13 Şubat 2011 Pazar

G.Saray MP: 76 - F.Bahçe: 66 (Ligi Yeniden Başlatan Galibiyet)

Bu sezon ezeli rakibiyle oynadığı 4 resmi maçı da kaybeden ve son olarak Euroleague'de farklı şekilde mağlup olarak seriyi kaybeden G.Saray Medical Park, bu seriyi sonlandırmak adına parkedeydi bugün. Uzun zamandır bilinen Tamika Catchings transferini hafta arasında resmiyete kavuşturan sarı kırmızılılar, Tamika ile birlikte çok farklı başladılar oyuna. Hücuma akışkanlık kazandırmasının yanı sıra takımla beraber idman yaptığı çok kısıtlı sürede Fowles'ı olaya dahil etmenin kritik nokta olduğunu farketmiş Tamika. Tam 26 sayı ürettikleri ilk periyoda imzasını çaktı adeta. En büyük faktör Tamika olsa da sezon başından bu yana en büyük hedef olarak gösterilen lig için bu maçı mutlak kazanmaları gerektiğinin farkındaydı bugün sarı kırmızılı oyuncular. Maç boyunca büyük yürek koydular ortaya ve savunmayı farklı bir boyuta taşıyan Tamika Catchings önderliğinde (17 sayı-7 ribaund-3 asist-1blok-2 top çalma kağıda yansıyan kısmı) aldıkları 76-66'lık galibiyetle normal sezonu lider kapatmak adına büyük bir adım attılar. Aynı zamanda ev sahibi avantajı için de. Geride kalan dönemde alacakları 1 ekstra mağlubiyet bile önemli olmayacak G.Saray için.

Maça takım halinde yüksek bir şut yüzdesiyle başlayan rakibine karşı fırtınayı dindiren F.Bahçe, Işıl ve Tamika'nın kenarda olduğu anlarda Tuğba'nın dümende olmasını cezalandırıp, Jekabsone'nun hayranlık uyandıran bir bileğe sahip olduğunu görmemizi sağlayarak devreye yalnızca tek basketle geride girdi. G.Saray'ın ekstra oynadığı bir devrede F.Bahçe'nin sadece idare ederek oynaması sonucunda oluşan 40-37'lik skor 2.devrede ibrenin F.Bahçe tarafında olacağını işaret ediyordu açıkçası. Fakat bu dengeyi bozan G.Saray'ın moral bozucu devre sonuna rağmen oyuna en az maç başındaki kadar istekli dönmesi ve ribaundlarda, özellikle de hücum ribaundlarında kurduğu üstünlük oldu (Toplamda 38-27, 16 hücum ribaundu). Birsel'in henüz ilk yarıda 3 faule ulaşması, Nevriye-Matovic ikilisinin etkisiz kalışı ve hiç çıkmadan oynadıkları için dinlenme imkanı bulamamalarının yanı sıra Angel'ın da savunma karşısında yılması ve saha içi isabeti bulamadan maçı tamamlaması F.Bahçe adına bu yenilgiyi normalleştiren detaylar.

G.Saray-F.Bahçe derbilerinde hamle yapması gereken tarafın koç Ceyhun Yıldızoğlu'nu vurguluyorum her defasında. Bugünkü tercih, kaznaılan Spartak Moskova maçında Hodges ile denenen ve galibiyeti getiren hücumu tempolandırma tercihiydi. Tamika'nın yarattığı farkla sonuca giderlerken Işıl Alben'in son dönemde alışık olunmadığı üzere tam 10 şut kullanma tercihi çok önemliydi. Potaya bakmaması nedeniyle sıkça eleştirilen kaptan, korkusuzca şut attı ve sayısız penetre yaptı. 9 sayı- 8 ribaund(4'ü hücum) - 3 asist ile değerli bir oyun ortaya koyan Işıl, belli etmemeye çalışsa da maç boyunca dizinden de sıkça problem yaşadı. Bunun yanı sıra, yerli rotasyondan tam 22 sayılık bir katkı aldı koç Yıldızoğlu ki bu derbilerde bunun sonucu doğrudan belirlediği bilinen bir gerçek. Rakamların ötesinde ise bugün sahaya ilk kez inanarak gelen ve kırılma anlarında Catchings önderliğinde direnen ve karakter koyan bir G.Saray vardı. Eksikliği hissedilen lider geldi ve takım nihayet potansiyelini kinetiğe çevirebildi demek, bugün için en doğru tanım olacak sanırım.

F.Bahçe ise ligin ilk maçında Taurasi'nin kariyerinin en kötü maçını yaşadığı günde aldığı Kayseri mağlubiyetinin ardından bugün ilk kez kaybetti. Lig ve Avrupa'da devam eden galibiyet serileri sonlanırken takımın yenilmez olmadığını görmesi açısından ayrıca önemli bir mağlubiyet bu. Bilhassa Euroleague'de, en yakın rakip Spartak açısından da. Yeniden kurulan bu 2. takımın bazı defoları olduğunu oyunu yakından takip edenler biliyor zaten. Bugün bu defolardan birkaçını görme şansımız oldu. Uzun rotasyonundaki sıkıntı bunlardan en önemli olanı. Sutton Brown'ın kontenjana takılması da sorunun ana sebebi elbette. Angel devre dışı kaldığında hücumun raydan çıkması ve takımın bu sezon belki de ilk kez oyun aklını yitirerek parkede kalakalması ilerleyen günler adına konuşulması gereken konular. Rotasyonun darlığı da ha keza. Ratgeber, bu konuda içleri ferah tutmak için yeterli bir performans gösterdi şu ana kadar. Çözüm arayışlarına başlamıştır muhakkak ki.

Bu galibiyetle birlikte sezonu yeniden başlatmış oldu G.Saray Medical Park. Üstelik önemli bir avantajı da cebine koyarak. Hem Türkiye Kupası'nda hem de play-off finalinde bol mücadeleli, bol keyifli maçlar bekliyor şimdi bizi. Şu anda kesin olan tek şey bu.

ps: Paralı yayın yapan Galatasaray-Tv'nin net üzerinden yayın gerçekleştiren resmi sitesinin maç anında çalışmaması ve üyelerin net üzerinden maçı izleyememesi de günün koca bir ayıbıydı.

Henüz Yorum Yapılmamış