleague'de mağlup eden ilk takım olma isteğini de taşıyordur muhakkak ki. Özellikle Ratgeber karşısında. Fakat burada 1-0 önde olan isim her koşulda Ratgeber. Değişen isimlerle birlikte değişen ve gelişen oyun yapısıyla bu sezonki ilk mağlubiyetini alan F.Bahçe'nin halen ciddi açıkları var kadrosunda. Bunları kapatabildiği ölçüde rakibine çok rahat üstünlük kuracağı noktaları da var. G.Saray karşısında bu defoları kapatmakta zorlanmışlardı. Şimdi bir ciddi maç daha oynayacaklar, geçen süre zarfında koçun da hamleleri olmuştur diye tahmin ediyorum. Önemli bir seri, kritik en az 2 maç bekliyor bizi. Kadın basketbol tarihimiz açısından da büyük önemi olan bir seri aynı zamanda. Alınacak iki galibiyet final four demek.

Koç Pokey Chatman'ın ve Lazslo Ratgeber'in de genel durum hakkındaki görüşlerini buradan okuyabilirsiniz. Kadın basketbolunu takip edenlerin yakından tanıdığı Paul Nilsen imzalı analiz oldukça keyifli. Araya serpiştirilmiş koç görüşleri de aynı şekilde.

Karşılaşma saat 20.00'da, F.Bahçe Tv'den canlı olarak yayınlanacak.

4 Yorum Yapılmış:

Bilge dedi ki...

Fener alır, Spartak Moskova'nın en önemli silahı Hacettepe tarafından susturuldu:)

solo dedi ki...

"When asked if Taurasi would play for Fenerbahce again, the coach told Basketball World News: "It's not important. What's important is that she's clean." helal olsun koça, insan eksenli olmak bu heralde, ama yine de dünya gözüyle izleseydik diyoruz biz tabii taraftar olarak.

Ayrıca dejavu bey:) sizin yazdığınız analiz de epey iyiydi ama çok uzun olduğundan hepsini okuyamadık. Ellerinize sağlık.

Taurasi'den sonra gelen Eka. ve Galatasary galibiyetleri takımın özgüvenini biraz yerine getirdi gibi, ama tabii ki zor maç. May the force be with you, diyelim

dejavu dedi ki...

Ben yazmadım onu, Aras yazdı ama uzun olmuş gerçekten. :)Tamamını okuyanlar için bilgilendirici de olmuştur muhakkak.

Çağlar..

solo dedi ki...

benden önce davranmışsınız, şimdi baktım :) nedense siz yazdınız diye aklımda kalmış