22 Şubat 2011 Salı

Hacettepe Nihayet Ses Verdi: Merkezi Kapatabiliriz

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan 'Hacettepe Rezaleti'nin' ardından herkes konuşurken kurumun sessiz kalmasını anlamlandıramadığını söylemiştim. Konuyla alakalı olarak Rektör Prof. Dr. Uğur Erdener, dün bir basın toplantısı düzenlenledi ve olayın aşamalarını anlatırken bundan sonra izlenecek yol haritası hakkında da bazı bilgiler verdi. Rektör Erdener'in sayesinde öğrendiğimiz bazı yeni bilgiler de var bu noktada. Toplantının özetini çıkarmak gerekirse;

- İnceleme sonunda da analizin doğru olduğu, ancak analiz sonucunun teknik değerlendirmesinde bir insan hatası olduğu kanaatine varılmıştır. Bu numuneler başka bir laboratuvara gitseydi de matematiksel değeri aynı çıkacaktı. Sorumlu olan arkadaşımız dökümanda yer alan 'ya da' ifadesini gözden kaçırıp alt eşiği dikkate almış.

- Bu aşamada da son 2 yıl gözden geçirildi. Sadece bu 4 sporcunun numunesinde hata yapıldı. Biz de sorumluluğumuz üzerine raporları geri çektik. Mağduriyet yarattığımız dört sporcudan ve kulüplerinden kurum olarak özür diliyoruz.

- Laboratuvar çalışmalarında gizlilik esastır, bizler laboratuvar kararlarına ne karışır, ne de içeri gireriz. Yani laboratuvar hiçbir etki altında değildir.


- Konu WADA gündeminde artık ve Wada'nın bir yaptırım uygulayacağını düşünüyorum. Lisans askıya alınabilir, en kötü ihtimalle iptal gelebilir. Dünya'da bu testi yapacak 35 merkezden biriyiz. Gönlümüz kapanmasından yana değil ama konuyu her yönüyle değerlendirmekteyiz. Buranın kapanması spor kamuoyunun gönlünü bir anlamda ferahlatacaksa, kurum olarak onu da gerçekleştiririz.


- Buranın kapanması halinde testler yurtdışındaki merkeze yönlenir. Burada 225 TL gibi bir ücrete yapılan işlemler orada 500-1000 TL arası bir rakama halledilir. Buraya 2-3 sene para ödemezsiniz, bütçe her zaman açık verir ama yurtdışındaki merkezle peşin çalışmak zorundasınız. Geldiğimiz noktada tüm ihtimalleri sağduyulu şekilde değerlendiriyoruz, kapanma kararı da bunlardan biri.

12 Yorum Yapılmış:

Emre dedi ki...

"Buranın kapanması halinde testler yurtdışındaki merkeze yönlenir. Burada 225 TL gibi bir ücrete yapılan işlemler orada 500-1000 TL arası bir rakama halledilir. Buraya 2-3 sene para ödemezsiniz, bütçe her zaman açık verir ama yurtdışındaki merkezle peşin çalışmak zorundasınız."

Şu lafı bir prof ediyor peh ! Alamadığın hizmetin bedeli ucuz ve vadeli olsa kaç yazar ? Komedi :)

baki dedi ki...

"Analizler doğru ama değerlendirmesinde bir insan hatası var"
Ne demek yav bu şimdi? "Ameliyat başarılı ama hasta bir insan hatası sonucu öldü" gibi bir laf olmuş.
Merkez kapanmasın, sadece tüm çalışanlara komple kafa izni verilsin. Ya da bir nükleer santral kurulsun orayı yönetsinler millet olarak kurtulalım bu saçmalıklardan.

cemcomu dedi ki...

evet gercekten yurtdışı analizi cok pahalıymış acık kalsın burası :) peki o kadro dışı kalan oyuncalar kaç milyon dolar haberiniz varmı hocam, böyle savunma olurmu susma hakınızı kullansanız cok daha iyidi

selda dedi ki...

gayet icten samimi ve durustce bir aciklama...

tolga dedi ki...

sizin olası kaybedeceğiniz Avrupa şampiyonluğunun yanında kazanacağınız milyon dolarlar ve prestij var ama bizde bunu 225 tl ye yapıyoruz hemde vadeli !!!
güleriz ağlanacak halimize...

solo dedi ki...

Bir açıklamanın içten, samimi ve dürüst olması ne işe yarar?

Ben kimsenin doping kontrol merkezinin kapanmasını istediğini sanmıyorum. İnsan hatası olabilir. Peki prof. dr. Atasü'nün yaptığı açıklamalar da insan hatası mı?

jbck dedi ki...

Merkez kapansın ama siz o koltuklarda oturmaya devam edin, yeter ki size birşey olmasın. Burası Türkiye, 4 sporcunun hayatını karartacak bir hata yapsan da sorun değil, özür diler yoluna devam edersin.

@solo

Turgay Atasü'ye dönersek, adam gidiyor beşiktaş taraftar sitesine konuşuyor bu konuyla alakalı bir de ek olarak hakemlerden bahsediyor. Biri de soramıyor konunun Beşiktaş'la, hakemlerle ne alakası var. Sanırım konuşma metinlerini de beraber hazırlıyorlar.

Forza dedi ki...

Ben bu Taurasi meselesinde Hacettepe'nin yanlis yapacagini aklimin ucuna bile getirmemistim. Yine Aziz Yildirim sov izliyoruz diye dusunmustum. Yanilmisim. Bu kepazeligin cezasi ne ise cekmesi lazim hatali tarafin. Turk sporuna vurulan en buyuk 3-5 darbeden biridir bu ayip, bu is bilmezlik.

Selami dedi ki...

pişkin herif

Cakivu dedi ki...

muz cumhuriyetinde herşey insan hatası zaten, durmak yok, yola devam... alışveriş merkezlerini uygarlık abidesi sanan zihniyete selam olsun spor kültürü olmayan bir ülkenin doping merkezi de olmayı versin zaten zarar ediyormuş çok üzüldüm, sen elinden dünyanın en iyi oyuncusunu kaçır, olası bir avrupa şampiyonluğunu riske at ondan sonra çok özür dileriz de yok yaa, ondan sonra bu insanlardan ve kurumlardan gelecek nesiller için ümitli olalım kocaman bir yazıklar olsun!!! üstelik 1 değil 2 değil bu rezillikler pardon insan hatalarınız...

orbayy dedi ki...

bence sayın prof.un kendiside insan hatası :)

Bilge dedi ki...

şimdiiiii...
son 2 yılda hata yapmamış..
ama ilk kez Taurasi'de hata yapmış....
insan neden hata yapar?
ya cehaletten..ya da kötü niyetinden.
2 yıl hata yapmamış..Taurasi'de hata yapacağı tutmuş..
yani ya bu adamlar beceriksiz..ki öyle olsa daha önce de yapar hatayı. belki de yaptı bilen yok.
ya da bu iş bilerek yapıldı.
225 lira..uygun fiyat.."mahallenin yukarısında bi yer var 150'ye yapıyomuş" diyecek neredeyse adam.