2 Şubat 2011 Çarşamba

Milli Takım'da Orhun Ene Dönemi Resmen Başladı

Uzunca bir süredir durumdan haberdardık aslında. Resmi açıklama da bugün gerçekleştirilen basın toplantısında yapıldı ve Orhun Ene, A Milli Basketbol Takımı'mızın yeni koçu olarak duyuruldu. Bogdan Tanjevic'in teknik koordinatörlüğe geçtiği bu yeni düzende Nihat İziç de Erkek Altyapı Milli Takımlar Teknik Koordinatörlüğü görevini üstlenecek. Ene'nin yardımcılıklarını yapacak iki kişi ise daha sonra açıklanacak. Harun Erdenay'ın toplantı sonunda yapmış olduğu açıklamaya göre, bu isimler de belirlendi sadece kulüplerinden izin alınması bekleniyor.

Tanjevic'in ardından bu görevi alacak ismin içimizden biri olması önemliydi bence. Bu sorumluluğu sonuna kadar hakeden Orhun Ene'nin çok zorlu bir grupta Avrupa Şampiyonası'yla merhaba diyecek olması da ayrıca önemli. Zor bir görevi üstleniyor koç. Üstesinden başarıyla geleceğe kalben inanıyorum. Orhun Ene'nin burada göstereceği performansın sonucu, son dönemde çıkışa geçen Türk koçlar için de merakla beklenecek. Dediğim gibi, bu tercihe çok ama çok sevindim. Dibine kadar haketti koç bu görevi. Hayırlısı olsun hepimiz için.

16 Yorum Yapılmış:

Ömer ATAÇ dedi ki...

Nihat Izic'ten baska yardimci antrenor var mi?

antalya dedi ki...

bence federasyon çok yanlış bir seçim yaptı . orhun ene gerçekten çok iyi bir koç ama zoru görünce hemen kaçmayı tech ediyor. antalya bşb de yaptığı ortada.

Adsız dedi ki...

Genç, başarıya aç, takımı tanıyan ve milli takım atmosferini hem oyuncu olarak hem de yardımcı koç olarak yaşamış bir koç. Tüm bu verileri birleştirdiğimizde en mantıklı tercih Orhun Ene olmuş oluyor. Çok sevindim ve başarılı olacağına da eminim. Ama yabancı koçlara sabredildiği gibi Orhun Hoca'ya da sabredilmesi gerekiyor. Dünya 2.si bir takımı devralmak cesurca bir iş. Kolay değil. Bu yüzden tam gaz destek gerekiyor. Başarılar Orhun Ene...

HotSauce21 dedi ki...

ene'nin bi yerden başlaması gerekiodu,umarım doğru zamandır.yalnız iziç nedir ya? hakkaten bu kadar vizyonsuz bi federasyon bi daha zor gelir.

Adsız dedi ki...

Orhun yanına da İziç ! Sunter'i de 2. yardımcı koç alsınlar tam olsun...

lazfatih61 dedi ki...

orhun ene çok iyi bir tercih, ene bu takımı en iyi tanıyan yıllarca basarılı bir şekilde oynamış oyuncuları tanıyan bir coach, ene ile çok büyük basarılar yakalayacağımızı umuyorum

Adsız dedi ki...

@Johnny

İziç'i çok kötülemeye gerek yok. Ligin en disiplinli koçu bence. Taktik, teknik olayları Orhun Ene'nin üstleneceğini düşünürsek motivasyon ve disiplini sağlaması için Nihat İziç'in görevlendirilmesi normaldir.

Okan dedi ki...

Bence diğer isimlerden biri banko Ahmet Çakı, diğeri de Hakan Demir

devrim umut dedi ki...

"son dönemde çıkışa geçen Türk koçlar"
Ben mi bir sey kaciriyorum?

Bapsteba dedi ki...

Yardımcı antrenör olarak Ertuğrul Erdoğan ismi çekiyordu ona ne oldu?

ali dedi ki...

adıl bır kadro secımı yapsın yeter

Özcan Yüksel dedi ki...

Orhun'u sevsem ve desteklesem de gönlüm öncelikle kendisini daha çok ispatlamış yerli hocalardan yanaydı..

Başta Erman Kunter olmak üzere Ergin Ataman ve Oktay Mahmudi'nin de isimleri geçebilirdi. Özellikle Kunter'in takım kimyası oluşturma başarılarını takdir ediyorum... Bizim ulusal takımda biliyorsunuz yetenek her zaman vardır ancak kimya sorunu yaşarız bu sorunları da 2 defa kendi evimizde çözdük.

Orhun Ene'nin işi çok zor. Litvanyada işler ölüm grubunda hiç de kolay olmayacak. Tunçeri, Onan, Gönlüm ve Güler gibi oyuncuların savaşçı kimliklerini ortaya çıkartan bir oyun sistemi oluşturması lazım.. Umarım başarılı olur. Basketbolda Türk ekolü savunma kaynaklıdır bunu devam ettirecek bir koç en azından

Ömer dedi ki...

Kendisi haketmiş midir, bilemem ama yakışmayacağı kesin. Önce TBL'de kendine çeki düzen versin, her maç her karar ağlamayı, saçma sapan el kol hareketlerinde bulunmayı kessin bence.

Bunu Akatlar'da, Bandırma'da ve diğer salonlarda yaptıktan sonra Milli Takım antrenörlüğü bile kurtarmaz onu.

Cakivu dedi ki...

Daha önce de yazmıştım şimdi de yazayım Nihat İziç in en büyük başarısı Oyak Reno yu küme düşürmektir. Orhun Ene için konuşmak biraz erken sanki daha doğrusu bu göreve gelirken, antrenör olarak henüz bişeyler ispatlamadı ama iyi bir çizgi içinde şu an, benim aslında merak ettiğim Tanjevic'in rolü. Adam hasta, tedavisi için buraya geliyor, böyle yılda birkaç kere buralara gelerek ne direktörlüğü yapacak merak ediyorum. Neyse ulusal takımımız için hayırlı olsun.

alper dedi ki...

sayın izicle sayın demirel arasında özel bir munasebet bulunuyor olabilir mi merak ediyorum

erhan dedi ki...

ya milleti karalamak ne kadar kolay... 6 yıl yardımcılığını yapmış ve hem coaching olarak hemde oyunun içinden gelen biri olarak daha doğru bir tercihmi var ??
hımm elbette oktay mahmuti ergin ataman yada erman kunter kesinlikle bunlara saygısızlık edilmez ceket iliklenir ama hem yaşıyla hem duruşuyla bırakında bişeyler yapsın eğer olumsuz giderse karalayalım...
ligde az bütçeli kurulmuş bi takımla neler yaptığı ortada...sabır türk basketbolseveri...